Küla puidust maailma esitlus. Tund ettekandega teemal “Küla-puumaailm. V. Õpilaste iseseisev töö


Tunni tüüp: kombineeritud.

Eesmärgid:

  • Omamaise kunsti päritoluga tutvumine.
  • Vene puitarhitektuuri esteetiliste ideede kujunemine.
  • Loominguliste võimete arendamine kunstilise kuvandi loomisel.

Ülesanded:

  • Tutvustage traditsioonilist vene küla kuvandit ja majaehitust.
  • Õppige kujutama onni kujutist.
  • Andke aimu traditsioonilistest onni kaunistustest ja nende tähendusest.

Varustus: esitlused, illustratsioonid, joonistused, kunstitarbed.

Tunniplaan:

I. Organisatsiooniline osa:

Tunniks valmisoleku kontrollimine.

II. Teadmiste värskendamine:

Alates iidsetest aegadest elasid inimesed Venemaal loodusega kooskõlas. Maa ei ole ainult looduslik ilu, see säilitab sügavaid jälgi inimelu sündmustest.

Kuidas rajati asulaid Venemaal? Külad rajati jõgede äärde, küngastele, mille tipus olid valged kirikud, päikese käes helendavad kuplid ja kaugel helisevad kellad. Majakesed ehitati tahutud värvimata palkidest, mis pilves päeval nägid välja nagu hõbedased ja päikese käes nagu soe hõõguv mesi. Kõik need on märgid tõotatud maailmast. Need asulad olid looduslähedased ja kaunistasid seda.
Kuid inimene võib loodust rikkuda ja selle kohta on palju näiteid. Äärelinnad on hoonestatud erinevate hoonetega koos aiamaatükkidega, mis ei vasta esteetilistele kriteeriumidele. Vanasti oli küladel kindel struktuur ja sajanditevanuste traditsioonide kogemus.

III. Sissejuhatus teemasse: “Pilt traditsioonilisest vene majast”

Ehitusmagister aitab mõista vana vene arhitektuuri puitehitiste tarkust. Onn on metsaalal asuv ehitis. Käsitöölised ehitasid enamasti ilma naelteta, kasutades kirvest.

Vaata esitlust "Vene majakesed" Vene arhitektuuri ilust ( Lisa 1)

IV. Praktiline osa

Küla kuvandit luues tuleb silmas pidada puitmaailma rikkust: onnid, aidad, kuurid, aidad, vannid, veskid, kaevud, kirikud, kabelid, aiad, väravad.
Onne oli mitut tüüpi: aidad, keldrikorrusel asuv onn koos “jutuga” (teine ​​korrus), veranda, jalutuskäik (funktsioon, külalislahkuse kuvand).

Harjutus: Töötage traditsioonilise vene maja kujutisega - onn.

Vaata ettekannet "Küla" ( 2. lisa)

Töövõtete demonstreerimine (tahvlil) guaššvärvidega, laiad horisontaalsed jooned palkseinu kujutavate tühikutega. On vaja valida puidule iseloomulik värv: hõbehall, kuldpruun. Külgnevad seinad on kujundatud kontrastselt. Tähelepanu tuleb pöörata asjaolule, et aknaid on parem kujutada pärast seinte värvimist. Onnikaunistuste nikerdatud lauad on kujutatud peenikese pintsliga kontrastsetes värvides. Töö käigus lahendatakse ruumi kujutamise ja pildi koloristliku terviklikkuse probleemid.

V. Kokkuvõte

Peegeldus, vernisaaž.

