Avatud popvokaalitunni teemad. Avatud vokaaltund “Dünaamilised varjundid. Sõnastamine. Kodutöö ülesanne


Permi piirkond

Kunguri vallarajoon

Valla eelarveasutus

lisaharidus

"Kalinini lastekunstikool"

Avalik tund.

“Töö popansambliga vokaaltunnis”

Koostanud: Guryanova N.L.
Popvokaalõpetaja




Kalinino küla 2017

Vokaaltunnis töötamine popansambliga.

Tunni eesmärk: näidata ja paljastada vokaalansambliga töötamise põhipunkte.
Tunni eesmärk: näidata tööd hääleharjutustega ning töötada välja häälepartiid ja seaded.

Tundide ajal.
1. Avakõne 3 min.
2. Seletuskiri 2 min.
3. Laulmine 8 min.
4. Töö vokaalpartiidega 20 min.
5. Esinemine kontsertversioonis 7 min.
6. Lõppsõna 5 min.

Muusikaline materjal.
1. D. Tukhmanov, An.Põiksuunaline."Toonekurg katusel"

2 . "Ma tahaksin unistust joonistada"


Sissejuhatus.
Kunstikooli vokaalansambel on eksisteerinud kolm aastat ja koosneb homogeensest kahehäälsest kompositsioonist koos 4 hääle elementidega, gümnaasiumi vokaalosakonna õpilased.
Kokku on 4 inimest, igas partiis 2 inimest. Ansambel esitab erinevaid teoseid vene ja inglise keeles ning on regulaarne osaleja kõikidel koolikontsertidel, samuti võtab osa omavalitsuste ja omavalitsustevahelistest konkurssidest.

Selgitav märkus.

Hääle iseloomu tuvastamiseks ja määramiseks, milline osa sellele ansamblis määrata, peate alustama iga inimesega "laulmisest". Laulmise ajal määrab juht hääle tüübi, selle ulatuse ja teeb kindlaks lauluheli kvalitatiivsed (tämbri) omadused. Peate teadma, et estraadilaulus on hääletüüpideks jaotus tinglik. See on tingitud sellest, et popvokalistid laulavad loomulikus registris. Neil ei ole pearesonaatorite abil kunstlikult laiendatud kõrget ulatust. Poplaulu puhul erinevad hääled vastavalt nende “massile”, näiteks kõrgele ja madalale, pluss lauluheli individuaalsetele omadustele.

Enne kõigi vokaalansambli liikmete ühtse lauluheli väljatöötamist on oluline välja selgitada sellised hääle iseloomu nüansid nagu läbipaistev, tihe, kerge, raske, kõlav, summutatud, kõlav, vaikne jne.

Iga näitleja peaks valima sobivad laulud, et saavutada võime laulda harjutusi ilma "oma" tämbrita, ilma "oma" vibratsioonita ja "oma" helitugevuseta. Igaüks kuulab oma ligimest, püüdes samal ajal oma hääle tämbrit "uppuda", "varjata" enda kõrval laulva hääle tämbris. Igaüks hoolitseb selle eest, et tema hääl ei paistaks välja ega läheks kaduma üldises kõlas, mida lauljad peaksid tajuma samast allikast pärit, sama tämbri, sama helitugevuse ja ühise vibratoga.

Parimad harjutused ühtse lauluheliloome arendamiseks on diatoonilised skaalad ja arpedžod. Harjutused ja skaalad sooritatakse liikuvates tempos, energilise, täidlase kõlaga. Mida kõrgem on tessituur, seda rohkem on tugi alakõhu lihastele.

Laulud lauldakse unisoonis (kui kompositsioon on segatud - oktaavi unisoonis), helivahemikus vabalt, pingevabalt. Samal ajal laulavad alumises registris madalad hääled alatoonis, tüdrukud “lülitavad sisse” oma hääle rinnaregistri ja laulavad pp.

Laulamine.

Altid laulavad harjutust kuni esimese oktaavi D-ni ja naasevad algse oktaavi juurde, sopranid laulavad kuni esimese oktaavi B-ni, ootavad, kuni aldid oma järjekorda laulavad, ja ühinevad nendega samast noodist. Kolmveerand lööki loetakse valjusti või märgitakse keha liikumisega.

Õpetaja mängib harjutust kahe käega molli ja teises oktavis. Kõigis harjutustes silbis uVa, täishäälik u hääldage nagu inglise keelt W, esitades seda silbi Wa graatsionoodina.

Ansambli laulude skaala näeb välja järgmine:

Laulge pooltoonides kuni teise oktaavi D-ni. Altid algavad väikese oktaavi noodiga A ja laulavad kõigepealt F-ni. Juht mängib harjutust mõlema käega molli ja esimese oktaaviga.

Laulge kõik harjutused algusest lõpuni ja alles pärast seda teeb juht kommentaare, annab juhiseid vigade parandamiseks ja viib uuesti läbi kogu harjutuse kulgemise.

Peate harjutusi laulma selles vahemiku osas, kus ansambli hääled tunnevad end mugavalt. Kui näiteks madalad hääled on kõrged, langevad nad oktaavi või jätavad kõrged noodid vahele. Peaksite jälgima häälte dünaamilist ja tämbritasakaalu ning vältige häälte esiletõstmist. Igat tüüpi harjutuste rünnak on mis tahes, kuid kõigi ansambli lauljate jaoks sama.

Scat selgelt sõnastada. Kasutage ainult soovitatud silpe. Ansambel peaks laulma kuni kümme minutit. Kasutage kindlasti nüansse, erinevaid tämbrivarjundeid ja dünaamikat.

Harjutusi sooritades peavad õpilased lööke jalgadega lööma. Kui unisoon esitatakse enesekindlalt ja selgelt, liigub ansambel harmooniliste harjutuste juurde.

Akordiharjutused.

Akordiharjutused klaveri laulmiseks. Juht määrab rünnaku tüübi, määrab klaveri häälestuse ühe heli või akordiga ja arvutab välja pausid. Tempo on aeglane.

Ansambli liikmed kuulavad häälestust tähelepanelikult ja alustavad harjutust kerge heliga, lähenemata. Kuulake iga heli, intervalli ja akordi. "Lahustage" nende hääl üldises helis.

Kõik akordiharjutused sooritatakse crescendos.

Juht ise valib harjutusteks sobiva tessituuri.

Järgmises harjutuses märgib juht pause. Täitmine on õpetaja käe järgi tasuta.

Aeglane ja väga tasuta.

Valige scat, mis on mugav, tehke pause, jälgige nüansse. Jäta meelde. Laula erinevates võtmetes ja tempos.

Osade õppimine.

Enne kui õpilane õpib oma osa välja kirjutama, tuleb neid kompositsiooniga kurssi viia, iga osa laulda ning pöörata tähelepanu tõlgenduse üksikasjadele ja olemusele. Järgmises tunnis laulavad õpilased eraldi, igaüks oma osaga. Õpetaja mängib sama osa oktavi unisoonis, säilitades laulu kavandatud üldise kõla fraseeringu. Seejärel lauldakse osad häälepaarides: esimene ja kolmas, teine ​​ja neljas. Ja alles kolmandas tunnis toimub kõigi häälte ühendamine. Pöörake kohe tähelepanu häälte fraseerimisele ja tasakaalule. Neljandas õppetükis saate nõuda kompositsiooni nüansside ja kavandatud dünaamika teostamist.

Järgmised kaks või kolm õppetundi on kaheksa punkti nõuete täitmine.

