Справжні та хибні патріоти в романах. Твір Толстой Л.М. Справжній та хибний патріотизм


У ході уроку-дослідження вирішувалися питання:

Де визначається результат бою (у штабі чи полі битви)?

Чому російські війська перемогли за Шенграбена і зазнали поразки при Аустерліці?

Яка роль антитези у зображенні військових подій?

Хто справжній герой? Чому капітан Тушин отримує догану, а Долохова нагороджено?

На уроці фронтальна робота поєднувалася з груповою та індивідуальною.

Завантажити:


Попередній перегляд:

Конспект уроку літератури у 10 класі

Тема урока . Справжній та хибний героїзм у зображенні Л.М. Толстого (за романом «Війна та мир»).

Цілі: учні повиннізнати , що, на думку Л.М. Толстого, є головною причиною військових перемог та поразок, яку оцінку дає письменник діям та устремлінням «військових трутнів» та справжніх героїв вітчизни;

розуміти , що Шенграбен став перемогою росіян оскільки моральна ідея захисту своїх побратимів одушевляла воїнів; Аустерліц же перетворився на катастрофу, бо не може бути подвигу поза істиною;

вміти : використовуючи текст роману, ресурси інтернету (історичні документи), складатиме монтаж подій; проводити порівняльний аналіз героїв і подій, підкреслюючи, яку роль романі-епопеї письменник відводить прийому антитези.

Обладнання: мультимедійний проектор, презентація до уроку, роздавальні картки для учнів із проблемними питаннями уроку та питаннями – завданнями до аналізованих епізодів.

Прогнозовані результати:учні знають зміст вивчених розділів роману; коментують уривки з них; аналізують текст, що містить опис воєнного часу, визначаючи проблеми, підняті автором у романі-епопеї; читають та коментують фрагменти тексту; роблять висновки про авторську позицію письменника у зображенні істинного та хибного героїзму.

Хід уроку.

  1. Вступне слово вчителя. Актуалізація теми.

Йдучи за автором, ми повинні розібратися в характері військової кампанії 1805 року. Толстому чомусь було недостатньо зобразити війну 1812 року, щоб показати роль цієї найважливішої історичної події в долі його героїв і всієї Росії.

Ось що писав Толстой в одному зі своїх листів(слайд 2):

«Війна завжди цікавила мене. Але війна не в сенсі комбінацій великих полководців – уява моя відмовлялася стежити за такими величезними діями: я не розумів їх – а цікавив мене сам факт війни – вбивство. Мені цікавіше знати: яким чином і під впливом якогось почуття вбив один солдат іншого, ніж розташування військ при Аустерлицькій або Бородінській битві».

Проте під час роботи над романом «Війна і мир» Лев Миколайович використав справжні історичні документи – накази, розпорядження, диспозиції та плани битв, листи тощо.

До того ж війна народжує героїв. Але про когось із героїв роману можна сказати: «Це справжній герой»?

  1. Постановка проблеми уроку.

Ви прочитали будинки глави, присвячені війні 1805 року. Це епізоди огляду при Браунау, переправи через Енс, обстріл греблі Аугеста, Тільзитський світ, а також глави про Шенграбен і Аустерліцьку битву.

Які проблеми, на вашу думку, порушує письменник у цих епізодах?

(Відповіді учнів)

Пропоную зупинитись сьогодні на таких проблемах(Слайд 3):

Де, на думку Толстого, визначається результат бою (у штабі чи полі бою)? Від яких чинників залежить?

Чому ті, що здійснили подвиг Тушин і Тимохін, залишаються без нагороди, а плоди перемоги пожинають Берг і Долохов?

  1. Повідомлення учня.

(Дослідження питання з погляду історії)

Слайди 4, 5

Повідомлення учня, який підготував історичний коментар про причини вступу російського уряду до коаліції, про Шенграбенську та Аустерлицьку битви.

IV.Дослідження епізодів.

Звернемося до роману.

Завдання з груп:

1група працює над епізодом огляду під Браунау.

2 група розглядає епізод переправи через Енс.

(У учнів на столах листи з питаннями, які підкажуть, на що звернути увагу під час роботи з епізодом)

Невипадково Толстой вибрав для початкових розділів про війну огляд. Йде огляд людей та спорядження. Що він покаже? Чи готова російська армія до війни? Чи розуміють солдати цілі війни?

З'ясовується повне нерозуміння цілей війни та взаємовідносин із союзниками та противником. «З усіх боків розмовляли солдатські голоси».