VI. Harjutus: Kunstitarvete ettevalmistamine.

Kujutava kunsti õppeprojekt “KÜLA PUITMAAILM” 4. klass Sissejuhatus Haridusprojekti väljatöötamine: KÜLA - PUIDUMAAILM Eesmärgid: - Kasvatada armastust ja huvi kunsti vastu - Arendada loomingulist ja tunnetuslikku tegevust Eesmärgid: - Tutvustada kasulikke tegevusi; - Arendada esteetilist maitset ja vaatlusoskust. -Tajuda ja esteetiliselt hinnata vene puitarhitektuuri ilu. -Iseloomustada hoone harmoonia olulisust ümbritseva maastikuga. -Selgitage vene onni disainifunktsioone ja selle üksikute elementide otstarvet. -Kujutada graafiliselt või pildiliselt tähendab vene onni ja traditsioonilise küla muude hoonete kujutist. -Meisterdada projekteerimisoskusi - konstrueerida onni makett. - Looge kollektiivne paneel (kolmemõõtmeline paigutus), kombineerides üksikult tehtud pilte. -Oma kollektiivse tegutsemise oskusi, töötama organiseeritult klassikaaslaste meeskonnas õpetaja juhendamisel. Haridusprojekti metoodiline pass. Teema: Küla - puidust maailm Klass: 4. klass Tunniaeg: 4 tundi Töö vorm: tund Projekti tüüp: loominguline Varustus: Õpetajale: esitlus, joonistused ja fotod rahvapäraste puitehitiste tüüpidega, kellahelina helisalvestus. Õpilastele: käärid, pliiats, liim, paber, guašš, pintslid. Projektitöö. 1. Uurimisetapp - 1. tund Eesmärk: tutvustada vene küla maailma; materjal vene onni ja selle vormide ehitamiseks; selgitada kodu otstarvet; jäädvustage joonisel Venemaa eluasememaailm; tutvustada mõisteid "onn", "palkmaja", "verb", "rahakott", "prichelina", "rätik", "platband", "hobune". Planeeritud tulemused: õpitakse tundma puidu rolli ehituses; kordab vene puitarhitektuuri spetsiifikat; tutvuda erinevate ehitusliikidega; luua joonisel vene kodu pilt; harjutab oskusi loovülesande täitmisel. Tegevuse liik: joonistamine vahakriitidega. Varustus: vahakriidid, albumileht, joonised ja fotod rahvapäraste puitehitiste tüüpidega. Kizhi - hoonetega tutvumine. Vene rahvalaulud. MEISTRIDE NIMED Vana arhitektuuri geeniused Ebaselge saatusega inimesed! Mis on teie nimi ja isanimi, onni projekteerija, kelle käsi visandas selle tagasihoidliku hinnangu? Sinu kuulsusrikas nimi on palkidest hööveldatud ja raiutud! Miks te ei pannud nime isegi nikerduse lokkidesse? Issand päästa mind! Kas ma tõesti ootan hooplemist: siin on sulle onn, Jumala paradiis – ja see on kõik! Mis sulle meie nimed korda lähevad? Oled tagasihoidlik, teeskled, unustatud aegade arhitekt, selle vilgukivist aknad, Sina, kes eelnesid Baženovile, tema vennad Vesninid! 1967 Leonid Martõnov Vene onni komponendid: Majade tüübid: Põhjamaja verbi tüüp on G-tähe kujuline. Majapidamisruumid paiknevad eluruumiga risti. Koshel - kõik elu- ja abiruumid sellises majas on rühmitatud ja ühendatud üheks ruudukujuliseks palkmajaks. Selle tohutut massi katab ühine viilkatus ja selle ülaosa ei kulge mitte üle kogu hoone keskkoha, nagu tavaliselt, vaid mööda maja elamuosa telge. Seetõttu on katuse kalded erinevad: üks on lühike ja järsk ning teine ​​on tasane ja pikk. Maja muutub tõesti nagu rahakott. Tuuleveski on keerukas insenertehniline ehitis. Veski tööle hakkamiseks tuleb selle tiivad paigaldada tuulega paralleelse ikke abil. Liikumine tiibade pöörlemisest kandub edasi tsentraalsele vertikaalsele tõusutorule ja sealt ülekandesüsteemi kaudu veskikividele. Veski omamine oli võimalik ainult jõukatele talupoegadele, kes maksid jahvatamise eest natuuras. Vaesemad talupojad kasutasid käsiveskikive. Kirik. Nad ehitasid männist kirikuid ilma raudnaelu kasutamata. Kuplid olid kaetud hõbedase haavapuust adrateraga. Ainus tööriist, mida talupojad kasutasid, oli kirves. Nad mitte ainult ei raiunud puid, vaid tegid ka kõige keerukamaid ja peenemaid nikerdusi. Noh. Alates iidsetest aegadest on Venemaal kaevudesse suhtutud aukartusega. Kaevuveele omistati erinevaid raviomadusi. Kaevu käsitleti kui kohta, kus sai mõneks ajaks lahti öelda maistest muredest ja olla veidi omaette. Venemaal oli Fjodor Kolodezniki jaoks isegi eriline päev - 21. juuni. Seda päeva peeti kõige sobivamaks kaevu kaevamise kohtade leidmiseks Tutvustage termineid. Vene onni (palkmaja), kellatorni, kaevu, kiriku, veski joonis. Materjal: värvilised vahakriidid. Tehnoloogiline etapp: 2. tund Eesmärk: korrata vene puitarhitektuuri hooneid; kinnistada teadmisi puidu kasutamisest ehituses; tuvastada kujutised nende taasesitamiseks kujunduses; valdama meeskonnatöö oskusi; teostada Venemaa hoonete põhi- ja dekoratiivdetailid paneelides; kasutusele terminid "paneel" ja "skaala". Tegevuse liik: paberikujundus, aplikatsioon, traditsioonilise vene küla kujutisega paneelide loomine. Planeeritud tulemused: oskus töötada kollektiivselt, töötada rühmas, omandada projekteerimisoskused, omandada teadmisi puitehitiste erinevatest vormidest. Klass jaguneb loomingulisteks töötubadeks, tavaliselt 4 inimest, klassi kohta 5-6 töötuba, nemad mõtlevad välja töötoa nime ja tööd teevad lasterühmad, kes konstrueerivad paberpalkidest puitehitiste makette ja töötavad organiseeritud viisil meeskonnas. Valmistatakse ette paberipalgid - “puuraidurid”, töökoja peamised ilmuvad ja nad hakkavad kõiki juhtima, toimub tuline arutelu ja tunni lõpuks antakse juba kleebitud tööd kätte. Töö on allkirjastatud: töötoa nimi, osalejad. Varustus: käärid, paber, PVA liim. Verb Rahakott Kaev Kellatorn Kirikuveski 2. Vaheetapp-3 tund. Eesmärk: omandada kollektiivse töö oskusi, luues traditsioonilise küla kuvandi, kollektiivse paneeli koos grupitööna valminud hoonete ühendamisega. Tegevuse liik: joonistamine ja vene küla kuvandi loomine. Planeeritud tulemused: Kahele Whatmani paberilehele on joonistatud tulevase kollektiivse töö taust, gruppidest valitakse guaššvärvidega töötavad kunstnikud, ülejäänud valmistavad oma töö ette, lõikavad välja ja töötavad guaššvärvidega. Kui kõik tööd on valmis, kleebitakse need üldisele taustale. Varustus: guaššvärvid, pintslid, švamm, PVA liim, veepurgid. 3. Lõppetapp.-4 tund. Vene inimese kujutis (vene rahvariietus). Eesmärgid: -Oma ettekujutus mehe ja naise ilu rahvusliku kuvandi iseärasustest. -Mõista ja analüüsida vene rahvarõiva disaini. -Saage kogemusi traditsioonilise rahvarõiva emotsionaalsest tajumisest. -Vene rahvarõiva loomisel eristage iga meistervenna (imagomeister, kaunistusmeister ja ehitusmeister) tegevusi. -Iseloomustage ja esteetiliselt hinnake kunstnike töödes olevaid inimkujutisi. - Looge naiste ja meeste rahvapilte. -Oma inimfiguuri kujutamise oskusi. Eesmärk: uurida naise- ja mehekujude kujundeid vene kunstnike maalidel, korrata inimese maalidega kujutamise oskusi, õpetada kujutama rahvarõivaste elemente, tutvustada mõisteid “kokoshnik”, “sarafan” , “dushegreya”, “kichka”, “caftan”. Tegevuse liik: joonistamine Planeeritud tulemused: nais- ja meessoost vene rahvakujundite kujutamine (individuaalne töö), inimese kujutamise oskuste arendamine. Väljalõigatud tööd kleebitakse kollektiivpaneelile. Varustus: guašš, pintslid, vesi, PVA liim. 4. Refleksioon 1. õppetund: -Nimeta, mis tüüpi tööd sa tunni jooksul tegid? - Milliseid tarvikuid sul vaja oli? -Milline materjal oli Vana-Venemaal kõige levinum? -Milliseid palkmaja komponente sa tead? -Milliseid kaunistusi onni ehitamisel veel kasutati? -Milliseid ehitisi peale onni veel Venemaal püstitati? 2. õppetund: - Mis on selle saare nimi, millel puitarhitektuuri muuseum asub? - Nimetage klassis tehtud töö tüüp. - Milliseid tarvikuid sul vaja oli? - Mis on paneel? -Mis on rütm paneelis? 3. õppetund: -Mis on skaala? -Kuidas tekkis sõna "tänav"? -Milline roll on kolmel vennal Meistril paneelil Vene küla kuvandi loomisel? 4. õppetund: -Nimeta, mis tüüpi tööd sa klassis tegid? - Milliseid tarvikuid sul vaja oli? -Milliseid reegleid tuleb inimfiguuri joonistamisel järgida? - Mida tähendavad mõisted "kokoshnik", "sarafan", "dushegreya", "kichka", "kaftan"? -Milliseid rahvarõivaste detaile kasutasite oma töödes? -Kas teil õnnestus maalitud inimeste karaktereid edasi anda? -Milline roll on kõigil kolmel Meistrivennal vene rahva kuvandi loomisel? Tulemus: "Mis juhtus?" - kõige huvitavam oli... - Mulle meeldis... - mida me õppisime... - kui ma oleksin õpetaja, siis... - millised küsimused olid kõige raskemad? 4. klassi õpilaste kollektiivne töö projektiga “PUITMAAILMAKÜLA”