KOMPOSITSIOONIDE ESITAMINE

Popmuusika esitamisel on oma omadused:

a) lubatud on kõrvalekalded noodikirjas salvestatud meloodia rütmimustrist.

b) põhilise tähtsusega on heli tekitamise meetod ja intonatsiooni viis.

c) igal esinejal peab olema swingi- ja terav rütmitaju.

d) ansambel vajab juhti, kes on võimeline rühma juhtima ja kes valdaks kõige rohkem pop-esinemisoskusi.

KOKKUVÕTE

Popansambliga töötades tuleks alustada dünaamilise ja tämbrilise tasakaalu ning vokaalse artikulatsiooniga. Seda on võimalik saavutada asjatundlikult ja järjekindlalt töötades hääleharjutustega - triaadid, skaalad, arpedžod ja akordid kogu antud ansambli tööpiirkonnas. Vokaalkompositsiooniga saab hakata tegelema alles siis, kui arranžeeringu vokaalpartiid on selgeks õpitud ja läbi töötatud ning teose kunstilise ja vokaalse interpreteerimisega saab hakata tegelema siis, kui see on läbi lauldud ja tehniliselt lihvitud. Vokaalansambliga töötades peaksite saavutama:

    Samaaegne ja vaikne sissehingamine.

    Sama rünnak.

    Instrumentaalheli emissioon.*

    Hästi segatud, "üldine" tämber.

    Selgelt üheaegne harjutuste algus ja lõpp.

    Löökide, pauside ja nüansside range teostamine.

    Ühtlane ja puhas intonatsioon.

* Hääle normaalseks pulsatsiooniks laulmisel peetakse 6-7 vibratsiooni sekundis. Lisage siia peened kõrvalekalded ühes või teises suunas. Ja kui neli erineva vibratosagedusega vokalisti laulavad akordi, siis heal juhul kõlab see kõrva jaoks ebamugavalt. Selge intonatsiooni saavutamiseks peab iga laulja laulma ühtlase (instrumentaalse) kõlaga, ilma vibratota. Samal ajal proovige oma häält "lahustada", "uputada" teie kõrval laulva hääle helisse.

MBOU DOD "CEV ja OD"

Kingisepp

Teema avatud tunni kokkuvõte:

.

Lisaõppe õpetaja

    Üldine informatsioon:

Kuupäev: __________

Ruum: estraadilaulu tund

Õppeaasta: 2. õppeaasta

Vanus: 7 aastat

    Avatud koolituse teema

Diktsiooni kallal töötamine popvokaaliklassis.

Artikulatsioon kui vokaalteose kallal töötamise kõige olulisem tingimus

Koht haridusprogrammis: vastab 2. õppeaastale

    Koolituse eesmärk ja eesmärgid

Sihtmärk: lauludiktsiooni ja artikulatsiooni põhialuste arendamine, aidates kaasa vokaalse esituse taseme tõusule.

Ülesanded:

Hariduslik

* õige laulva hingamise õppimine

*keeleväänajate õige häälduse õppimine

* muusikalise õppematerjali ekspressiivse esituse ja vokaaltöö koolitus läbi laulva artikulatsiooni ja diktsiooni

Arendav

Õpilase muusikaliste ja loominguliste võimete arendamine

Lavalise vokaalse esituse esteetilise kultuuri arendamine, vokaalne individuaalsus, oskus sõna kuulajale edasi anda

Artikulatsiooniaparaadi arendamine ja vabastamine

Hariduslik

Esitatava teose semantilise sisu avalikustamine, põnevate tunnete ja mõtete kehastus laulus

Loomingulise eneseväljenduse kujunemine, huvi üksikute vokaalesituse vormide, soololaulu ja kontsertettekannete vastu.

    Treeningu vorm. Kombineeritud õppetund.

    Töökorralduse vorm. Individuaalne.

    Treeningu ülesehitus (etapid).

Sissejuhatav osa. 5 minutit

Tervitused. Sissejuhatus teemasse.

Pealava. 30 min

Harjuta. Haridus- ja koolitusharjutused.

Viimane etapp. 4 min

Kokkuvõtteid tehes. Peegeldus. Kodutöö.

VII. Treeningu sisuplokid.

1. Sissejuhatus teemasse « Diktsiooni kallal töötamine popvokaaliklassis".

Artikulatsioon kui töö kõige olulisem tingimus

üle vokaalpala 5 minutit

2. Peamine etapp:

Hingamisharjutused A. N. Strelnikova järgi 5 minutit

Liigestusvõimlemine. 8 min

Vokaalharjutused 8 min

Vokaalteose diktsiooni ja artikulatsiooni kallal töötamine 10 min

3. Viimane etapp

Kokkuvõtteid tehes 4 min

Ülesanne: jäta meelde tunni sisu, korrata ja kinnistada põhimõisteid, tänada. Kodutöö.

Sisuplokkide tähendus. Nende rakendamine süstematiseerib õpilaste teadmisi. Viimane etapp (kodutöö) motiveerib ja arendab õpilaste iseseisvat tegevust.

VSh. Tunni kavandatud tulemus

Materjali hea omastamine ja omandatud teadmiste korrektne rakendamine praktikas.

Oskus emotsionaalselt ja ilmekalt esitada hea lauluhingamise ja hea diktsiooniga vokaalkompositsiooni.

IX. Õppemeetodid.

Verbaalne, visuaalne, otsimine ja uurimine, praktiline

(vestlus, õppe- ja koolitusmaterjali esitamine, harjutuste demonstreerimine, laulu õppimine ja laulmine)

X. Seadmed ja materjalid.

Klass

Klaver

Mikrofon

Sülearvuti

XI. Metoodiline tugi.

Kirjandus:

    Belobrova E. Yu. “Pop vokaaltehnika” metoodiline käsiraamat; 2004

    Dmitriev L. B. "Vokaaltehnika alused" - Moskva, muusika. 1968

    Egorycheva M. I. "Harjutused vokaaltehnika arendamiseks." Kiiev. 1980. aasta

    Zebryak T. “Muusikalised keeleväänajad” – Kifara. 2006

Interneti saidid:

1. http://www.startvocal.ru
2. http://www.musicforums.ru/vocal
3. http://www.100 vokalisti. ru

Visuaalsed abivahendid. Didaktiline materjal.

Esitlus koos illustratsiooniga teemal.

Joonised

Avatud tunni kokkuvõte.

Teema:“Diktsiooni kallal töötamine popvokaaliklassis”

Artikulatsioon kui vokaalteose kallal töötamise kõige olulisem tingimus.

Psühholoogilised tingimused tunnis: klassiruumis rõõmu ja hea tahte õhkkonna loomine

Klassis on TsEV ja OD 2. klassi õpilane Georgi Musienko.

Aja organiseerimine

Õpetaja (P): Tere, Georgi! Mul on hea meel näha teid individuaalses vokaaltunnis.

(lühike vestlus õpilasega emotsionaalsest seisundist, rõõmu ja enesekindluse õhkkonna loomine läbi õpetaja sõbraliku naeratuse ja julgustava hääleintonatsiooni)

    Sissejuhatav osa. Sissejuhatus teemasse. 5 minutit

(P – õpetaja, G – õpilane)

P: Gosha, igal tunnil õpime õigesti ja kaunilt laulma, töötame oma hääle kallal, proovime õppida seda valdama. Mis on hääl?

P: et meie pill ilusasti kõlaks, mida on vaja teha?

G.: õige hingamine, puhas intonatsioon, õige heli tekitamine

P: Täpselt nii, see kõik on laulmise juures väga oluline. Ja ilma milleta ei saaks me vokaalteose tähendust ja sisu publikule edasi anda? Ilma milleta oleks meie laulmine mõttetu?

G: ilma selge diktsiooni ja sõnadeta

    Pealava. 30 min.

