Pilt inimese ilust Vene ilu esitlus. Avatud tund teemal: “Inimese ilu (naisepilt).” Ettekanne "Inimese ilu pilt"


Kaunite kunstide tunni ülevaade 4. klassis B. M. Nemensky programmi järgi teemal “Inimese ilu pilt (naisekuju)”

Tunni etappide omadused

Tehnoloogiatunni kaart

Kokoshniku ​​mustrid

Ettekanne "Inimese ilu pilt"

Lae alla:


Eelvaade:

Kaunite kunstide tunni konspekt 4. klassis B. M. Nemensky kava järgi

teemal" Inimese ilu kuvand (naisekuju).

Kaunite kunstide õpetaja Jelena Gennadievna Ponomareva

Munitsipaalõppeasutuse keskkool nr 89, Dzeržinski rajoon, Volgograd

  1. Klass: 4
  2. Kuupäev: 26.09.2013
  3. Üksus: art.
  4. Teema: Inimese ilu kuvand (naisepilt).
  5. Tunni asukoht süsteemisKaunite kunstide tund 4. klassis B. M. Nemensky kava järgi. 5. õppetund
  6. Tunni tüüp: Tund uute teadmiste omandamiseks.
  7. Tegevuse eesmärgid: Pilt rahvarõivas naise portreest.

Hariduslik eesmärk: äratada huvi Venemaa ajaloo, kultuuri ja kunsti vastu

  1. Tunni eesmärgid:

Õppetöö: Tutvustada naiste rahvarõivast, tutvustada naise portree kujundit ja K. Makovski loomingut, õpetada portree kujutamist, kinnistada värviga töötamise oskusi.

Arendav: soodustab esteetilise maitse, loogilise mõtlemise, kõne, loova kujutlusvõime ja tähelepanu arengut.

Hariduslik: edendada huvi kaunite kunstide tundide vastu, edendada puhtust ja sõbralikkust.

Isiklik: - tutvustada õpilastele portree žanri, vene rahvarõivaste ilu;

Meta-aine: - teostada interdistsiplinaarseid seoseid (kirjandus, kunst, ajalugu, muusika);

Teema: looge joonis - portree kokoshnikus.

  1. Tunni varustus: Arvuti, projektor, esitlus tunni teemal.
  2. Didaktilised tööriistad:

õpetaja jaoks -

Kujutav kunst: joonistused, esitlus K. Makovski teostega.

Kirjandussarjad: luuletused - A. S. Puškin “Lugu tsaar Saltanist” (katkend), “Külm, punane nina” (katkend). .

Muusikaline sari: vene rahvalaulude salvestamine.

õpilase jaoks– Leht A-3, guašš ja pintslid.

  1. Planeeritud tulemused: kujundada õpilastes ettekujutus rahvarõivast, austust kultuuri vastu ning arendada kunstiliste materjalidega töötamise oskust.
  2. Põhimõisted: Kokoshnik, ümartants, portree.
  1. Tunni etappide omadused

Tunni teema

Tunni asukoht teemal

Inimese ilu pilt (naisepilt)

Viies tund teemal “Teie rahva kunsti päritolu”

Tunni tüüp

Vormid, tehnikad, meetodid

Kombineeritud, õppetund uute teadmiste omandamiseks, õppetund-mäng

Frontaal-, paaristöö, individuaaltöö, produktiivsed meetodid

Tunni eesmärk

Tunni eesmärgid

Joonista K. Makovski teoste põhjal rahvapärases peakattes vene naise portree.

Hariduslik: Tutvustada naiste rahvarõivaid, tutvustada naise portree kujundit ja K. Makovski loomingut, õpetada portree kujutamist, kinnistada värviga töötamise oskusi.

Hariduslik: edendada esteetilise maitse, loogilise mõtlemise, kõne, loova kujutlusvõime ja tähelepanu arengut.

Hariduslik : edendada huvi kaunite kunstide tundide vastu, edendada puhtust ja sõbralikkust.

Isiklik : - tutvustada õpilastele portree žanri, vene rahvarõivaste ilu;

  1. - arendada kujutlusvõimet, loovat kujutlusvõimet, graafilisi oskusi;
  2. - sisendada lastesse armastust Venemaa ajaloo vastu
  3. - näidata kunsti rolli vene naise ilu mõistmisel;
  4. - õppida tundma kunstis meeleolu ja tunde väljendusvahendeid;
  5. - tutvustada K. Makovski loomingut;

Metasubjekt : - teostada interdistsiplinaarseid sidemeid (kirjandus, kunst, ajalugu, muusika);

Teema: looge joonistus - portree kokoshnikus.

Oodatud Tulemus

Tea

Suuda

Põhimõisted: Kokoshnik, ümartants, portree, kokoshnikute tüübid.

Määrake joonise koostis õigesti,

Kasutage portree loomiseks kunstimaterjale.

Tehke kindlaks, kas esitatud pildid kuuluvad mõnda paikkonda.

Pädevused/UUD

Haridustehnoloogiad

Varustus

hariduslik-kognitiivne, informatiivne, kommunikatiivne

probleemõppe meetod, mängumeetodite tehnoloogia, koostöös õppimine

Arvuti, projektor, esitlus tunni teemal, ülesannete kaardid.

  1. Tehnoloogiatunni kaart

Lavanimi,

Sihtmärk

Õpetaja tegevus

Õpilaste tegevused

Vorm

tööd

Tulemus

1. Motivatsioon (enesemääratlus) õppetegevuseks.
(2-3 min)

Eesmärk õpetajale:luua õpilastele tingimused sisemise vajaduse tekkeks õppetegevusse kaasamise järele

Eesmärk õpilastele:enesemääramine õppetegevuseks

Tervitused.

Tere kutid. Kontrollige, kas teil on kõik tunniks valmis?

Täna on meil ebatavaline õppetund – teekond minevikku.

Tere tulemast. Korraldage oma töökoht, kontrollige üksikute õppetarvete saadavust.

eesmine

UUD moodustumine:

(R) tahtlik eneseregulatsioon

2. Proovitoimingu individuaalsete raskuste ajakohastamine ja registreerimine.
(3-4 min)

Eesmärk õpetajale:soodustada asjakohaste vaimsete toimingute ja kognitiivsete protsesside aktualiseerimist õpilastes.

Eesmärk õpilastele: motivatsioon prooviõppeks ja selle iseseisvaks elluviimiseks.

Vestlus, töö juhatuses

Tere, mu sõbrad!

Mul on hea meel sind näha.

Ootan teid täna

Lugu vene kaunitarist.

Poisid, milline peaks teie arvates üks "Vene kaunitar" olema? Pöördugem kunstilise sõna juurde iidsetes Vene külades ja linnades elanud naiste ilu kohta. Rahvamuusika aitab meil õigesse tuju saada.

Slaid 2.

Nad ütlevad, et on printsess

Et sa ei saa silmi maha võtta.

Päeval on Jumala valgus varjutatud,

Öösel süttib maa -

Kuu paistab vikati all,

Ja otsmikul täht põleb.

Ja ta ise on majesteetlik,

Väljaulatuv nagu hernes;

Ta räägib armsalt,

Justkui jõgi vuliseb.

Mis teosest need read pärit on?

Vene külades on naised

Nägude rahuliku tähtsusega,

Ilusa jõuga liigutustes

Kõnnakuga, kuningannade välimusega.

Kas pime inimene neid ei märkaks?

Ja nägija ütleb nende kohta:

See möödub - justkui päike paistab,

Kui ta vaatab, annab ta sulle rubla.

Ilu, mis on maailmale ime:

Põsepunane, sale, pikk,

Ta on ilus igas riietuses,

Ta on osav igas töös.

Mis ühendab neid naisepilte? Mis on nende ilu?

Vene kaunitari kontseptsioon peegeldab sajanditevanuseid ideid oskusest käituda ja riietuda, näojoontest ja mis kõige tähtsam - oskusest peenelt tunda loodust ning kogeda sügavalt leina ja rõõmu. Vene naise ilu olemusena mõistetakse õrnust ja hingejõudu, õrnust ja majesteetlikkust.

Emaskujutised on sügavalt seotud õnnelinnu kujutisega, kes kõnnib maa peal, ujub vee peal ja suudab vabalt lennata ainult inimunenägudele ligipääsetavas taevas.

Laste vastused.

Ilus, lahke, tark.

Laste vastused

Aleksander Sergejevitš Puškin "Lugu tsaar Saltanist"

Nikolai Aleksejevitš Nekrasov. "Jack Frost".

