Tund “Folkloori väikesed žanrid. Laste folkloor. Kirjanduslik lugemistund "Folkloori pisižanrid" lugemistunni konspekt (1. klass) teemal Tunni tehnoloogiline kaart rahvaluule vanasõnade väikesed žanrid



7. klassi kirjandustunni tehnoloogiline kaart
Teema F.I.Tjutšev. Looduse maailm ja inimhinge maailm. Luuletus “Mis sa kummardad üle vete...” (taju, tõlgendus, hindamine).
Eesmärgid Kujundada ettekujutus F.I. Tyutchevi poeetilisest maailmast
Õpilastes tunni teema ja eesmärgi iseseisva sõnastamise oskuse arendamine.Õpilaste arusaamade laiendamine poeetilise teksti analüüsist. Tutvustage poeetilise teksti analüüsi vormistamise algoritmi.
Õpetada omandatud teadmisi ja oskusi kasutama praktilises tegevuses.
Teema põhisisu
Mõisted ja mõisted F. I. Tjutševi luulet puudutavate teadmiste täiendamine, luuletaja eluloo faktidega tutvumine, luuletuse “Mida sa räägid üle vete...” tajumine, tõlgendamine, hindamine. Luuletaja loodusmaailma kujutamise tunnuste kindlaksmääramine selle luuletuse põhjal, sõnavara ja troobide analüüs, poeetilise teksti ekspressiivne lugemine, luuleteksti võrdlemine maali- ja muusikateostega, kirjaliku analüüsi mustandi koostamine. luuletuse kompositsioon, stiil, sümboolika, keskne kujund, lüüriline karakter, kunstilised vahendid (antitees, vaikimisi, epiteedid, personifikatsioon, retooriline küsimus), sõnavara visuaalsed võimalused, filosoofilised laulusõnad. Planeeritud tulemus
Isiklikud oskused Metaainete oskused Aineoskused
Manifest:
- huvi teema uurimise vastu;
- soov lugeda F. I. Tjutševi luuletusi; - emotsionaalne ja väärtuspõhine suhtumine poeetilistesse tekstidesse;
- loominguline suhtumine loetud luuletuse analüüsi kujundusse;
- arusaam teema õppimise edukusest. Kognitiivsed oskused:
- paljastada sõnade kompositsioon, stiil, sümboolika, keskne kujund, lüüriline kangelane, kunstilised vahendid (antitees, vaikimisi, epiteedid, personifikatsioon, retooriline küsimus), sõnavara visuaalsed võimalused, filosoofilised laulusõnad tähenduse, - määrata F. I. Tjutševi laulusõnade tunnused ja põhjendama oma arvamust;
- määrake lüürilise kangelase kuvand ja põhjendage oma arvamust;
- sõnastada iseseisvalt tunni teema ja eesmärk;
- määrata loetud luuletuse analüüsi koostamise tingimused ja põhjendada oma arvamust;
- kasutada omandatud teadmisi loetud luuletuse analüüsi koostamiseks Reguleerimisoskused:
- viia läbi kasvatusülesanne vastavalt eesmärgile;
- viia läbi õppeülesanne plaani, algoritmi abil;
- sooritada kasvatusülesande enesetesti ja enesehinnang;
- korreleerida tulemus eesmärgiga.
Suhtlemisoskused:
- sõnastada väide, arvamus haridusdialoogi raames;
- õpiülesande täitmisel adekvaatselt meeskonnas suhtlema;
- pidada läbirääkimisi ja jõuda ühisele arvamusele meeskonnas töötades; - kasutada kõnevahendeid tegevuse tulemuse esitamiseks. Töö poeetilise tekstiga:
- viia läbi luuletuse teksti uurimist;
- analüüsida kompositsiooni, keelt, kunstilisi vahendeid.
Valmistage ette loetud luuletuse analüüs.
Haridusruumi korraldus
Interdistsiplinaarsed seosed Vahendid Töö vorm
IZO: maastiku visandid.
Muusika: lautomuusika, Richercar, S. Rahmaninov “Kontsert nr 2”. Teabematerjal: F.I.Tjutševi luuletuse “Mis sa räägid üle vete...” tekst; memo "Luuleteksti analüüs"
Demonstratsioonimaterjal: multimeedia esitlus “F.I. Tyutchev”
Frontaalne, individuaalne I etapp. Motivatsioon tegevuseks
Tegevuse eesmärk Probleemne olukord Planeeritud tulemus
Motiveerige teemat õppima.
Stimuleerige soovi tungida lüürilise kangelase meeleolude maailma, õppige kuulama poeetiliste ridade intonatsioone. “Bright Spot” (läbi emotsionaalse meeleolu loomise) II kontserdi katkendi taustal loeb S. Rahmaninova luuletuse “Ma armastan äikesetormi mai alguses”: - Kelle read need on? Millisel poeedil õnnestus maisinises taevas noore äikese mängu pealt kuulata? Kes püüdis looduse üldises kevadkooris ojade hääle? - Jah. See luuletus jõuab meieni lapsepõlves. Kas teate selle luuletaja teisi teoseid? - Millest me täna räägime? Millise eesmärgi peaksime endale seadma?
- Täna proovime end rikastada teadmistega selle luuletaja kohta, tungida tema poeetilise maailma tunnustesse, analüüsida üht tema luuletust, et lõpuks valmistuda kirjalikuks tööks poeetilise teksti analüüsimiseks. Isiklikud oskused:
- ilmutada huvi teema uurimise vastu;
- näidata üles soovi õppida luuletust analüüsima.
II etapp. Haridus- ja tunnetustegevus
Tegevuse eesmärgid Õppetöö järjekord Diagnostilised ülesanded
Stimuleerida:
- huvi F. I. Tjutševi luule vastu; - emotsionaalne ja väärtuspõhine suhtumine luule lüürilisse kangelasesse;
- soov õppida poeetilist teksti analüüsima.
Värskendage oskusi:
- korreleerida poeetilist teksti illustratsioonide ja muusikateostega;
- konstrueerida väiteid, mis on teistele arusaadavad.
Tutvustage mõistet "filosoofilised laulusõnad".
Õpetage:
- määrake kindlaks F.I. Tyutchevi loodusluule tunnused ja põhjendage oma arvamust;
- määrake mõiste "filosoofilised laulusõnad" tähendus, seostage see F. I. Tyutchevi lüüriliste teostega ja põhjendage oma arvamust;
- viia läbi muinasjutu poeetilise teksti uurimistööd ja esitada tulemused sidusa suulise ja kirjaliku avalduse vormis;
- koostada luuletuse analüüs algoritmi abil;
- õpiülesande täitmisel adekvaatselt suhelda klassikaaslastega. Õpetaja sõnum
F. Tjutšev on A. S. Puškini kaasaegne. Ja kuigi Puškin, tol ajal ajakirja Sovremennik väljaandja, võttis Tyutševi luuletusi hämmastuse ja rõõmuga vastu, hindas kirjanduskriitika neid alles 14 aastat hiljem ja ta ise ei püüdnud kunagi oma luuletusi avaldada. Tjutševi poeetiline täht ilmus vene kirjanduse taevasse üsna ootamatult. Fjodor Ivanovitš võis enda kohta öelda kuulsa inglise poeedi George Byroni sõnadega: "Ühel ilusal hommikul tõusin kuulsaks." Ja see “ilus hommik” oli ajakirja Sovremennik 1850. aasta esimese numbri ilmumise hommik, kus avaldati hiljem kuulsaks saanud N. A. Nekrasovi artikkel “Vene poeedid”. See kuulutas suure luuletaja esilekerkimist Venemaal. Unustusest päästmise ajaks oli Tjutšev 46-aastane. Ja 4 aastat hiljem ilmus tema esimene kogu. - Kunagi öeldi Tjutševi kohta, et ta on "läbi ja lõhki luuletaja". See on tõsi. Tema jaoks polnud poeetiline looming tüütu, sundimist ja pingutust nõudev töö, vaid loomulik eluprotsess, nagu hingamine. Tema muljed muutusid kohe poeetiliseks, igapäevased mõtisklused arenesid filosoofilisteks järeldusteks. Loominguline inspiratsioon saatis teda alati. Ja read sündisid (epigraafi lugedes):
Mitte see, mida sa arvad, loodus: mitte valatud, mitte hingetu nägu - tal on hing, tal on vabadus, tal on armastus, tal on keel...
- Kuidas te neist aru saate? - Mõtleme neid ridu lugedes, sest mõttetu looduse imetlemine oli Tjutševile endale võõras - poeedi mõistus otsib loodusest intensiivselt, mis teeb selle inimesega sarnaseks. Tjutševi olemus on elav: ta hingab, naeratab, mõnikord tuikab, on millegi pärast kurb, kurvastab. Seetõttu on Tjutševi luuletused loodusest luuletused mitte ainult loodusest, vaid ka inimesest, tema tujudest, ärevusest ning elusolendite igavesest ilust ja harmooniast. - Nüüd, luuletust lugedes ja analüüsides, püüame mõista, kuidas need harmooniliselt kokku sobivad. sulanduvad kokku, tungivad vastastikku teineteisesse inimene ja loodus, loodus ja inimene. - Nüüd kuulete luuletust: millisteks kompositsiooniosadeks te selle jagaksite? Millised erksad pildid ja pildid ilmuvad teie kujutlusvõimesse? (lugedes luuletust “Mida sa teed...”)
- Mõned kunstnikud püüdsid kujutada pajupuud: kelle nägemus on teie arvates Tjutševi omale lähemal? Miks?
- Tuleme tagasi luuletuse juurde. Te lõite sõnadega pilte ja need osutusid tõeliselt elavaks. Kuidas see elav pilt tekkis? Tänu millele kunstilised vahendid?
- Pöördume luuletuse keskse kujutise - pajupuu poole. Miks kasutab luuletaja teda kutsudes sõna, millel on just selline deminutiivsufiks -ushk? (paju, mitte paju, paju?)
- Valige sarnase kõlaga nimisõnad, millel on sama sufiks.
- Isegi see üks sõna sisaldab teatud tunnet. Milline neist? - Kas soovite, et seda luuletust lugedes kõlaks muusika? Milline? Millist muusikainstrumenti sa kuuled?
- Milline muusikapaladest sobib teie arvates luuletusega kõige paremini?
- Kes tahaks proovida luuletuse lugemist muusika taustal?
- Ja veel, mis tüüpi muusika me valisime? - Kust kurbus tuleb?
- Miks kasutas luuletaja vaikimise kujundit? Mida peaks lugeja mõtlema? - Miks oja naerab paju üle?
- Millele vastandub tänu adversatiivsele sidesõnale “aga”?
- Kas seda luuletust saab liigitada ainult maastikuluule alla? Ja milline? - Kas see puudutab ainult paju?
- Milline filosoofiline idee on luuletuse keskmes?
III etapp. Intellektuaalne ja transformatiivne tegevus
Tegevuse eesmärgid Ülesanne Planeeritud tulemus
Värskendage oskust täita ülesandeid vastavalt eesmärgile.
Õpetage:
- vormistada poeetilise teksti analüüs sidusa väite vormis - kasutada kõnevahendeid tegevuse tulemuse esitamiseks. Intellektuaalse ja transformatiivse tegevuse etapp hõlmab:
tegevusmeetodi valimine (iseseisvalt või umbkaudse plaani abil);
iseorganiseerumine ülesande täitmiseks:
- tegevuste planeerimine;
- ülesande täitmine;
- esinemistulemuste esitlemine.
Iseseisev töö poeetilise teksti analüüsi alal:
- Kasutades poeetilise teksti analüüsi ligikaudset plaani, proovige ühendada meie mõtted sidusaks väiteks. Isiklikud oskused:
- ilmutada soovi vormistada poeetilise teksti analüüs sidusa väite vormis.
Kognitiivsed oskused:
- kasutada erinevaid teabeallikaid;
- kasutada omandatud teadmisi poeetilise teksti analüüsi formuleerimiseks.Reguleerimisoskused:
- täitma ülesandeid vastavalt eesmärgile;
- navigeerida erinevatel viisidel ülesande täitmiseks.
Suhtlemisoskused:
- kasutada tegevuse tulemuse esitamiseks verbaalseid vahendeid.
Aineoskused:
- sõnastada poeetilise teksti analüüs sidusa väite vormis.
IV etapp. Tulemuslikkuse seire ja hindamine
Testiülesanne Õpilase eneseanalüüs ja enesehinnang Tegevuse tulemus
- Teostage luuletuse kirjalik analüüs plaanipäraselt (lõppversioonis). PeegeldusLaste arvamused (ahelas):
- Mida uut saite tänases tunnis luuletaja Tjutševi kohta teada?
- Milline tunni osa oli teie jaoks kõige huvitavam?
- Mis on teie jaoks selles töövormis kõige raskem, näiteks luuletuse analüüsimine? Isiklikud oskused:
- mõistab edu teema uurimisel.
Reguleerimisoskused:
- seostada seatud eesmärki ja tegevuse saadud tulemust;
- hinnata enda tegevuse tulemusi.