Teema seletus

P.: Täiesti õige!

Meie sõna, mis on adresseeritud publikule kas kõnes või lauldes, peab olema häälduses selge, väljendusrikas ja piisavalt vali, et seda kuulda saaks saali viimases reas. Nõutav on hea diktsioon ehk selge, selge hääldus, (laulmine) kõik teksti helid ja sõnad.

Täna teeme tunnis tööd sõnade selgest ja õigest hääldamisest laulu esitamisel, diktsioonist.

Meie tänase tunni teema. " Diktsiooni kallal töötamine popvokaaliklassis».

Niisiis, alustame. Mida me iga õppetunni alguses teeme?

G. hingamisharjutused.

Teostame elementehingamisharjutused A.N. Strelnikova. 5 minutit.

P. Asume nüüd meie õppetunni teema juurde.

Diktsioon on teksti kõigi helide selge, selge, loetav hääldus (laulmine). Hea diktsiooniga inimene kasutab õhku säästlikult ja tal puuduvad kõrvalised lisahelid.

P. Millest see sõltub?

G. (Õpilase vastus)

P. See sõltub kõneaparaadi, huulte ja keele aktiivsusest, õigest hingamisest ja artikulatsioonist üldiselt.

P. Kuidas moodustuvad helid ja kõne? Millised organid osalevad helide moodustamises?

D. (Õpilase vastus) põsed, huuled, keel, lõuad, pehme ja kõva suulae, neelu, kõri
P. See on õige, seda kõike nimetatakse artikulatsiooniaparaadiks. Siia kuuluvad huuled, keel, lõualuud, kõri koos häälepaeltega, hambad.

Artikulatsiooniaparaadi organite töö on suunatud vokaalide ja kaashäälikute loomisele.

Proovige huuli või keelt kasutamata öelda "tömbi huultega pull, tömbi huultega härg". ( õpilane proovib). Näete, miski ei tööta. Millise järelduse saame teha?

P., G.: kõik artikulatsiooniaparaadi organid peavad aktiivselt töötama

Artikulatsiooniaparaadi (AA) tööd hea diktsiooni saavutamiseks nimetatakse artikulatsiooniks. AA korrektne kasutamine võimaldab teil muuta oma hääle kauniks.

(Selleks ärge pigistage põhja lõualuu ja laske see vabalt alla, keel peaks olema pehme, vaba, pehme suulae - "haigutamisel", kõri peaks olema langetatud. Võite ette kujutada, et suus on kuum kartul või väike ploom.
Heade tulemuste saavutamiseks, õppida ilusti rääkima ja laulma, peate tegelema artikulatsiooniaparaadi täiustamisega, selle tehniliste võimaluste arendamisega)

Selleks tuleb teha liigendvõimlemist.

Liigestusvõimlemine 8 min

Artikulatsiooniaparaadi töö esimene tingimus on loomulikkus ja aktiivsus. Lihtsamad harjutused aitavad meil:

Liigestusharjutused

1. Tõstke ülemine käsn üles – 5 korda

Langetage alahuul alla - 5 korda

2. Keele aktiveerimiseks. Liigutame keelt küljelt küljele, edasi, taha, paremale, vasakule, ringikujulised pöörded mõlemas suunas, "hammasratas", "toru". Suruge keele ots välja ja liigutage seda kiiresti suunurgast teise.("Jalgpall" - "Kamm" - "Tuss") "Pendel", "Suudlused", "Tease",

3. Huulelihaste aktiveerimiseks paisutame põsed välja ja laseme läbi kokkusurutud (“kuklisse” kogunenud) huulte järsu “popuga”. ("Pouch – naeratus")

4. Hääldame harjutamise ajal jõuliselt järgmisi helisid:

huulte lihased kaashäälikutel P - B, keele lihased T - D,

kõri lihased K-G,

alumine lõualuu silpidesse Kas, Jah. Doo.

5. Harjutus “Linnuõu”, mis treenib “hingamistuge”, huuli, keelt, heli suunda. Peatumata kutsume appi kõik loomad: uuuuuuuuu, tibu-tibu-tibu, gul-gul-gul, kiisu-kit-kit.

Väga hea keelekeeramise harjutamiseks.

Keelekeerajaid kasutatakse artikulatsiooniaparaadi soojendamiseks ja lauludiktsiooni aktiveerimiseks. Me loeme keeleväänajaid algul aeglaselt, edukalt paranedes järk-järgult kiirendades. Jälgime häälduse rütmi. Ärge unustage tempot, diktsiooni (igapatsutada korratakse 4 korda) .

Soovitused: keelekeerajas harjutatakse kaashäälikute õiget hääldamist, samuti tehakse tööd kõneaparaadi emantsipatsiooniga. Kui keelekeeraja tekst kõlab selgelt, saate hääldustempot nihutada.

Kõneaparaadi aktiivsemaks töötamiseks kasutame selle keeleväänaja hääldamisel oma abilist – korki. Hoiame seda esihammaste vahel ja ütleme uuesti keelekeeraja. (kõik kõneaparaadi organid hakkavad aktiivsemalt tööle)

Pull - tömbi huulega, tömbi huultega härg,

Härja valge huul oli nüri.

Veekandja kandis vett

Veevärgi alt.

Ema pesi Milat seebiga,

Milale seep ei meeldinud.

Kabjapõrinast lendab tolm üle põllu

Kolm harakat lobisesid liumäel

Sasha kõndis mööda kiirteed ja imes kuivatit

P.: Hästi tehtud, Gosha! Sa tegid liigendvõimlemisega head tööd.

Nüüd alustame hääleharjutustele .

P. Gosha, mis sa arvad, miks on hääleharjutusi vaja, äkki saad ilma nendeta hakkama?

G. Sa ei saa... me peame oma sidemeid soojendama...

P. Soojendus ja laulmine on hädavajalik, sest hääl vajab häälestamist. Harjutused aitavad häälepaeltel tugevamaks saada.

P. Juhin tähelepanu häälikute õigele hääldusele ja laulmisele, intonatsiooni ja rütmimustri täpsele taasesitamisele.

Vokaalharjutused : 8 min

1. Heli "M" (mooing) - tõmmake seda nagu "kummist" heli, suunake seda mitte "sissepoole", vaid hammaste esiseinte poole. Huuled on pehmelt suletud. See harjutus aitab teil tunda "hingamise tuge"

2. “Huulte trill” – seda harjutust sooritades tuleb meeles pidada sujuvat üleminekut alumisest registrist ülemisse registrisse. Samuti on vaja jälgida oma hääle jõudlust ja ärge unustage seda.

3. Laulame täishäälikuid I, E, A, O, U. Jälgime heli ühtlust (ühendame ühe vokaali teise ilma häält lükkamata), puhast intonatsiooni, häälikute korrektset moodustamist (ümardamist) kinnistada sisse- ja väljahingamise oskusi, ühtlustada vokaalid ühel noodil). et meloodiat on vaja laulda. Diafragma ja huuled töötavad. ( Kantilena laulmine. Cantilena on pidevalt voolav heli, kui järgnev heli on eelmise jätk, justkui “valades” sellest välja).

4. Ühel helil - "Ma-me-mi-mo-mu, da-de-di-do-du, ra-re-ri-ro-ru." Kaasatud on huulte ja keele lihased. Lauldes on vaja tagada, et kaashäälikud oleksid selgelt hääldatud, kuid samal ajal ei lüheneks täishäälikuid. Tähelepanu tuleks pöörata ka hingamise kasutamisele – väljahingamine ei tohiks olla tugev.