A. Tvardovski lapsepõlve mälestustest: „Enamikul inimestest lisandub kodumaa-tundele laiemas tähenduses - kodumaa, isamaa - väikese, põlise kodumaa, põlispaikade, isamaa, piirkonna mõistes kodumaa tunne. , linn või küla. See väike kodumaa oma erilise välimusega, isegi kõige tagasihoidlikuma ja tagasihoidlikuma iluga ilmub inimesele lapsepõlves lapse hinge eluaegsete muljete ajel ja koos sellega, see eraldiseisev ja isiklik kodumaa, tuleb ta aastate jooksul. sellele suurele kodumaale, mis hõlmab kõiki väikseid ja on oma suures tervikus üks kõigi jaoks. “Enamikul inimestest lisandub kodumaa-tundele laiemas tähenduses - kodumaa, isamaa - väikese, põlise kodumaa, põlispaikade tähenduses kodumaa, isamaa, piirkonna, linna või küla tunne. See väike kodumaa oma erilise välimusega, isegi kõige tagasihoidlikuma ja tagasihoidlikuma iluga ilmub inimesele lapsepõlves lapse hinge eluaegsete muljete ajel ja koos sellega, see eraldiseisev ja isiklik kodumaa, tuleb ta aastate jooksul. sellele suurele kodumaale, mis hõlmab kõiki väikseid ja on oma suures tervikus üks kõigi jaoks.




