Якими розділовими знаками розділяються пропозиції. Розділові та розділові розділові знаки між частинами складної пропозиції


Урок має кілька важливих цілей:

1) показати, що розділові знаки є важливим засобом оформлення письмової мови;

2) розповісти про розподіл розділових знаків за своєю функцією на групи;

4) розвинути усне та письмове мовлення учнів;

5) виховати мовну культуру та дбайливе ставлення до рідного слова.

Завантажити:


Попередній перегляд:

Тема уроку: Принципи російської пунктуації. Розділові знаки:

Відокремлювальні, розділові та видільні.

Тип уроку: формування нових знань

Форма проведення:урок – практикум із застосуванням комп'ютерної

Презентації

Цілі уроку.

Освітня:підкреслити, що розділові знаки є важливим

Засобом оформлення письмового мовлення, оскільки за їх

Допомогою відбувається смислове членування мови, поділ

Розділові знаки за своєю функцією на три групи:

відокремлювальні, розділові та видільні,

пропозиції

Розвиваюча: розвиток усного та писемного мовлення учнів,

Активних форм пізнавальної діяльності

Виховна: виховання мовної культури, дбайливого відношеннядо

Рідному слову

Обладнання уроку:комп'ютерна презентація

«Знаки пунктуації - ноти під час читання» (А. П. Чехов)

Випереджальні завдання: Повідомлення учня: «З історії пунктуації»

Хід уроку

  1. Знайомство з цілями уроку та епіграфом:

«Знаки пунктуації - ноти під час читання»

А. П. Чехов

«…Знаки пунктуації мають двояке призначення:

Сприяють ясності у викладанні думок,

Відокремлюючи одну пропозицію від іншої чи одну

Частина його від іншої, і виражають відчуття обличчя

Який говорить і його ставлення до слухача ... »

Ф. І. Буслаєв

План уроку.

1. Вступ: «Слово про пунктуацію»

2. Повідомлення учня:«З історії пунктуації»

3 Повідомлення учня: «Трипринципу російської пунктуації»

4. Повідомлення учня: «Розділові знаки:відокремлювальні,

5 . Складання схеми на тему «Знаки пунктуації»

8. Практикум з вивченої теми (робота з комп'ютерною програмою

Проблемні питання:

  • Навіщо потрібна пунктуація?
  • Які принципи російської пунктуації?
  • На які групи діляться розділові знаки

За своєю функцією?

  • У чому особливість авторських знаків?

1. Вступ: «Слово про пунктуацію»

Тема сьогоднішнього уроку -«Принципи російської пунктуації. Розділові знаки: відокремлювальні, розділові та видільні»

  • Що таке пунктуація? Підберіть до цього слова однокореневі слова та спробуйте сформулювати
  • Навіщо потрібна пунктуація?

Висновок: Пунктуація (від латів. punktum - «точка») - збори правил про постановку розділових знаків. Розділові знаки (розділ - «зупинка, перерва») - це знаки, які ставляться між словами або групами слів у письмовій мові.

2. Повідомлення учня:«З історії пунктуації»

«Пунктуація, як і орфографія, становить частину графічної системи, прийнятої для даної мови, і має бути так само твердо засвоєна, як і літери алфавіту зі своїми звуковими значеннями, у тому, щоб лист точно і повністю виражало зміст висловлювання». «Знаки пунктуації - ноти при читанні» - так характеризував А. П. Чехов пунктуацію в одному з листів, датованих 1888 року.

Розділові знаки є важливим засобом оформлення письмової мови, так як за їх допомоги відбувається смислове членування мови. На відміну від орфографії, правила якої будуються з опорою на фонетичний і морфологічний устрій кожної мови, пунктуація значною мірою має міжнародний характер. Пунктуація винайдена друкарями братами Мануціями в середині XV ст. і в основних рисах було прийнято більшістю народів Європи.

У сучасній російській мові 10 розділових знаків: точка, знак питання, знак оклику, багатокрапка, двокрапка, крапка з комою, кома, тире, подвійне тире, дужки. До розділових знаків умовно можна віднести також лапки. Крім того, для читання тексту використовуються пробіли між словами, червоний рядок (початок абзацу) та інші графічні засоби.