Призначаючи огляд у присутності австрійських генералів, Кутузов хотів переконати останніх у тому, що російська армія не готова до походу і не повинна йти на з'єднання з армією генерала Мака. Для Кутузова ця війна була священним і необхідною справою, тому його мета – утримати армію від бою.

Отже, нерозуміння солдатами цілей війни, негативне ставлення до неї Кутузова, недовіра між союзниками, бездарність австрійського командування, брак провіанту, загальний стан плутанини – ось що дає сцена огляду Браунау.

Переправа через Енс.

Звертають увагу на кар'єризм Жеркова.

Побоювання Несвицького, що надто багато послали людей підпалювати міст, плутанина під час переправи.

«Загальна риса роздратування та хвилювання»

V. Зіставлення двох битв.

Слайд 6

1.Учні працюють з епізодами, що висвітлюють Шенграбенську битву.(Опираються на завдання у картці)

Обговорення.

Поведінка Долохова, навіть геройський вчинок він робить, рухомий корисливими спонуканнями.

Не чисельну перевагу, не стратегічні плани полководців, а наснагу і безстрашність ротного Тимохіна, який захопив у себе солдатів, вплинув хід битви.

Артилерійський капітан Тушин справляв враження зовсім невійськове. Але саме цей капітан зі своїми артилеристами вирішує результат бою. Діючи з власної ініціативи, Тушин підпалив село Шенграбен, де було зосереджено великі маси ворога.

Пошук відповіді на запитання, хто тут справжній герой і чому Тушин, який урятував ситуацію, отримує догану від начальства, а Долохова заохочено.

Слайд 7

2.Аустерлицька битва.

Поведінка солдатів і офіцерів у битві.

3. Робота з таблицею у зошиті.

Слайд 8

Учні після заповнення таблиці зачитують варіанти.

4. Перевірка по ключу(слайд 9)

VI. Висновки.

Слайд 10

Підіб'ємо підсумки нашого дослідження.

Учні висловлюються з питань уроку, узагальнюють.

Чи мають проблеми, підняті у романі Толстого, сучасне звучання?

VII. Домашнє завдання.Перечитати розділи, що відтворюють події війни 1812 року (залишення Смоленська, Бородінська битва)

Твір-міркування: «Прийом антитези у зображенні військових подій як засіб вирішення проблеми істинного та хибного героїзму»

Додаток 1.

Картка для учнів.

Проблемні питання уроку.

Де, на думку Толстого, вирішується результат бою (у штабі чи полі бою)? Від яких чинників залежить?

Чому російські війська перемогли за Шенграбена і зазнали поразки при Аустерліці?

Чому ті, що здійснили подвиг Тушин і Тимохін, залишаються без нагороди, плоди перемоги пожинають Берг і Долохов?

Яку роль зображенні військових подій Толстой відводить прийому антитези? З якою метою письменник протиставляє зовнішній вигляд і внутрішній вигляд героїв роману?

Епізод «Дивися в Браунау», том1, часть2, главы1-2

Що показав огляд?

Чи готова російська армія до війни?

Епізод переправи через Енс, том 1, частина 2, розділ 8

Поведінка простих солдатів під час переправи.

Мотиви поведінки Жеркова та Несвицького.

Шенграбенська битва

Простежте контрст між поведінкою Долохова та штабних офіцерів, з одного боку, і Тушина, Тимохіна з солдатами – з іншого (глави 20-21, том 1, частина 2)

Поведінка Жеркова у бою, глава 19, том 1, часть2

Батарея Тушина у бою, глави 20-21, том 1, часть2

Князь Андрій у Шенграбенській битві

Аустерлицька битва

Поведінка солдатів та офіцерів у битві


Толстого, не побоюсь цього слова, справжній шедевр світової літератури. Його читали та читають із задоволенням, з таким самим задоволенням прочитала його і я. Тепер зможу попрацювати над твором на тему Справжнє і хибне в романі Війна і мир. До речі, вже за назвою ми можемо бачити контраст, де до протилежних полюсів багато стягується в романі. Тут бачимо такі контрасти, як Кутузов і Наполеон, війна та опис мирних сцен. Автор, розмірковуючи у творі про такі речі як краса, мета, любов, патріотизм, героїзм, вдається до понять істинного і хибного. При цьому все це добре проглядається, вивчаючи роман та його героїв. Ось саме про мене і напишу.