Nende raske töö, ilu.

eesmine

UUD moodustumine:

(P) enesekontroll: õppida eristama õigesti täidetud ülesannet valest; teadlikkus sellest, mida on juba õpitud ja mida on veel vaja õppida, teadlikkus assimilatsiooni kvaliteedist ja tasemest.

(P) vaimsete operatsioonide kujunemine: analüüs, võrdlemine, üldistamine.

Probleemi sõnastamine.

Probleemi asukoha ja põhjuse tuvastamine.
(3-4 min)

Eesmärk õpetajale:luua tingimused, et arendada õpilaste võimet tuvastada ja fikseerida väliskõne raskuste põhjus.

Eesmärk õpilastele: tuvastage probleemi põhjus ja asukoht

Vestlus; esitluse vaatamine,
jaotusmaterjalidega töötamine

Kas tead, millist kostüümi võis kanda su vanavanavanavanaema?

Kuidas nägid välja igapäevased ja pidulikud rahvariided, kuidas ja miks neid kaunistati?

Poisid, meil on täna raske külaline - Mashenka. Ta tuli meie juurde stiliseeritud vene kostüümis. Õpetaja demonstreerib naiste vene rahvarõivast.

Kaunis neiu tuleb

Nagu hõljuv paabulind,

Tal on seljas kuldne kleit,

Scarlet pael patsis.

Heitke pilk Masha ülikonnale. Tundus, nagu oleks keegi põldudelt päikesevalgust ja lilli kogunud ning riietele asetanud. Kõik kostüümis olev tuletab meile meelde meie kodumaa ilu ja loob meie hinges pidulikkuse tunde!

Mitme sajandi jooksul kujunesid Vene maa eri osadel riietuses välja oma iseloomulikud jooned ja inimesed pidasid rangelt kinni kohalikest traditsioonidest.

Pühade ajal kaunistati naiste päid imelise peakattega - kroon või kokoshnik. Slaid 3-7.

Kokoshnik on kõrge tikitud pidulik peakate naistele, mis katab juukseid. Nimi pärineb vanavene sõnast "Kokosh" - kukk.Ilmselt meenutas peakatte kuju muistsetele venelastele kukeharja.

See on rikkalikult mageveepärlite, tikandite ja ripatsidega kaunistatud, mistõttu hoidsite pead kõrgel ja selga sirgu. Ja tema armuke käitus "nagu hernekana", "ujus nagu luik". Igapäevaelus uhkeldas tüdruk punutisega: "Panu on tüdruku ilu." Abielus naine eemaldas kõik oma juuksed. Levinud arvamuse kohaselt toovad naiste juuksed halba õnne. Abielus naisel oli häbi ilma peakatteta ilmuda. Isegi praegu, kui nad ütlevad "ta oli loll", peame silmas, et ta oli häbistatud. Kavandi järgi eristati nelja tüüpi kokoshnikuid, millest igaüks oli iseloomulik teatud territooriumile.

Ühe sarvega kokoshnikudvõib olla kolme tüüpi: võrdhaarse kolmnurga kujuline, pikliku esiosaga koonuse kujul, kõrge äärega ja lameda ümara ülaosaga mütside kujul.

Kokoshniks silindrikujulise lameda põhjaga mütsi kujul. Neid kaunistasid kuldsed tikandid, helmed, pärlid ja pärlmutter. Tavaliselt kanti neid viltu volditud salliga.

Lameda ovaalse ülaosaga Kokošnikud, eend otsaesise kohal, labad kõrvade kohal. Kokošnikuid seoti tavaliselt kuldse tikandiga kaunistatud valge salliga.

Sadulakujuline kokoshnik, mis oli kõrge ümara ülaosaga sadulakujuline peakate, mille esiosa oli veidi kõrgem. Tavaliselt kanti seda otsmikuga – kitsa ornamenteeritud kangaribaga

Sundress, särk.

Tööpäevadel – lihtne, hämar.

Pühade ajal ilus, särav. Kaunistatud tikandiga.

Nad vaatavad ülikonda. Nad arutavad.

eesmine,
individuaalne

UUD moodustumine:

(P) tahtlik eneseregulatsioon raskustes;

õppida töötama õpetaja pakutud kava järgi; määrata ja sõnastada õpetaja abiga tunnis toimuva tegevuse eesmärk.

(P) oskus püstitada ja sõnastada probleem õpetaja abiga

Uute teadmiste kujundamine ja salvestamine.

4. Projekti koostamine raskustest väljumiseks.
(5 minutit)

Eesmärk õpetajale:edendada sissejuhatava dialoogi kaudu uute teadmiste omastamist.

Eesmärk õpilastele:mõelge tulevaste õppetegevuste projektile

Vestlus, muinasjutu tutvustus

Ajaloomuuseumid ja kunstimuuseumid on säilitanud kokoshnikuid meie riigi erinevatest piirkondadest.

Teil on erinevat tüüpi kokoshnikute diagrammid. Proovime määrata ala, kus naised neid mütse kandsid.

Slaid 8-11.

Kaartide ja slaidide abil teevad nad kindlaks, kas kokoshnikutes kujutatud tüdrukud kuuluvad mõnda elukohta.

eesmine

UUD moodustumine:

(P) tegevuste jada ettelugemine tunnis; kognitiivse initsiatiivi kujunemine.

(P) oskus leida ja esile tõsta vajalikku teavet; eelduste tegemise ja nende põhjendamise oskus.

(L) võime tunnistada vastutust ühise eesmärgi eest;

oskus järgida käitumises moraalinorme ja eetilisi nõudeid.

(K) oskus väljendada oma mõtteid piisava terviklikkuse ja täpsusega; oskus kuulata ja mõista teiste kõnet; erinevaid arvamusi arvesse võtma.

5. Dünaamiline paus
(3 min)

Eesmärk õpetajale:aidata kaasa õpilaste tervise säilimisele ja tugevdamisele. Pakkuda vajalikku füüsilist tegevust.

Õpilaste eesmärk:lõõgastuda, valmistuda järgmiseks tööetapiks

kehalise kasvatuse minut

Poisid, kas teadsite sedaümmargune tants - iidne rahvapärane ringmassi rituaalne tants? Täna tunnis tutvume rahvakunstiga, seisame ringtantsus ja kutsume oma külalise.

Korrake toiminguid pärast õpetajat

eesmine

UUD moodustumine:

(R) tahtlik eneseregulatsioon

6. Iseseisev töö (18 min)

Eesmärk õpetajale:luua tingimused eduolukorra korraldamiseks, mis motiveerib õpilasi edasiseks tunnetuslikuks tegevuseks.

Eesmärk õpilastele:õppida rakendama omandatud teadmisi uut tüüpi ülesannete täitmisel.

iseseisev töö;

Oleme juba öelnud, et kunsti põhiobjektiks on alati olnud inimene, tema välimus, keeruline vaimne maailm, iseloom, meeleolu, tema mõtete ja tunnete struktuur – ühesõnaga kogu isiksuse rikkus selle erinevates ilmingutes.

Poisid, öelge mulle, mis on teatud konkreetse inimese kujutise nimi?

Õige.

Portree põhikvaliteedi – sarnasuse originaaliga – tagab eelkõige inimese välimuse täpne kujutamine. Välisest sarnasusest aga üksi ei piisa, sest portree tõeline sügavus peitub inimese psühholoogilise maailma paljastamises.

Enne tööd palub õpetaja õpilastel mõelda järgmistele küsimustele:

Kuidas näeksid nende emad kokoshnikut kandes?

Kuidas te lehte korraldate?

Õpetaja selgitab, et paremini sobib vertikaalne pilt, mida saab võtta kuni rinnani. Peakatte elemendid on vaja kaunilt kaunistada.

Ülesande täitmisel lahendatakse kompositsiooni- ja koloristilisi probleeme ning omandatakse inimese kujutamise oskus. Pea on pealt laiem, lõua poole kitsam, esiosa meenutab mingil määral munakuju, kõrge uhke kael on naise ilu tunnus. Õpetaja pöörab tähelepanu sellele, kuidas on joonistatud silmad, kujutatud nina ja huuli. Mängulisel viisil annab see õpilastele mõista, et nende piltide ilu saavutatakse värvisuhete ja kujundite ilu, näo üksikute detailide kaudu. Kas see on ilus, kui joonistame suure nina, laia suu, paneme silmad kinni, teeme väikese kolju, tohutud kõrvad? See võrdlusmoment annab positiivseid tulemusi. Lapsed töötavad iseseisvalt vene kaunitari kuvandi kallal.

