Miks lapsed vajavad selgitust? Kas sa tead, milleks vett vaja on? Mis on Vesi


VALLA EELARVELINE HARIDUSASUTUS - ORYOLI LINNA LÜTSEUM nr 22

ÕPPETUND MAAILMA KOHTA

kursuslastele mõeldud seminari raames

"Haridustegevuse korraldamine vastavalt Federal State Educational Standards LLC nõuetele"

Oryoli piirkondlik õpetajakoolituse instituut

« Kes vajab vett ja milleks? Vee omadused"

2. klass

UMK: “Perspektiivne algkool”

Tund on ette valmistatud ja õpetatud

kõrgeima kvalifikatsioonikategooria õpetaja

Ptuškina Olga Viktorovna

Õpetaja tegevuse eesmärk

luua tingimused vee põhiomaduste, vee tähenduse selgitamiseks looduses

Tunni tüüp

õppetunni õpe

Tunni eesmärgid

Hariduslik:

Luua tingimused veeomaduste mõiste kujunemiseks;

Luua tingimused nägemis-, võrdlemis-, üldistus- ja järelduste tegemise oskuse arendamiseks;

Luua tingimused, et lapsed saaksid selle omadusi uurides kujundada arusaama, et puhas vesi on eluks vajalik;

Võtke kokku idee vee kasutamisest inimelus

Hariduslik:

Arendage huvi meid ümbritseva maailma vastu, meelitades ligi lisamaterjali, luues probleemse olukorra;

Arendage mõtlemist, kujutlusvõimet, taju, kõnet.

Hariduslik:

Kasvatada huvi ümbritseva maailma vastu;

Edendada soovi õppida ja avastusi teha;

Arendada oskust töötada paaris ja rühmas.

UUD plokkide moodustamine

Isiklik:

koolilaste sisepositsioon;

Hariduslik ja tunnetuslik huvi uue õppematerjali vastu;

Eneseanalüüs ja tulemuste enesekontroll;

Oskus ennast hinnata eduka õppetegevuse kriteeriumide alusel.

Kognitiivne:

õpilaste oskus ja oskus sooritada lihtsaid loogilisi toiminguid (analüüs, võrdlus);

Nähtavast vajaliku teabe ammutamine;

Kõneütluste teadvustamine ja iseseisev konstrueerimine;

Eelduste tegemine ja nende põhjendamine;

Iseseisvalt probleemi lahendamise viiside pakkumine.

Kommunikatiivne:

Oskus oma valikut selgitada, fraase konstrueerida, esitatud küsimusele vastata ja argumente esitada;

Oskus töötada paaris ja rühmas, arvestades vestluskaaslase positsiooni; korraldada ja ellu viia koostööd õpetaja ja kaaslastega.

Reguleeriv:

Kasutades järjestikuseid toiminguid, jälgides tehtud tööd;

Teadlikkus õpitu tasemest ja kvaliteedist.

Oodatud tulemused

Teema : viia läbi lihtsaid vee omadusi uurivaid katseid, nimetada vee põhilisi kergesti määratavaid omadusi.

Isiklik:

Jätkusuutlikud õpimotiivid, huvi meid ümbritseva maailma uurimise vastu läbi praktilise töö, heatahtlikkus, koostöövalmidus õpetaja ja õpilastega.

Metasubjekt

Kognitiivne:

- uued teadmised erinevates vormides esitatud teabe kaudu; sõltumatud järeldused; kognitiivne huvi teema vastu uurimistöö kaudu.

Reguleeriv:

Õppetegevuse planeerimine tunnis, vastavalt ülesandele ja selle teostamise tingimustele

Kommunikatiivne:

- oskus töötada rühmas, üksteist tähelepanelikult kuulata ja kuulda, üksteisega läbi rääkida, mõtteid väljendada vastavalt ülesannetele ja suhtlustingimustele

Vormid ja meetodid

- otsingu meetod

Interaktiivsed harjutused

Tehnoloogiad:

Teave ja suhtlus

Aktiivsusele lähenemise tehnoloogia.

Õppematerjalid (esitluseks)

http://www.terepec48.ru/okrmir_disk.htm

http://www.edu.rin.ru/

Varustus

interaktiivne tahvel, arvuti, multimeediaprojektor

Visuaalne näidismaterjal

Kandikud vajalike tööriistade ja materjalidega katsete läbiviimiseks

Esitlus tunni teemal

Põhimõisted

Vesi. Vee omadused.

Libisema

Etapid

Õpetaja tegevus

Õpilaste tegevused

UUD teke

I . Motivatsioon (enesemääratlus) õppetegevuseks.

Lava eesmärk: õpilaste kaasamine tegevustesse isiklikult olulisel tasemel,õpilaste psühholoogiline suhtumine töösse

Tahaksin oma õppetundi alustada väitega: "Iga päev lisab meile killukese tarkust."Kuidas sa sellest aru saad?

Millest meie õppetund räägib?

( Uute teadmiste avastamine )

Milliseid samme me avamisel teeme

uusi teadmisi? (Vastame küsimusele "Mida

ma ei tea?"

Seadsime endale eesmärgi.

Püüame õppida uusi asju .)

Täna leiate klassist palju

avastused.

Õpetajad kuulavad ja häälestavad

eelseisva töö eest klassis

Nad avaldavad oma arvamust.

Reguleeriv: tahtlik eneseregulatsioon.

Isiklik: mõtestatud toimingud.

Kommunikatiivne: hariduskoostöö planeerimine õpetaja ja kaaslastega.

II . Teadmiste värskendamine prooviõppe tegevus. Tunni teema määramine.

Lava eesmärk: õpitud materjali kordamine, mis on vajalik "uute teadmiste avastamiseks" ja raskuste tuvastamine iga õpilase individuaalses tegevuses.

Vaadake ekraani ja proovige selgitada, mis need sündmused põhjustas.

Mis te arvate, mis saab tunni teemaks?

Mida sa tead vee tähendusest? Vaadake õpiku 50. leheküljel olevat illustratsiooni ja rääkige sellest, kuidas inimesed vett kasutavad.

Kes veel vajab vett ja milleks?

Avage märkmik leheküljele 19 ja täitke ülesanne 28 ise.

Poisid, lugu antoloogias “Kiitus vee kohta” lk 31 aitab teil selgitada oma teadmisi vee tähtsusest loodusele ja inimelule.

Slaidi vaatamine

Väljendage oma oletusi

Vastake õpetaja küsimustele

Iseseisev töö vastastikuse kontrolliga.