Хибний патріотизм

Так як у творі торкається теми війни та описує Вітчизняну війну 1812 року, то буде справедливо розпочати свій твір з міркування з приводу справжнього та лжепатріотизму, адже саме любов до Батьківщини, батьківщини та народу відіграє велику роль у війні з противником. Отже, вивчивши роман, ми змогли побачити як справжніх, і помилкових патріотів. До других автор відносить людей вищого суспільства, тих, хто часто любив збиратися в салонах Шерер, Безухової, Курагіної. Все в чому і змогли вони виявити свій патріотизм, то це лише відмовилися від розмов по-французьки. Хоча на столах продовжували стояти французькі страви, а розмовах вони вихваляли Наполеона. Мало хто з їхнього суспільства став на захист Батьківщини. Але є в романі і ті, хто виявив справжній патріотизм. Це і Кутузов, і Тушин, і солдати, що воювали із французами. Це і простий народ, який віддавав останнє, допомагаючи нашій армії, спалював нажите майно, щоб нічого не дісталося ворогові. Це й партизани, хто не шкодуючи свого життя, заради блага та свободи країни, йшли воювати з ворогом.

Хибна та справжня краса

Порушуючи тему контрастів, автор торкається і теми краси. При цьому у Толстого багато негарних зовні жінок. Серед них ми бачимо негарну і худу Наташу Ростову, некрасиву княжну Мар'ю, тоді як любителька балів Елен сліпуче прекрасна. Ось тільки тут і проявляється хибна краса, де головне не зовнішність. Зовнішність якраз оманлива. Справжня краса у вчинках, у душевних якостях. Ми бачимо, що Наташа прекрасна у своєму простосерді та милосерді. Мар'я була прекрасною душею, яка здавалося світилася зсередини.

Кохання справжнє і хибне

Розмірковуючи про кохання, ми бачимо, що для автора справжнє кохання — це насамперед почуття душевної близькості, коли людина дбає не про себе, а про кохану людину. Наводячи приклад щирих почуттів, хочеться назвати подружжя Микола Ростов і Мар'я, а також П'єр і Наталя. Але є і лжелюбов, яка виявилася в любові П'єра до Елен, що мав тільки потяг. Таким прикладом можуть бути і почуття пристрасті між Анатолем і Наталею.

Справжній та хибний героїзм

Хочеться сказати і про справжній героїзм, який проявляється у героїчних вчинках простих людей, у героїзмі солдатів. Справжній героїзм виявив Тушин і Тимохін, пізніше за Бородінської битви героїчний вчинок побачимо і від Андрія Болконського. Хоча під час битви при Аустерліці Андрія хвилювала лише слава і це важко назвати справжнім героїзмом. Хибний героїзм виявляє і Долохов, який за кожної своєї дії не забуває нагадати начальству у тому, що це йому належить медаль.

Справжнє і хибне у романі Л.Н. Толстого «Війна та мир»

А яку оцінку ви поставите?


Патріотична тема у романі Л. Н. Толстого «Війна та мир» Справжні герої та патріоти у романі «Війна та мир» Л. Н. Толстого Твір. «Думка народна» у романі Толстого «Війна та мир»

Колосальне прозове полотно «Війна і мир», що відобразило з неймовірною щирістю та правдивістю реальні картини життя народу у вир складних подій перших десятиліть XIX століття, стало одним з найважливіших творів у вітчизняній літературі. Своє високе значення роман заслужив завдяки серйозності проблематики. Справжній і хибний патріотизм у романі «Війна і мир» – одна з центральних ідей, актуальність якої не минає понад 200 років.

Війна – випробування характеру особистості

Попри розгорнуту систему персонажів твори, його головним героєм є російський народ. Як відомо, свої справжні якості люди виявляють, опинившись у складних життєвих ситуаціях. Немає нічого страшнішого і відповідальнішого як для окремої людини, так і для нації в цілому, ніж війна. Вона подібно до чарівного дзеркала здатна відобразити справжнє обличчя кожного, зірвавши маски удавання і псевдопатріотизму одних, підкреслити героїзм, готовність до самопожертви заради громадянського обов'язку інших. Війна стає своєрідним випробуванням особистості. У романі російський народ зображено у процесі подолання цього випробування у вигляді Вітчизняної війни 1812 року.

Художній прийом порівняння

У ході зображення війни автор вдається до прийому порівняльного зіставлення настроїв і поведінки як військових, так і світського суспільства, порівнюючи 1805-1807 роки, коли бої відбувалися за межами Російської Імперії, з 1812 - періодом вторгнення французів на територію держави, що змусив народ піднятися на захист Вітчизни.