Portree

Õpetajad kuulavad.

Vertikaalne

Joonista ovaalne nägu

Nad teevad seda.

Joonistamine.


Joonistamine.

individuaalne

UUD moodustumine:

(L) oskus hinnata ennast edukuse kriteeriumi alusel.

(P) võime kontrollida ja hinnata tegevuste protsessi ja tulemusi.

(K) oskus väljendada oma mõtteid piisava terviklikkuse ja täpsusega; oskus kuulata ja mõista teiste kõnet.

9. Õppetegevuste refleksioon tunnis.
(5–6 min)

Eesmärk õpetajale:
aidata kaasa õpilaste töö enesehindamise korraldamisele.

Eesmärk õpilastele:õpilaste enesehinnang oma õppetegevusele.

Reflektsioon (Ekspressnäitus. Tööde hindamine.)

Vestlus, mäng “Kunstnik-vaatajad”

Sel juhul vaadake lähemalt järgmisi kriteeriume:

Idee originaalsus;

Disaini esteetika;

Töökoormus.

Niisiis, mu kallid, mida uut te tänases tunnis õppisite?

Millised eesmärgid me tunni lõpuks saavutasime?

Mis jääb teie jaoks uurimata saladuseks, lahendamata ülesandeks?

Hästi tehtud, see on täpselt see, millele me oma järgmised õppetunnid pühendame.

Kodutöö: otsige üles kunstiteoste reproduktsioone, mis peegeldavad meeste ilu.

Õpilased demonstreerivad oma tööd magnettahvlile riputades, arutavad läbi ja pärast mõningaid parandusi annavad tööd hinnangu. Edukamad asetame eelmistes tundides tehtud paberraamidesse.

Töökohtade puhastamine.

eesmine

– tegevusmeetodite ja -tingimuste üle mõtisklemine (P);

– tegevuste protsessi ja tulemuste kontroll ja hindamine (P);

– enesehindamine edukuse kriteeriumi alusel (L);

– piisav arusaam õppetegevuse edu/ebaõnnestumise põhjustest (L);

– oma mõtete väljendamine piisava terviklikkuse ja täpsusega (K);

– oma arvamuse sõnastamine ja argumenteerimine, võttes arvesse erinevaid arvamusi (K);

– kriteeriumide kasutamine oma otsuse põhjendamiseks (K);

– hariduskoostöö planeerimine (K);

– käitumises moraalinormide ja eetiliste nõuete järgimine (L).

Eelvaade:

Esitluse eelvaadete kasutamiseks looge oma Google'i konto ja logige sisse.

Kaunite kunstide tunni kokkuvõte 4. klassis B. M. Nemensky kava järgi

teemal" Inimese ilu kuvand (naisekuju).

Kaunite kunstide õpetaja Irina Vladimirovna Grišina

GBOU keskkool nr 417 SP progümnaasium nr 1642

    Klass: 4

    Üksus: art.

    Teema: Inimese ilu kuvand (naisepilt).

    Tunni asukoht süsteemis Kaunite kunstide tund 4. klassis B. M. Nemensky kava järgi. 5. õppetund

    Tunni tüüp: Tund uute teadmiste omandamiseks.

    Tunni eesmärgid ja eesmärgid:

- Kujundada ideid naise ilu mõistmisest vene kultuuris, luua tingimused huvi arendamiseks vene kunsti päritolu vastu, arendada austustunnet oma kultuuri vastu, kujundada emotsionaalne ja väärtus -põhine suhtumine

vene rahva traditsioonidele.

Tugevdage inimese portree kujutamise oskust, tugevdage värviga töötamise oskusi.

- Arendada lastes loovuse vajadust.

- Variatsiooni- ja improvisatsiooniülesannete lahendamisel arendada õpilastes rahvarõiva dekooril põhinevaid kunstilisi ja graafilisi joonistamistehnikaid.

    Tunni varustus: Arvuti, projektor, esitlus tunni teemal.

    Didaktilised abivahendid :

õpetaja jaoks

visuaalne ulatus: joonistused, esitlus I. Bilibini töödega,

K. Makovski, M. Vrubel

kirjandussarjad: luuletused - A. S. Puškin “Lugu tsaar Saltanist” (katkend), “Külm, punane nina” (katkend).

muusikaline sari: vene rahvalaulude salvestamine.

õpilase jaoks – Leht A-3, guašš ja pintslid.

    Planeeritud tulemused: kujundada õpilastes ettekujutus rahvarõivast ja naiste peakattest; austus kultuuri vastu, arendada oskust töötada vene kaunitari portree loomisel kunstiliste materjalidega.

Tundide ajal

1. Motivatsioon (enesemääratlus) õppetegevuseks.

Õpetaja: - Tere kutid. Kontrollige, kas teil on kõik tunniks valmis?

Täna on meil ebatavaline õppetund – teekond minevikku.

Ootan teid täna

Lugu vene kaunitarist.

Slaid 1

2. Teadmiste värskendamine

Poisid, milline peaks teie arvates üks "Vene kaunitar" olema? (laste vastused: ilus, lahke, tark jne)

Pöördugem kunstilise sõna juurde iidsetes Vene külades ja linnades elanud naiste ilu kohta. Rahvamuusika aitab meil õigesse tuju saada. (Kõlab vene rahvalaulu “Tüdruk kõndis aias” salvestis)

Slaid 2

Õpetaja: Nad ütlevad, et on printsess

Et sa ei saa silmi maha võtta.

Päeval on Jumala valgus varjutatud,

Öösel süttib maa -

Kuu paistab vikati all,

Ja otsmikul täht põleb.

Ja ta ise on majesteetlik,

Väljaulatuv nagu hernes;

Ta räägib armsalt,

Justkui jõgi vuliseb.

Mis teosest need read pärit on?

Õpilased: Aleksander Sergejevitš Puškin "Lugu tsaar Saltanist"

Õpetaja: Vene külades on naised

Nägude rahuliku tähtsusega,

Ilusa jõuga liigutustes

Kõnnakuga, kuningannade välimusega.

Kas pime inimene neid ei märkaks?

Ja nägija ütleb nende kohta:

See möödub - justkui päike paistab,

Kui ta vaatab, annab ta sulle rubla.

Ilu, mis on maailmale ime:

Põsepunane, sale, pikk,

Ta on ilus igas riietuses,

Ta on osav igas töös.

Õpilased: Nikolai Aleksejevitš Nekrasov. "Jack Frost".

Õpetaja: Mis ühendab neid naisepilte? Mis on nende ilu?

Õpilased: Nende raske töö, ilu.

3. Probleemi väljaselgitamine ja uute teadmiste fikseerimine

Õpetaja: Vene kaunitari kontseptsioon peegeldab sajanditevanuseid ideid oskusest käituda ja riietuda, näojoontest ja mis kõige tähtsam - oskusest peenelt tunda loodust ning kogeda sügavalt leina ja rõõmu. Vene naise ilu olemusena mõistetakse õrnust ja hingejõudu, õrnust ja majesteetlikkust.

Emaskujutised on sügavalt seotud õnnelinnu kujutisega, kes kõnnib maa peal, ujub vee peal ja suudab vabalt lennata ainult inimunenägudele ligipääsetavas taevas.

Kas tead, millist kostüümi võis kanda su vanavanavanavanaema?

Kuidas nägid välja igapäevased ja pidulikud rahvariided, kuidas ja miks neid kaunistati?

Õpilased: Sundress, särk. Tööpäevadel – lihtne, hämar. Pühade ajal ilus, särav. Kaunistatud tikandiga.

Õpetaja: Poisid, meil on täna raske külaline - Mashenka. Ta tuli meie juurde stiliseeritud vene kostüümis. Õpetaja demonstreerib naiste vene rahvarõivast.

Kaunis neiu tuleb

Nagu hõljuv paabulind,

Tal on seljas kuldne kleit,

Scarlet pael patsis.

Heitke pilk Masha ülikonnale. Tundus, nagu oleks keegi põldudelt päikesevalgust ja lilli kogunud ning riietele asetanud. Kõik kostüümis olev tuletab meile meelde meie kodumaa ilu ja loob meie hinges pidulikkuse tunde!

Mitme sajandi jooksul kujunesid Vene maa eri osadel riietuses välja oma iseloomulikud jooned ja inimesed pidasid rangelt kinni kohalikest traditsioonidest.

Vene kostüümis on eriline koht alati antud peakattele.