Minu küla seisab järsul künkal, Minu küla seisab järsul künkal, Meist kiviviske kaugusel on jäise veega allikas. Kõik mu ümber on rõõmus, ma tean vee maitset, armastan hinge ja kehaga kõike, mis on oma sünnimaal... Ma näen palju - elu on ju veel pikk, Ja ilmselt ootab mind ees rohkem kui üks tee; Ja ainult kus iganes ma olen, ja ükskõik, mida ma ka ei teeks, - Sa oled mu mälus ja südames, kallis pool! G. Tukay G. Tukay













Ettekande autor on Sharipova Alfina Kasimovna - kunstiõpetaja; Šaripova Alfina Kasimovna - kunstiõpetaja; Munitsipaalharidusasutus "Bardõmskaja keskkool 2"; Munitsipaalharidusasutus "Bardõmskaja keskkool 2"; Kõrgeim kategooria; Kõrgeim kategooria; Õpetajakogemus – 23 aastat; Õpetajakogemus – 23 aastat;

KÜLA – PUIDUMAAILM Eesmärgid ja eesmärgid: tutvustada õpilastele puittempliarhitektuuri; arvestada maapiirkondade puitehitiste mitmekesisusega: onnid, väravad, kaevud jne; paljastada kunsti roll vene eluaseme ja looduse harmoonilise seose mõistmisel; õppida tuvastama maastikukunstnike töödes kasutatud kunstilisi väljendusvahendeid; arendada konstruktiivseid, graafilisi oskusi; kasvatada lastes loodusearmastust, vajadust keskenduda rahvakunsti vaimsetele väärtustele; tugevdada interdistsiplinaarseid sidemeid. kunstiline maitse, VARUSTUS: õpetajale - reproduktsioonid, metoodilised tabelid; õpilastele - graafilised materjalid. VAATAMISRIDA: fotod põhjamaisest puitarhitektuurist, Kizhi ansamblist; N. M. Romadini maali “Hmelevka küla” reproduktsioon. Kirjandussari: A. Tvardovski “Mälestused lapsepõlvest”; S. Yesenini, N. Jazõkovi, L. Martõnovi luuletused. Muusikasari: rahvapilliviiside salvestamine. I. Organisatsioonimoment. Kõndimine Austage teadusi, armastage kunste, tehke oma tööd kahetsemata. Lapsed! Siis leiavad üllad tunded sinus õilsa pinnase! II. Vestlus tunni teemal. Õpetaja. Tunni teema väljaselgitamiseks peate lugema rebust: Õpilased (lugege tunni teemat). Küla on puidust maailm. Õpetaja. Täna külastame vene küla, tutvume erinevat tüüpi onnidega ja imetleme puittempliarhitektuuri ilu. Mängib instrumentaalse vene rahvaviisi salvestus. Õpetaja loeb ette katkendi A. Tvardovski lapsepõlve mälestustest: „Enamike inimeste jaoks lisandub kodumaatundele laiemas tähenduses - kodumaa, isamaa - väikese, põlise kodumaa, kodumaa tunnetus põlise tähenduses. kohad, isamaa, piirkond, linn või küla. See väike kodumaa oma erilise välimusega, oma ka kõige tagasihoidlikuma ja tagasihoidlikuma iluga ilmub inimesele lapsepõlves, lapse hinge eluaegsete muljete ajel ja koos sellega, see eraldiseisev ja isiklik kodumaa, tuleb ta aastatega. sellele suurele kodumaale, mis hõlmab kõiki väikseid ja on oma suures tervikus üks kõigi jaoks. Kust algab kodumaa, isamaa? Õpilased. Majast, tänavalt, külast või linnast ehk siis väikesest kodukandist. Õpetaja. Peenikesed kased, vene onnid ja lihtsa aiaga ümbritsetud köögiviljaaiad – see kõik on nii lähedane ja kallis. See kõik on väike kodumaa, mida armastavalt kirjeldab N. maastikumaal “Hmelevka küla”. M. Romadin. Nikolai Mihhailovitš Romadin sündis 1903. aastal raudteelase peres. Kunstnik kirjutab: „Minu lapsepõlv oli täis raskusi ja seiklusi. Ükski hüvitis ei saanud sundida mu isa rahulikult ühes kohas elama ja töötama... Ta sõitis peaaegu kõigisse Venemaa linnadesse.” Alates üheteistkümnendast eluaastast hakkas Nikolai Romadin ise raha teenima ja oma suurt perekonda aitama. Ta õppis ja töötas samal ajal – oli ajalehemüüja, töötas raamatuköitjana, seejärel pagarina. Noorena astus ta vabatahtlikuna Punakaartkonda, et kaitsta Oktoobrirevolutsiooni saavutusi. Romadin omandas kunstihariduse Moskvas Vkhutemas (kõrgemad kunsti- ja tehnikatöökojad). Ta maalis palju maastikumaale. Kõik need räägivad kunstniku sügavast armastusest Venemaa looduse vastu selle suurte vahemaade, rikkalike jõgede, küngaste ja metsadega. Õpetaja kutsub õpilasi üles mõtlema N. M. Romadini maastikule “Hmelevka küla”. Küsimused maali kohta: – Milliseid tundeid see maal sinus tekitab? – Kus asub Hmelevka küla? – Mis aastaaeg on pildil kujutatud? Kas võib öelda, et need on sügise kuldsed päevad? Miks? – Võrrelge sügise metsa värvi vee, kalda ja taeva värviga. Millist meeleolu sellel pildil väljendab? – Miks jõe kaugema kalda värvus muutus? – Kas võib