Loo lugemine ja arutamine

Kognitiivne : objektide analüüs tunnuste tuvastamiseks, põhjus-tagajärg seoste kindlakstegemiseks.

Suhtlemine : erinevate arvamustega arvestamine ja koostöös erinevate seisukohtade kooskõlastamise poole püüdlemine.

Reguleerivad : vajalike kohanduste tegemine, enesekontrolli teostamine

Isiklik: kognitiivsete huvide ja õpimotiivide arendamine

III . Probleemi asukoha ja põhjuse tuvastamine. Probleemi sõnastamine

Paljud inimesed arvavad, et tunnevad vett hästi. Kõik ju pesevad iga päev oma nägu, joovad vett ja vaatavad sageli, kuidas sajab ja kuidas jõgi voolab. Samuti teate veest juba palju.Pole olemas hämmastavamat ja salapärasemat ainet kui vesi. Selles on veel palju saladusi. Näiteks selle omadused.

Kui paljud teist teavad, millised omadused veelel on?

Seadke tunni eesmärk.

Vastake õpetaja küsimustele

Hinda nende

teadmisi

Tunni eesmärk on õppida tundma vee omadusi.

Kognitiivne:

probleemide lahendamiseks erinevate võimaluste otsimine.

Suhtlemine :

oma arvamuse kujundamine; kõne kasutamine oma tegude reguleerimiseks.

Reguleerivad

Isiklik:

IV . Eesmärgi seadmine ja projekti koostamine raskustest väljumiseks.

Lava eesmärk: sõnastada tegevuse eesmärgid; meetodite ja vahendite valik nende rakendamiseks

- Kuidas oma eesmärki saavutada? (Teadustööd teha).

Ja see tähendab, et on aeg avada klubi “Meie ja maailm meie ümber” teine ​​kohtumine. Meenutagem selle klubi töörühmade koosseise.

- Mida me uurime?

Uurimise alustamiseks on vaja

pidage meeles käitumisreegleid

eksperimentide läbiviimine.

Ma palun laboritehnikutel plaani saada

veeproovide ja tulemuste tabel

veeuuringud.

Vastake õpetaja küsimustele

Rühmade koosseis määratakse.

Vaadake üle ohutusreeglid.

Uurige uurimisplaani

V . Valminud projekti elluviimine.

Lava eesmärk: kommunikatiivse interaktsiooni korraldamine vee omaduste tuletamiseks

- Niisiis, liigume edasi uurimistöö juurde.

KOGEMUS nr 1.

Palun tutvustage teadlasi

grupp koos esimese kogemuse kirjeldusega.

Mida sa märkad? (Vesi levis)

Järeldage: kas vees on

voolavus?

laud.

KOGEMUS nr 2.

Vajaliku varustuse saavad laborid.

Palun tutvustage teadlasi

grupp koos teise kogemuse kirjeldusega.

Mida sa jälgid? Kas vorm on muutunud?

pall? Aga vesi?

Järeldage: kas veel on püsiv kuju?

Eksperdid salvestavad tulemuse

laud.

KOGEMUS nr 3.

Vajaliku varustuse saavad laborid.

Palun tutvustage teadlasi

rühma kolmanda kogemuse kirjeldusega.

Mida sa jälgid?

Tehke järeldus: kas vesi on selge?

Eksperdid salvestavad tulemuse

laud.

KOGEMUS nr 4.

Palun tutvustage teadlasi

rühma neljanda kogemuse kirjeldusega.

Järeldage: kas veel on värvi?

Eksperdid salvestavad tulemuse

laud.

KOGEMUS nr 5.

Enne kui tuvastame vee järgmise omaduse, peaksite tutvuma veel ühe ohutusreegliga: ärge kunagi tooge anumat nina juurde, kui te ei tea, mida see sisaldab. Mahuti võib sisaldada vedelikku, mis on mürgine või tervisele ohtlik. Tee seda!

Järgides ettevaatusabinõusid, tehke kindlaks, kas mahlal on lõhn.

Aga vesi?

Tehke järeldus: kas vesi lõhnab?

Eksperdid salvestavad tulemuse

laud.

KOGEMUS nr 6.

Vajaliku varustuse saavad laborid.

Palun tutvustage teadlasi

rühma kuuenda katse kirjeldusega.

Tehke järeldus: kas vesi võib lahustada teisi aineid?

Kuidas inimesed õppisid vett puhastama?

Eksperdid salvestavad tulemuse

laud.

KOGEMUS nr 7.

Enne järgmise katse juurde asumist tahan teile tutvustada veel kahte ohutusreeglit: kui te ei tea täpselt, mis anumas on, ei saa te selle sisu maitsta; Kui te ei tea, kas allikas on puhas, ei saa te sellest vett juua! Aga kuna ma tean täpselt, mis nendes klaasides on, siis luban hinnata selle maitset.

Tehke järeldus: kas veel on maitse?

Eksperdid salvestavad tulemuse

laud.

KOGEMUS nr 8.

Palun tutvustage teadlasi

rühma kaheksanda kogemuse kirjeldusega.

Järgi juhiseid.

Kui meil on aega 1–2 minutit, vaatame, mis sai puhastatud veega. Mida sa märkad?

Kuhu plaadist vesi kadus? (aurustunud)

Tehke järeldus, kas veel on kaheksas omadus?

Eksperdid salvestavad tulemuse

laud.

Hankige vajalik varustus.

Uurige esimese kogemuse kirjeldust.

Teadlased näitavad kogemusi.

Liimitud

natukene

assistent vastavas tabelilahtris.

Lapsed töötavad rühmadesonõuda vajalikku teavetkorraldada katsete demonstratsioone, tulemused salvestatakse

Uute ohutuseeskirjade tundmine.

Näidatud on vee puhastamise protsessi läbi filtri.

Uurija teeb osa tahvlist märjaks.

Kognitiivne: teabe otsimine ja valimine; süntees kui terviku koostamine osadest; hüpoteeside püstitamine ja nende põhjendamine; iseseisvalt otsimisprobleemi lahendamise viisi loomine

Suhtlemine : oma arvamuse ja positsiooni argumenteerimine suhtluses; võttes arvesse erinevaid arvamusi

Reguleerivad : õppeülesande vastuvõtmine ja säilitamine.

Isiklik: oma teadmiste ja teadmatuse piiride kujundamine.

Miks me peame teadma vee omadusi? Kus need teadmised meile kasulikud on?

Võrrelge nende tulemusi esitluse abil standardiga.

Isiklik : seeditava sisu hindamine

Reguleerivad : kontroll, parandus, hindamine

V II . Teema valdamise kvaliteedi diagnostika.