Tüdrukud Venemaal võisid enne abiellumist kõndida katmata peaga, kuid nende juuksed pidid olema üheks patsiks punutud märgiks, et tüdruk on endiselt üksi, vallaline. Nende juuksed olid pikad ja nad ei kõndinud ringi, juuksed maha, sest pesta, süüa teha, õmmelda, põllul töötada või kariloomade eest hoolitseda oleks nii ebamugav. Tüdruku patsi peeti au sümboliks ja patsi tõmbamine tähendas tüdruku solvamist. Vene muinasjutu “Vasilisa Kaunis” illustratsioonil kujutas I. Bilibin Vasilisat pika punutisega.

Slaid 3

Pildil on näha, et otsaesist tukk ei kata – usuti, et kinnise otsaesise korral jääb neiu sagedamini haigeks. Tüdrukud kaunistasid palmikute otsa palmikuga. See võib olla mis tahes kujuga: ümmargune, vibu, poolkuu vms. Kõige tavalisem tüdruku peakate on sall.

Slaid 4

Sallil on kujutatud I. Bilibin Aljonuškat muinasjutust “Õde Aljonuška ja vend Ivanuška”,

Slaid 5

ja “Tüdruk peediga” - A. Venetsianova.

Tüdrukud said kaunistada oma pead paeltega ja pühade ajal kandsid nad erineva kujuga peakatteid - nii lamedaid kui ka ažuurseid piludega, hammastega: kroonid, vibud, sidemed, kärbsed, kokošnikud (N. Argunov. „Tüdruku portree kokošnikus ”),

Slaid 6

kroonid (M. Vrubel. “Luigeprintsess”, V. Vasnetsov. “Maa-aluse kuningriigi kolm printsessi”).

Slaid 7

Peakatted olid pealt lahtised, tikitud kuldse niidiga, pärlitest (võrgu kujul) ažuurse kootud põhjad laskusid laubale. Pärleid kaevandati puhastes põhjajõgedes.

Iidse tava kohaselt ei ilmunud abielunaine avalikkuse ette "paljaste juustega" - seda peeti suureks patuks. Usuti, et juustel on maagiline jõud. Abielludes ja teise pere liikmeks saades pidi naine oma juukseid peitma, et mitte abikaasale ja tema sugulastele õnnetust tuua. Pole juhus, et I. Bilibin kujutab Baba Yagat juustega.

Slaid 8

Pulmatseremoonia ajal jätsid pruutneitsid mõrvalisi kurbi laule lauldes pruudiga hüvasti ja pisarsilmi harutasid lahti tema tütarlapseliku patsi ning pruut ütles: “Hüvasti, pats, tütarlapselik kaunitar, sul on õlgadest küllalt, et riputada. ümberringi, on aeg teelt välja tulla. Seejärel põimiti pruudi juuksed kaheks ajaliseks patsiks, pandi kroonina ümber pea ja kaeti seejärel tihedalt sõdalasega. Samal ajal vingus tüdruk: "Edutage, mu helepruunid juuksed, teil on pimedus ja helepruunid juuksed ning teil on koorem ja metsik pea." Sellest hetkest peale ei näinud ükski meestest naise juukseid. Vene keeles oli väljend "naist lollitada", st solvata teda juukseid paljastades.

Slaid 9

Tüüpiline abielunaise peakate on kika ja seljaga harakas. Teki põhi oli tepitud lõuendist voodriga, teki esiosa kasetohust
või nahast ja kaetud kalli kangaga. A.S. Puškin “Kalurist ja kalast” on vanaproual “...krokaadist kiisu kroonil...”. Aluse peale pandi harakas, kallist kangast kate, tagaküljele kinnitati tagaplaat. Haraka äär oli kaunistatud kuldse tikandiga, tagaküljele kinnitati helmestega kaunistatud jäme punutud pael. Haraka detailide hulgas on “tiivad” ja “saba” ning tikkimismustrites lindude kujutised. Kogu kika võis koos harakaga kaaluda kuni seitse kilogrammi. Mütside nimed kordavad lindude nimesid: "kokosh" on kukk, ta äratab päikese ja "kichka" on part.

Pühade ajal kaunistati naiste päid imelise peakattega - kroon või kokoshnik.

Slaid 10

Kokoshnik on kõrge tikitud pidulik peakate naistele, mis katab juukseid.

See on rikkalikult mageveepärlite, tikandite ja ripatsidega kaunistatud, mistõttu hoidsite pead kõrgel ja selga sirgu. Ja tema armuke käitus "nagu hernekana", "ujus nagu luik".

4. Praktiline töö

Õpetaja: Oleme juba öelnud, et kunsti põhiobjektiks on alati olnud inimene, tema välimus, keeruline vaimne maailm, iseloom, meeleolu, tema mõtete ja tunnete struktuur – ühesõnaga kogu isiksuse rikkus selle erinevates ilmingutes.

Poisid, öelge mulle, mis on teatud konkreetse inimese kujutise nimi?

See on õige – see on portree.

Ülesande määratlus ja tööetapid:

Alustame loomingulise tööga. Enne kui olete vajalik matemaatika

riaalid. Töö tegemisel peate näitama loomingulist kujutlusvõimet ja töövõimet,pead maalima peakattes vene kaunitari portree. See on rinnast rinnani pilt. Kuidas on sellise joonise jaoks kõige parem paberileht korraldada? Täpselt nii, vertikaalselt.

Praktilise ülesande täidad ilma eelneva pliiatsijoonistamiseta.

1. Esmalt peate joonistama pea ovaali,pea on pealt laiem, lõua poole kitsam, esiosa meenutab mingil määral munakuju, kõrge uhke kael on naise ilu tunnus.

2. Seejärel joonista otse näole (ilma paletita) jumevärv (valge, kollane, punane), värvi üle näo ja kaela, joonista peakatte piirjooned (värvidega kohe); Kuni nägu kuivab, värvi üle pildi ja riiete taust. Näojooni saab joonistada ainult kuivatatud värviga. Pidage meeles, kuidas õigesti silmi joonistada, nina, huuli kujutada.

3. Portree vajab kaunistamist ja selleks sobivad väga hästi ehted. Kaunistuseks kaelal on “rakmed”. “Rakmed” on tohutul hulgal helmeid, helmestest punutud nööre, helmestest kraed, kraed, niitidest valmistatud ehteid ja münte. Kaunistused tuleks värvida täppide ja tõmmetega väga kiiresti, värvid võtta otse purgist, segamata.

4. Püüdke oma joonisel edasi anda vene kaunitari iseloomu.

(laste iseseisev töö)

5. Tunni kokkuvõtte tegemine, õppetegevuse kajastamine tunnis.

Õpetaja. Palun jagage oma tulemusi meiega.

Sel juhul vaadake lähemalt järgmisi kriteeriume:

Idee originaalsus;

Disaini esteetika;

Töökoormus.

Niisiis, mu kallid, mida uut te tänases tunnis õppisite?

Millised eesmärgid me tunni lõpuks saavutasime?

Mis jääb teie jaoks uurimata saladuseks, lahendamata ülesandeks?

Hästi tehtud, see on täpselt see, millele me oma järgmised õppetunnid pühendame.




  • Millest meie õppetund räägib?
  • Mida näete inimese iluna?
  • Milline inimene on sinu arvates ilus?
  • Kes on "hea mees"?


Millist toodet Vana-Venemaal ei istutatud?


  • Eredad näited kajastuvad vene rahvajuttudes.
  • Milliseid muinasjutte te teate, mis näitavad vene talupoja kuvandit?
  • Vaatame illustratsioone vene rahvajuttudest.














  • Milline oli meeste riietus Venemaal?
  • Mida saate meile kingade kohta öelda?
  • Kes kandis Venemaal saapaid?

TO RU SAMA BA SINA X SHIV A


P Sh KOHTA T R A T N Y

Vene püksid õmmeldi ilma lõigeteta, sõlmega, et sellega saaks neid laiemaks ja kitsamaks teha.


P TAGA KOHTA IN I ZK KOOS A

  • Poisid, miks te arvate, et meie esivanemad kandsid vööd?
  • Vööl oli veel üks ülesanne – salajane...
  • Ütle mulle, mis kuju võtab vöökohalt seotud vöö?
  • Mida kujutas ringi sümbol iidsetel aegadel enamiku rahvaste seas?
  • Poisid, kas olete kunagi kuulnud väljendit "kaotasid vöö"? Mida see tähendab?