öelda, et maastikku valgustab päike? Miks? – Kuidas on omavahel seotud kuvand Vene loodusest ja Vene küla kuvand? – Millise mulje pilt tervikuna teile jätab? Õpetaja. Maali “Hmelevka küla” kunstikeel on väga ilmekas. Volga kaldal asub maalilisel asukohal suur küla Hmelevka, mis paikneb vabalt Venemaa laiade avaruste vahel. Jõkke laskuv kuristik paljastab Volga sinise pinna, kauged kaldad, mida rõhutab udu, sulanduvad silmapiiriga. Käes on hüvastijätuaeg, mil suvi asendub kuldse sügisega. Puud on veel karmiinpunases kollases rüüs, kuid lehed on juba hõrenenud ja langedes katavad pruunistunud maa. Sügise hingus tekitab kurbi tundeid millegi mineviku ja pöördumatult kadunud suhtes. Jõele lähemal on mets kuldpruunide kroonidega tihedam. Hallid onnid, mis on kohati kaetud plankude ja kohati õlgedega, ning mööda nõlvad laiali pillutatud talad jätavad omamoodi üksildase ja õrna kibeduse mulje. Küla on vaikne, peaaegu mahajäetud, vaid kaks naist kõnnivad rahulikult mööda nõlva. Ja veel, pildi maastik räägib julgete ja töökate inimeste elust kodumaa jaoks raskel ajal - sõjas Natsi-Saksamaaga. Murettekitavalt lüürilise loodustunnetuse kaudu väljendab kunstnik oma tulihingelist armastust vene rahva vastu. Maastik on läbi imbunud sügavast loodustunnetusest. Ta on lakooniline, miski ei juhi siin tähelepanu üksikasjadele. Pildil on palju õhku ja valgust. Päike on pehme, ilma sära, kuid valgustab selgelt küla ja ümbritsevat maastikku. Taevas on selge ja puhas, ilma ühegi pilveta. Volga laius, selle jõud ja suurus on kooskõlas mõtetega vene rahva vabadusest. Kunstnik näib pildiga ütlevat: Volga ei suuda leppida vaenlastega, kes tungivad Vene maale. Siin ta on, kaunis Volga, taandudes siniseks, nii rahulik ja majesteetlik, karm ja ligipääsmatu. Pildil on orgaaniliselt ühendatud Venemaa loodus ja Hmelevka küla elu. Sõjaliste katsumuste aastate jooksul seob majakesi, lihtsa aiaga ümbritsetud juurviljaaedu ja üksikuid kaskesid, noori põõsaid ja majesteetlikku jõge ühine meeleolu - kurbus ja kurbus. Nii näitas kunstnik Vene looduse ja vene inimeste ühtsust ja harmoonilist sidet. III. Kunstisõna kodumaast, vene külast. Õpilased loevad kodus valmistatud luuletusi. Lemmik piirkond! Süda unistab päikesevirnadest põue vetes. Tahaks ära eksida su sajakõhuliste rohelustesse. S. Yesenin Ütlematu, sinine, õrn... . Minu maa on vaikne pärast torme, pärast äikest, Ja mu hing - piiritu põld - Hingab mee ja rooside lõhna. See tänav on mulle tuttav, ja see madal maja on tuttav. Sinistest õlgedest traadid kukkusid akna alla. Näen sinisega täpilist aeda, August heidab vaikselt aiale pikali. Pärnapuid hoitakse rohelistes käppades.Linnumüra ja sirin. Ma armastan seda puumaja, palkide sees hõõgus tohutu jõud, meie ahi ulgus vihmasel ööl kuidagi metsikult ja kummaliselt. Hääl on vali ja nutune, nagu räägitaks kellestki surnust, elusast. Mida ta nägi, telliskivikaamelit, vihma ulguses? Kuu valgus, salapärane ja pikk, Pajud nutavad, paplid sosistavad. Kuid keegi ei lakka kraana kisa all armastamast oma isa põlde. Ja nüüd, kui saatus on mu elu uue valgusega puudutanud, jään ikka Kuldpalgimaja luuletajaks. S. Yesenin Mu sõber, mis võiks olla toredam kui hindamatu kodumaa? Seal paistab päike eredamalt, Seal on kuldne kevad rõõmsam, Kerge tuul on jahedam, Lilled on lõhnavamad, Seal on künkad rohelisemad, Seal kõlab oja magusamalt, Seal laulab ööbik kõlavamalt. N. Yazykov Õpetaja. Mis tunne ühendab neid kunstiteoseid ja N. M. Romadini maali “Hmelevka küla?” Õpilased. Uhkuse ja armastuse tunne kodumaa, Venemaa looduse ja vene rahva vastu. Füüsiline al m in u tka Zhurazhurazhuravel! Ta lendas üle saja maa. (Kätega vehkides.) Lendas ringi, käis ringi, Tiivad, pingutas jalgu. (Kõnnib paigal.) Küsisime kraanalt: "Kus on parim maa?" Ta vastas mööda lennates: "Ei ole paremat kodumaad!" (Ringikujulised pöörded peaga.) IV. Tutvus puittempli arhitektuuriga. Õpetaja näitab fotosid põhjamaisest puitarhitektuurist ja Kizhi ansamblist. Õpetaja. Vene põhjaosa on ilus. See on tihedate metsade, lõputute järvede ja puhaste läbipaistvate jõgede maa. Iidsetest aegadest on siin tekkinud külad, kloostrid ja linnad. Põhjamaa oli kuulus oma osavate puuseppade poolest. Metsad andsid ohtralt kõige ligipääsetavamat ehitusmaterjali – puitu. Peamiseks tööriistaks meistri käes oli kirves. Tema abiga jäid maha talupoegade majakesed, kirikud ja bojaaride häärberid. Vene meistrid oskasid ehitada nii, et nende käte looming tundus ümbritsevast loodusest lahutamatu. Kizhi saarel Onega järves asuvat Muutmise kirikut nimetatakse imeks. Vaatad teda ja tundub, et oled sattunud muinasjuttu. Tundus, nagu oleks meister templi ühest tervest puutükist nikerdanud. Hoones pole ainsatki naela! Kõik on kerge, kaalutu, ažuurne: 22 sibulakujulist kuplit ja treitud sammastega verandad. Nii ütleb legend. Meister ehitas Muutmise kiriku ja viskas kirve Onega järve, öeldes: "Sellist pole kunagi olnud ega tule!" V. Õpilaste iseseisev töö. 1. Vene onni komponentide kordamine:  palkmaja - neljast või enamast palkkonstruktsioonist seinast koosnev hoone osa;  väljalaskeavad - raamist väljaulatuvad palgiotsad, toetavad katuse üleulatused, verandad;  katus - hoone ülemine osa, mis toimib selle kattena ja ilmastikukaitsena;  hari - kahe katusekalde ülemine ühenduskoht, see vuuk on kaetud õõnestatud palgiga - harjaga;  muuli - katusealuste kihtide otste kattev laudis, see on tavaliselt kaetud nikerdustega, on plankatuste lahutamatu osa;  rätik - lühike nikerdatud laud, mis katab muulide ühenduskohta;  hari - kogu pikkuses katuseharjal seisev nikerdatud laud;  laup (otsmik) – hoone ülemine osa katuse all;  esilaud - seinapalkide ülemineku katmine onni viilu laudadele, tavaliselt kaetud nikerdustega;  platband - onni "näo" dekoratiivne raamimine - ukse- või aknaava. 2. Rühmatöö. Mängulises vormis vene küla kujutava pannoo esitab rühm lapsi suurtel guaššlehtedel. Enne ülesandega alustamist juhib õpetaja tähelepanu kõige raskemale ülesandele - ruumi ja perspektiivi edasiandmisele. Juhtides klassi tähelepanu näidistahvlile, millel asuvad (eelmises tunnis laste tehtud) onnitoorikud, lahendatakse ühiste jõupingutustega probleem: kuidas kujutada maju ilmekamalt, loomulikumalt, kaunimalt? saavutada nende harmooniline kaasamine ümbritsevasse loodusesse. Liigutades maja toorikud mööda tahvelarvuti tasapinda, teevad lapsed ise järelduse majade paigutuse kohta. Nad on vastu hoonete selgele järjestusele. Kõige edukamaks asukohaks valivad õpilased sellise, kus on lähedal ja kaugemal asuvad majad, mõned blokeerivad teisi ehk luuakse loomulik kompositsioon. Tänu sellele jätavad lapsed kergesti meelde reeglid, millele nad paneelide loomisel tuginevad: majad peaksid üksteist blokeerima; see, mis on kaugemal, on väiksema suurusega ja mis on lähemal, on suurem ja asub lehel madalamal. Võimalus konstruktiivseks tööks. Kollektiivne paneel “Vene küla kuvand” Järgmine raske ülesanne on paneeli koloristiline lahendus. Enne tööle asumist peaks õpetaja juhtima laste tähelepanu külamajade iseloomulikule värvile (hõbehall, kuldpruun, nagu muinasjutuline Khokhloma), näitama värvidega töötamise tehnikaid, et edastada palkmaja väljendusrikkust ja pöörake tähelepanu onni servade vahelisele kontrastile. Õpetaja teeb laiad horisontaalsed jooned, jättes nende vahele kitsad tühikud. Külgnevad seinad on kujundatud kontrastselt. Õpetaja tuletab meelde mõistete tähendust: Kompositsioon (ladina keeles compositio - kompositsioon, koostamine, seos, seos) - kunstiteose konstruktsioon, mille määrab selle sisu, eesmärk, paigutus ja osade omavaheline seotus, moodustades ühtse terviku. Perspektiiv (prantsuse perspektiiv) on kolmemõõtmeliste kehade tasapinnal kujutamise viis kujutavas kunstis. VI. Tunni kokkuvõte. Ekspressnäitus, tööde hindamine. Eelnevalt ettevalmistatud õpilane loeb luuletuse. MEISTRITE NIMED Vana arhitektuuri geeniused – ebakindla saatusega inimesed! Mis on teie nimi ja isanimi, onni projekteerija, kelle käsi visandas selle tagasihoidliku hinnangu? Sinu kuulsusrikas nimi on palkidest hööveldatud ja raiutud! Miks te ei pannud nime isegi nikerduse lokkidesse? Issand päästa mind! Kas ma tõesti ootan hooplemist: siin on sulle onn, Jumala paradiis – ja see on kõik! Mis sulle meie nimed korda lähevad? Oled tagasihoidlik, teeskled, unustatud aegade arhitekt, viieseinalise palkmaja looja, selle vilgukivist aknad, kes eelnesid Baženovile, tema vennad Vesninid! Leonid Martõnov Töökohtade koristamine. Kodutöö: valige vene naise kujutist kujutavate maalide reproduktsioonid.