5. Kolmkõla häälikud silpide “la-le-lyu” puhul üles, alla – järkjärguline liikumine 5. sammust 1-ni silpide “la-li-le-li-lyu” puhul – harjutus silpide tipu töötlemiseks. keel.

6. Kolmanda sees – “bra-bre-bri-bro-bru”. On vaja jälgida kaashäälikute aktiivset ja selget hääldust, kuid ärge lühendage täishäälikuid. Pöörake tähelepanu hingamisele – ärge suruge õhku koos heliga välja.

7. Kolmkõla kõlade järgi - “mai-mai-mai.

P.: Hästi tehtud. Issand! Kui oleme oma hääleaparaadi tööks ette valmistanud, hakkame oma laulu kallal töötama. Milline peaks olema laulmise diktsioon?

D. Loetav, arusaadav.

P. Kuidas tuleks lauldes sõnu hääldada?

G. Selge, selgelt.
P. Mis määrab selge ja selge häälduse?

D. Liigendusorganite (huuled, keel, pehme suulae, alalõug, neelu) aktiivsest tööst

Vokaalteose diktsiooni kallal töötamine 10 min

P.: Gosha, eelmistes tundides töötasime muusika ja sõnadega laulu “Ah, School” kallal. V. Nachalova ja teie kodutöö oli peegli ees teksti hääldamine tempos, hästi artikuleerides.

Soovitused: laul liigub. Sellest lähtuvalt ei tohiks laps loiult laulda. Kuid karmi helirünnakuga ei saa te end ära lasta, muidu muutub laulmine vestluseks. Laulmisel on meloodia peamine, seega on vaja silp silbi haaval ühendada.

Laulu kallal töötamine:

- Laulu sõnad hääldage peegli ees hea artikulatsiooniga tempos.

Töö teostamine. 1 salm ja koor. Töötame fraaside kallal, jälgime kaashäälikute ja vokaalide õiget hääldust, helijuhtimist ja hingamist. (Hääldame kaashäälikuid selgelt, lühidalt, kuid liialdamata. Täishäälikud tuleb moodustada samamoodi. Kõlapositsioon ei tohi kaduda. Õpilase tähelepanu tuleks suunata vokaalide omavahelisele ühendusele. Seejärel voog kaashäälikud on õigesti korraldatud, mida tuleb hääldada kiiresti ja selgelt)

Viimane etapp4 min

Kokkuvõtteid tehes

P.: Teeme oma õppetunni kokkuvõtte. Gosha, kas sa arvad, et said tänase tunni ülesannetega hakkama?

G. (õpilane analüüsib oma tööd tunnis).

P. Täna pöörasime suurt tähelepanu kõneaparaadi, artikulatsiooni ja diktsiooni arendamisele. Töötasime harjutustes kaashäälikute ja täishäälikutega, keelekeeramisega, tegelesime hingamise, heliteadusega.

Mis on diktsioon üldiselt?

G. - häälikute ja sõnade selge ja pädev hääldus.

P. – Diktsioon on teksti kõikide helide selge, selge, loetav hääldus (laulmine), mis sõltub heast artikulatsioonist ja õigest hingamisest.

Kodutöö

1. Keeleväänajate lugemine.

2. Tee hingamisharjutusi.

3. Häälda peegli ees ilmekalt hea diktsiooniga laulu sõnu .

Tänan teid õppetunni eest. Olete täna teinud suurepärast tööd. Näeme!

Anna Fedkina
Avatud vokaaltund “Dünaamilised varjundid. Sõnastamine"

Tunni eesmärk: Tutvumine dünaamilised toonid ja fraseerimine.

Ülesanded:

1. Arendage dünaamiline kuulmine;

2. Õppige esitama koos muusikateoseid fraseerimine;

3. Arenda muusikalist maitset.

Varustus:

TV, mikserpult, DVD-mängija, mikrofon, helivõimendusseadmed.

Tunni maht: 45 minutit.

Tunni käik:

Sissejuhatav osa:

Tere kallid kohalviibijad. Olen Fedkina Anna Ivanovna õpetaja vokaal t. O. "Rõõmsad noodid". Tänane õppetund toimub koos 1. kursuse üliõpilase Anastasia Chininaga. Meie teema klassid: « Dünaamilised toonid. Sõnastamine» . Täna saame tuttavaks dünaamilised toonid, uurime välja, mis see on; õpime laule esitama fraseerimine. Mõistame, kui oluline see on dünaamika ja dünaamilised varjundid anda teosele kunstilist muusikalist ilu, mil määral see seda rikastab.

Põhiosa:

Hingamisharjutused:

Kõige tähtsam lavastuses vokaal- see on õige hingamine. Just temaga algab professionaalse laulmise koolitus, mis on teejuhiks avarasse lavamaailma. Just õige hingamisega algab laulu esitamine, sest see on tugi, millel kõik toetub. vokaalitehnika, ja seetõttu soovitan enne iga laulmist teha soojenduseks hingamisharjutusi.

Hingamisharjutuste ajal peate õppima kohustuslikku reeglid:

jälgige oma keha asendit. Kael ei tohiks olla pinges ja ette sirutatud. Peaksime olema mugavas olekus, pisut lõõgastuma. Treeningu ajal töötab ainult kõht.

1 harjutus: Hingake aktiivselt sisse ja välja läbi nina. (korda 6 korda).

2. harjutus: Hingake jõuliselt nina kaudu sisse ja suu kaudu välja. (korda 6 korda). See toimib sidemete jaoks omamoodi "massaažina".

3. harjutus: Sissehingamine suu kaudu, väljahingamine läbi nina (korda 6 korda).

4. harjutus: Hingake sisse läbi ühe ninasõõrme, hingake läbi teise, pigistades sõrmega soovitud ninasõõrmesse. (6+6 korda).

5. harjutus: Hingake nina kaudu sisse ja välja surutud huulte kaudu. Suruge väljahingamisel õhku jõuliselt läbi huulte. See harjutus aitab arendada huulelihaseid ja väljahingamise intensiivsust.

6. harjutus: Puhutage oma põsed nagu õhupall. "Hingake" õhku järsult välja läbi toruhuulte. See harjutus aktiveerib põse- ja huulelihaseid ning on kasulik hea artikulatsiooni arendamiseks.

Liigestusharjutused:

Meie sõna, mis on adresseeritud publikule kas kõnes või lauldes, peab olema häälduses selge, väljendusrikas ja piisavalt vali, et seda kuulda saaks saali viimases reas.

Nõutav on hea diktsioon, see tähendab sõnade selget ja selget hääldust. Heade tulemuste saavutamiseks peate tegelema artikulatsiooniaparaadi täiustamise ja selle tehniliste võimaluste arendamisega.

Artikulatoorne aparaat on hääleaparaadi osa, mis moodustab kõne helisid, ja selle koosseisu kuuluvad organid on artikulatsiooniorganid. Nende organite töö oli suunatud kõnehelide loomisele (vokaalid, kaashäälikud) nimetatakse artikulatsiooniks.

Artikulatsiooniaparaadile seotud: suuõõne (põsed, huuled, hambad, keel, lõuad, suulae, neelu, kõri). Peame meeles pidama, et suuõõs on väga oluline resonaator (liigutatav resonaator, mille “arhitektuur” määrab helikvaliteedi.

Artikulatsiooniaparaadi töö esimene tingimus on loomulikkus ja aktiivsus. Aktiivse loomulikkuse saavutad erinevaid pingeid eemaldades ning erinevate lihaste ja organite täpset talitlust stimuleerides. Muidugi on see väga lihtne öelda: "pingete eemaldamine" - kuid need tuleb kõigepealt avastada ja alles pärast pikka töötamist peegli ees ja pideva tähelepanuga hakkavad need puudused kaduma. Lihtsaim aitab meid selles töös harjutusi:

1. Keele aktiveerimiseks. Liigutame keelt küljelt küljele, edasi, taha, paremale, vasakule, ringikujulised pöörded mõlemas suunas, "hammasratas", "toru". Tõstke keele ots välja ja liigutage seda kiiresti suunurgast teise.