Lava eesmärk:

VIII . Teadmiste süsteemi kaasamine ja kordamine.

Lava eesmärk:

selgitada ja laiendada õpilaste teadmisi vee tähtsusest looduses.

Kinnitage meetod teatud kehakaaluga inimese kehas vee hulga määramiseks

Vaadake meie Maa vaadet kosmosest. Sinist on peal palju. Vesi hõivab suurema osa maakera pinnast.

Vesi on kõikjal. Õhus (aur, pilved, pilved). Maa sees (allikad). Lõuna- ja põhjapooluse jääkogumites.

Vesi on osa igast elusorganismist: taimede lehtedes, puuviljamahlas ja isegi kuivades seemnetes. Üle poole loomade kehast koosneb veest. Isegi inimkeha koosneb 2/3 veest.

Vesi on üks peamisi ressursse Maal.

Raske on ette kujutada, mis juhtuks meiega, kui mage vesi kaoks. Kuid selline oht on olemas.Vesi on ohus, sest inimesed saastavad seda.

- Ja sellest räägime järgmises õppetükis.

Vastake küsimusele, avaldage oma arvamust jaoletused

Täpsustage ja laiendage oma teadmisi vee kohta.

Kognitiivne:

klassifitseerida objekte.

Kognitiivne:

muuta mudeleid vastavalt õppematerjali sisule ja seatud hariduslikule eesmärgile.

Meenutagem õppetunni alguses olevat fraasi. Mida see õppetund teie teadmistebaasi lisas?

Mis oli tunni teema?

Aga eesmärk?

Kas oleme selle saavutanud?

- Kodutöö:

Koostada rühma loovtöö (joonistus, aplikatsioon, kollaaž) “Kuidas inimene kasutab vee omadusi”

Andke küsimustele vastused

Pane kodutöö kirja

Analüüsige tunnis tööd enesehindamise teel

Kognitiivne: tegevusmeetodite ja -tingimuste üle mõtisklemine; tegevuste protsessi ja tulemuste kontroll ja hindamine

Isiklik : enesehinnang; piisav arusaam DM edu või ebaõnnestumise põhjustest; moraalinormide ja eetiliste nõuete järgimine käitumises

Suhtlemine : oma mõtete täielik ja täpne väljendamine; oma arvamuse sõnastamine ja põhjendamine, erinevate arvamustega arvestamine

  • Kohtumise teema:

Teema " Kes vajab vett ja milleks?" .

  1. Aja organiseerimine.

    Õpetaja:

  1. Eesmärkide seadmine.
    :

Õpilased:

Õpetajainfo - 15 min.

Kirjutage järeldused iseseisvaks tööks vihikusse - 10 min.

Kokkuvõtteid tehes. - 5 minutit.

  1. Uue materjali õppimine.
    3.1. esimees

Teame ka, et elu Maal on võimatu ilma veeta. Paljude taimede ja loomade jaoks on vesi nende elukoht. Kuid isegi need, kes elavad maal, ei saa elada ilma veeta.

Vesi on erakordne aine, kuna see võib eksisteerida ühes kohas kolmes erinevas olekus: vedel, tahke, gaasiline.

Kogu meie elu on keskendunud veele. Kujutage vaid hetkeks ette – teie majas ei ole VETT. Nõus, süngemat olukorda on võimatu ette kujutada.

Vee tähtsust inimese elus on raske üle hinnata. "Vesi on kõige aluspõhimõte. Kõik maailmas koosneb veest ja muutub lõpuks selleks” - need sõnad kuuluvad Vana-Kreeka filosoofile Thalesele Mileetusest, kes elas rohkem kui 2 tuhat aastat tagasi.

Tõepoolest, vesi küllastab meid oma eluandva niiskusega (üle poole meist on valmistatud veest), annab elu meie planeedi taimedele ja loomadele. Vesi on sama hindamatu kui õhk. Seda ei saa miski asendada! Ja kui see lihtsalt jookseb või tilgub teie kraanist, on see suur katastroof, sest tuhanded ja tuhanded inimesed töötavad päeval ja öösel selle nimel, et puhas joogivesi jõuaks teie koju just praegu. Ka loodus toimib, andes inimestele värsket vett.

3.4. Rühmatöö:

1. Luuletused veest.

Tilk

Kraanist voolab välja tilk vett -

tilk vett, mille me puhastasime,

Silmast voolab pisaratilk -

Piisk kannatust ja hingevalu.

Pilvest voolab vihmapiisk -

Piisk lootust ja vikerkaarevalgust,

Jõe tilk voolab suust -

Piisk loodust ja meie võidud.

Tilk ja tilk - see osutub mereks,

Meri pluss meri võrdub ookeaniga.

Veemeri premeeris meid valuga

Tundub, et nad kannavad pitsi

Puud, põõsad, juhtmed.

Ja see tundub muinasjutuna,

Aga sisuliselt – ainult vesi.

Ookeani tohutu laius

Ja tiigi vaikne tagavesi,

Ja see kõik on lihtsalt vesi.

  1. Mõistatused vee kohta.

Olen nii pilv kui udu,

Ja oja ja ookean,

Ja ma lendan ja jooksen,

Ja ma võin olla klaas (vesi)

Voolab, voolab -

See ei leki.

Jookseb, jookseb -

Ei saa otsa (jõgi)

Ilma tiibadeta – ma lendan.

Ma jooksen ilma jalgadeta,

Ilma purjeta - ma hõljun (pilv)

Puud valges sametis -

Ja aiad ja küla.

Ja kuidas tuul ründab,

See samet langeb (pakane)

Piim hõljus üle jõe,

Midagi polnud näha.

Piim on lahustunud -

See sai kaugele nähtavaks (udu)

Pole laudu ega kirveid

Sild üle jõe on valmis.

Sild on nagu sinine klaas:

3. Lugu veest.

Lugu ojast

Ühel ilusal hommikul loksus oja oma sõpradega – kaladega, kelle soomused hommikupäikese käes sätendasid, vaatas üles ja nägi, et lähedal kasvava puu oksal istub pasknäär. Ta kogus enda ümber linnuparve ja rääkis millestki entusiastlikult.

Mis on juhtunud? - küsis oja peatudes.

Pasknäär laskus alla ja hakkas kivi peal istudes piiksuma, et allpool mäe all jäi küla veeta - inimesi veega varustav allikas oli kuivanud. Oja muutus mõtlikuks, selle tormine vesi rahunes. Teame, mida oja mõtles: ta ei saanud lubada, et inimesed kuskil läheduses janu tunneksid. Ja nire otsustas. Sõpradega hüvasti jättes ruttas ta alla inimeste juurde, et neile puhast vett juua anda.