See on õige ja see täitis ka erinevaid funktsioone: mõned esemed "pandi" vöö sisse ja teised riputati vöö külge. Näiteks kandsid sõdalased vööl mõõka, nuga või relva. Vöö külge riputati vanasti peegel, nõelapadi, kurjade vaimude vastu kujukesed-amuletid, rahakotid.

Ring iidsete slaavlaste seas tähendas jumala religioosset sümbolit ja oli talisman. See tähendab, et vöö oli talisman, see kaitses kõhtu. Lõppude lõpuks tähendas sõna "kõht" iidsetel aegadel "elu". Seega selgub, et vöö kaitses elu. Seetõttu tuleb välja, et kõik pidid seda kandma.

See tähendab justkui oma inimliku välimuse kaotamist.




PHYS KULT ÜKS MINUT

Töötasime koos ja olime veidi väsinud.

Kõik tõusid kiiresti korraga oma laudade taha.

Ümberringi on vaikus

Niidukid läksid heinamaale.

Kiigutage vikatit siia-sinna,

Tehke seda üks kord ja tehke kaks korda.

Nii et me ajasime käed püsti

Nagu oleksid nad üllatunud

Ja üksteisele maani

Nad kummardasid vöökohalt.

Allpool, lapsed, ärge olge laisad,

Kummarda, naerata.

Sirutasime käe südamest,

Ja nad pöördusid jälle oma kohale tagasi.


Z PÕRGUS PÕRGUS H A Y NI VA E:

  • Vene talupoja kujutise loomine - guaššvärvi portreekujutis.

LÕPETA LAUSED

  • Täna I klassis...
  • Tänase tunni kõige huvitavam oli...
  • Minu jaoks oli täna kõige raskem...
  • Täna tunnis tundsin...
  • Täna sain aru...
  • Täna õppisin...
  • Täna mõtlesin...
  • Tänane õppetund näitas mulle...
  • Ma tahan rohkem teada...

Tund 5. Tunni teema: Inimese ilu. Vene inimese kuvand.
Eesmärgid: uurida naispiltide kujutisi vene kunstnike maalidel; teha analüütilist tööd nende võrdlemiseks; tutvustada vene ilu ideaale; korrata inimese joonisel kujutamise oskusi; õpetada rahvariiete elementide kujutamist; klassis psühholoogilist meeleolu läbi viima; kasutusele terminid "kokoshnik", "sarafan".
Tegevuse liik: joonistamine.
Planeeritud tulemused: kooliõpilased analüüsivad vene kunstnike portreedel olevaid pilte; korrake portree tegemise spetsiifikat; omandab teadmisi Vene ilu ideaalide muutumisest; harjutada portree maalimist; on tundideks psühholoogiliselt ette valmistatud.
Varustus: joonistustarbed, esitlus.
Võtmesõnad ja mõisted: portree, portreemaalija, vene kostüüm, idüll.
Tundide ajal
I. Organisatsioonimoment
(Teretamine, klassi valmisoleku kontrollimine tunniks.)
II. Kaetud materjali kordamine
- Mis on kujutava kunsti žanrid?
- Milliseid kujutava kunsti žanre te teate?
- Olete sel aastal juba joonistanud, millisesse žanrisse võib teie joonistusi liigitada?
(Maastik.)
- Arva ära mõistatus, nimeta soovitud žanr. Ütle vastus ühehäälselt.
Siia riputatakse maalid.
Mitu silma sa tahad -
Siin on stendid ja siin on vitriinid.
Täna tulite muuseumisse.
Siin on pilte igale maitsele.
Mis meie vaatajale meeldib?
Punase pihlakaga salu -
See, kallis sõber, on... (maastik).
Mets ja põld, heinamaa ja jõgi,
Sinine taevas.
Ilusad kohad
Vaatame pool tundi. I. Agapova
-Mida on maastikumaal kujutatud?
III. Vestlus tunni teemal.
- Täna kohtute kujutava kunsti žanriga, mis on teile juba tuttav. Selle meeldejätmiseks peate mõistatuse ära arvama ja ühehäälselt vastuse ütlema.
Meile väga meeldivad maalid
Ja me vastame kõigele:
Siin on tüdruk värvilises kasukas -
See, kallis sõber, on... (portree).
Ema on siia joonistatud.
Tema selja taga on vanaisa ja vanaema.
Me raamime portreed
Ja riputage see seinale. I. Agapova
- Mis on portree?
(Kujutis inimese välisest välimusest ja selle kaudu selle inimese sisemaailmast.)
Täna joonistate portreesid. Kui tutvusite kunstilise loovuse allikatega, nimetati looduse ja inimese kodu järgi inimese portreeks, tema välimust. Täna hakkate seda teemat uurima.
Täna joonistate esimeses tunnis inimese välimust, täpsemalt vene talunaise, vene kaunitari välimust.
IV. Töö õpikuga. Kunstiteostega tutvumine.
Enne seda huvitavat tüüpi töö alustamist tutvuge mõne kuulsa vene portreekunstniku maaliga.
Ava õpikud lk. 35, vaadake seal esitletud maalide reproduktsioone ja lugege teksti. Lugege seal postitatud reproduktsioonide pealkirju. Vaadake lähemalt esimest maali - kunstnik I. Argunovi "Tundmatu talunaise portree vene kostüümis".
Kunstnik Ivan Petrovitš Argunov oli pärisorjus, kes haldas krahv Šeremetevi paleesid. I. Argunov oli andekas, tema annet märgati, talle usaldati härrasmeeste ja isegi Vene kuningannade portreed joonistada. Peamine žanr, milles ta töötas, oli portree. Argunov püüdis portreedel näidata inimese loomulikku tugevust ja väärikust.
Kuid üks tema parimaid töid oli portree mitte krahvist või kuningannast, vaid Moskva kubermangu taluperenaisest, mille reproduktsioon on õpikusse pandud. Meister lõi puhta ja selge kuvandi rahuliku ja lahke hingega vene naisest. Seda portreed eristab joonise selgus, vormide tõsidus ja läbimõeldud värvide suhe.
- Millist vene kostüümi detaili on kujutatud naise peas?
(Pidulik kokoshnik.)
Kuna see kokoshnik on tikitud kuldniitidega, võib tõesti öelda, et see on pidulik.
- Mis naisel seljas on?
(Rikkaliku tikandiga punases päikesekleidis, valge pluus.)
Pluus on valmistatud õhukesest, kallist kangast ja sundressi kaunistavad keerukad tikandid, mis lubab ka arvata, et tegemist on pidulikku riietusse riietatud naisega. Lisaks kasutati varem pidulike riiete jaoks selle materjali punast värvi, millest sundress on valmistatud.
- Mis veel kinnitab piduliku riietuse ideed?
(Portree naisel on ehted – helmed, elegantsed kõrvarõngad.)
- Mida saate öelda tema näoilme kohta?
(Tal on pehmed näojooned, sõbralik ja vaevumärgatav naeratus.)
Jah, naine ei koba, ei grimasse, tal on rahulik poos. Võib-olla räägib see rahulikust iseloomust.
- Kas selle naise välimuse järgi on võimalik hinnata kunstniku suhtumist oma modelli?
(Kunstnik andis välimuse edasi siira kaastundega; võib-olla imetles ta seda pilti maalides seda naist.)
Kunstnik I. Argunov oli rahulik, sõbralik inimene ja nii paistab ta ka hiljem maalitud autoportrees.
Krahv Šeremetevi jaoks lõi I. Argunov Ostankino palee projekti. Ja meister ehitas koos oma poegadega selle palee. Võib-olla on need, kes on käinud Moskvas või Moskva oblastis, käinud Ostankino palees ekskursioonil. Nüüd teate selle loonud meistri nime. Öelge see kõik koos kooris uuesti ja pidage meeles.
Teine maal kannab nime "Põhja idüll", selle autor on kunstnik Konstantin Aleksejevitš Korovin. Sõna "idüll" tähendab järjepidevust, ideaalset kuvandit. Ja tõepoolest, kunstnik annab oma maalil edasi sellise idülli iseloomu.
- Mis on sellel pildil näidatud?
(Karjane mängib flööti, tüdrukud kuulavad teda ja seisavad liikumatult, justkui vaikse muusika helidesse sukeldunud.)
Näib, et loodus ise on vaikseks jäänud, kuulates lihtsat meloodiat.
- Milline maastik on pildil kujutatud - lõuna- või põhjapoolne? (Põhja.)
Võib-olla vaatame maastikku valgest ööst, mis toimub põhjas südasuvel.
- Kas maali värvid valiti sarnasuse või kontrasti alusel? (Seevastu.)
Rohelise ja punase värvi kontrastsus on rahva seas lemmikkombinatsioon, seda kohtab sageli rahvariietes. Tüdrukute säravad figuurid on põhjamaise maastiku taustal. Kõigi piltide üheks kompositsiooniks ühendamiseks kujutas kunstnik kogu pildil lihtsate valgete lillede laiali. Lilled kaunistavad muru, põõsaid, tüdrukud hoiavad lilli käes, ühel neist on lillepärg peas.
Kunstnik K. Korovin maalis ooperi- ja teatrilavastuste jaoks dekoratsioone. Praegugi võime ette kujutada, et oleme kohal teatris, mõnel ooperil või etendusel. Tüdrukute ja lambatüdruku kostüümid annavad täpselt edasi Venemaa põhjaosa autentsete rahvarõivaste detaile.
V. Tuttava materjali uuendamine
Paljudes raamatutes olete juba kohanud tüdruku või naise - vene kaunitari - kuvandi kirjeldust.
Tuletan teile meelde üht kuulsat Luigeprintsessi kirjeldavat lõiku A. Puškini muinasjutust "Lugu tsaar Saltanist, tema kuulsusrikkast ja võimsast pojast prints Guidon Saltanovitšist ja kaunist Luigeprintsessist".
Vaata – voolavate vete kohal
Valge luik ujub.
-Milline peaks teie arvates olema muusika, et kujutada luigelindu? (Ilus, majesteetlik, sile.)
Loo lõpus lõi luigelind tiivad ja temast sai ilus printsess.
Siin ta on, tiivad säravad.
Lendas üle lainete
Ja ülevalt kaldale
Ta vajus põõsastesse.
Käivitasin, raputasin end maha
Ja temast sai printsess.
Ja ta ise on majesteetlik,
Toimib nagu hernekann.
Kuu paistab vikati all,
Ja otsmikul täht põleb.
-Kui joonistate oma kuvandi vene kaunitarist, pidage kindlasti meeles seda kirjeldust.
Ja siin on vene talunaise kirjeldus, mille lõi teine ​​vene luuletaja - N. Nekrasov. Kuulake katkendit tema luuletusest.
(Katkend N. Nekrassovi luuletusest “Külm – punane nina”.)
Vene külades on naised
Nägude rahuliku tähtsusega,
Kauni jõuga liigutustes,
Kõnnaku, kuningannade pilguga -
Kas pime inimene neid ei märkaks?
Ja nägija ütleb nende kohta:
“See läheb mööda – justkui valgustaks päikest!
Kui ta vaatab, annab ta mulle rubla!"
...Ilu, maailm on ime.
Põsepunane, sale, pikk.
Ta on ilus igas riietuses.
Osav igaks tööks.
VI. Ülesanne iseseisvaks tööks
- Milliseid vene rahvarõiva detaile saab teie joonisel kasutada - vene kaunitari kujundit?
- Kuidas te sellise portree joonistate - elust või kujutlusvõimest?
(Vastavalt kujutlusvõimele.)
Ava õpikud lk. 38, loe läbi reeglid, mida tuleb portree loomisel järgida. Pärast seda asetage paberileht vastavalt vajadusele ja mõelge portree kompositsioonile.
(Õpilased hakkavad ülesannet täitma.)
VII. Kehalise kasvatuse minut
Puhkamiseks teeme füüsilise harjutuse "Pesu pesemine".
Aitame koos ema,
Pesu loputame ise.
(Kallutage ettepoole ja tehke kätega laiu žeste – "loputage pesu.")
Ja me peame pesu välja väänama -
Olge tugevad, tulge koos.
(Pigista sõrmi, sirutades samal ajal õlgu kõverdatud kätega.)
Nad venitasid ja kummardusid.
Just seda suurepärast tööd nad tegid.
(Siruta käed üles, painutage ette ja sirutage, painutades tagasi.)
VIII. Jätkas iseseisvat tööd
Võtke istet ja jätkake tööd.
(Koolilapsed jätkavad ja lõpetavad jooniseid.)
IX. Peegeldus
- Mis on maastik?
- Mis on portree?
- Nimetage, millist tööd te täna tunnis tegite. (Joonis.)
- Milliseid tarvikuid sul vaja oli?
- Milliseid portreid te joonistasite?
- Milliseid reegleid tuleb portree joonistamisel järgida?
- Milliseid rahvariiete detaile kasutasite oma portreedel?
- Kas teil õnnestus maalitud kangelannade tegelasi edasi anda?
- Milline oli kolme venna Meistri roll Venemaa kaunitaride portreede joonistamisel?
(Õpetaja kontrollib ülesande täitmist ja paneb hindeid.)
X. Loominguline hetk, cinquaini kirjutamine – täna loote cinquaini teemal “Portree”.
(Koolilapsed koostavad sünkviini.)
XI. Töökoha koristamine, järgmise tunni ülesanne
Järgmises tunnis õmbled ühele vene kaunitarile rahvarõiva. Seetõttu tuleb kaasa võtta mitmevärvilised jäägid, kaunistuseks patsitükid ja kõik õmblemiseks tarvikud. Kaasa võib võtta isegi nuku, mille muudad tunni jooksul vene kaunitariks. Et käsitööd paremini säiliksid, ilma et need koju viimise ajal kortsu läheksid, võtke nende jaoks kaasa kilekotid.
Saate järgmiseks tunniks kodutöö ette valmistada. Otsige üles kaunitari portree ja rääkige sellest – keda sellel on kujutatud, miks see teile meeldis.
Mõelge selle portree põhjal välja lugu, kujutage end ette reisijuhina ja koostage valitud pildi põhjal lugu.