Головним художнім прийомом, яким автор майстерно оперує у творі, є антитеза. Метод протиставлення автор використовує й у змісті роману-епопеї, й у паралельному веденні сюжетних ліній, й у створенні персонажів. Герої твори протиставляються одне одному як своїми моральними якостями і вчинками, а й своїм ставленням до громадянського обов'язку, проявом істинного і хибного патріотизму.

Уособлення істинного патріотизму

Війна торкнулася різних верств населення. І багато хто намагається зробити свій внесок у справу спільної перемоги. Селяни та купці спалюють або роздають своє майно тільки для того, щоб воно не дісталося загарбникам, москвичі та жителі Смоленська залишають свої будинки, не бажаючи перебувати під гнітом ворога.

З особливим проникненням та гордістю створює Лев Миколайович образи російських солдатів. Героїзм та відвагу вони продемонстрували в епізодах бойових дій під Аустерліцем, Шенграбеном, Смоленськом і, звичайно ж, на Бородінській битві. Саме там виявилася незрівнянна мужність простих солдатів, їхня любов до Батьківщини та стійкість, готовність пожертвувати власним життям заради свободи та Вітчизни. Вони не намагаються виглядати героями, підкреслити свою молодецтво на тлі інших, а лише намагаються довести свою любов і відданість Батьківщині. Мимоволі у творі читається ідея у тому, що справжній патріотизм може бути показним і позерським.

Одним із найяскравіших персонажів, що втілює справжній патріотизм у романі «Війна та мир», є Михайло Кутузов. Призначений головнокомандувачем російським військом всупереч царській волі він зумів виправдати покладене нею довіру. Логічність його призначення найкраще пояснюється словами Андрія Болконського: «Поки що Росія була здорова, гарний був Барклай де Толлі… Коли Росія хвора, їй потрібна своя людина».

Одне з найскладніших рішень, які довелося прийняти Кутузову під час війни, – це наказ про відступ. Лише далекоглядний, досвідчений і глибоко патріотичний полководець міг узяти на себе відповідальність за таке рішення. На одній чаші терезів була Москва, а на іншій – вся Росія. Як справжній патріот, Кутузов приймає рішення на користь усієї держави. Свій патріотизм та любов до народу продемонстрував великий полководець і після вигнання загарбників. Він відмовляється воювати поза межами країни, вважаючи, що російський народ виконав свій обов'язок перед Вітчизною, і немає сенсу проливати його кров.

Особлива роль у творі відведена партизанам, яких автор порівнює з кийком, «що піднялася з усією своєю грізно і величною силою і, не питаючи нічиїх смаків і правил, що цвяхувала французів, поки не загинула вся навала».

Дух щирої любові до рідної землі та держави властивий не лише військовим, а й мирному населенню. Купці роздавали свій товар безкоштовно, щоби загарбникам нічого не дісталося. Сім'я Ростових, незважаючи на розорення, що наближалося, надає допомогу пораненим. П'єр Безухов вкладає свої кошти у формування полку і навіть робить спробу вбити Наполеона, незважаючи на наслідки. Патріотичні почуття властиві багатьом представникам дворянського стану.

Хибний патріотизм у творі

Однак не всім героям твору знайомі щирі почуття любові до Батьківщини та поділ народного горя. Справжнім борцям із загарбниками Толстой протиставляє хибних патріотів, які продовжували шикарне життя в салонах, відвідували бали та розмовляли мовою загарбника. До лжепатріотів відносить автор як світське суспільство, а й більшість офіцерського складу російської армії. Багато хто з них раді війні як способу отримання орденів та кар'єрного зростання. Автор викриває більшу частину офіцерства, яке тулиться у штабах і не бере участі в битвах, прикриваючись простими солдатами.

Прийом антитези у зображенні награного та справжнього патріотизму є однією з ідейних ліній роману-епопеї «Війна та мир». На думку автора, справжні почуття любові до рідної землі продемонстрували представники простого народу, а також ті дворяни, які перейняті його духом. Ті, кому немає спокою в хвилини загального горя, відбивають щиру любов до Батьківщини. Ця ідея є однією з основних у творі, а також у творі на тему «Істинний та хибний патріотизм у романі «Війна та мир». Дане переконання автор зображує через думки П'єра Безухова, який усвідомлює, що справжнє щастя єдності зі своїм народом.