3. Повідомлення учня: «Три принципи російської пунктуації»

В основу правил російської пунктуації лягли три основні принципи: логічний (смисловий), структурно - синтаксичний та інтонаційний:

1. Логічний (смисловий) -розділові знаки допомагають розчленувати мовленняна частини, що мають значення для вираження думок на письмі(Смислове членування),

2. Структурно – синтаксичнийробить наочним смисловий лад мови, виділяючи окремі речення та його частини (синтаксичне членування),

створює стабільність системи пунктуації

3. Інтонаційний - служать для позначення інтонаційного оформлення,засіб вираження семантики (значення) в мовленні.

4. Повідомлення учня: «Розділові знаки:відокремлювальні,

Роздільні та видільні»

Залежно від функції розділові знаки діляться на три групи: відокремлювальні, розділові, видільні.

До розділових знаківРозділи відносяться точка, знаки питання і оклику, багатокрапка. Ці знаки ставляться наприкінці пропозиції і є засобами відділення однієї пропозиції від іншої у складітексту.

До розділових розділових знаківставляться кома, крапка з комою, тире і двокрапка. Ці знаки ставляться у простій пропозиції для поділу однорідних членівпропозиції та для поділу простих пропозицій у складі складного.

До розділових розділових знаківвідносяться подвійні (парні) знаки:подвійні дужки, подвійні лапки,подвійне тире, подвійні коми.

5 . Складання схеми на тему: «Знаки пунктуації»

Особливе становище у традиційній системі розділових знаків займають так звані авторські знаки. Їх можна як особливі семантичні знаки, оскільки вживання їх зазвичай мотивовано будовою синтаксичних одиниць. Авторські знаки - один із пунктуаційних способів виділення смислових фрагментів речення. Вони є важливим компонентомінформації, що висловлюється пропозицією. У сучасному друку трапляються випадки порушення деяких правил пунктуації.

  • Чехов порівнює розділові знаки з нотною грамотою,

а з чим би порівняли ви, виходячи з вашої професії?

  • У чому подібність і відмінність одягу та розділових знаків?

7. Відокремлювальні, розділові, видільні та авторські знаки в

Романе М.А.Булгакова «Майстер і Маргарита»

А тепер звернемося до історії людини, яка одяг зробив символом протесту. Михайло Опанасович Булгаков – автор знаменитих творів

«Собаче серце», «Біг», « Біла гвардія», «Майстер і Маргарита» - все життя відстоював право залишатися самим собою. «Мені радили пофарбувати шкіру. Безглузда порада. Чи фарбованийвовк, чи стрижений вовк, він все одно несхожий на пуделя», -писав М.А.Булгаков

У лютому 1929 року зустрілися двоє: він був одружений, вона одружена; між ними виник роман, спочатку таємний, як водиться; потім усе, за одвічною схемою, випливло, назовні; і сльози були, і револьвер ревнивого чоловіказамиготів, але все скінчилося благополучно...

А можна й так розпочати цю сувору розповідь про кохання: на початку тридцятих років дружина великого командира, начальника штабу московського військового округу Шиловського пішла до знаменитому письменникуі стала його дружиною.

У лютому 29-го вони вперше побачилися, а у травні Михайло Опанасович почав писати свій великий роман«Майстер та Маргарита». Він багато про що, цей роман, він про бога і чорта, він про боягузтво як головний порок людства, він про незмивний, непереборний гріх зради, він фантастично смішний і невимовно сумний, він космічний, але перш за все він про вірну і вічного кохання, про яку ми й думати забули і яка приходить, можливо, тільки в щасливих снах про дитинство, коли обливаєшся сльозами про безповоротне, і не віриш вже, і жити без віри сил немає.