Sel päeval oli külas pidupäev - inimesed rõõmustasid vee üle. Brook oli uhke, kuigi aeg-ajalt puges tema hinge sügavustesse kahtlus. Ta meenutas Maaema sõnu: "Pidage meeles, väike ojake, inimesed on reetlikud ja altid reetmisele."

Kuigi muinasjutt on vale, on selles vihje – õppetund inimkonnale.

Veehoidlad on tõeline looduse kaunistus, loomulik kodu paljudele taimedele ja loomadele.

1. Kraan on korteris puhas vedru.

2. Leib on isa ja vesi on ema.

5. Palju vett – palju rohtu.

6. Mägedest voolas vett – see tõi kevade.

9. Vesi on väärtuslik looduse kingitus.

10. Kui me loodust ei hoia, pole ka kodumaad.

11. Säästa vett tähendab kaitsta meie kodulooduse tervist, elu ja ilu.

12. Vesi on üks tähtsamaid ressursse Maal.

  1. "Seda on huvitav teada."

Vesi Maal on erinev. Merevesi on soolane. Mineraalvesi on kõige maitsvam ja tervislikum. Vihmavesi on joomiseks ohtlik, see võib olla saastunud tolmu, mikroobide ja mürgiste ainetega. Puhas magevesi on väga väärtuslik. Peamine magevee reservuaar planeedil on liustikud.

Öösel, eriti hommikul, ilmub põõsaste lehtedele ja murule kaste. Kaste on veepiisad. Öösel õhk jahtub ja selles sisalduv aur muutub veeks.

Kastke kurke 1 ämbriga - 10 klaasi vett;

Keeda supp - 6 klaasi vett;

Pesta - 3 klaasi vett;

Keeda kompott - 8 klaasi vett;

Peske nõusid - 5 klaasi vett.

esimees:


esimees:

5. Kokkuvõtete tegemine.

esimees:

Kodutöö:

  • õpik lk 50 - 61,

Vaadake dokumendi sisu
“Kellele ja milleks vett on vaja? »

Klubi keskkonnateemalise koosoleku kokkuvõte

2. klassis.

Haridus- ja hariduskompleks "Tulevane algkool"

Teema: "Kes vajab vett ja miks?"

Eesmärgid:

    Korrata ja laiendada laste ideid vee tähtsusest elule Maal, anda lastele edasi idee vee suurest tähtsusest planeedi Maa jaoks, teadvustada seda kui inimkeha lahutamatut osa, mõista selle imelise aine erakordsed omadused .

    Saab aru vee tähtsusest inimese elus, oskab looduslikke mageveevarusid säilitada ja oskab vett säästlikult kasutada.

Varustus ja visuaalsed abivahendid:

    Õpikud.

    Märkmikud iseseisvaks tööks.

    Veeteemaliste raamatute näitus.

    Kutsekaardid.

    Esitlus

    Teadaanne

Kuulutuse näidis

    Nooremate koolinoorte teadusklubi “Meie ja maailm meie ümber” liikmed kutsuvad kõiki osa saama klubi järgmisele kokkusaamisele.

    Kohtumise teema: Kas kõik aiataimed on võimalik korraga istutada?

    Kohtumine toimub _____________ klassiruumis __________ tund _____

Vastutav ____________________________________________________

Kõlarid________________________________

Teema " Kes vajab vett ja milleks?" .

Koosolekut juhatab koolinoorte teadusklubi järgmine esimees __________________________________________________________________________

    Aja organiseerimine.

    Õpetaja:

Täna avame kooliklubi “Meie ja maailm meie ümber” kolmanda kokkusaamise, mille esimees on _________________. Klassis puuduvad puudujad.

    Eesmärkide seadmine.
    Nooremteadusliku Seltsi esimees:

    Teen ettepaneku koosoleku teema (“Kellele ja milleks vett vajab?”) kirja panna ning arutada läbi tööplaan, aga ka reglement. Lisaks tuleb järgmiseks tunniks koostada referaat vee tähtsusest ja joonised.

Õpilased:

Soovitame esmalt kuulata poiste sõnumeid "Mida me veest teame?" - 15 minutit.

Õpetajainfo – 15 min.

Kirjutage järeldused iseseisvaks tööks vihikusse – 10 min.

Kokkuvõtteid tehes. - 5 minutit.

    Uue materjali õppimine.
    3.1. esimees

Tänase töö jaoks peate jagunema rühmadesse. Iga rühm koostas selle teema kohta teabe.

Kuulake poiste aruannet "Mida me veest teame?" (Lugege see ette).

Mida uut kutid meile veest rääkisid?

3.2. Õpilased (kutsutud):

Teame juba, et puhas vesi on lahusti, maitsetu, lõhnatu, värvitu, läbipaistev, võtab anuma kuju ja sellel on voolavus.

Samuti teame, et elu Maal on võimatu ilma veeta. Paljude taimede ja loomade jaoks on vesi nende elukoht. Kuid isegi need, kes elavad maal, ei saa elada ilma veeta.

Vesi on erakordne aine, kuna see võib eksisteerida ühes kohas kolmes erinevas olekus: vedel, tahke, gaasiline.

3.3. Õpetaja sõna (esitlust kasutades):

Kogu meie elu on vee ümber. Kujutage vaid hetkeks ette – teie majas ei ole VETT. Nõus, süngemat olukorda on võimatu ette kujutada.

Vee tähtsust inimese elus on raske üle hinnata. "Vesi on kõige aluspõhimõte. Kõik maailmas koosneb veest ja muutub lõpuks selleks” - need sõnad kuuluvad Vana-Kreeka filosoofile Thalesele Mileetusest, kes elas rohkem kui 2 tuhat aastat tagasi.

Tõepoolest, vesi küllastab meid oma eluandva niiskusega (üle poole meist on valmistatud veest), annab elu meie planeedi taimedele ja loomadele. Vesi on sama hindamatu kui õhk. Seda ei saa miski asendada! Ja kui see lihtsalt jookseb või tilgub teie kraanist, on see suur probleem, sest selleks, et tagada teie koju puhta joogivee sattumine sel hetkel, töötavad tuhanded ja tuhanded inimesed päeval ja öösel. Ka loodus toimib, andes inimestele värsket vett.