Sektsioonid: Kirjandus

Klass: 5

Tunni eesmärgid:

Hariduslik:

  • tutvustada mõistatuste päritolu ja olemust;
  • paljastada vanasõnade ja ütluste tarkust, õpetlikku tähendust ja vormi täiuslikkust;

Hariduslik:

  • arendada oskust mõistatada ja kirjutada mõistatusi;
  • arendada õpilaste loogilist mõtlemist;
  • Harivad:

    • tutvustada lastele üldinimlike väärtuste, moraalse, intellektuaalse ja emotsionaalse kultuuri aktiivset omastamist;
    • kasvatada armastust kodumaa, oma rahva, riigi mineviku, vaimse rikkuse ja emakeele vastu;

    Tunni eesmärgid:

    • luua tunnis hea tuju, mis soodustab materjali emotsionaalset tajumist;
    • rikastada õpilaste kõnet mõistatuste, vanasõnade ja ütluste abil;
    • mõistatuste, vanasõnade, ütluste tähenduse analüüsimise oskuse õppimine;

    Varustus:

    Klass on sisustatud nagu vene onn, ekraan, multimeediainstallatsioon ja ettekanne „Folkloor. Folkloori väikesed žanrid. Mõistatused. Vanasõnad. Ütlused."

    Praktiline tähtsus ja asjakohasus:

    Tunni struktuur:

    1. Aja organiseerimine.
    2. Sissejuhatus teemasse.
    3. Põhiosa (žanrite esitus).
    4. Alumine joon. Hindamine.
    5. Kodutöö.
    6. Peegeldus.

    Tundide ajal

    Mängib rahvamuusika.

    Poisid, tunni alguses kuulakem iseennast, oma meeleolu ja peegeldagem seda märkide abil. Milline on teie tuju: hea või halb?

    Kui see on hea, siis korja päike, kui see on halb, korja pilv. (Poiste enesehinnang). Slaid nr 1.

    Täna anname esimese tunni mitmest folkloorile pühendatud tunnist. Põhikoolis te juba käsitlesite seda teemat.

    Kuidas mõistate, mis on suuline rahvakunst? (Õpilaste vastused).

    Kirjutage oma vihikusse tunni teema ja rahvaluule mõiste. Slaid number 2.

    Rahvaluule (esimeses tähenduses) on rahvakunst. On verbaalset, muusikalist ja tantsulist folkloori. Rahvaluule (teises tähenduses) on kommete, rituaalide, laulude ja muude rahvaelu nähtuste kogum. Slaid number 3.