2. Tugevdada kõri lihaseid, jõuliselt öeldud m: K-G, K-G, K-G.

3. Huulte lihaste aktiveerimiseks puhume põsed täis, laseme järsu hüppega õhku läbi kokkusurutud. (kogutud kuklisse) huuled. Ütles energiliselt m: P-B, P-B, P-B.

4. Väga hea keelekeeramise harjutamiseks. Keelekeerajaid kasutatakse artikulatsiooniaparaadi soojendamiseks ja lauludiktsiooni aktiveerimiseks. Me loeme keeleväänajaid algul aeglaselt, edukalt paranedes järk-järgult kiirendades. Jälgime häälduse rütmi. Ärge unustage tempot ja diktsiooni (igat keelekeeramist korratakse 4 korda).

a) Hoovis on muru, murul on küttepuud.

Ärge lõigake oma hoovis murul puitu.

b) Ämblik tegi endale laenurka võrkkiige,

Et kärbsed niisama võrkkiiges õõtsuksid.

c) Prokop tuli, till kees, Prokop läks, till kees; Nii nagu Prokopi all kees till, nii kees ka ilma Prokopita till.

d) Kolmkümmend kolm laeva tõmbusid, tõmbusid, kuid ei loovutanud.

e) Protokoll protokolli kohta registreeriti protokollina.

Laulamine:

Laulmine on lauluoskuse arendamise üks olulisemaid osi. Laulmist kasutatakse hääleaparaadi soojendamiseks ja laulva hingamise aktiveerimiseks. Teostame laulmise, korrates harjutust poolhäältega üles ja alla, kuid rangelt lapse ulatuses hääletada: "enne"- esimene oktav - "re" teine ​​oktav.

Laulud:

1. Kuidas vanamees mäe all tuhka müüs, minu kartulid olid kõik praetud (korda viis korda)

2. TEE RE ​​DO RE DO

DO RE MI RE DO

DO RE MI FA SOL FA MI RE DO SOL DO

3. Jooksime üle pankade. Laulge duuris ja tõstke seda poole tooni võrra.

4. Skaalates laulmine.

Me elame maailmas, mis on täis helisid. Ja hoolimata sellest, et oleme õppinud vaid 1 aasta, teame, et meid ümbritsevad helid, mis jagunevad müraks ja muusikaks. Muusikahelid ühendab helilooja nende semantilise sisu järgi muusikateoseks. Igal muusikateosel on oma ainulaadsed võimed, mida nimetatakse muusikalise väljendusvahendiks. Üks ja sama muusikapala võib kõlada täiesti erinevalt, olenevalt sellest, milliseid muusikalisi väljendusvahendeid esitamisel kasutatakse.

Nüüd mängin kaks korda lühikese katkendi laulust, meloodia saab sama, kuid erinevate muusikaliste väljendusvahenditega. (1 kord klaveril esitatakse katkend laulust; 2 korda forte).

Nastja, vasta mulle, mille poolest erineb üks katkend ühest teisest?

(vastus : 1 lõik kõlas valjult ja 2 lõik vaikselt.)

See on õige, Nastja, sa kuulsid. 1 lõik kõlas valjult ja 2 lõik vaikselt.

Muusikas on tavaks nimetada helitugevuse jõudu dünaamilised toonid.

Seega dünaamika– see on muusika heli jõud.

Mõelge, Nastja, ja öelge mulle, kuidas saab muusika helitugevuse ja helitugevuse poolest kõlada?

(vastus : vali, vaikne, mõõdukas).

See on õige, Nastja. Elus ei räägi me ka samal helitugevusel. Tavaliselt, kui tahame midagi olulist öelda, tugevdame oma häält – räägime valjemini ja muusikas hääldatakse kõige olulisemad sõnad, eriti laulus, valjemini.

Miks sa arvad?

(vastus : tähelepanu äratamiseks, tähtsuse rõhutamiseks jne)

Laulu hakkame esitama üsna vaikselt, sest igal muusikapalal on oma dünaamiline areng. Heli tugevus järk-järgult suureneb ja seejärel järk-järgult väheneb. Muusikas nimetatakse seda rakenduseks. dünaamilised toonid ja fraseerimine, st nagu tavaline vestlus fraasid Siin on oma loogika – me ütleme mõnda asja valjemini ja mõnda asja vaiksemalt.

Täna jätkame laulu kallal tööd "Uus aasta". Sa tead meloodiat hästi, me oleme sõnad korda seadnud, me oleme taktid seadnud ja täna töötame selle kallal fraseerimine, ehk lisame dünaamilised toonid, ja laul muutub kohe elavaks, lisanduvad emotsioonid.

Mis sa arvad, millega dünaamiline varjund kas alustad esinemist?

(vastus : alustan laulu vaikse esitusega). Hääle tugevus suureneb laulu refrääni suunas. Salm 2 tuleb esitada võimalikult valjult, kuid mitte valjult, kuna see sisaldab laulu põhiideed, saame teada, kuidas seda nimetatakse järgmises õppetund. Ja laulu lõpuks, kuna autor ütles kõik, mida ta tahtis edasi anda - dünaamika langeb.

Laulu kallal töötamine "Uus aasta". Raskeid lõike lauldakse koos selgitustega ikka ja jälle.

Töö järgmise loo kallal "ühing".

Lõpuosa, kokkuvõte tulemused:

Täna kohtusime ( vastama: Koos dünaamilised toonid, sai teada, et muusika võib kõlada valjult ja vaikselt. Mõõdukalt ja nii ongi dünaamilised toonid ja muusikas nimetatakse neid muusika väljendusvahenditeks.)

Nastja, jätkake kodus hingamisega tööd, tehke diktsiooni ja hingamisharjutusi.

Meie õppetund on läbi, Hüvasti. Tänan, et tulite minu juurde avalik tund, Loodan, et meil ja Nastjal oli teiega tore.

Omavalitsuse eelarveline haridusasutus

lisaharidus lastele

Laste lisaõppekeskus “Raduga”, Sotši

Pop vokaal

Teema: “Reis maale “Meloodia””

Dombrovskaja Julia Jurjevna

Danilenko Svetlana Vasilievna

Selgitav märkus

Hämmastav muusikainstrument on inimhääl. Igaüks meist on sellega varustatud. Ja kui omapäraselt kõlavad laste hääled, kuidas nad armastavad laulda ja esineda nii kodus vanematele kui ka pühade ajal. See annab neile enesekindlust ning arendab esteetilist ja kunstilist maitset.

Kui nad tulevad oma esimesse vokaalitundi, ei tea nad ikka veel, mida nad tegema peavad. Ja juba esimesest tunnist alates on väga oluline avada õpilastele muusika ilu, näidata, kui vajalik on vokaalse väljendusvõime, muusikaliste ja rütmiliste võimete valdamine, mis aitab lastel laval olla vaba ja lõdvestunud, tänapäeval on võimatu ette kujutada estraadilaulu esitajat, kellel pole koreograafilisi ja näitlemisoskusi, mis võimaldab selgemalt ja ilmekamalt edastada publikule esitatavate laulude olemust ning omandada teadmisi muusikalisest kirjaoskusest. Ja kõige olulisem on mõjutada inimese emotsionaalseid ja järelikult ka motiveerivaid aspekte hääletundide jaoks.