Тест з твору

Роман "Війна і мир" є історичною епопеєю доблесті та мужності російського народу - переможця у війні 1812 року. Як і в "Севастопольських оповіданнях", так і в цьому романі Толстой реалістично малює війну в "крові, у стражданнях, у смерті". Толстой говорить нам про тяжкість війни, про її жах, горе (догляд населення зі Смоленська та Москви, голод), смерті (Вмирає після поранення Андрій Болконський, гине Петя Ростов). Війна від кожного вимагає граничної напруги моральних та фізичних сил. Росія під час Вітчизняної війни, під час пограбування, насильства і звірств, вчинених загарбниками, несе величезні матеріальні жертви. Це спалення та спустошення міст.

Велике значення під час військових подій має загальний настрій солдатів, партизанів та інших захисників Батьківщини. Війна 1805-1807 рр. велася за межами Росії і була далека від російського народу.Коли ж французи вторглися на територію Росії, то весь російський народ від малого до великого піднявся на захист своєї Вітчизни.

У романі “Війна та мир” Толстой поділяє людей за моральним принципом, особливо виділяючи ставлення до патріотичного обов'язку. Письменник зображує патріотизм істинний і патріотизм хибний, який навіть не можна назвати патріотизмом. Справжній патріотизм — це насамперед патріотизм обов'язку, вчинку в ім'я Вітчизни, уміння у вирішальну для Батьківщини хвилину піднятися над особистим, перейнятися почуттям відповідальності за долю народу. На думку Толстого,Російський народ глибоко патріотичний. Під час зайняття французами Смоленська селяни спалювали сіно, щоб не продавати його своїм ворогам. Кожен по-своєму намагався завдати болю ворогові, щоб вони відчули ненависть справжніх господарів землі. Купець Ферапонтов спалив власну крамницю, щоб вона не дісталася французам. Справжніми патріотами показані жителі Москви, які йдучи з рідного міста, залишають житло, оскільки вважають за неможливе залишитися під владою самозванців.

Справжніми патріотами є російські солдати. Роман насичений численними епізодами, які малюють різноманітний прояв патріотизму російськими людьми. Ми бачимо справжній патріотизм та героїзм народу у зображенні класичних сцен під Шенграбеном, Аустерліцем, Смоленськом, Бородіним. Звичайно, любов до вітчизни, готовність пожертвувати заради нього своїм життям найяскравіше проявляється на полі бою, у прямому зіткненні з ворогом. Саме в Бородінській битві з особливою виявилася надзвичайна стійкість та мужність російських солдатів.Описуючи ніч перед Бородінським бою, Толстой звертає увагу до серйозність і зосередженість солдатів, які чистять зброю, готуючись до бою. Вони відмовляються від горілки, тому що готові усвідомлено вступити в битву з сильним противником. Їхнє почуття любові до Батьківщини не допускає відчайдушної п'яної відваги. Розуміючи, що цей бій для кожного може виявитися останнім, солдати одягають чисті сорочки, готуючись до смерті, але не до відступу. Мужньо борючись із ворогом, російські солдати не намагаються виглядати героями. Їм чужі малювання і поза, в їхній простій і щирій любові до Батьківщини немає нічого показного. Коли під час Бородінської битви “одне ядро ​​підняло землю за два кроки від П'єра”, широкий червонорожий солдат простодушно визнається йому у своєму страху. “Адже вона не помилує. Вона шмякне, то кишки геть. Не можна не боятися”, - сказав він, сміючись”. Але солдат, який зовсім не намагався бути хоробрим, загинув незабаром після цього короткого діалогу, як десятки тисяч інших, але не здався і не відступив.

Героями та справжніми патріотами у Толстого стають зовні нічим не примітні люди. Такий капітан Тушин, що опинився перед обличчям начальства в комічному положенні без чобіт, конфузиться, спотикається і водночас у критичний момент робить саме те, що треба.

Сила народного духу народить видатних полководців. Таких як Михайло Кутузов . Кутузов у ​​романі - виразник ідеї патріотизму, він був призначений командувачем всупереч волі царя та царського двору. Андрій пояснює це П'єру так: "Поки Росія була здорова, хороший був Барклай де Толлі ... Коли Росія хвора, їй потрібна своя людина". Кутузов живе одними почуттями, думками, інтересами солдатів, чудово розуміє їхній настрій, по-батьківському дбає про них. Він твердо вірить, що результат бою визначає "невловима сила, звана духом війська" і всіма силами прагне підтримати в армії цю приховану теплоту патріотизму.