    Folkloor on alati meloodiline, sageli kaasnevad liigutused või tantsud.

    Folkloor on elav, pidevalt uuenev nähtus. Selles on koos kõige iidsemate žanritega suhteliselt uusi vorme.

    Väikesed rahvaluuležanrid (hällilaul, lastesalm, mõistatus, vanasõnad, kõnekäänud, jutud, teaserid, laulud, loendamisraamatud, keeleväänajad, muinasjutud, petes.) Slaid nr 4.

    (Õpilane loeb ette).

    Milliste žanritega olete juba tuttav? (Õpilaste vastused).

    Täna räägime mõistatustest, vanasõnadest, ütlustest.

    Mõistatus on väljend, mis vajab lahendamist. Kirjutage see oma märkmikusse. Slaid number 5.

    Enamik mõistatusi põhineb metafoor. See tugevdab äraarvatava objekti märki, võrreldes seda teisega, muutes selle heledamaks ja eristatavamaks.

    Metafoor (kreeka keelest - ülekanne) - sõna kujundlik tähendus, mis põhineb ühe objekti või nähtuse sarnasusel või vastandamisel teisega. Slaid number 6.

    (Õpilane loeb ette).

    Nüüd vaatame, kuidas mõistatus on üles ehitatud. Slaid number 7.

    Poisid, proovime koos mõistatuse lumest.

    Milline ta on? (Õpilaste vastused) Valge kohev külm. Saate asendada sõna "lumi" teisega: Tekk Vaip Voodikate Me ütleme: lumi langeb, lamab, katab maa. Nende märkide põhjal saate mõistatuse : Valge kohev tekk kattis kogu maa. Kuid seda on liiga lihtne ära arvata, kõik märgid on näidatud . Ja kui nii? Slaid number 8.

    Mõistatust seostati varem salakõnega. Kõik, kes teadsid, kuidas neid lahendada, omasid salakõnet ja neil oli võti universumi kõige struktuuri mõistmiseks. Kuid ka tänapäeval pole see mõistatus surnud ja üllatab meid oma mitmekesisusega.

    Poisid, pakun teile loomingulist ülesannet.

    1. rida - mõelge žanri seadusi kasutades välja mõistatused rõivaesemete, muusikariistade, toitude jms kohta.

    2. rida – kujutage mõistatusi jooniste kujul, kuid nii, et need oleksid äratuntavad.

    3. rida - tooge näiteid mõistatustest, mida muinasjuttudes küsitakse . Slaid number 9.

    Kehalise kasvatuse paus

    "Mis kuld on vene vanasõnad!..."

    A.S. Puškin

    Poisid, nüüd räägime vanasõnadest.

    Vanasõna

    • Lühike elutarkus
    • Sisaldab õpetlikku tähendust
    • Lõpetatud kohtuotsus
    • Iseloomustab inimese tegevust, elustiili
    • Kaunistab kõne Slaid number 10.(Õpilane loeb ette).

    Erinevalt mõistatustest pakuvad vanasõnad mitte küsimust, vaid vastust, valmis käitumisvormi.

    - Poisid, milliseid vanasõnu te teate?(Õpilaste vastused).

    Järgmine ülesanne "Selgitage vanasõna tähendust"

    Hoolitse oma kleidi eest uuesti ja oma au eest juba noorest peale.

    Õppimine on ilu, teadmatus on lihtsus.

    See, mida ma õppisin, oli kasulik.

    Õppimine on parem kui rikkus . Slaid nr 11.( arutlevad poisid)

    Poisid, proovige võrrelda vanasõnade ja vanasõnade endi teemasid. Slaid number 12.

    Ja nüüd pakun teile tekste, mille jaoks peate ise vanasõnad valima.

    Nina ütles midagi enesekindlalt oma sõbrale. Ta ei suutnud vastu panna ja rääkis sellest oma laua taga olevale naabrile, kes jagas seda kellegi teisega. Varsti teadsid kõik sellest. (Salajas kogu maailmale).

    Kolja vaatas, kuidas lapsed kõrgest mäest alla libisesid. Tema tahtis ka seda. Kuid ta nägi, kui raske oli poistel mäest ronida, aga kui rõõmsalt nad alla lendasid.

    (Kui sulle meeldib sõita, meeldib sulle ka kelku kanda). Slaid number 13.

    "Milline luksus, milline tähendus, mis mõte on igal meie ütlusel!..."

    A.S. Puškin.

    Poisid, nüüd liigume edasi järgmise žanri – ütluse – juurde.

    Vanasõna

    • Täpne otsustus
    • Osa kohtuotsusest, lõpetamata lause
    • Annab hinnangu inimese tegudele, aga ei õpeta
    • Väljendab tundeid Slaid number 14.(Õpilane loeb ette).

    Poisid, proovige ütluste tähendust selgitada

    Keel viib teid Kiievisse. Seitse ei oota ühte. Tõde kipitab silmi.(Kuttide arutluskäik). Slaid number 15.

    Poisid, proovige nüüd eristada vanasõna ütlusest.

    • Pange kartulid okroshkasse ja pange armastus tegudesse.
    • Sääsk sinu ninale haiget ei tee.
    • Rohkem tegusid – vähem sõnu.
    • Sipelgas pole suur, aga kaevab mägesid.
    • Igal asjal on oma aeg
    • Jumalad ei ole need, kes potte põletavad. Slaid number 16.(Õpilased täidavad ülesande kirjalikult.)

    Poisid, palun öelge mulle, millist rolli mängivad vanasõnad ja kõnekäänud meie elus? Slaid number 17.(Õpilaste vastused).

    Lõplik ülesanne. Tehke kindlaks, millist tüüpi rahvaluule väikežanridesse antud tekstid kuuluvad . Slaid nr 18.

    • Sõel ripub ilma käsitsi keeramata.
    • Kes tahab palju teada, vajab vähe und.
    • Lind on oma sulgedest punane ja mees õpib.
    • Seitsmes vesi tarretisel.

    Tunni kokkuvõte. Hinded töö eest.

    Kodutöö, mille hulgast valida:

    • Kirjutage mõistatusi.
    • Kirjutage oma kodumaast essee, mis lõpeb vanasõnaga.
    • Looge väike raamat "Folkloori väikesed žanrid". Slaid number 19.

    Mängib rahvamuusika.

    Poisid, pidage meeles tunni algust ja tõstke üles märk, mis näitab nüüd teie meeleolu . Slaid nr 20 .

    KOU "Keskkool nr 1 (täis- ja osakoormusega" Omsk

    Õppetunni kokkuvõte "Folkloori väikesed žanrid»

    Õpetajad: Saveljeva Ljubov Izosimovna, Tarasova Tatjana Ivanovna

    Teema, klass

    Kirjandus, 5. klass

    Kirjandus. 5. klass. Õpik üldharidusasutustele 2 osas”, autor T.F.Kurdyumova. - M.: "Drofa", 2011

    Programm

    Kirjanduse programm haridusasutustele - V-IX klass - toimetatud

    T.F. Kurdjumova. - M.: Bustard, 2011

    Tunni teema

    Folkloori väikesed žanrid

    Loendamise õppetund

    KTP-s nr 11 teemas “Suuline rahvakunst (folkloor)” - nr 8

    Tunni tüüp

    Tund – õpilased õpivad uusi teadmisi

    Tehnoloogia

    Isiklikult orienteeritud õpe.

    Varustus

    Arvuti, multimeediaprojektor, tunni esitlus, jaotusmaterjalid, illustratsioon.

    Tunnis kasutatud meetodid

      selgitav ja näitlik (tööde analüüs; vastused küsimustele. töö tabelitega, illustratsioonid, esitlusmaterjal)

      osaliselt - otsing (iseseisev töö; vastused testiküsimustele)

    Tunni eesmärk

    Laiendada ja süvendada teavet suulise rahvakunsti kohta, anda teavet rahvaluule väikežanrite kohta, tutvustada väikese folkloori žanre ja nende tunnuseid.