Inimese ilu (naise pilt)

Kaunite kunstide tund 4. klassis B. M. Nemensky kava järgi.

Eesmärgid:

Tutvustada õpilastele portree žanri ja vene rahvarõivaste ilu naistele;

Näidake kunsti rolli vene naise ilu mõistmisel;

Õppida tuvastama kunstis meeleolu ja tunde väljendamise vahendeid;

M. V. Vasnetsovi loomingu tutvustamine;

Näidake portree proportsioonide ja näoilmete peegeldust;

Arendada kujutlusvõimet, loovat kujutlusvõimet, graafilisi oskusi;

Loo interdistsiplinaarseid seoseid (kirjandus, kunst, ajalugu, muusika);

Sisestada lastesse armastust Venemaa ajaloo vastu.

Varustus: õpetajale– metoodilised tabelid, reproduktsioonid; õpilastele– graafilised materjalid, album. A. Venetsianovi maalide reproduktsioonid “Põllumaal. Kevad“, M.V.Vasnetsova „Aljonuška“, „Tüdruk vasikaga“, I. Bilibina „Ilja Muromets vabastab Zabava Putjatišna“, V.A.Serova „Tüdruk virsikutega“. A. S. Puškin “Lugu tsaar Saltanist” (katkend); N. A. Nekrasov “Kes elab hästi Venemaal” (katkend), “Külm, punane nina” (katkend), vene rahvalaulude salvestamine.

Tundide ajal

    Aja organiseerimine.

Tere päevast kallid sõbrad!

Mul on hea meel teiega taas kohtuda.

Ootan teid täna

Lugu vene kaunitarist.

2. Töötage tunni teemaga.

Sissejuhatav sõna.

Viimases tunnis rääkisime, et kunstis ei kujutata kunagi mitte midagi ainult kujutamise pärast.

Kujutis on töö produkt ja selle kaudu väljendab kunstnik oma suhtumist kujutatavasse, oma mõtteid ja tundeid sellega seoses. Kõik kujutava kunsti liigid ja žanrid räägivad otseselt või kaudselt inimesest. Kunsti põhiobjektiks on alati olnud inimene, tema välimus, keeruline vaimne maailm, iseloom, meeleolu, tema mõtete ja tunnete struktuur – ühesõnaga kogu isiksuse rikkus selle erinevates ilmingutes.

Üks konkreetse, konkreetse inimese kujutamisele pühendatud maali, skulptuuri ja graafika žanre on portree. Portree põhikvaliteedi – sarnasuse originaaliga – tagab eelkõige inimese välimuse täpne kujutamine. Välisest sarnasusest aga üksi ei piisa, sest portree tõeline sügavus peitub inimese psühholoogilise maailma paljastamises. Portreekunstniku tähelepanelik silm näeb näoilmetes, silmade väljenduses, žestides ja kehaasendis, kõndimis-, istumis-, riietumisviisis ning ümbritsevas keskkonnas teatud iseloomuomaduste, harjumuste, kogemuste avaldumist. , meeleolud ja tunded ehk inimese sisemine seisund .