Arenduse uudsus ja asjakohasus.

Selle tunni arendamise ajendiks oli lastega töötamise optimaalsete vormide otsimine lisaharidussüsteemis. Tund toimub mängu - rännaku vormis, mis soodustab õpilaste vahelist emotsionaalset suhtlust ja nende loova kujutlusvõime arengut. Iga laps leiab võimaluse loominguliseks isikuväljenduseks läbi individuaalsete ja rühmaülesannete täitmise. See tund aitab õpetajal saada esmase arusaama äsja saabunud õpilaste muusikalistest võimetest, sellest, kui väga nad armastavad muusikat ja tahavad õppida kaunilt ja õigesti laulma, kui palju on neile antud oskust ja soovi loovuseks ja arenguks. nende vokaalsed võimed.

Selle tunni arendamise teine ​​eripära on kõigi tegevusvaldkondade koordineeritud tegevus vokaalstuudios treenimise ajal (vokaal, muusikalised ja rütmilised liigutused, koreograafia, näitlemine), mille eesmärk on saavutada ühine eesmärk.

Metoodilise arenduse koostamisel kasutati järgmisi meetodeid:

„eesjooksmise“ ja käsitletava materjali juurde „naasmise“ meetod;

suhtlusviis;

improvisatsioonimeetod;

dramatiseerimise meetod.

Kõik meetodid on omavahel tihedalt seotud. See aitab õpetajal läbi viia tunni ajal vajalikku elavat suhtlust õpetaja ja laste vahel, mis võimaldab neil hõlpsasti tunni ühest etapist teise liikuda, kuna see on oma olemuselt emotsionaalne ja tekitab lastes rõõmutunde. . See teabe tajumise protsess on kõige tõhusam.

Tund on üles ehitatud nii, et õpetaja saab õpilastele märkamatult kontrollida selle tunni arendamise tõhusust, kuna teekonna viimases jaamas näitavad nad ise mänguliselt, kui palju on eesmärgid ja eesmärgid. õpetaja seatud on realiseerunud.

Tunni roll ja koht õpilaste haridusteekonnas, tunni praktiline eesmärk.

Lastel on selles õppetükis võimalus tutvuda kõigi programmi osadega, milles nad õpivad kogu popvokaali kursuse jooksul.

Oodatud tulemused.

laste positiivne suhtumine vokaaltundidesse,

Praktiline tähtsus Tunni hariduslik areng seisneb selles, et seda saab rakendada ringitöös, keskkoolides, laste loovuspaleedes ja kultuurikeskustes.

Sihtmärk:

SIHT: tingimuste loomine laste kaasamiseks pideva muusikalise ja esteetilise kasvatuse süsteemi vokaalstuudio tundide kaudu.

Ülesanded:

    lastele mängulises vormis laulužanri põhimõistete tutvustamine;

    algoskuste arendamine hääleaparaadi vokaalesituseks ettevalmistamisel;

    laste kognitiivse tegevuse arendamine;

    laste esteetilise kasvatuse edendamine;

    luua lastes rõõmsa suhtlemise ja meeskonnas edu saavutamise õhkkond.

Varustus:

Multimeediaprojektor, ekraan, sülearvuti (arvuti), muusikatehnika (dekk miniplaatide jaoks), klaver, diivanilaud, toolid lastele, puusärk, laud, võlukepp.

Laste vanus: 7-8 aastat

Tunniplaan:

    Tervitused

    Tuttav

    "Reisiks" valmistumine

    Jaam "Notki"

    Jaam "Major ja Minor"

    Teatralnaja jaam

    Jaam "Grace"

    Jaam "Stseen"

    Õppetunni kokkuvõte. Laste tujude tuvastamine.

    Lahkuminek.

Tunni edenemine.

Enne tunni algust kõlavad salvestusel lastelaulud. Poisid tutvuvad vihikuga. Lapsed võtavad oma kohad publikus. (slaid number 1)

1. Organisatsioonimoment. Tervitused.

Õpetaja: Tere, sõbrad! Kas soovite külastada vapustavat muusikamaad? Kus on toredad õpilased ja lahked õpetajad, kus õppimine pole igav, mitte raske, vaid lõbus ja imeline? Maailmas on selline riik, seda nimetatakse

"Meloodia"! (slaid number 2)

2. Üksteise tundmaõppimine

Õpetaja: Enne kui oma reisile asume, tutvume teiega. Minu nimi on Julia Jurjevna. Mis su nimi on?

Lapsed vastavad ükshaaval.

Õpetaja:

Nii me kohtusime. Nüüd tervitame üksteist.

Meie tervitus on pisut ebatavaline, muusikaline. Täpselt nii

tervitused kaunil maal “Melody”.

Muusikaline tervitus: "Tere pärastlõunal"

Õpetaja demonstratsioon.

Lapsed esitavad koos õpetajaga tervituse.

Õpetaja: Hästi tehtud, said suurepäraselt hakkama.

Nüüd saame minna reisile. Võtkem kaasa kõige vajalikumad asjad: särav naeratus ja hea tuju. Meie reisi põhieesmärk on näha, kui ilus on muusikaline riik, millised kangelased seda asustavad.

3. "Reisiks" valmistumine

Õpetaja: Maagiliseks teekonnaks vajate maagilisi abilisi: haldjaekraani, võluvõtit ja erakordset rongi. Meil on vapustav ekraan, loome ise erakordse rongi. Mina olen vedur ja teie olete vagunid. Paneme nüüd rivisse ja proovime kujutada tõelist rongi.

Õpetaja võtab lipu ja vile. Lapsed teesklevad rongi.

Õpetaja: Siin me oleme valmis! Kuidas me maale “Melody” jõuame?

Õpetaja võtab puusärgist välja kõrgnood

Õpetaja: Kas sa tead, mis see on?

Laste vastused

Õpetaja: Täpselt nii, see on kõrgnõlv. Ta aitab meil avada tee kaunile Melody maale.

Õpetaja kinnitab staabi külge kõrgnoodi.

Ekraanil avaneb uks, (slaid number 3) ja lapsed näevad maakaarti “Melody” (mängib muinasjutulist muusikat) (slaid number 4)

Õpetaja: Tee on avatud, teekond algab.

Aga mis on reis ilma rõõmsa lauluta? Teekonna lõbusamaks muutmiseks laulan ma laulu ja teie proovite meelde jätta laulu lihtsad sõnad ja laulda minuga kaasa. Pea meeles.

Koor:

Chug-chug-chug, tu-tu-tu,

Valged talled

Puhkab liikvel olles

Viga auruvedur.

Tubli, sul läheb suurepäraselt! Nüüd rõõmsa lauluga lasevad nad meid kindlasti muusikamaale! Ma laulan salmi ja koos refrääniga hakkab meie rong liikuma. Koor on liikumise algus. Niisiis, ole valmis! (slaid nr 4, 5)

Lapsed hakkavad koos õpetajaga klassiruumis ringi liikuma. Muusika kõlab, õpetaja laulab laulu: (lisaks 1 salm ja koor laulust “Vedur-putukas”)

Rong peatub. Ekraanil on akendega maja. (slaid number 6)

4. Jaam "Notki"

Õpetaja: Meie esimene peatus. Vaadake poisid, kui imeline see on

maja. Selles majas elab 7 väga sõbralikku elanikku.

Kas sa tead nende nimesid ja kes mis korrusel elab?

Laste vastused (Do, re, mi, fa, sol, la, si).

Õpetaja:Õige! Märkus "DO" elab esimesel korrusel.