    Tunni eesmärgid:

    1) Üldistada ja laiendada teadmisi suulisest rahvakunstist, anda teavet folkloori väikeste žanrite kohta.

    2) Viige läbi folkloori väikeste žanrite teoste lühianalüüs ja tehke kindlaks nende tunnused.

    3 ) Koondada õpilaste tähelepanu folkloori väikežanri olulistele kunstilistele ja visuaalsetele tunnustele, õpetada nägema iga tüübi tunnuseid.

    4 ) Arendada oskust töötada õpiku materjaliga, iseseisvalt leida vajalik materjal, süstematiseerida, üldistada ja teha järeldusi.

    5 ) arendada õpilaste tunnetuslikku tegevust; tõsta õpilaste motivatsiooni õppetegevuseks läbi IKT kasutamise.

    6) Orienteerida õpilastes armastustunnet oma emakeele ja vene kirjanduse, nende eripärade vastu ning luua enesehinnangul ja vastastikusel lugupidamisel põhinev loominguline õhkkond.

    5. õpperühma tunnused A klass

    Avatud tund teemal “Folkloori väikesed žanrid” toimus 5. klassis suletud õhtukoolide õpetajatele.

    5. klassis õpib 13 õpilast, klass käib esimest aastat. Esmase testi tulemuste põhjal selgus, et teadliku lugemise oskused on neist vaid kolmel. Nad töötavad tunnis aktiivsemalt ja viljakamalt, oskavad püstitatud küsimustele suhteliselt terviklikke vastuseid anda, oskavad õpetaja abiga teksti probleemi tuvastada ja iseseisvalt oma tegevust korraldada.

    Ülejäänud õpilaste võimed on keskmised või keskmisest madalamad. Need õpilased oskavad küsimustele vastata ühesilbilistena, nende vastused ei ole alati täielikud ja põhjalikud. Raskusi tekitavad need küsimused, mis nõuavad loogilist mõtlemist ja teoste sisu tundmist.

    Üldiselt on õppetegevuse olukord tunni ajal rahuldav. Iga õpilane püüab täita õpetaja nõudmisi, õpib teksti analüüsima ja ümber jutustama. Eriliseks raskuseks on see, et 80% õpilastest ei ole vene keel nende emakeel.

    Koduseid ülesandeid 1. keskkoolis päevase ja osakoormusega õppega ei anta. Seetõttu tuleb õpilastele tunnis anda võimalikult palju infot. Õpetaja käsitleb tunni jooksul korduvalt põhiprobleemi, juhendab õpilasi kogu tunni vältel, selgitab mitte ainult ülesandeid, vaid ka paljude sõnade tähendust, mis teistes tundides ei vaja selgitust; Tund on üles ehitatud nii, et õpilased täidavad mahult väikeseid, kuid teema õppimiseks olulisi ülesandeid. Lisaks on kooli õppekava järgi 5. klassis kirjanduse õppimiseks ette nähtud 1,5 tundi, mis samuti kohustab õpilasi tunde selgelt, loogiliselt üles ehitama ning võimalikult palju õppematerjale kasutama.

    Tunni struktuurielemendid, eesmärgid

    Õpetaja tegevus

    Õpilastöö

    Lisa nr 1 (30 slaidi)

    Organisatsiooniline etapp

    Tervitused

    Tunni varustuse ja materjalidega tutvumine. Õpetaja loob tunnis positiivse õhkkonna: psühholoogilise meeleolu, tõmbab õpilaste tähelepanu eelseisvale õppetegevusele, avaldab lootust, et nad kõik on õppetegevuses aktiivselt kaasatud.

    Tunniks valmistumine.

    Motivatsioon õppetegevuseks

    Ettevalmistatud õpilane:

    Juba iidsetest aegadest on inimesed märganud teiste tegemistes ja tegudes, erinevates elunähtustes naljakat, kummalist, mõistlikku või ebamõistlikku, seda iseloomustasid täpselt lühikesed ütlused, mis jäid meelde, anti edasi põlvest põlve ja on jõudnud. meie aeg. Näiteks britid ütlevad seda "Võõra maa tulest on kodumaa suits selgem", itaallased - "Ära usu, et üle mere viinamarjadel kasvavad vorstid", vietnami - "Olla inimene, õppida väsimatult", rootslased - " Kui te oma käsi ei pinguta, ei pinguta te ka hambaid.".

    Õpetaja: Näete, et paljud inimesed kasutavad sarnaseid väljendeid. Meiegi ammutame tarkust põhjatust kaevust, mille nimi on suuline rahvakunst.

    Mis on teine ​​sõna suulise rahvakunsti jaoks?

    Kuulake sõnumit, vastake õpetaja küsimusele

    Suuline rahvakunst on folkloor.

    Slaid nr 1

    Teadmiste värskendamine

    1. Ekspressküsitlus:

    Kirjandus on...

    Seda tüüpi kirjandust on...

    Folkloor on...

    Näiteid suulise rahvakunsti teostest

    Sooritage minitest (märkmikutes)

    Erinevad igasugused kirjalikud tekstid.

    Proosa, laulusõnad, draama.

    Rahvaluule

    Muinasjutud, eeposed, rahvadraama.

    Slaid nr 2

    Probleemse olukorra tekitamine

    Eesmärkide seadmine

    Kuulake:

    Kastis olid seened:

    Kellele - seenele,

    Kellele - kaks,

    Kes - kolm -

    Kas olete kunagi kuulnud sarnaseid tekste?

    Mis on nende nimed?

    Mille poolest need erinevad muinasjuttudest ja eepostest?

    Milliseid lühiväljendeid sa tead?

    Õpetaja täiendus:Õige. Samuti on olemas lastelaulud, mõistatused ja keeleväänajad. Kõik need on väikese mahuga, kõik on folkloorižanrid. Ja need tekkisid iidsetel aegadel.

    Mis on siis tunni teema?

    Kirjutage see oma märkmikusse.

    Loodan, et nõustute, et sellised kujutlusvõimelised ja säravad, kuigi väikesed tekstid kaunistavad meie kõnet ja kogu vene kirjandust.

    Proovige nüüd sõnastada meie õppetunni EESMÄRGID:

    Ja nüüd mängime teiega: kuulake lühikesi tekste: mida nad ütlevad? - Mis žanr see on?

    1. Katuse all on neli jalga,
    Katuse all on supp ja lusikad.
    2. Nad peksid teda käe ja pulgaga -
    Kellelgi pole temast kahju.
    Miks nad peksavad vaest meest?
    Ja selle eest, et ta on täispuhutud.
    3. Kummardus üle jõe -
    Nende kokkulepe on järgmine:
    Jõgi vahetab tema vastu
    Ahven ussile.

    Miks sa nii otsustasid?

    Õpilased: - Jah, ma pidin.

    Need on loendavad riimid. (Kirjutage vihikusse)

    Nad on väga lühikesed.

    Vanasõnad, kõnekäänud, jutud.

    Folkloori väikesed žanrid.

    Kirjutage tunni teema vihikusse.

    Sõnastage tunni eesmärgid (vastavalt algoritmile, mida õpilased tundides õpivad)

    Teha kokkuvõtteid ja laiendada teavet suulise rahvakunsti kohta,

    Õppige tundma rahvaluule väikežanreid, tutvuge folkloori väikežanrite ja nende eripäradega.

    Need on mõistatused, see on ka rahvaluule žanr.

    Arvasime neid ära.

    Slaid nr 3

    Slaid nr 4

    Slaid nr 5

    Slaid nr 6

    Apelleerida õpilaste olemasolevatele teadmistele

    Kuidas mõistatusi konstrueeritakse? Milliste põhimõtete järgi?

    Mis on allegooria?

    Mis on metafoor? Milliseid kunstilisi ja visuaalseid vahendeid mõistatustes kasutatakse?