Jah, rohkem kui 70% meie planeedist on kaetud veega, kuid ainult väike osa sellest, vähem kui 1%, on magevesi, mida inimesed saavad kasutada. Mage vesi on kiiresti muutumas nappiks loodusvaraks. Tänapäeval kannatab enam kui 2 miljardil inimesel meie planeedil joogiveepuudus. Mõelge sellele tõsiselt, kallid sõbrad. Loodan, et kohtlete vett hoolikalt ja austusega. Ärge laske sellel oma kraanidest raisku minna.

3.4. Rühmatöö:

1. Luuletused veest.

Tilk

Kraanist voolab välja tilk vett -

tilk vett, mille me puhastasime,

Silmast voolab pisaratilk -

Piisk kannatust ja hingevalu.

Pilvest voolab vihmapiisk -

Piisk lootust ja vikerkaarevalgust,

Suust voolab tilk jõge -

Piisk loodust ja meie võidud.

Tilk ja tilk - see osutub mereks,

Meri pluss meri võrdub ookeaniga.

Veemeri premeeris meid valuga

Õudusunenäo eest, mille me talle põhjustasime.

Töökas vesi

Aeg vannis käia.

Vesi ootab, ta ei oota,

Ta peab töötama -

Peske käsi ja jalgu.

Peske seebiga selga – vennad

Ja pesulapiga - õde,

Vee jaoks pole mõnikord kerge,

Kui sa talle ei kuuletu.

Veetüdruk on solvunud -

Mustus nägu ei kaunista.

Kes tahab ilusaks saada

Vett tuleb austada.

Ojad, mürin ja looklemine,

Ja üksteisele hüüdes,

Nad tormavad kajavasse orgu,

Ja raevukad veed

Valgest marmorist võlvide all

Nad lendavad rõõmsa mürina saatel

Tundub, et nad kannavad pitsi

Puud, põõsad, juhtmed.

Ja see tundub muinasjutuna,

Aga sisuliselt – ainult vesi.

Ookeani tohutu laius

Ja tiigi vaikne tagavesi,

Kose vool ja purskkaevu pritsmed,

Ja see kõik on lihtsalt vesi.

Ära pese, ära joo end purju

Ilma veeta.

Leht ei hakka õitsema

Ilma veeta.

Nad ei saa elada ilma veeta

Linnud, loomad ja inimesed.

Ja seepärast on see alati nii

Kõik, kõikjal vajavad vett!

    Mõistatused vee kohta.

Olen nii pilv kui udu,

Ja oja ja ookean,

Ja ma lendan ja jooksen,

Ja ma võin olla klaas (vesi)

Voolab, voolab -

See ei leki.

Jookseb, jookseb -

Ei saa otsa (jõgi)

Ilma tiibadeta ma lendan.

Ilma jalgadeta jooksen

Ilma purjeta - ma hõljun (pilv)

Puud valges sametis -

Ja aiad ja küla.

Ja kuidas tuul ründab,

See samet langeb (pakane)

Piim hõljus üle jõe,

Midagi polnud näha.

Piim on lahustunud -

See sai kaugele nähtavaks (udu)

Pole laudu ega kirveid

Sild üle jõe on valmis.

Sild on nagu sinine klaas:

Libe, lõbus, kerge (jää)

Sündinud veest ja muutunud veeks (lumeks)

3. Lugu veest.

Lugu ojast

Ma tahan teile rääkida muinasjuttu väikesest ojast. Kuula tähelepanelikult.

Maailmas elas niru. Oja oli väike, aga rõõmsameelne. Ta vulises rõõmsalt püssides. Ojal oli palju sõpru, enamik neist loomad. Talle meeldis väikeste jänestega rassida ning ta andis oma värsket jahedat vett tihastele, kuldtähtedele ja vintidele. Talle meeldisid ka mäed. Rohkem kui korra aitas ta neil vedada lumevett, mis kevadel nende nõlvadest alla voolas.

Lisaks tohutule rõõmsameelsuse tagavarale oli ojal veel üks hea omadus: see kohtles inimesi hästi, kuigi emake Maa oli korduvalt hoiatanud, et nad on salakavalad.

Ühel ilusal hommikul loksus oja oma sõpradega – kaladega, kelle soomused hommikupäikese käes sätendasid, vaatas üles ja nägi, et lähedal kasvava puu oksal istub pasknäär. Ta kogus enda ümber linnuparve ja rääkis millestki entusiastlikult.

Mis on juhtunud? - küsis oja peatudes.

Pasknäär laskus alla ja kivi peal istudes hakkas piiksuma, et allpool mäe all jäi küla veeta - inimesi vett andnud allikas oli kuivanud. Oja muutus mõtlikuks, selle tormine vesi rahunes. Teame, mida oja mõtles: ta ei saanud lubada, et inimesed kuskil läheduses janu tunneksid. Ja nire otsustas. Sõpradega hüvasti jättes ruttas ta alla inimeste juurde, et neile puhast vett juua anda.

Sel päeval oli külas pidupäev - inimesed rõõmustasid vee üle. Brook oli uhke, kuigi aeg-ajalt hiilis tema hinge sügavusse kahtlus. Ta meenutas Maaema sõnu: "Pidage meeles, väike ojake, inimesed on reetlikud ja altid reetmisele."

Möödas on mitu kõige igavamat päeva ojakese elus. Algul lõbustasid teda tolmupilvedes kaklevad külakoerad ja selle kallastel mängivad lapsed. Varsti hakkas tal sellest kõigest igav. Brook jälgis inimesi palju. Teda üllatas üha enam nende vastumeelsus looduse, eriti maa vastu, ja teadmatus. Ta ei mõistnud, kuidas sa võid oma elukohta risustada prügi ja jäätmehunnikutega. Peagi hakkas oja lämbuma ja muutus räpaseks kraaviks, kuhu igast küljest voolas ebameeldivat vedelikku. Oja muutus läbipaistvast valkjaks mudaseks ojaks. Ja ta nuttis, mistõttu läks vesi soolaseks... Nüüd sai ta aru, miks sellistest kohtadest ojad kaovad.

Öösel oli meie väike ojake sunnitud külast lahkuma. Teel tegi ta enda puhastamiseks võimalikult palju pöördeid, kummardus igal võimalikul viisil. Teda ootas ees muretu elu ja truud sõbrad.

Kuigi muinasjutt on vale, on selles vihje – õppetund inimkonnale.

Vestlus vee tähtsusest inimese elus.

Miks rõõmsameelne oja inimestest lahkus?

Kui kõik jõed solvuksid inimeste peale ja jookseksid minema, mis siis meiega juhtuks?

Kas inimesed saaksid ilma veeta elada?

Veehoidlad on tõeline looduse kaunistus, loomulik kodu paljudele taimedele ja loomadele.