Maja esimesel korrusel avaneb aken ja lapsed näevad kirja "TEE"

Õpetaja: Riigis "Melody" on noot "C" lahkuse ja sõpruse sümbol. See märkus aitab teil leida palju sõpru. Poisid, kas te teate laule sõprusest?

Lapsed nimetavad laule sõprusest ("Tugev sõprus", "Kui mu sõbrad on minuga" jne)

Õpetaja:"RE" elab teisel korrusel

Maja aken avaneb ja lapsed näevad kirja "RE"

Õpetaja: See on rõõm loovusest, tööst. Kas sa arvad, et selleks, et ilusti ja õigesti laulda, pead REGULAARSELT pingutama?

Laste vastused

Õpetaja: Jah, laulmine on tavaline praktika ja palju tööd. Uurime, kes elab meie 3. korrusel – noot "MI", mis tähendab Laulumaailma.

Maja aken avaneb ja lapsed näevad kirja "MI"

Laule on erinevat tüüpi: rahvalaulud ning heliloojate ja luuletajate loodud laulud. Ja noot “MI” saab neid lugusid meile tulevikus tutvustada.

Ütle mulle, kes elab järgmisel korrusel?

Laste vastused

Õpetaja:Õige! Märkus "FA".

Maja aken avaneb ja lapsed näevad kirja "FA"

Minu riigis on kõik suured fantaseerijad ja leiutajad.

Maja aken avaneb ja lapsed näevad kirja "SOOL"

Õpetaja: Siin me oleme "SOOLA" korrusel. Meie riigis tähendab see koostööd, kokkulepet, ühisloomet. Need omadused on väga olulised, kui maa elanikud laulavad kooris. Aga meie maal õpitakse laulma ükshaaval. Sellist laulmist nimetatakse sooloks ja selline esineja on solist.

Õpetaja: Põrandamärkus "LA". MAA... See märkus tutvustab teie sõpradele meie maal toimuvat. Ta räägib erinevatest sündmustest.

Maja aken avaneb ja lapsed näevad märget “SI”.

Õpetaja: Maja viimane elanik on sedel “SI”. "SI" on tugevus. Loovuse jõud, kujutlusvõime, sõpruse jõud.

Nende vahel on konksud.

Tule, ütle neile -

Lapsed: Do, re, mi, fa, salt, la, si!

Õpetaja: Ja nüüd on see vastupidi -

Lapsed: Si, la, sol, fa, mi, re, do.

Õpetaja: Et nendega sõbraks saada,

Peame muusikat õppima.

Sa avastad ilusa maailma,

Kui valdad kõiki noote.

Leiad end maagilisest maailmast -

Sa laulad nendega kaasa!

Sa saad märkmetega sõbraks -

Elad muusikaliselt.

Ela ilma muusikata, mu sõber,

Keegi maa peal ei saaks.

Nii kohtusime seitsme uue sõbraga. Kohtume nendega kindlasti veel, kuid praegu läheme uute sõprade otsinguil rännakule.

Lapsed hakkavad koos õpetajaga klassiruumis ringi liikuma. Muusika kõlab, õpetaja laulab laulu: "Vedur-viga". (Pluss koor) (slaid number 7)

Rong peatub. Ekraanil on ühekorruseline hubane maja. (slaid number 8)

5. Jaam "Major ja Minor"

Õpetaja: Meie teine ​​peatus. Ja sattusime kahe vennaga, kellega loodan, et saame sõpradeks. Ja nende nimed on Major ja Minor. Ja nüüd tahan teile tutvustada üht imelist muinasjuttu. Kunagi elasid kaks venda: major ja alaealine. Major oli vanim ja alaealine noorim. Vanemal vennal oli alati lõbus:

Olen suures režiimis: rõõmus, ülemeelik!

Ja noorem oli kurb ja ohkas:

Olen olnud pikka aega kurb, sest olen alaealine.

Vaatamata erinevale iseloomule ei tülitsenud vennad kunagi ja elasid sõbralikult. Ühel päeval läksid nad metsa seeni ja marju korjama ning eksisid ära...

"Oh, me eksime ära, kukume auku," ohkas mollivõti. Me ei lahku sellest metsast kunagi...

Miks sa nutsid, rahustas teda vanem vend. Ärge muretsege, vaid pigem laulge laulu!

Esitab laulu: Ma olen moll, on pikk rida kurbi helisid, ma laulan kurba laulu ja nüüd ma möirgan...

Laul osutus molli võtmes väga kurvaks. Kogu mets muutus koos temaga kurvaks, muru kahises nukralt, tuul vaibus, isegi linnud vaikisid. Ja päike varjus pilve taha kurva laulu eest minoorses võtmes.

Ei, vend, see ei sobi! - hüüatas major. Las ma laulan!

Ja major laulis oma laulu: Me seisime kõik koos, luues skaala. Mitte lihtne – suur, rõõmus, ülemeelik.

Mets värises, päike tuli välja, linnud säutsusid rõõmsalt, lauldes kaasa oma vanema venna Majoriga.

Tule, vend, lõbutse! Vaata, kui eredalt paistab päike ja kuidas linnud siristavad! Kas sa kuuled? Oja vuliseb! See on suund, kuhu peaksime minema!

Nii saidki vennad rõõmsa laulu saatel metsast välja!

Kas teile meeldis muinasjutt?

Mis on siis kahe muusikavenna nimed?

Laste vastused (pea- ja kõrvalaine).

Maja lähedale ilmuvad ekraanile kaks meest. (slaid number 9)

Õpetaja: Mida saab teie arvates duuri muusikaga teha? Ja alaealine?

(Major – aktiivne: plaksutamine, hüppamine jne, moll – sujuv.) Nüüd mängime mängu. Muusika mängib ükshaaval. Kui kuulete duuri klahvi, peate käsi plaksutama; niipea kui molli kõlab, liigutage oma käsi pea kohal küljelt küljele. Kas ülesanne on kõigile selge? Vaatame, kes teist on kõige tähelepanelikum!

Mängitakse mängu ja mängitakse erinevat tüüpi muusikat.

Õpetaja: Hästi tehtud, õppisite kõik mõistma muusika meeleolu, mis tähendab, et sõbrunesite majori ja minooriga. Kuid meie teekond jätkub ja erakordne rong läheb taas teele.

Lapsed ja nende õpetaja moodustavad taas rongi ja “lähevad teele” laulu saatel. Kõlab muusika (koor "Locomotive-Bug").

Lapsed laulavad koos õpetajaga. (slaid number 10)

Rong peatub. Ekraanil on maja – jaam. (slaid number 11)

6. Teatralnaja jaam

Õpetaja: Ega asjata me selles jaamas peatusime. Iga laval esinev inimene, olgu selleks näitleja, muusik või laulja, annab publikule lisaks oma loomingulisusele ka emotsioone. Kas sa tead, mis on emotsioonid?

Laste vastused: rõõm, kurbus, kurbus, imetlus jne Kuidas saame neid emotsioone edasi anda? Hääle intonatsioon ja näoilmed

Õpetaja: Nüüd loen ühe meile juba tuttava laulu teksti ja teie kuulake tähelepanelikult ning vastake siis, kas mul õnnestus oma hääleintonatsiooni ja miimikaga teksti iseloomu ja sisu edasi anda?

Õpetaja loeb read välja iseloomult, kurvalt ja venitatult.

Õpetaja: Põllud ja metsad hõljuvad aknast mööda,

Me läheme sinna, kus meid ootavad imed,

Ja päike paistab ja jõgi sädeleb

Ja meie väike rong lendab nii kiiresti.

Ei, ma ei suutnud meeleolu edasi anda, sest sõnad on pärit rõõmsast ülemeelikust laulust. Ja Aleksander kirjutas selle ja üks meie sõber Major aitas teda. Loeme koos lõbu pärast ridu?