    Allegooria on varjatud tähendust sisaldav väljend

    Metafoor on sõna või väljend, mida kasutatakse kujundlikult.

    Mõistatuste moodustamiseks kasutatakse allegooriaid ja metafoore.

    Slaid number 7

    Loovtöö olemasolevate teadmiste baasil

    Õpetaja:- Lugege mõistatust. Arva ära.

    Mõelge välja oma mõistatus objektide kohta, mida näete klassiruumis või akna taga.

    Õpetaja kuulab erinevaid mõistatusi ja koos õpilastega hindab tööd.

    Nad arvavad ära mõistatuse.

    Nad mõtlevad välja oma mõistatused, loevad need ette ja osalevad vastuste hindamisel.

    Slaid nr 8

    Iseseisev vastuste otsimine esitatud küsimustele

    Iseseisvate tunnetusoskuste arendamine

    Pöörduge õpilastele kättesaadava teabe pooleja teadmiste laiendamine

    Valmisteadmiste ammutamine esitlusmaterjalidja nende disain.

    Väljendusliku ja ladusa teksti lugemisoskuse arendamine

    Küsimused ja ülesanded:

    Kirjutage slaidil nähtavate vanasõnade ja ütluste arvud tabelisse üles (töö vihikutes).

    Mitmest osast koosneb vanasõna ja mitmest ütlus?

    - Kas antiteesi kasutatakse vanasõnades või ütlustes? (+)

    Milline väljend on konstrueeritud lõpetamata mõttena, kuid sisaldab vihjet järeldusele: vanasõna või ütlus? (+)

    Mida sa veel vanasõnade ja ütluste kohta õppisid?

    Üks õpilane töötab seletava sõnaraamatuga (ülesanne on ette antud) ja leiab seletuse sõnale TAUTOLOOGIA

    Täida lk 59 õpikus antud jaotise “Vanasõnad ja kõnekäänud” ülesanne nr 1.

    Jagage igale vanasõnade rühmale pealkirjad: "Sõna", "Loodus", "Töökus ja laiskus", "Talupojatöö", "Armastus kodumaa vastu", "Haridus", "Perekond".

    Nimetage iga rühma vanasõnad.

    Määrake vanasõnade tähendus:

    Pliiatsiga kirjutatud, seda ei saa kirvega välja lõigata.

    Kevadpäev toidab aastat.

    Kannatlikkust ja natuke vaeva.

    Kellegi teise poole pealt olen oma väikese varesega rahul.

    Ela ja õpi.

    Armastus ja nõuanne ning pole vaja.

    Õpetajate ja õpilaste erinevate seisukohtade kuulamine.

    1. Vestlus: Milline suulise rahvakunsti žanr on nii täiskasvanute kui ka laste seas kõige lemmikum? Miks?

    Mis tüüpi muinasjutte on olemas?

    Arva ära slaidil toodud muinasjutu nimi.

    Mis tüüpi see on?

    2. Aksakovi sõnade lugemine muinasjutust. Mida veel selle folkloorižanri kohta öelda?

    3. Blitz – muinasjututurniir.

      1. Mida mees ja karu latvadeks ja juurteks jagasid?

    2.Millised linnud aitasid Baba Yagal Ivanushka varastada?

    3.Mida on vaja lagedal väljal karjuda, et hobune galopi teha?

    4. Millise uue transpordiliigi Emelya leiutas?

    5.Millist vanasõna kordavad kangelased enne rasket ülesannet?

    6. Mida Baba Yaga tavaliselt ütleb, kui keegi talle külla tuleb?

    7.Nimeta maagiline number vene muinasjuttudes.

    8. Millise uue püügimeetodi Rebane leiutas?

    9.Millised jõed muinasjuttudes voolavad?

    10.Kus elab muinasjutukuningas?

    Vaata läbi slaidid nr 17-25, täienda oma märkmeid oma vihikutes rahvaluule väikeste žanrite nimetustega (varem ettevalmistatud õpilane aitab õpetajal slaidimaterjali esitleda).

    Kirjeldage iga antud tüüpi lühidalt.

    Mida sa märkad, et neil on ühist?

    Lugege õpikust keelekeeraja andmeid, valige neist üks, määrake selle teema ja lugege soravalt valitud keeleväänajat.

    Lahendage küsimusi ja ülesandeid

    Täitke tabel.

    Vanasõnad: 1,2

    Ütlused: 3.4

    Vanasõna: 2

    Öeldes: 1 (tabelis)

    Nad panevad + (vanasõnadesse)

    Vanasõna (+)

    Täidetud testi kontrollimine ja märkmiku veeristele hinnete määramine.

    Hindamiskriteeriumid:

    “5” -5 -6 õiget vastust; “4” - 4 õiget vastust; “3” - 3 õiget vastust;

    “2” – üks või kaks õiget vastust.

    Vanasõnadel on järeldus, moraal, õpetlik tähendus. Nad on rütmilised.

    Ütlusi iseloomustavad: metafoor, hüperbool, võrdlus, tautoloogia

    Tautoloogia – sõnade põhjendamatu kordamine (sõna vihikusse kirjutamine)

    Nad töötavad iseseisvalt, määravad iga vanasõnade rühma teemad.

    Nad kutsuvad vanasõnu.

    Määrake vanasõnade tähendus, selgitage suuliselt iga pakutud vanasõna tähendust.

    Need on huvitavad, õpetlikud ja sisult erinevad.

    Muinasjuttude tüübid: maagiline, igapäevane, loomadest.

    "Kolobok" Majapidamine. Loomadest.

    Muinasjutt peegeldas rahva elu.

    Sivka-Burka.

    Hommik on õhtust targem.

    See lõhnab vene vaimu järele.

    Piimatooted.

    Kauges kuningriigis.

    Vaadake slaidid üle ja tehke märkmeid.

    Nad järeldavad:

    On ka selliseid folkloorižanre nagu:

    pestil,

    Keeleväänajad,

    naljad,

    Kirjeldage lühidalt igat tüüpi suulise rahvakunsti teoseid.

    Olemasolu suuline olemus.

    Sisu rahvus.

    Palju võimalusi.

    Loovuse kollektiivsus.

    Töö õpikuga, väljendusrikas ja ladus keeleväänajate valjusti lugemine.

    Slaidid nr 11,12

    Slaidid nr 13,14

    Slaidid nr 15

    Slaidid nr 16

    Slaidid nr 17-28

    Slaidid nr 29

    Lisateabe hankimise etapp

    Saadud teabe terviklik mõistmine. Materjali üldistus ja järeldused.

    Peegeldus.Erinevate seisukohtade kuulamine.

    Kontroll.

    Õpilased tutvuvad lühiteabega V.I. Dahl selgitava sõnaraamatu kallal töötamisest (fonosalvestus).

    Ühel 1859. aasta sügispäeval asus pensionile jäänud Peterburi ametnik Vladimir Ivanovitš Dal elama Moskvasse Presnja äärde. See sündmus äratas teiste tähelepanu ainuüksi majja toodud paberipakkide hulga tõttu. Vähesed teadsid siis, et see erakordne ametnik veetis kogu oma täiskasvanud elu, kogudes asju, mida ei saanud puudutada, seinale riputada ega taskusse peita. See, mida igal pool kuuldakse ja kellelegi konkreetselt ei kuulu. Vladimir Ivanovitš kogus...sõnu, aga ka vanasõnu ja ütlusi.

    Alguses tegi ta seda peaaegu alateadlikult. Näiteks panin esimese sõna tee peal kirja, kui ta noorena, just mereväekorpuse lõpetanuna, Musta mere äärde ajateenistusse läks. "Noorendab!" - ütles kutsar, vaadates pilvedega kaetud taevast. Kui lehitsete "Elava suure vene keele seletavat sõnaraamatut", pöörake sellele sõnale tähelepanu. Kõik sai alguse temast. Esimene kahesajast tuhandest!