Важливий епізод у Філях. Кутузов перебирає найтяжчу відповідальність і наказує відступити. У цьому наказі – справжній патріотизм Кутузова. Відступаючи з Москви, Кутузов зберіг армію, яка поки що не могла зрівнятися за чисельністю з наполеонівською. Захищати Москву означало втратити армію, але це призвело до втрати й Москви й Росії. Після того як Наполеонавитіснили за російські кордони, Кутузов відмовляється воювати за межами Росії. Він вважає, що російський народ виконав свою місію, вигнавши загарбника, і нема чого більше проливати народну кров.

Патріотизм російських людей проявляється у бою. Адже у боротьбі із загарбниками брала участь не лише та частина народу, яка була мобілізована до армії.

Андрій Болконський. Кадр із фільму «Війна та мир» (1965 рік)

Лев Миколайович показує, що патріотичні почуття охоплюють людей різних політичних поглядів:передову інтелігенцію (П'єр, Андрій), франдуючого старого князя Болконського, консервативно налаштованого Миколи Ростова, лагідну княжну Марію. Патріотичний порив проникає і в серця людей, здавалося б далеких від війни - Петі, Наташі Ростових. Але це тільки начебто. Справжня людина, на думку Толстого, не може не бути патріотом своєї Батьківщини.Всіх цих людей поєднує почуття, яке є в душі кожної російської людини. (Сім'я Ростових, залишаючи місто, віддає всі підводи пораненим, тим самим втрачаючи своє майно. Після смерті батька Марія Болконська їде з маєтку, не бажаючи жити на зайнятій ворогами території. П'єр Безухов думає вбити Наполеона, чудово розуміючи, чим це може скінчитися.)

Велике значення письменник надає партизанський рух . Ось як Толстой описує його стихійне зростання: ” Перш ніж партизанська війна була офіційно прийнята нашим урядом, вже тисячі людей ворожої армії - відсталі мародери, фуражири - були винищені козаками і мужиками, які побивали цих людей також несвідомо, як несвідомо собаки загризають шаленого собаку”. Толстой характеризує партизанську “війну за правилами” як стихійну, порівнюючи її з кийком, “ що піднялася з усією своєю грізною і величною силою і, не питаючи нічиїх смаків і правил … цвяха французів … поки не загинула вся навала”.

Справжньому патріотизму основної маси російських людей Толстой протиставляє хибний патріотизм вищого дворянського світла, що відштовхує своєю фальшю, егоїзмом і лицемірством. Це люди фальшиві, патріотичні слова та справи яких стають засобом досягнення ницих цілей. Нещадно зриває Толстой маску патріотизму з німецьких та напівнімецьких генералів на російській службі, “золотій молоді” типуАнатолія Курагіна , кар'єристів начебтоБориса Друбецького

. Толстой гнівно викриває ту частину вищого штабного офіцерства, яка брала участі у боях, а намагалася влаштуватися при штабах і так отримувати нагороди. Таких людей, яклжепатріоти

буде багато доти, доки люди не усвідомлять, що кожен має захищати свою країну, і що, крім них, цьому зробити буде нікому. Саме це хотів передати Лев Миколайович Толстой за допомогою антитези, протиставлення істинних та хибних патріотів. Але Толстой не впадає в хибно-патріотичний тон оповіді, а дивиться на події суворо та об'єктивно, як письменник-реаліст. Це допомагає йому точніше донести до нас всю важливість проблеми лжепатріотизму.Лжепатріотична атмосфера панує в салоні Анни Павлівни Шерер, Елен Безухової та інших петербурзьких салонах: «…спокійне, розкішне, стурбоване лише привидами, відображеннями життя, петербурзьке життя йшло по-старому; і через перебіг цього життя треба було робити великі зусилля, щоб усвідомлювати небезпеку і те важке становище, у якому перебував російський народ. Ті самі були виходи, бали, той самий французький театр, самі інтереси дворів, самі інтереси служби та інтриги. Тільки найвищих колах робилися зусилля у тому, щоб нагадувати труднощі справжнього становища». Справді, це коло людей було далеке від усвідомлення загальноросійських проблем, від розуміння великої біди та потреби народу цієї війни. Світло продовжувало жити своїми інтересами, і навіть за хвилину всенародного лиха тут панують

користолюбство, висування, службізм. Лжепатріотизм виявляє і графРозтопчин , який розклеює по Москві дурні, Закликає жителів міста не залишати столиці, а потім, рятуючись від народного гніву, свідомо відправляє на смерть безвинного сина купця Верещагіна. Підлість і зрада поєднуються із зарозумілістю, надутістю: «Йому не тільки здавалося, що він керував зовнішніми діями жителів Москви, але йому здавалося, що він керує їх настроєм за допомогою своїх звернень і афіш, писаних тією ернічною мовою, яку у своєму середовищі зневажає народ і яку він не розуміє, коли чує його зверху ».