    Vanasõnad ja lööklaused vee kohta

1. Kraan on korteris puhas vedru.

2. Leib on isa ja vesi on ema.

3. Kui teil on leiba ja vett, pole see enam probleem.

4. Mitte kogu vesi ei sobi joogiks.

5. Palju vett – palju rohtu.

6. Vesi voolas mägedest ja tõi allika.

8. Vesi kulutab maad ja meislib kivi.

9. Vesi on väärtuslik looduse kingitus.

10. Kui me ei hoia loodust, pole ka kodumaad.

11. Säästa vett tähendab kaitsta meie kodulooduse tervist, elu ja ilu.

12. Vesi on üks tähtsamaid ressursse Maal.

    "Seda on huvitav teada."

Vesi Maal on erinev. Merevesi on soolane. Mineraalvesi on kõige maitsvam ja tervislikum. Vihmavesi on joomiseks ohtlik, see võib olla saastunud tolmu, mikroobide ja mürgiste ainetega. Puhas magevesi on väga väärtuslik. Peamine magevee reservuaar planeedil on liustikud.

Nii udu kui ka pilved koosnevad pisikestest veepiiskadest. Erinevus seisneb selles, et udu levib üle Maa, samal ajal kui kõrgel Maa kohal tekib pilv.

Maa alt tuleb välja selge puhta vee allikas. See on allikavesi. Kust see tuleb? See on põhjavee (maa-alune) vesi, mis on imbunud läbi pinnase ülemiste kihtide.

Öösel, eriti hommikul, ilmub põõsaste lehtedele ja murule kaste. Kaste on veepiisad. Öösel õhk jahtub ja selles sisalduv aur muutub veeks.

Tunni pärast tilgutab ta katkisest kraanist 2 klaasi vett.

Kui palju vett tilgub 10 tunni jooksul?

Milleks sellest veest piisab, kui:

Kastke kurke 1 ämbriga - 10 klaasi vett;

Keeda supp - 6 klaasi vett;

Pesta – 3 klaasi vett;

Keeda kompott - 8 klaasi vett;

Peske nõusid - 5 klaasi vett.

Et taevast sadaks vihma,

Nii et leivakõrvad kasvavad,

Et laevad sõita,

Tarretise keetmiseks,

Nii et probleeme poleks -

Me ei saa elada ilma veeta!

4. Uue materjali konsolideerimine.

esimees:

Sõna antakse raamatukoguhoidjale.

Raamatukoguhoidja arvustab vett käsitlevaid raamatuid. Samas kasutab ta koosolekuks koostatud teaduskirjanduse näitust.
esimees:

Soovitan arutada kontrollküsimusi:

5. Kokkuvõtete tegemine.

esimees:

    Väljendage oma arvamust kohtumise kohta.

    2. klassi õpilased esitavad valmistatud kingitusi.

Kodutöö:

    õpik lk 50 – 61,

    valmistage klassis kuuldud muinasjuttude ja mõistatuste jaoks ette illustratsioone.

Õpetaja teatmematerjal

1. Ilma veeta pole elu, igas elusolendis on vett. Ilma toiduta saate elada palju kauem kui ilma veeta. Inimesed ja paljud loomad moodustavad peaaegu 2/3 veest. Ja mõned taimed on umbes 4/5 veest.

Vesi hõivab 2/3 maakera pinnast ja ainult 1/3 on maa. Vesi – ookeanides ja meredes, jõgedes ja järvedes, maa all ja pinnases. Liustikud ja jäämäed on samuti vesi, ainult külmunud. Atmosfääris on palju vett: pilved, udu, aur, vihm, lumi.

Looduses pole täiesti puhast vett. Seda saab hankida ainult laboris. Selline vesi on maitsetu, see ei sisalda elusorganismile vajalikke sooli. Ja merevees on lahustunud liiga palju erinevaid sooli, mistõttu see ei sobi ka joomiseks.

Vee koguhulk Maal ei muutu. Vesi aurustub merede ja ookeanide, jõgede ja järvede pinnalt ning tekivad pilved. Nad sajavad või viskavad lund - ja jälle tagastavad vee maale ja ookeanidesse.

Kuid puhast vett on Maal üha vähem. Inimesed kasutavad vett üha enam tööstuslikeks vajadusteks ja reostavad vett tööstusjäätmetega. Insenerid on juba välja pakkunud erinevaid viise vee puhastamiseks. Meie riigis on tööstusjäätmete ja reovee veekogudesse juhtimine keelatud. Pidage meeles: vett tuleb säästa! Antoine de Saint-Exupery kirjutas vee kohta: "Sa oled elu ise... Sa oled maailma suurim rikkus." Vesi on Maal kõige levinum aine, kuid see on jaotunud ebaühtlaselt. Maal on tohutuid ruume, kus pole vett – need on kõrbed. Põhiline veekogus sisaldub ookeanides (95,7%), jää kujul (2,14%), jõgede ja järvede vesi on 2,14% ning atmosfäärivesi 0,0005%. Looduses on pidev ja aktiivne veeringe. Peaaegu ¼ kogu Maale langevast päikeseenergiast kulub vee aurustamisele reservuaaride pinnalt. Ligikaudu 2/3 atmosfääri veest naaseb sademetena tagasi ookeani ja 1/3 langeb maismaale. Mägiliustikud on olulised vee regulaatorid maismaal. Liustikud on planeedi peamine magevee reservuaar. Need sisaldavad umbes 30 miljonit kuupmeetrit. km. mage vesi. Sood on suured magevee reservuaarid. Kogu vaba vee varud Maal on 1,4 miljardit kuupmeetrit. km. Mageveevarud Maal on üsna piiratud. Mageveeallikad on jaotunud ebaühtlaselt ning mõnes riigis, näiteks Alžeerias ning Kreeka teatud rannikualal ja saartel, on terav veepuudus.

Puhas magevesi on väga väärtuslik, kuid paraku on selle loodusvarad ammenduvad, mistõttu tuleb vett kaitsta ja kaitsta reostuse eest, pidades meeles, et see on inimkeskkonna oluline osa.

2. Vesi inimkehas

Inimesed on umbes 65% veest. Vanusega veesisaldus kehas väheneb. Terve täiskasvanud organismis täheldatakse veetasakaalu ehk veetasakaalu seisundit, s.t tarbitud vee hulk võrdub organismist eemaldatud vee hulgaga. Vee ainevahetus on inimese üldise ainevahetuse oluline osa. Vee ainevahetus hõlmab joomise ja toiduga makku siseneva vee imendumise protsesse ning selle jaotumist organismis. Eritumine neerude, kuseteede, kopsude, naha ja soolte kaudu. Vesi tekib organismis ka toiduga kaasa võetud rasvade, süsivesikute ja valkude oksüdeerumisel.