    Dahli sõnaraamatut nimetatakse 19. sajandi esimese poole vene rahvaelu entsüklopeediaks. Sellest saab teada, mida talupoeg külvas, kuidas maja ehitas, milliseid põllutööriistu kasutas, mida kandis, millised pühad ja kombed tal olid. Dahl kogus tohutul hulgal vanasõnu ja ütlusi. Tema sõnaraamatute abil saate uurida vene rahva elulugu.

    Vasta küsimusele:

      Millest me täna tunnis rääkisime?

      Mida uut ja huvitavat õppisite?

      Kas me vajame neid teadmisi täna?

      Kas oleme oma eesmärgid saavutanud?

    Anna Dronina
    Tunni kokkuvõte „Folkloori väikesed žanrid. Vanasõnad ja kõnekäänud"

    Skeem tunnimärkmed.

    Diplomeeritud õpetaja Dronina Anna Vladimirovna Teema rahvaluule

    Laste vanus: 10-11 aastat

    Teema klassid: « Folkloori väikesed žanrid. Vanasõnad ja kõnekäänud»

    Sihtmärk klassid: Teadmiste kujunemine selle kohta folkloori väikesed žanrid: vanasõnad ja kõnekäänud.

    Ülesanded:

    hariv: korda folkloori väikesed žanrid; selgitage õpetlikku tähendust vanasõnad ja kõnekäänud; näidata nende kahe sarnasusi ja erinevusi žanrivormid.

    arenev: kõne arendamine lastel läbi kommenteeritud lugemise vanasõnad, kirjalike vastuste kirjutamine esitatud küsimustele, minijuttude koostamine.

    hariv: huvi kasvatamine rahvaluule vene rahva traditsioonid.

    Varustus: kollektsioonid vanasõnad ja kõnekäänud; kirjandusterminite sõnastik; väljatrükid vanasõnad, öeldes, kaunistatud tahvlil.

    IKT: esitlus « Folkloori väikesed žanrid»

    Töö etapid Lava sisu

    (täidab õpetaja)

    1. Organisatsioonimoment

    Sihtmärk: laste organiseerimine klass, motiveerides lapsi uut materjali õppima

    Mäng "Anna sõbrale soojust"

    Soovitan pöörduda üksteise poole. Mõned avavad oma peopesad, teised aga katavad neid peopesaga. Vaadake õrnalt üksteisele silma, et teie peopesad saaksid soojaks. Kas tundsid oma käte soojust? Nüüd ütlevad kõik kordamööda üksteisele paar sõna, kuid nii õrnalt ja hellalt, et su peopesad lähevad veelgi enam soojaks. Nüüd soovige üksteisele midagi head.

    Mida te üksteisele soovisite? (kuulaja vastused)

    Kas tuju läks paremaks? Alustame siis!

    2. teadmiste värskendamine uue õppematerjali õppimiseks,

    Sihtmärk: laste teadmiste tuvastamine sellel teemal

    Meetodid ja tehnikad: problemaatiline, informatiivne

    Esitluse koostab 3-liikmeline loominguline grupp.

    Igal slaidil olevas esitluses on mõistatuse lahendus. (Tahvlil on tühjade akendega maja. Lapsed peavad nendesse kirjutama folkloori väikevormide žanrid).

    Täna edasi klass läheme ärasõidureisile mööda riiki « Rahvaluule»

    Poisid, pöörake tähelepanu tahvlile, mida te nägite? See maja asub tänaval « Žanr» . Mida "üürnikud" ela siin. Kolime elanikud oma majja.

    Kirjutame igasse aknasse folkloorižanrid et me teame. Nimetage need.

    (hällilaulud, lastelaulud, lastelaulud, laulud, laused, loendusriimid, teaserid, keeleväänajad, muinasjutud, vanasõnad, ütlused, mõistatused jne)

    Olgu, pealkirjad žanrid, mida tead, ja nüüd kontrollime, kuidas saate määrata, millist tüüpi folkloori väikesed žanrid Kehtivad järgmised tekstid.

    Esitlus « Folkloori väikesed žanrid»

    1) Kabjapõrinast lendab tolm üle põllu (patter).(1 slaid)

    2) soojendab talvel,

    Kevadel suitseb

    Suvel sureb

    Talvel elavneb (lumi). (müsteerium) (2 slaidi)

    3) kiisu, kiisu, kass,

    Kitty - hall saba,

    Tule, kiisu, veeda öö,

    Tule rokki Vasenka... (hällilaul (3 slaidi)

    4) ema - naeris,

    Sündige tugevana

    Kapsas - vilasta.

    Ole loll! (hüüdnimi) (4 slaidi)

    5) Ja meie hoovis

    Põrsake koperdas

    Ja kogemata saba

    Klammerdub taeva külge. (muinasjutt) (5 slaidi)

    6) Sõitsime, sõitsime

    Metsa pähklite järele,

    Üle konaruste, üle aukude,

    Buum ja nad ebaõnnestusid. (lasteriim)

    7) Läbi kuuse hüppab kikkapuu (6 slaidi)

    Lööb sabaga vastu kaske.

    Röövlid jooksid puugi otsa,

    Nad võtsid noka küljest ära sinise kaftani.

    Linnas ringi jalutamises pole midagi uhket,

    Kukk nutab, aga teda pole kuskilt võtta... (nali) (7 slaidi)

    8) Kanderaamid, kanderaamid!

    Rotok on kõnemees,

    Käed haaravad,

    Jalad on jalutajad. (kroonleht) (8 slaidi)

    9) hiir, hiir,

    Sul on luuhammas,

    Anna mulle terasest. (lause) (9 slaidi)

    10) Üks, kaks - mägi langes,

    Kolm, neli - konks,

    Viis, kuus - nad peksid villa,

    Seitse, kaheksa - niidame heina,

    Üheksa, kümme – kaalu raha. (lugemisraamat) (10 slaidi)

    11) Hellitav sõna on magusam kui mesi. (vanasõna) (11 slaidi)

    12) Nad petsid lolli

    Neli rusikat

    Viiendal - tool,

    Olgu pumbatud!

    Kuuendal rattal,

    Et saada õhku. (õrritama) (12 slaidi)

    13) Seitse reedet nädalas. (vanasõna) (13 slaidi)

    4. Eesmärk: lastele kujundite tutvustamine rahvaluule: vanasõnad ja kõnekäänud, tuvastada sarnasused ja erinevused

    meetodid: vestlus, loovülesanne rühmas, võrdlusmeetod, otsing, mäng

    Sihtmärk: analüüsivõime arendamine, peamise esiletõstmine ja omandatud teadmiste praktikas rakendamine.

    Meetodid ja tehnikad: aktiivne dialoog, teatraliseerimine, töö paaris ja rühmas Pealava. Uute asjade õppimine materjalist:

    1. Sissejuhatav vestlus

    Poisid, täna on klass saame teiega üksikasjalikult tuttavaks vanasõnade ja ütluste žanrid. Ütle mulle, millised vanasõnad ja ütlused, mida tead? (Laste vastused)

    Milline vanasõnad peitsid need joonised? (joonistus)

    Ja millal nad seda ütlevad?

    Oh mida vanasõna Kas me räägime sellest pildist? Ja millal seda kasutatakse?

    (Näidisvastused:

    1. "Kui ma teaksin, kuhu kukkuda, paneksin õled maha"- kui kogemata kukute, siis libisete.

    2. "Ta näeb täppi kellegi teise silmas, kuid ei märka palki enda omas"- obsessiivsest moraliseerimisest, võõra kommentaaridest.

    3. "Seitse ära oota ühte"- kellegi kohta, kes hilines.