Показовою для розуміння авторського ставлення до того, що відбувається, і реакція учасників сцени на поведінку Берга — як пряма, так і без прямого зв'язку з монологами героя. Пряма реакція полягає у діях графа: “Граф зморщився і заперхал…”; "Ах, забирайтеся ви всі до дідька, до дідька, до дідька і до дідька!.." Ще більш певна реакція Наташі Ростової: "...це така гидота, така гидота, така... я не знаю!" Хіба ми німці якісь?..” Вигук Наташі Ростової дещо відірвано від монологів Берга, фабульно воно пов'язане з розповіддю Петі про сварку батьків через підведення. Але очевидно, що Толстой вкладає ці слова в уста Наташі навіть з метою дати остаточну оцінку лицемірному безсоромності Берга (не випадково згадка про німців).

Такий, нарешті, Друбецькій, який, подібно до інших штабних офіцерів, думає про нагороди та просування по службі, бажає «влаштувати собі найкраще становище, особливо становище ад'ютанта при важливому особі, здавалося йому особливо привабливим у армії». Напевно, не випадково напередодні Бородінської битви П'єр помічає на обличчях офіцерів це жадібне збудження, він подумки порівнює його з «іншим виразом збудження», «що говорило про питання не особисті, а загальні, питання життя і смерті».

Толстой переконує нас, що справжніми патріотами можуть бути тільки ті дворяни, які осягають дух народу, для яких не може бути щастя поза спокою та благоденством їхньої країни.

Об'єднуючи людей за моральним принципом, підкреслюючи особливу важливість в оцінці людини істинності його патріотичного почуття, Толстой зближує найрізноманітніших за своїм суспільним становищем людей. Вони виявляються близькими за духом, піднімаються до велич народного патріотизму. І недарма у важкий період життя П'єр Безухов, опинившись на Бородінському полі, приходить до переконання, що справжнє щастя — злиття з простим народом. ("Солдатом бути, просто солдатом. Увійти в це загальне життя всім істотою.")

Таким чином, істинний патріотизм у розумінні Толстого є найвищим виявом моральної сили та духу народу. Народний патріотизм є непереможною силою боротьби з ворогами. Переможець – російський народ.

Приклад виконання завдання 17.3 на ЄДІ з літератури з прикладами та цитатами з тексту.

Широко відомий той факт, що Лев Миколайович Толстой був прихильно прийнятий при дворі і якийсь час обертався у вибраних колах. Проте з віком письменник почав усвідомлювати, як багато брехні і фальші зібралося в цьому вищому суспільстві, як удавано люди поводяться по відношенню один до одного, як безчестя прикриває себе вуаллю аристократичного походження. Поступово він залишив світло і почав шукати правду серед простих селян та ремісників, з якими спілкувався та відкривав для себе багато простого, але водночас нового та дивовижного. Саме тому у своїй книзі «Війна і мир» автор порушує тему істинності та хибності наших цінностей, понять та принципів.

Абсолютно всі складові в романі, починаючи з назви та закінчуючи ідеями, будуються на контрастах: Кутузов та Наполеон, військові баталії та мирні сцени, щирі герої та брехуни. Протиставляючи одне одному, Толстой дає зрозуміти, що є справжнє і хибне у красі, патріотизмі та любові. Кожна людина має визначити це для себе, щоб краще зрозуміти світ, людей і, звичайно ж, саму себе.

Справжній та хибний патріотизм у романі Війна та мир

У романі «Війна і мир» є справжні та хибні, квасні патріоти. Наприклад, багато дворяни перестали розмовляти французькою і обрядилися в сарафани і каптани, коли почалася війна 1812 року. Князь Ростопчин, генерал-губернатор Москви, і зовсім витікав із себе безсмачні, награні, ура-патріотичні звернення, і це замість того, щоб дійсно допомогти і підтримати наляканих людей, які зневірилися, покидали рідну землю.