B) Didaktiline mäng “Meeleolu ja näoilmed”.

Õpetaja avab tahvlil nägude diagrammid.

Õpilased kasutavad iga näoilme mustrit inimese meeleolu ja iseloomu kirjeldamiseks; tõstetud kulm või mõlemad kulmud - üllatunud nägu, tõstetud silmanurgad ja huuled - rõõmsameelne nägu; silmkoelised ja veidi langetatud kulmud - vihane, vihane nägu; tihedalt kokkusurutud sirged kitsad huuled - ahne, isekas iseloom; kitsendatud silm, selle kohale kergitatud kulm, kõrgendatud huulenurk - kaval, kaval tegelane.

Vestlus “Naisekuju kunstis”.

Poisid, soovitan teil vaadata A. G. Venetsianovi reproduktsioone “Põllumaal. Kevad“, „Tüdruk vasikaga“, I. Bilibina „Ilja Muromets vabastab Zabava Putjatišna“, V. Vasnetsov „Aljonuška“, V. A. Serov „Tüdruk virsikutega“.

Millise tähenduse annate väljendile "Vene ilu"? Pöördugem kunstilise sõna juurde iidsetes Vene külades ja linnades elanud naiste ilu kohta.

Nad ütlevad, et on printsess

Et sa ei saa silmi maha võtta.

Päeval on Jumala valgus varjutatud,

Öösel süttib maa -

Kuu paistab vikati all,

Ja otsmikul täht põleb.

Ja ta ise on majesteetlik,

Väljaulatuv nagu hernes;

Ta räägib armsalt,

Justkui jõgi vuliseb.

A. S. Puškin "Lugu tsaar Saltanist" (katkend)

Matrena Timofejevna

väärikas naine,

Lai ja tihe

Umbes kolmkümmend kaheksa aastat vana.

ilus; hallid triibulised juuksed,

Silmad on suured, ranged,

Kõige rikkalikumad ripsmed,

Raske ja tume.

Tal on seljas valge särk,

Jah, sundress on lühike,

Jah, sirp üle õla.

N. A. Nekrasov “Kes elab Venemaal hästi” (katkend)

Vene külades on naised

Nägude rahuliku tähtsusega,

Ilusa jõuga liigutustes

Kõnnakuga, kuningannade välimusega.

Kas pime inimene neid ei märkaks?

Ja nägija ütleb nende kohta:

See möödub - justkui päike paistab,

Kui ta vaatab, annab ta sulle rubla.

Ilu, mis on maailmale ime:

Põsepunane, sale, pikk,

Ta on ilus igas riietuses,

Ta on osav igas töös.

N. A. Nekrasov “Külm, punane nina” (katkend)

Mis ühendab neid naisepilte? Mis on nende ilu?

Õpilased. Nende rikas sisemaailm, lahkus, töökus.

    Tutvumine V. M. Vasnetsovi maaliga “Aljonuška”.

Õpetaja kutsub lapsi vastama küsimustele, mille eesmärk on arendada tundlikkust pildi keele suhtes ja oskust näha selle paatost.

Vaadake pilti ja öelge, milline mulje teile esimest korda vaadates jääb. Miks pilt sellise mulje jätab? Kuidas kunstnik sellise väljendusjõu saavutab? Mis vahendeid ta kasutab?

Mis on kompositsioon? Kuidas konstrueeriti V. M. Vasnetsovi maal? (Aljonuška tõmbab kohe meie tähelepanu. Teda on kujutatud peaaegu lõuendi keskel, näoga vaataja poole. Oma üksinduse rõhutamiseks ei asetanud kunstnik pildile teisi tegelasi.)

Kirjeldage Alyonushka välimust. (Aljonuška on vaene talutüdruk. Tal on peenikesed käed. Aljonuška on paljajalu; riided on räämas: rebenenud sundress, vana pleekinud sinine jope; pruunid juuksed voogavad üle õlgade, pea on kummardunud.)

Mida kunstnik Alyonushka välimuses eriti esile tõstis? (Alyonushka nägu ja käed paistavad tumedal taustal heleroosa lõuendiga. Kohe näete tema kurba nägu ja suuri silmi.)

Mõelge, milliste sõnadega saab Alyonushka välimust täpsemalt kirjeldada.

Aljonuškat tabas suur lein. Kuidas kunstnik seda näitas? Pöörake tähelepanu Alyonushka poosile. (Aljonuška istub üksi kivil, pea madalale langetatud, kurb, mõtlik. Ta põlvili kramplikult klammerdub, kummardus. Kogu tema poos väljendab ebaõnne, leina).

Pöörake tähelepanu Alyonushka näoilmele. Milline on tema meeleseisund? (Ta on kurb, igatseb, kurb.)

Kuidas andis kunstnik värvi abil edasi selle maali meeleolu? (Kollane, roosa, punane on soojad värvid, nad loovad inimeses rõõmsa meeleolu. Kasutades aga külmi tumerohelisi, siniseid, halle toone, kutsub kunstnik vaatajas esile melanhoolia, kurbuse ja kurbuse tunde. V. M. Vasnetsovi maalil "Aljonuška" on nii soojad kui külmad toonid. Eraldi tõusevad esile külmad roheluse toonid. Sooje värve on vähe: heleroosa näol, kätel, roosad lilled sundressil. Rohkem tumepruune, süngeid värve. kurb mulje).

Värvil on maalil suur tähtsus. Pildi üldtoon (värv) on hämar, domineerivad tumerohelised ja punakaspruunid värvid. Pruunistunud muru, punakas sügisene lehestik, koltunud rohelus rõhutavad pildi üldist pruunikasrohelist tooni. Lisaks hämaratele toonidele näeme pildil heledat triipu surevast koidikust, erksat smaragdrohelist tarna, roosasid lilli Alyonushka sundressil ja sinist pluusi. Erksate kontrastsete värvide abil suurendab kunstnik maali tekitatud kurbuse ja melanhoolia muljet.

Millise looduse vastu on Aljonuškat kujutatud? Kuidas maastik maali meeleolu edasi annab? (Maalil on kujutatud varasügist. Loodus hakkab tuhmuma. Kohati on puud kollaseks muutunud. Langenud lehed ujuvad basseinis. Sügistaevas on sünge. Sügisel loodus sureb, see tekitab kurbust. Sellel maastikul kajab Aljonuška meeleolu. )

Jah, kunstniku tähelepanu ei köida mitte lopsakas loodus, vaid esimene sügisene närbumine, mille kirjelduses kasutab ta tumeroheliste, siniste, kollakaspruunide värvide pehmeid toone. Sügisesed, tuhmunud, tuhmid maastikuvärvid loovad kurbuse ja kurbuse meeleolu. Kunstnik näitas, et loodus on Alyonushka meeleoluga kooskõlas, näib, et ta kuulab vaese tüdruku mõtteid, on kurb ja nutab koos temaga. Ümberringi seisavad noored kased, kurvalt vaikne, peenikesed haabade oksad on paindunud ja vette vajunud ning siin-seal on tarna varred longu vajunud. Teravad männid ja teravad tarnavarred kaitsevad tüdrukut, kaitsevad teda kurjade inimeste eest.

Kunstnik kujutas Aljonuška pea kohal pääsukesi. Rahvakunstis on pääsukesed sõbralikkuse sümboliks. "Pääsukesed ei ehita pesasid kurja pere räästa alla," räägivad inimesed. Aljonuška juurde lennanud pääsukesed siristavad vaikselt, justkui üritaksid rahuneda ja Aljonuška kurbust hajutada. Ja Alyonushka mõistab, armastab loodust ja usaldab teda ainult oma lohutamatu leina.

Milline on “Vene kaunitari” kujutis V. M. Vasnetsovi maalil? (See on vene orvu tüdruku kujutis, töökas ja lahke, lihtne ja tagasihoidlik).

Poisid, mida te teate kunstniku V.M. Vasnetsov?