    3. Võrdlev analüüs:

    Poisid, teeme kindlaks, millised on sarnasused ja erinevused vanasõnad ja kõnekäänud. (selgituse tulemusena tabeli täitmine)

    "Sarnasused ja erinevused vanasõnad ja kõnekäänud» (kasutades interaktiivset tahvlit)

    Vanasõna

    Sarnasused

    Lühidus

    Rütm

    Riimimine

    Rahvatarkuse peegeldus

    Erinevus

    Lõpetatud kohtuotsus Ei lõpetatud kohtuotsused: ta on vaid osa temast

    Mõtteavaldus, milleni rahvas on jõudnud läbi sajanditepikkuse kogemuse.Kujund, mis asendab tavapärast sõna: "See ei sobi" selle asemel "purjus"

    Alati õpetlik, igaüks viib järelduseni, mida on kasulik tähele panna.Sageli kõnevahend inimese iseloomustamiseks.

    Mäng: "Slam-stomp"

    Õppematerjalide koondamine.

    4. Mängu paus.

    Lapsed jagunevad rühmadesse (värvi järgi). Iga rühm saab vanasõna sisse"lahti võetud" (sõnad kirjutatakse eraldi kaartidele). Meeskonnad peavad leppima vanasõna ja proovige seda kujutada ja teisi ära arvata.

    1. Sa ei saa raskusteta isegi tiigist kala püüda.

    2. Uudishimulikul Varvaral rebiti turul nina ära.

    3. Mõõtke seitse korda, lõigake üks kord.

    4. Tugevat sõprust ei saa kirvega raiuda.

    5. Sõna ei ole varblane; kui ta välja lendab, ei saa te seda kinni.

    Minilugude kirjutamine. (Paaris töötama)

    Täna edasi klass, kohtusime vanasõnade ja ütluste žanrid. Nüüd õpime neid kõnes kasutama.

    Nüüd saab iga paar osa tekstist. Kus peate määrama selles leiduvad vanasõnad või ütlused.

    Seejärel proovib iga paar koostada lühijutu, kasutades teile tuttavaid lugusid. Vanasõnad ja kõnekäänud.

    Ja nii see lähebki.

    Meie külas, kõrvaltänaval, elas poiss. Tema nimi oli Vanka. Kuid ainult ema kutsus teda nii ja kõik tema ümber kutsusid teda "Ja nii see lähebki". Et mitte paluda, tegi ta kõike hooletult, et ainult kiiremini läheks. Ja kui Vanka küsis: "Miks sa seda nii halvasti tegid, Van?" Ta alati vastas: "Ja nii see lähebki!"

    Kuid Vanya ei kiirustanud asjadega tegelema. Vanasti käis ema tema järel pool päeva, enne kui ta midagi aitas. "Kaubik, me peame puid vanni vedama ja kurke kastma...", - veenab ema. "Töö ei ole hunt, see ei jookse metsa"“, - vastas poeg ja asus oma asju ajama.

    Ühel päeval läksid poisid metsa seeni korjama ja Vanka järgnes neile. Kohe kui metsale lähenesime, turtsutas keegi põõsastes. Vanka hakkas hirmust jooksma, kuid komistas ja kukkus. Poisid vaatasid ja selgus, et see oli siil. Ka tema, vaene mees, vajus Vanka karje pärast palliks.

    Vanka tundis häbi ja punastas ning poisid naerdes: "Oh sind, "Ja nii see lähebki"! Karda hunte, ära mine metsa!

    Mitmete teoste lugemine

    5. Reflektiivne-hinnav etapp

    Sihtmärk: järelduse sõnastamine

    Meetodid ja tehnikad: hindav, kokkuvõttev tulemused:

    Poisid, mida me täna tunnis õppisime?

    Oli seal teile huvitav tegevus?

    Mida uut oled enda kohta teada saanud?

    Kas teil oli täna mingeid raskusi? klass? Millega need seotud on?

    Milline teave on täna saadaval? tuli uus õppetund?

    6. Kodutöö

    Sihtmärk: lastele suunatud uute teadmiste rakendamine elus

    meetod: osaline otsing Tee valik vanasõnadüks võti korraga sõna: sõber, vesi, rõõm, raamat, elu.

    Õpetaja loob tingimused suulise rahvakunstiga tutvumiseks (rimid, riimid, mõistatused, vanasõnad, kõnekäänud)

    Õpilased tuvastavad iga žanri tunnused, sõnastavad vastused esitatud küsimustele ja rakendavad meetodeid loominguliste probleemide lahendamiseks.

    Lae alla:


    Eelvaade:

    Algkooli õpetaja

    esimene kategooria

    Serikova Jelena Vladimirovna

    Valla õppeasutus keskkool s. B. Jekaterinivka

    Saratovi piirkond

    Atkarsky piirkond.

    Tunni teema: Folkloori väikesed žanrid

    (riimid, loendusrimid, mõistatused, vanasõnad ja kõnekäänud)

    Õpetaja tegevuse eesmärk:luua tingimused suulise rahvakunstiga tutvumiseks, esimese klassi õpilaste lugemiskogemuse tuvastamiseks majadest rääkivate muinasjuttude kohta.

    UUD planeeritud tulemused:

    isiklik: rakendage ärilise koostöö reegleid: näidake üles kannatlikkust ja heatahtlikkust, usaldage vestluspartnerit.

    Meta-subjekt: reguleeriv : aktsepteerima ja hoidma õpiülesannet: tajuma adekvaatselt õpetaja ja kaaslaste hinnangut; planeerida oma tegevusi;

    hariv : tutvuda folkloori väikeste žanritega, tuua esile iga žanri tunnused, kujundada vastuseid esitatud küsimustele, rakendada meetodeid loominguliste probleemide lahendamiseks,

    suhtlemisaldis: kasutage teistega suhtlemiseks konstruktiivseid viise,

    Teema : õppida teadlikult tajuma ja eristama rahvaluule teoseid.

    Tunni skript

    1. Organisatsioonimoment. Sissejuhatus teemasse.

    Tahvlil on näitus piltidest, millel on kujutatud kasti, seljakotti, tueskat, puittaldrikut, käepidet, rätikut, puulusikat, puidust nikerduste fragmente, pitsi, salvrätikuid.

    Vaata näitust, Kõik need esemed on loodud inimeste osavate kätega, keda sa tead neist?

    Paljud neist on kasutusel ka tänapäeval. Inimesed on mõned asjad unustanud või ei tea.

    Milliseid esemeid olete muinasjuttudes kohanud? (kott, karp)

    Õpetaja loeb katkendeid V. Belovi muinasjuttudest “Rodnitšok”, M, Mihhailovi “Metsamõisad”.

    Arva ära mõistatused.

    Mets lähedal serval

    Kolm neist elavad onnis

    Seal on kolm tooli ja kolm kruusi,

    Kolm voodit, kolm patja.

    Arvake ilma vihjeta:

    Kes on selle muinasjutu kangelased?

    Ei ole jõge ega tiiki_

    Kust ma vett saan?

    Väga maitsev vesi

    Kabjast augus.

    Siin hambad klõpsavad ja klõpsavad,

    Ilmus hall hunt.

    Panin selga valge naha,

    Maailmas on nii palju lahkeid, naljakaid ja meeldejäävaid suulisi rahvateoseid.

    Need loodi iidsetel aegadel, mil inimesed olid enamasti kirjaoskamatud, ja pärandati vanaemalt lapselapsele, isalt pojale. Nagu nad ütlesid, suust suhu.

    Seetõttu nimetatakse kõiki neid muinasjutte, eeposi ja laule suuliseks rahvakunstiks. Vene rahvas on selles rikas. Pikka aega tiirlesid Venemaal ringi pätid – nad teadsid, kuidas laulda, tantsida ja muinasjuttu rääkida.

    2. Tunni teema ja eesmärkide seadmine.

    VanastiVenemaal oli selline komme. Kui hilissügisel kogu saak koristati ja vili prügikastidesse pandi, kogunesid elanikud kõik koos, et veeta pikki sügis- ja talveõhtuid ning pidada koosviibimisi.