Справжній патріотизм виявили прості люди, які, будучи небагатими, все одно спалювали свої будинки, речі, ріллі, аби нічого не залишити ворогові, не допомагати йому пожитками та дахом добратися до Москви. Залишившись знедоленими, ці невідомі герої йшли в ліси та організовували партизанські загони, а потім завдавали французам нищівних ударів, ризикуючи життям заради звільнення батьківщини. У той самий час багато дворяни бачили різниці між російським царем і іноземним загарбником: свої особисті інтереси ставили вище національних. Вони спокійно приймали загарбників і лебезили перед ними заради збереження своїх привілеїв.

Справжній та хибний героїзм у романі Війна та мир

Про істинний і хибний героїзм замислюється князь Андрій, коли йде на війну заради слави. При Шенграбені він бере участь у битві і бачить подвиг батареї скромного і незграбного капітана Тушина, прорив загону капітана Тимохіна, який звертав французів у втечу, сміливця Долохова, який героїчно захопив французького офіцера. Герой неспроможна розібратися, хто їх справжній герой, хоча відповідь лежить на поверхні. Наприклад, Долохов вимагав нагороди за вчинок, хвалився їм у побудові, а Тушина за його скромність ледь не позбавили командування, і позбавили б, якби за нього не заступився Болконський. Хто ж із них герой? Корисливий Долохов чи невідомий герой Тушин? Як вирішити, адже обидва вони ризикували життям заради спільної мети?

У битві при Аустерліці Андрій піднімає солдатів на смертельний кровопролитний бій, якого можна було б уникнути. Герой, як і Долохов, втішився на славу і не рахував голови, якими йшов до неї. Недарма Кутузов вчив його берегти життя, але Болконський цієї поради не прислухався. Це і є хибний героїзм, у чому князь переконався власним досвідом.

Справжня та хибна краса в романі «Війна та мир»

Толстой описує безліч негарних жінок, адже його завдання – зобразити правду життя. Наприклад, про Наташу Ростової він пише: «Некрасива, худа ...», не забуває згадати рот дівчини, що негарно розтягнувся, дівчину, її незграбність і незграбність на обличчі. Про князівну Болконську він взагалі висловлюється прямо: «Некрасива княжна Мар'я…».

Натомість завсідниця салонів та балів Елен – сліпуча красуня. Вона чудово складена, її плечі закружляли навіть найгарячіші голови.

Однак справжня краса для Толстова полягає не у зовнішності: «Некрасива княжна Мар'я завжди гарніша, коли плакала, а плакала вона завжди не від образи, а від смутку чи жалю». Душа цієї дівчини була прекрасною і світила зсередини, коли їй давали волю. Наташа Ростова теж гарна у своєму милосерді та простосерді. Так само її незрівнянна ні з чим краса виявлялася у творчості, адже Наташа чудово співала та талановито танцювала.

Таким чином, справжня краса завжди виявляється у природності, доброті, творчості, але аж ніяк не в апетитних формах, позбавлених духовного змісту. Тому, хто не розуміє справжньої краси, не здобути щастя і гармонії в житті, як П'єру Безухову, який обдурився в Олен.

Сенс роману «Війна та мир»полягає в перманентному русі до істини, адже тільки ті герої, які змогли цей рух здійснити, зрозуміли себе та здобули щастя.

Цікаво? Збережи у себе на стіні!
Вибір редакції
Малята часто спантеличують мам своїм вибагливим ставленням до їжі. Однак від таких смачних млинців навряд чи зможе відмовитись навіть...

Привіт бабуся Емма та Даніелла! Постійно стежу за оновленнями на вашому сайті. Дуже подобається спостерігати, як ви готуєте. Все так...

Курячі оладки - це маленькі котлетки з курячого філе, але готується в паніровці. Подавати зі сметанкою. Смачного!...

Сирний крем використовують при готуванні бісквітного торта, медовика, профітролів, еклерів, крокембушу або як окремий десерт з...
Що можна зробити із яблук? Існує безліч рецептів, які передбачають застосування згаданих фруктів. Вони роблять десерти, а...
Корисний інстаграм для вагітних про продукти харчування та їх вплив на організм - переходьте та підписуйтесь!
Результати пошуку по "чуваські діти"
Батьківські збори у підготовчій групі: «Прощавай, дитячий садок!
Логопедичне заняття "диференціація парних приголосних звуків б - б, п - п"