Viktor Mihhailovitš Vasnetsov on suurepärane vene kunstnik. Ta sündis 1848. aastal, suri 1926. aastal. V. M. Vasnetsovi isa, külapreester, armastas joonistada ning õpetas poegi lugema ja kirjutama. Vabal ajal tegin midagi. Ema, lihtne, lahke naine, juhtis majapidamist ja lapsi. Neid oli kuus, kõik poisid. Perekond oli sõbralik, elu oli hea ja rahulik. Talvel rääkis vana kokk sageli muinasjutte, väikesele Vitale jäid need jutud kauaks meelde. Ta proovis joonistada, kuid miski ei õnnestunud. Vanaema joonistas Vitale muinasjutupilte. 17-aastaselt läks Victor Peterburi Kunstnike Akadeemiasse. See oli aastal 1867. Ta oli eksami ajal väga mures ega jälginud tulemust. Astusin joonistusklassi. Aasta hiljem tuli ta uuesti Kunstiakadeemiasse ja sai teada, et on aasta tagasi sinna vastu võetud. V. M. Vasnetsov maalis oma elu jooksul palju muinasjututeemalisi maale.

Kehalise kasvatuse minut

Õpilased teevad harjutust:

Oh, oh, oh, oi, Ljuli!

Punane tüdruk kõnnib

Nagu ujuv paabulind.

Oh, oh, oh, oi, Ljuli!

Nagu hõljuv paabulind,

Taki kõne ütleb:

Kõnnin väikese lasteaia lähedal,

Kõnnin Green Mlada lähedal,

Ma kuulan Solovjovi laule;

Ööbik laulab aias hästi,

Ta laulab ja teeb mind õnnelikuks.

    Rahvarõiva tutvustus.

Ütle mulle, mida kannab Vene kaunitar? Vene rahvariiete ansambel loob poeetilise kuvandi, mis on lahutamatu talupojaonni interjöörist, tööelust, pühadest ja rituaalidest. Elegantsed pole mitte ainult riiete mustrid, kogu ansamblis domineerib sümmeetriline konstruktsioon ja armastav suhtumine igasse detaili.

Mängitakse vene rahvalaule.

Kostüümi kui dekoratiivkunstiteose esteetiline hinnang leiab väljenduse suulises luules. Nii pööratakse lauludes tavaliselt rohkem tähelepanu kostüümi kirjeldusele kui kangelase portreele. “Märgitakse neiu igapäevast riietust - päikesekleit, kaliko või kaliko särk, punutud palmik, pidulik linane särk tema enda tehtud tikanditega (“Minul, kui ma olen noor, õmmeldakse sinise paberiga linane kant, niidid, sulepisted, mitte killud"... siidivöö, kuldne kaldus kokoshnik..."

Üksikasjad, mis iseloomustavad kangelase välimust, täiendavad tema sisemist pilti:

Kaunis neiu tuleb

Nagu hõljuv paabulind,

Tal on seljas sinine kleit

Scarlet lint punutises,

Peas on sulg.

Naiste vene rahvarõiva demonstratsioon.



Voroneži kubermangu tüdrukute pidulik kostüüm (mustast villasest riidest päikesekleit, punase kraega särk, punaste varrukatega kootud värviliste mustrite ja tikanditega, punane põll kootud valge mustriga, punane pearätt). 19. sajandi lõpp – 20. sajandi algus.

Galich-Kostroma linnast pärit noorpaar kostüüm (valge musliinsärk valge satiinpistega tikitud varrukatega, karmiinpunane damaskist sundress, kullaga tikitud poolshugai, Galich kokoshnik ja kullaga tikitud musliinist sall) 11. sajandi esimene pool. Kostroma ajaloo- ja arhiivimuuseum – kaitseala.

Kostroma linna pruudi pidulik kostüüm. 11. sajandi teine ​​pool.

Särgid valmistati pleegitatud linast ja lõuendist: meestel - alla põlve, naistele - kuni varvasteni. Krae ääres, varrukatel ja allääres oli värviliste niitidega tikandid. Ilus! Ja see pärineb iidsetest aegadest, mil sellisel tikandil oli maagiline tähendus: see vöötas inimest, kaitses teda “kurja silma eest”. Tikandite tähendus ununes, kuid traditsioon jäi alles rõivaste kaunistuste näol.

Naised kandsid särgi peal sundressi. Riided olid vabad, laia lõikega ega piiranud liikumist. Jalad, käed ja kael olid kaetud: kõik figuuri puudused olid peidetud.

Pühade ajal kaunistati pead imelise peakattega - kroon või kokoshnik. See on rikkalikult mageveepärlite, tikandite ja ripatsidega kaunistatud, mistõttu hoidsite pead kõrgel ja selga sirgu. Ja tema armuke käitus "nagu hernekana", "ujus nagu luik". Igapäevaelus uhkeldas tüdruk punutisega: "Panu on tüdruku ilu." Abielus naine eemaldas kõik oma juuksed. Levinud arvamuse kohaselt toovad naiste juuksed halba õnne. Abielus naisel oli häbi ilma peakatteta ilmuda. Isegi praegu, kui nad ütlevad "ta oli loll", peame silmas, et ta oli häbistatud.

Neitsi "koruna" - Põhjaterritooriumi pruudi pulmakleit. 19. sajand.

5. Õpilaste iseseisev töö.

Vestluse tulemusena ilmnenud õpilaste arusaam vene kaunitari välimuse iseloomulikest tunnustest, tugevusest ja õrnusest kehastub õpilaste naisepildi kujutamises. Ülesanne sooritatakse ükshaaval suurtel guaššlehtedel.

Poisid, mõelge enne tööd järgmistele küsimustele:

Millist vanemat õde, oma ema, sa näha tahaksid? Millised näeksid need välja iidse vene riietuses?

Kuidas te lehte korraldate?

Siin sobib paremini vertikaalne pilt, mida saab teha kõrgusega, rinnani või vöökohani. Rõivaste ja peakatte elemendid on vaja kaunilt kaunistada.

Ülesande täitmisel lahendatakse kompositsiooni- ja koloristilisi probleeme ning omandatakse inimese kujutamise oskus.

Niisiis, pea on pealt laiem, lõua poole kitsam, esiosa meenutab mingil määral munakuju, kõrge uhke kael on naise ilu tunnus. Pöörake tähelepanu sellele, kuidas on joonistatud silmad, kujutatud nina ja huuled. Piltide ilu saavutatakse värvisuhete ja kujundite ilu, näo üksikute detailide kaudu. Kas see on ilus, kui joonistame suure nina, laia suu, kinnised silmad, väikese kolju, tohutud kõrvad? Linale saate kinnitada kaunite, harmooniliste ja liialdatud näodetailide eellõigatud toorikuid. See võrdlusmoment annab positiivseid tulemusi. Pärast etendust töötavad lapsed iseseisvalt vene kaunitari kuvandi kallal.

Peegeldus ( Ekspressnäitus. Töö hindamine.)

    idee originaalsus;

    disaini esteetika;

    töökoormus.

Õpilased demonstreerivad oma tööd, arutavad seda ja pärast mõningaid parandusi annavad tööd hinnangu.

Töökohtade puhastamine.

    Tunni kokkuvõte.

Niisiis, mu kallid, mida uut te tänases tunnis õppisite?

Millised eesmärgid me tunni lõpuks saavutasime?

Mis jääb teie jaoks uurimata saladuseks, lahendamata ülesandeks?

Hästi tehtud, see on täpselt see, millele me oma järgmised õppetunnid pühendame.

Kodutöö: leida reproduktsioone kunstiteostest, mis peegeldavad meeste ilu.

Toimetaja valik
Viimastel aastatel on Venemaa siseministeeriumi organid ja väed täitnud teenistus- ja lahinguülesandeid keerulises tegevuskeskkonnas. Kus...

Peterburi ornitoloogiaühingu liikmed võtsid vastu resolutsiooni lõunarannikult väljaviimise lubamatuse kohta...

Venemaa riigiduuma saadik Aleksander Hinštein avaldas oma Twitteris fotod uuest "Riigiduuma peakokast". Asetäitja sõnul on aastal...

Avaleht Tere tulemast saidile, mille eesmärk on muuta teid võimalikult terveks ja ilusaks! Tervislik eluviis...
Moraalivõitleja Elena Mizulina poeg elab ja töötab riigis, kus on homoabielud. Blogijad ja aktivistid kutsusid Nikolai Mizulini...
Uuringu eesmärk: Uurige kirjanduslike ja Interneti-allikate abil, mis on kristallid, mida uurib teadus - kristallograafia. Teadma...
KUST TULEB INIMESTE ARMASTUS SOOLA VASTU?Soola laialdasel kasutamisel on oma põhjused. Esiteks, mida rohkem soola tarbid, seda rohkem tahad...
Rahandusministeerium kavatseb esitada valitsusele ettepaneku laiendada FIE maksustamise eksperimenti, et hõlmata piirkondi, kus on kõrge...
Esitluse eelvaadete kasutamiseks looge Google'i konto ja logige sisse:...