    Väljas on pakane tuisk ja ahju sees puud praksuvad ja on soe. Mõni istub ketrusrattas, mõni tikib mustreid, mõni voolib savist, teine ​​nikerdab puidust lusikaid. Nagu ütleb vene vanasõna: "Igavusest võtke asjad enda kätte." See oli lõbus! Hakkavad laulma laulu, vahetavad nalju, küsivad mõistatusi.

    Teeme ka koos. Proovime tunnetada suulise rahvakunsti teoste ilu. Buffoons, teie väljapääs!

    Palun, kallid külalised!

    Laulud ja riimid ootavad teid!

    Huvitavad mõistatused!

    Vanasõnad

    3. Töötage tunni teemaga.

    Mäng "Rhymes"

    Eelnevalt ettevalmistatud lapsed loevad peast sõimesalme.

    Kukk, kukk

    Kuldne kamm.

    Butterhead,

    Siidhabe.

    Miks sa vara ärkad?

    Kas te ei lase lastel magada?

    Metsa pärast, mägede pärast

    Vanaisa Jegor tuleb.

    Ise hobuse seljas

    Naine lehmal

    Lapsed vasikatel

    Lapselapsed kitsepoegadel.

    Rebane kõndis läbi metsa,

    Rebane rebis triibud,

    Rebane kudus niidist kingi:

    Kaks abikaasale, kolm endale,

    Ja lastele kingad.

    Õpetaja loeb lastelaulud, mis on lugejas ette antud.

    Milliseid lastelaulu sa tead? Ütle mulle.

    Lubage end nüüd mõne tarkuse sõnaga.

    Mäng "Vanasõnad".

    Buffoonid nimetavad sõnu. Poisid peavad neile antud paarissõnadest moodustama vanasõna.

    lõbus aeg (see on lõbus aeg)

    tööjõud - tiik (Ilma tööjõuta ei saa te tiigist kala välja võtta)

    case-master (Delo-master kardab)

    kruubid - käbid (töölisele - meekrutid, laisale - kuusekäbid)

    sõber – hoolitse (pole sõpra – vaata, leitud – hoolitse)

    Grupitöö.

    Koostage ühe enda koostatud vanasõna põhjal lugu.

    Diferentseeritud ülesanne.

    a) Lugemisharjutus. Vanasõnade ja ütluste iseseisev lugemine lugejas

    b) Töövihikus olevate ülesannete täitmine.

    c) Vanasõnade ja lastelaulude illustreerimine.

    Kehalise kasvatuse minut.

    (Kõlab vene rahvalaul. Lapsed mängivad mängu “Pätt”.

    Mäng "Buffoons"

    Õpetaja loeb raamatus ette keeleväänajaid ja lapsed sobitavad tekste illustratsioonidega.

    Keelekeerajate õppimine.

    Keelekeeraja puhul on raskesti hääldatavad helid meelega ühte fraasi ühendatud.

    Tongue twister on iidne mäng, mis aitab kõnet arendada.

    Õpetaja annab lastele keeleväänajate ettelugemiseks erinevaid käske:

    Mäng "Mõistatused"

    Oh-lyuli, ta-ra-ra-ra!

    Tulge sisse, lapsed!

    Jah, mõtle, julge,

    Arva ära kõik mõistatused

    Mõistatus on mäng ja võistlus ja meelelahutus ja õppimine.

    Et lõbusõhk ei kaoks,

    Et aeg kiiremini läheks,

    Sõbrad, ma kutsun teid

    Asuge kiiresti mõistatuste juurde!

    Mis on mõistatus? Mõistatus on probleem, mis tuleb lahendada, ära arvata. Mõistatuses ei nimetata objekti, vaid kirjeldatakse seda. Ja nende märkide põhjal peate ära arvama, millest me räägime.

    (Mõistatused, milles objekti või nähtuse kirjeldus antakse selle erinevate tunnuste loetlemisega)

    Tema kaftan on roheline,

    Ja süda on nagu punane.

    Maitseb nagu suhkur, magus

    Ja ta ise näeb välja nagu pall. (arbuus)

    Millised arbuusi omadused on mõistatuses näidatud? (värv, maitse, kuju)

    (Mõistatused, kus kirjeldus eeldab objekti või nähtuse lühikirjeldust)

    Sinine leht katab kogu maailma. (taevas)

    (Negatiivset võrdlust kasutavad mõistatused)

    Ta lendab, mitte lind, ulutab, mitte metsaline. (Tuul)

    (Mõistatused, mis kasutavad kirjeldustes metafoore)

    Neli venda elavad ühe katuse all. (tabel)

    Õpetaja loeb õpikust mõistatusi. Lapsed uurivad.

    Kust tulid mõistatused?

    Mõistatused sündisid ammu, sel ajal, kui kirvest peeti rikkuseks.Inimest tabas siis palju hädasid: välku lõi, metsatulekahju puhkes, hundid ründasid karja. Meie esivanemad arvasid, et puud, rohi ja metsaloomad mõistavad inimkeelt. Ja looduse petmiseks mõtlesid jahimehed, kalurid ja karjased välja spetsiaalse “salakeele”. Sellest sündisid kunagi mõistatused.

    4. Peegeldus.

    Milliste rahvakunsti väikeste žanritega olete täna kokku puutunud? Mis oli kõige raskem ülesanne? Kõige huvitavam? Millised rahvakunsti žanrid on jäänud tähelepanuta? (laulud, riimide lugemine.)

    Ekspertide konkurss (töö rühmades)

    Vali loendusriimi abil konkursil “Väikesed folkloorižanrid” osaleja.

    Iga meeskonna esindajad lugesid ilmekalt enda valitud mõistatuse, lastelaulu, keelekeeramise või vanasõna. Ülejäänud peavad ütlema, millisesse žanri see kuulub.

    5. Tunni kokkuvõte.

    Inimene elab maa peal. See on väike, maa on tohutu. Inimene armastab oma maad, sest ta ei saa elada ilma lehtede lõhnata, heliseva lauluta, ilma ojadeta, ilma rukkilille sinise karvase peata, ilma rahvajuttude ja lauludeta, mis ema ja vanaema laulavad talle. See inimene on igaüks teist.

    Mida rohkem me minevikku väärtustame

    Ja me leiame ilu vanast,

    Vähemalt kuulume millegi uue hulka.

    Toimetaja valik
    Koduses makrellist tehtud – lakud näppe! Konservi retsept on lihtne, sobib ka algajale kokale. Kala selgub...

    Täna kaalume selliseid valmistamisvõimalusi nagu makrell köögiviljadega talveks. Talveks mõeldud konservide retseptid võimaldavad...

    Sõstrad on maitsev ja väga tervislik mari, mis teeb suurepäraselt ettevalmistusi talveks. Toorikud saad teha punasest ja...

    Sushi ja rullid on kogunud Euroopas Jaapani köögi austajate seas tohutu populaarsuse. Nende roogade oluline komponent on lenduv kaaviar...
    Hurraa!!! Lõpuks leidsin ühe õunakoogi retsepti, noh, väga sarnane sellele, mida olen juba mitu aastat otsinud :) Pidage meeles, retseptis...
    Retseptil, mida ma teile täna tutvustada tahan, on väga ülemeelik nimi - “Hakkliha virnad”. Tõepoolest, välimuselt...
    Kõigile virsikusõpradele on meil täna teile üllatus, mis koosneb valikust parimatest virsikumoosi retseptidest. Virsik -...
    Lapsed on enamiku jaoks elus kõige väärtuslikum asi. Jumal saadab ühtedele suured pered, kuid millegipärast jätab Jumal ilma. IN...
    "Sergei Yesenin. Iseloom. Loomine. Epoch" Sergei Yesenin sündis 21. septembril (3. oktoober, uus stiil) 1895 külas...