Vee koguhulk, mida inimene joob ja süües päevas tarbib, on 2-2,5 liitrit. Umbes 50-60% veest eemaldatakse neerude ja kuseteede kaudu. Kui keha kaotab 6-8% niiskust üle normaalse normi, tõuseb kehatemperatuur, kiireneb pulss, ilmneb lihasnõrkus. 10% veekaotus võib viia kehas pöördumatute muutusteni ja 15-20% veekaotus viib surma. Inimene võib elada ilma toiduta umbes kuu ja ilma veeta - vaid paar päeva. Inimkeha erinevad koed sisaldavad erinevas koguses vett. Veerikkaim kude on silma klaaskeha (99%). Kõige viletsam on hambaemail (0,2%).

Ühine õppetegevus vanemaealiste lastega teemal “Milleks vett vaja on?”

Sihtmärk:

  1. Kinnitada laste teadmisi vee tähtsusest meie elus.
  2. Arendage lastes kognitiivset huvi vedelikega katsetamise protsessi vastu, jätkake neile vee omaduste tutvustamist.
  3. Arendada laste vaatlusoskust, oskust võrrelda, analüüsida, üldistada, luua põhjus-tagajärg seoseid ning teha järeldusi.
  4. Harjutus sugulassõnade moodustamisel;
  5. Kasvatada huvi eksperimentaalse tegevuse vastu, kasvatada hoolivat suhtumist vette.

Sõnavaratöö: üleujutus, suur vesi, suur vesi, veevarustus, mullivann, väljatõugatud, kokkusurumatu.

Eeltöö: ilukirjanduse lugemine, veest rääkimine, illustratsioonide vaatamine, eksperimentaalne töö (katsed veega, maakera vaatamine, maailmakaardid, mõistatuste arvamine vee kohta, töötamine looduses

Varustus: vee omaduste mudelid, õliriie laual, 3 purki, 3 toorest muna, sool, oksad, tint, süstlad, tassid, erineva kujuga anumad, paberilehed, sinised markerid, taldrikud, põlled, magnetofon, helisalvestis "Vee helid"

Tunni käik:

Koolitaja: Poisid, selleks, et teada saada, millest me täna räägime, arvake ära mõistatus:

Kui teie ninale satuvad plekid, kes on meie esimene sõber?

Eemaldab mustuse näolt ja kätelt.

Ilma milleta ei saa ema süüa ega pesta,

Nii et taevast sajab vihma, nii et leivakõrvad kasvavad,

Et laevad saaksid sõita, et tarretist saaks keeta,

Probleemide vältimiseks ei saa me elada ilma... (veeta)

Niisiis, me räägime veest, mäletame, mida me teame, ja õpime uusi asju.

Vesi on elu allikas maa peal. Inimesed, taimed, loomad vajavad seda. Me kasutame seda sõna oma kõnes sageli.

Sõnad on nagu emakeelsed sõnad, veidi sarnased,

Ja kui paned need ritta,

Kuulake natuke ja mõelge olemusele -

Nad räägivad samast asjast.

Valige järgmised sõnad (seotud) sõnale "vesi"

Lapsed: vesi, merimees, veevalaja, vee-, juga, sukelduja

Katastroof. (üleujutus.)

Kevadel ujutab jõgi üle. (üleujutus, üleujutus.)

Samuti on keerulisi sõnu, milles kuulete ka sõna "vesi": vesi keerleb - keeris,

Vesi on olemas - torustik,

Veekandja kannab vett.

Kes teie arvates vajab vett? (inimesed, taimed, kalad, loomad)

Kuidas inimene vett kasutab? (joob, peseb, koristab maja, valmistab õhtusööki, peseb nõusid, kastab)

Kus mujal looduses vett leidub? (lumi, kaste, lomp, mered, ookeanid jne)

Kus veel vesi on? (õhus, pinnases, taimedes, loomades, inimestes)

Ookeanid, mered, järved, jõed, tiigid, allikad on veekogud. Igaüht meist võib võrrelda ühega neist veekogudest. Kellena sa end tunned?

Lapsed: Ma arvan, et ma olen nagu...

Kasvataja : Millised veehoidlad meil Peterburis on?

Lapsed: Neeva jõgi, Laadoga järv, Soome laht, Fontanka jõgi, Obvodnõi kanal jne.

Kasvataja : See tähendab, mida tuleb teha, et meie veekogusid säästa.

Lapsed : Tuleb säästa vett, mitte visata prügi, ehitada veekogude äärde maju, mitte pesta autosid jne.

Mõistatused:

Olen ühtaegu pilv ja udu,

Ja oja ja ookean,

Ja ma lendan ja jooksen,

Ja ma võin olla klaas.(Vesi.)

Nad ootavad mind, nad ei jõua ära oodata,
Ja kui nad sind näevad, jooksevad nad minema. (VIHMA)

Taevast - täht,
Asetage vesi peopesale. (LUMEHELVE)

Rippus aknast väljas
jääkott,
See on tilka täis
Ja see lõhnab kevade järgi. (JIKUR)

Hommikul helmed sädelesid,
Nad katsid kogu muru.
Ja me läksime neid päeva jooksul otsima -
Otsime ja otsime, aga ei leia. (KASTE)

Ümberringi on vesi,
Aga joomine on probleem. (MERI)

Kalad elavad talvel soojalt,
Katus on paksust klaasist. (ICE)

Kui toru kaudu on jõgi
Tuleb joostes teie koju
Ja ta valitseb seda -
Kuidas me seda nimetame? (DUŠŠ)

See keerleb, ei suitse,
Sajab, mitte lund. (FOG)

Veekeetja on pliidil,
Mis seal veekeetja kohal susiseb? (STEAM)

Kasvataja : Hästi tehtud, lapsed! Kui palju sa veest tead? Aga mis vesi on ja mis omadused sellel on, proovime meie laboris välja selgitada. Aga kõigepealt puhkame natuke.

Kehalise kasvatuse tund “Meri on ärevil, sest...”

Pidagem meeles töötamise ajal käitumisreegleid: ära lärma – sellega segame teisi, käsitseme nõusid ettevaatlikult, klaas võib puruneda ja sind kergesti lõigata, kuula õpetajat, jälgi hoolikalt katse tulemust.

Enne uurimistöö alustamist valmistame oma sõrmed tööks ette.