Kust algab kodumaa, isamaa?

Täpselt nii, ehk siis meie väikeselt kodumaalt.

Peenikesed kased, vene onnid ja lihtsa aiaga ümbritsetud köögiviljaaiad – see kõik on nii lähedane ja kallis. See kõik on väike kodumaa, mida armastavalt kirjeldab N. M. Romadini maastikumaal “Hmelevka küla”.

Nikolai Mihhailovitš Romadin sündis 1903. aastal raudteelase peres. Alates üheteistkümnendast eluaastast hakkas ta ise raha teenima ja oma suurt perekonda aitama. Ta õppis ja töötas samal ajal. Noorena astus ta vabatahtlikuna Punaarmeesse. Kunstihariduse omandas Romadin Moskvas kõrgemates kunsti- ja tehnikatöökodades. Ta maalis palju maastikumaale. Kõik need räägivad kunstniku sügavast armastusest Venemaa looduse vastu selle suurte vahemaade, sügavate jõgede, küngaste ja metsadega.

Mõelge N. M. Romadini maastikule "Khmelevka küla". (slaid 3)

Milliseid tundeid see pilt sinus tekitab?

Kus asub Hmelevka küla?

Mis aastaaeg on pildil näidatud? Kas võib öelda, et need on sügise kuldsed päevad? Miks?

Võrrelge sügise metsa värvi vee, kalda ja taeva värviga. Millist meeleolu sellel pildil väljendab?

Miks muutus jõe kaugema kalda värv?

Kas võib öelda, et maastikku valgustab päike? Miks?

Kuidas on omavahel seotud kujundid Vene loodusest ja vene külast?

Millise mulje pilt tervikuna sulle jätab?

Maali “Hmelevka küla” kunstikeel on väga ilmekas. Volga kaldal asub maaliline Hmelevka küla, mis asub Venemaa laiade avaruste vahel. Hallid onnid, mis on kohati kaetud plankude ja kohati õlgedega, ning mööda nõlvad laiali pillutatud talad jätavad mingi üksildase ja õrna kibeduse mulje.

Sõnastamatu, sinine, õrn...

Minu maa on vaikne pärast torme, pärast äikest.

Ja mu hing on piiritu väli -

Hingab mee ja rooside lõhna.

See tänav on mulle tuttav

Ja see madal maja on tuttav.

Juhtmed sinine põhk

Ta kukkus akna alla.

Ma armastan seda puitmaja

Hirmutav jõud hõõgus palkides,

Meie ahi on kuidagi metsik ja kummaline

Huilgas vihmasel ööl.

Ja nüüd, kui uus valgus

Ja minu elu puudutas saatus,

Jäin ikkagi luuletajaks

Kuldpalgist majake.

S. Yesenin

Küla keskuseks on alati jäänud kirik (tempel) ja külas vastavalt kabel. Isegi kui suure küla keskusest saaks kaubanduspiirkond,

siis ehitati kirik alati läbirääkimiste piiril. (slaid 4)

Kuulame luuletust

templi kohta, mille valmistasid ette meie klassi õpilased.

TELKITEMPLEL

Maalilist tippu kroonides,

Pühal saarel tõustes,

Nikolsky Skete, nagu hiiglane,

Tardunud sinises taevas.

Telgiga tempel seisab nii üksildaselt!

Sädeleb pimeduses kuldse kupliga

Sügava Laadoga lahe sissepääsu juures

Näitab end udus vaikuses.

maise paradiisi püha nurk,

Kus on taevani ulatuvad sajanditevanused männid,

Ja lained loksuvad, pesevad kive,

Muuli ääres on jumalateenistuse rist.

Sammal levib laiades vaipades,

Harmoonia on kõiges olemas

Mõnikord ei tunne te jalgadega maad,

Mõneks ajaks unustate mineviku.

Hing leiab siit täieliku vabaduse,

Usku ja rahu saavutades,

Ja imelisest loodusest inspireerituna,

Ta võtab tüki õnne endaga kaasa!

N. V. Votintseva

Toimetaja valik
Viimastel aastatel on Venemaa siseministeeriumi organid ja väed täitnud teenistus- ja lahinguülesandeid keerulises tegevuskeskkonnas. Kus...

Peterburi ornitoloogiaühingu liikmed võtsid vastu resolutsiooni lõunarannikult väljaviimise lubamatuse kohta...

Venemaa riigiduuma saadik Aleksander Hinštein avaldas oma Twitteris fotod uuest "Riigiduuma peakokast". Asetäitja sõnul on aastal...

Avaleht Tere tulemast saidile, mille eesmärk on muuta teid võimalikult terveks ja ilusaks! Tervislik eluviis...
Moraalivõitleja Elena Mizulina poeg elab ja töötab riigis, kus on homoabielud. Blogijad ja aktivistid kutsusid Nikolai Mizulini...
Uuringu eesmärk: Uurige kirjanduslike ja Interneti-allikate abil, mis on kristallid, mida uurib teadus - kristallograafia. Teadma...
KUST TULEB INIMESTE ARMASTUS SOOLA VASTU?Soola laialdasel kasutamisel on oma põhjused. Esiteks, mida rohkem soola tarbid, seda rohkem tahad...
Rahandusministeerium kavatseb esitada valitsusele ettepaneku laiendada FIE maksustamise eksperimenti, et hõlmata piirkondi, kus on kõrge...
Esitluse eelvaadete kasutamiseks looge Google'i konto ja logige sisse:...