Lapsed proovivad jooni rõõmsalt, rõõmsalt, valjult hääldada. (slaidi number 12)

Õpetaja: Hästi tehtud, olete selle ülesande täitnud. On aeg edasi liikuda...

Lapsed hakkavad koos õpetajaga klassiruumis ringi liikuma. Muusika mängib. Lapsed laulavad koos õpetajaga “Vedur-putukas” (koor pluss). Rong peatub. (slaidi number 13)

7. Jaam "Grace"

Ekraanil on tantsutüdruk. (slaidi number 14)

Õpetaja: Et saaksime rõõmsalt laulda,

Me peame omama keha.

Kõik tantsivad laulu saatel,

Vallutage laulu ja tantsuga.

Kui laulja laulab laval, ei pea ta mitte ainult hästi laulma, vaid oskama ka ilusti liikuda. Grace jaamas proovime selgeks õppida mitmeid tantsuliigutusi, mida esinemistel kindlasti vaja läheb. Ja Romashkovi rong aitab meid selles. Olge ettevaatlik, kuulake muusikat ja jälgige mind ja maagilisi abilisi ekraanil.

Ekraanil näitavad tantsuliigutusi muinasjututegelased. Lapsed püüavad õpetaja abiga liigutusi meelde jätta ja korrata.

(slaid nr 15, 16, 17)

Õpetaja: Hämmastav! Te olete lihtsalt tõelised tantsijad. Kõik teie liigutused on suurepärased. Neid läheb meil kindlasti järgmises jaamas vaja. Ja jälle teel.

Lapsed hakkavad koos õpetajaga klassiruumis ringi liikuma. Muusika mängib. Lapsed laulavad koos õpetajaga (koor pluss). (slaidi number 18)

8. Jaam "Stseen"

Ekraanil on stseen. (slaid number 19)

Õpetaja: Noh, poisid, teie ja mina oleme jõudnud riigi ühte tähtsaimasse jaama, "Melody" - jaama "STCENA". Kõik, kes sellesse jaama tulevad, saavad tõelisteks kunstnikeks. Ja mikrofonist saab nende ustav sõber.

Vaadake hoolikalt ja öelge: "Mitu mikrofoni on meie kuulajaskonnas?"

Laste vastus (10).

Õpetaja: Oled väga tähelepanelik ja arvestad õigesti - neid on täpselt 10. Vaata, kuidas nad naeratavad ja ootavad väga sinu käes olemist, aga...

Kuid selleks, et mikrofon oleks tõeliselt esineja assistent, peate teadma, kuidas seda kasutada. Kuidas peaks teie arvates mikrofoni kasutama?

Laste vastus

Õpetaja: Sul on huvitavad oletused. Ja paljuski on sul õigus. Nagu kõiki sõpru, tuleb ka oma mikrofoni käsitseda ettevaatlikult.

Sa ei pea mikrofoni karjuma, aga sa ei pea ka lihtsalt ümisema.

Mikrofoni tuleb laulda selgelt, selgelt ja puhtalt, et kõik sõnad oleksid kuulda ja poleks valet.

Ärge kartke mikrofoni. Alguses ei tundu teie enda hääl teie omana, kuna mikrofon kipub helisid moonutama.

Ärge hoidke mikrofoni peast, muidu on heli summutatud.

Kuid see pole veel kõik.

Peate mikrofoni ühes käes hoidma. 4 sõrme tuleks asetada kokku ülaosas ja pöial all. Mikrofon ei tohiks katta teie nägu ja see peaks asuma 5-10 sentimeetri kaugusel. Heli peaks tabama mikrofoni keskosa.

Seega loodan, et olete nüüd teadmistega relvastatud ja valmis koos töötama

mikrofon.

Kogu loo vältel demonstreerib õpetaja mikrofoni õiget käsitsemist.

Õpetaja: Nüüd proovime teiega mikrofonidega laulu laulda, meenutage, kuidas õppisime Teatralnaja jaamas näitlejaks ja liigutusi, mida õppisime Gratsia jaamas. Kui teie ja mina oleme tähelepanelikud, on meil tõeline väikeste artistide esinemine.

Õpetaja jagab mikrofonid kõigile lastele. Muusika mängib. Lapsed esitavad koos õpetajaga laulu “Veduriputukas”, püüdes oma esituses ühendada emotsioonid, liigutused ja mikrofoni õige käsitsemine.

(slaid nr 20, 21, 22, 23, 24, 25)

9. Õppetunni kokkuvõtte tegemine. Laste tujude tuvastamine. (slaid number 26)

Õpetaja: Meie tänane teekond on lõppenud. Kuid maal “Melody” on veel palju-palju huvitavamat. Vokaalloominguga tegeledes saate selle riigi kohta üha rohkem teada. Kas teile meeldisid meie seiklused?

Laste vastused

Õpetaja: Kas tead, et sa meeldisid meie uutele sõpradele nii väga, et tegid sulle kingituse.

Õpetaja võtab muusikakasti välja. Kast avaneb. Kõlab maagiline muusika.

Õpetaja: Selles karbis on mitmevärvilised noodid, mille abil koostame täna oma tõelise MELOODIA. Kui teile meie reis meeldis, oli see teie jaoks lõbus ja huvitav, võtke kastist märge ja kinnitage see staabi külge, kus asub kõrgnohv, mis avas meile ukse maale “Melody”.

Lapsed teevad märkmeid ja kinnitavad need pulgale.

10. Hüvastijätt.

Õpetaja:

Vaadake, millise imelise duurmeloodia oleme loonud.

Jah, muusikaga suhtlemisest oleme tänaseks muutunud veidi ilusamaks ja lahkemaks. Tooge need tunded meie maailma ja see muutub paremaks! Olete olnud suurepärased reisikaaslased, lubage mitte unustada teed muusikalisele Melodiya maale. Mul on väga hea meel, et ma teid täna kohtasin. Tänan teid väga. Kohtumiseni, sõbrad!

Toimetaja valik
Kaksikute naiste sobivuse teiste märkidega määravad paljud kriteeriumid, liiga emotsionaalne ja muutlik märk on võimeline...

24.07.2014 Olen eelmiste aastate vilistlane. Ja ma ei suuda isegi kokku lugeda, kui paljudele inimestele pidin selgitama, miks ma ühtset riigieksamit sooritasin. Tegin ühtse riigieksami 11. klassis...

Väikesel Nadenkal on ettearvamatu, mõnikord väljakannatamatu iseloom. Ta magab rahutult oma võrevoodis, nutab öösiti, aga see pole veel...

Reklaam OGE on meie riigi 9. klassi üldhariduskoolide ja erikoolide lõpetajate peamine riigieksam. Eksam...
Oma omaduste ja ühilduvuse järgi on Lõvi-Kukk mees helde ja avatud inimene. Need domineerivad natuurid käituvad tavaliselt rahulikult...
Õunapuu õuntega on valdavalt positiivne sümbol. Enamasti lubab see uusi plaane, meeldivaid uudiseid, huvitavaid...
Nikita Mihhalkov tunnistati 2017. aastal kultuuriesindajate seas suurimaks kinnisvaraomanikuks. Ta deklareeris korteri...
Miks sa näed öösel unes kummitust? Unistuste raamat ütleb: selline märk hoiatab vaenlaste mahhinatsioonide, murede, heaolu halvenemise eest....
Nikita Mihhalkov on rahvakunstnik, näitleja, režissöör, produtsent ja stsenarist. Viimastel aastatel on ta tegelenud aktiivselt ettevõtlusega.Sündis aastal...