Sõrmede võimlemine"PAAT"

Paat hõljub jõel,
Rõngad jooksevad üle vee. (Mõlemad peopesad asetatakse servale, pöidlad surutakse peopesade külge (nagu kulb).

"AURULAAT"

Aurulaev sõidab mööda jõge,
Ja see paisub nagu pliit. (Mõlemad peopesad asetatakse servale, väikesed sõrmed surutakse (nagu kulbiga) ja pöidlad tõstetakse üles.)

Kogemused:

I. Värske ja soolane vesi.

Laual on 3 purki: 2 pooleliitrist ja üheliitrist. Täidame ühe purgi puhta veega ja paneme sinna toore muna, see vajub ära. Valage teise purki tugev lauasoola lahus ja langetage teine ​​muna - see ujub. Seejärel aseta kolmas muna liitrise purgi põhja ja lisa järk-järgult mõlemast väikesest purgist ükshaaval, muna ei uju ega upu.

Järeldus: Soolane vesi on raskem, seega on meres ujumine lihtsam kui jões. (mudel)

II. Külm ja soe vesi.

Valage klaasi sooja vett. Vee värvimiseks tilgutage ripsmetušš jäävette. Valage jäävesi ettevaatlikult sooja vette. Jäävesi vajub põhja, nagu külm vesi pooluste juures.

Järeldus: külm vesi on raskem kui soe vesi. (mudel)

III. Vee kuju.

Lapsed, kas te arvate, et veel on kuju? Kuidas seda tõestada? (laste vastused). Valage vesi erineva kujuga anumatesse.

Järeldus: Vesi ei oma kuju ja võtab selle anuma kuju, kuhu see valatakse. (mudel)

IV. Vesi surub välja.

Anumate põhjas on oksad, lapsed valavad vett ja näevad, et oksad tõusevad koos veega.

Järeldus: vesi on ujuv jõud. Puu on kergem kui väljatõrjutud vesi, selle seaduse avastas juba ammu Vana-Kreeka teadlane Archimedes. (mudel)

Kasvataja : Täna õppisime palju vee kohta. Selgitage seda mudelite abil. (lastejutt mudelite põhjal)

Sina ja mina saime teada, et vesi võib olla erinev, saime teada selle omadused. Mida sa joonistaks, kui ma paluksin sul vett tõmmata? Mida sa joonistaks, Veronica? (küsige igalt lapselt) Selgub, et vesi on mustkunstnik, see võib muutuda erinevaks, seega on ühel inimesel väga raske sellest “portreed” joonistada. Kuid kõik saate seda teha koos. Joonista ühte tüüpi vett, siis paneme kõik “portreed” kokku.

Tootlik tegevus.

Vaata, meil on tõeline vee "portree". Kohe on näha, kuidas see on

Ära pese, ära joo end purju
Ilma veeta.
Leht ei hakka õitsema
Ilma veeta.
Nad ei saa elada ilma veeta
Linnud, loomad ja inimesed.
Ja seepärast on see alati nii
Igaüks vajab vett kõikjal.

Tulevikus viime läbi veel palju katseid ja õpime tundma vee uusi huvitavaid omadusi.


Vesi on meie planeedi kõigi elusorganismide peamine eluallikas. Igapäevane keha täiendamine veega on tervise jaoks väga oluline. Kui inimene saab elada mitu nädalat ilma toiduta, siis ta saab elada ilma veeta- ainult mõned päevad.

Inimkeha ei säilita niiskust hästi, kaotades seda urineerimise, higistamise ja hingamise kaudu, mistõttu on vajalik pidev vedelikuvarude täiendamine. Joomise tasakaalu säilitamine on organismi toimimiseks oluline.

See tähendab, et meie keha peab vastu võtma ja väljastpoolt väljutama võrdses koguses vett. Kui see tasakaal on häiritud, tekivad eluprotsessis negatiivsed muutused.

Kui vett pole piisavalt– kaal langeb, vere viskoossus suureneb, temperatuur tõuseb, jõudlus väheneb. Liigne veetarbimine suurendab neerude ja südame koormust ning halvendab seedimist.

Vee kogus, mida inimene päevas tarbib, sõltub erinevatest teguritest: tema kehamassist, kehalisest aktiivsusest, õhutemperatuurist jne. Keskmiselt on kehasse siseneva vedeliku ööpäevane norm (arvestades muid jooke ja toite) 2 liitrit.

Mõelgem konkreetselt, kuidas veepuudus inimkehale mõjub.

Aju. Veepuudus kehas jätab selle hapnikust ilma ja kutsub esile insuldi (eriti kuuma käes).

Laevad. Veri koosneb tahkest osast (plasmast) ja vedelikust. Kui vett ei ole piisavalt, võivad tekkida verehüübed, mis tähendab insulti ja südameinfarkti.

Sooled. Kõhukinnisuse ennetamine.

Nahk. Üleliigsed kortsud on dehüdratsiooni tagajärg.

Neerud. Vesi hoiab ära neerukivide ja põievähi tekke.

Kõige kasulikum kehale puhas vesi ilma gaasita.

Toimetaja valik
Vaenlaste ja sõprade verega, meeleheite ja kurbuse pisaratega kastetud raske tee toob teemandi ja puumõõkade valvuri, mustkunstniku ja...

Sylvia Day Pühendatud minu perele, kes mind alati toetab. Ja hoolimata sellest, et ma kulutan nii palju aega kirjutamisele...

Nikolai Semenovitš Leskov Sverdlovski Kesk-Uurali Raamatukirjastus 1974 N. LESKOV Muinasjutt Tula kaldus vasakpoolsest ja teraskirbist...

Trial by Fire James Dashner (Ei ole veel hinnanguid) Pealkiri: Trial by FireTeave raamatust "Trial by Fire" James Dashner Labürint on valmis, kuid...
Unes surnud sugulast elusalt nähes jääb enamikule inimestest ebameeldiv mulje. Miks sa unistad surnud sugulastest...
Kompotist - lahkuminekuni oma väljavalituga. Miks sa unistad pilvikamarjadest. Proovime süveneda sellise unistuse olemusse, esiteks sellesse...
Unenäos ilmunud magava tüdruku pilt tõotab professionaalses sfääris kauaoodatud läbimurret. Stagnatsiooniperiood asendub aktiivse...
Unenäos olevat rasedust tõlgendavad unenägude raamatud erinevalt. Sellise unistuse tähendus sõltub paljudest teguritest. Esiteks, kas sa kannad...
VKontakteOdnoklassniki Nägin unes, et raha varastati, kuid unenägude raamatus pole unenäo vajalikku tõlgendust meie eksperdid aitavad teil välja selgitada, millest unistate...