"Майстер і Маргарита" - так він назвав роман, великий Майстер, не якось інакше. Роман, життя - як усе переплелося, вросло один в одного, коли одні кровоносні судини поєднали життя і мрію, Олену Сергіївну та Маргариту Миколаївну, але не забуватимемо: Олена Сергіївна- ТаємнийДруг, Муза - це життя, прекрасне і швидкоплинне, а Маргарита Миколаївна - воно ж, але вже облите світлом безсмертя, дитиною любові Майстра до жінки і до життя

Зі щоденника Олени Сергіївни:

«Це було у 29-му році в лютому, на олійну. Якісь знайомі влаштували млинці. Ні я не хотіла йти туди, ні Булгаков, який чомусь вирішив, що до цього будинку він не ходитиме. Але вийшло так, що ці люди зуміли зацікавити складом запрошених і його, і мене. Ну, мене, звісно, ​​його прізвище. Загалом, ми зустрілися, та були поряд. Це була швидка, надзвичайно швидка, принаймні з мого боку любов на все життя».

Ні слави, ні багатства, ні становища в суспільстві, ні навіть надії не міг дати їй Майстер: він був бідний і гірше того- проклятий, слава його закотилася, залишивши піну хули і стійку, моторошну на ті часи і абсолютно несправедливу кличку «білогвардійця». А вона? Красива, блискуча,

із необхідною родзинкою легковажності, що не дає чоловікові звикати подрузі як до власності, яка нікуди вже дінеться.

Зі щоденника Олени Сергіївни:

«Потім настали набагато важчі часи, коли мені було дуже важко піти з дому саме через те, що чоловік був дуже гарною людиною, через те, що в нас була така дружна сім'я. Вперше я змалодушилася і залишилася, і я не бачила Булгакова 20 місяців, дав слово, що не прийму жодного листа, не підійду жодного разу до телефону, не вийду сама на вулицю. Але, очевидно, це була доля. Тому що коли я вперше вийшла на вулицю, я зустріла його, і першою фразою, яку він сказав, було: «Я не можу без тебе жити». І я відповіла: "І я теж". І ми вирішили з'єднатися, незважаючи ні на що. Але тоді ж він мені сказав те, що я не знаю чому, але прийняла зі сміхом. Він мені сказав: «Дай мені слово, що вмиратиму я в тебе на руках». Якщо уявити, що це говорила людина неповних сорока років, здорова, з веселими блакитними очима, сяюча від щастя, то, звичайно, це виглядало дуже дивно. І я, сміючись, сказала: «Звичайно, звичайно, ти вмиратимеш у мене на...» Він сказав: «Я говорю дуже серйозно, присягнися». І в результаті я заприсяглася...»

Вже не в романі, а в житті Михайло Панасович говорив Олені Сергіївні:«Проти мене був цілий світ-і я один. Тепер ми вдвох і мені нічого не страшно.

Дослідження уривків із роману М.А.Булгакова

«Майстер і Маргарита»за схемою пунктаційного аналізу

Ви – письменник? - Зацікавлено запитав поет.

Гість потемнів обличчям і погрозив Іванові кулаком, потім сказав:

Я - майстер, - він став суворим і вийняв з кишені халата зовсім засалену чорну шапочку з вишитим на ній жовтим шовком буквою "М". Він одягнув цю шапочку і здався Іванові і в профіль і в фас, щоб довести, що він майстер. Вона своїми руками пошила її мені, - таємниче додав він.

А як ваше прізвище?

У мене немає більше прізвища, - з похмурою зневагою відповів дивний гість, - я відмовився від неї, як і взагалі від усього життя. Забудемо про неї.

Вона несла в руках огидні, тривожні жовті квіти. Чорт їх знає, як їх звуть, але вони перші чомусь з'являються у Москві. І ці квіти виразно виділялися на чорному її весняному пальті. Вона несла жовті квіти! Поганий колір!
Вона повернула з Тверської в провулок і повернулася. Ну, Тверську ви знаєте? Тверською йшли тисячі людей, але я вам ручаюся, що побачила вона мене одного і подивилася не те що тривожно, а навіть наче болісно. І мене вразила не стільки краса, скільки незвичайна, ніким не бачена самотність в очах!

М. Булгаков. «Майстер та Маргарита». Ч.1 гл.13

«За мною, читачу! Хто сказав тобі, що немає на світі справжнього, вірного, вічного кохання? Та відріжуть брехуну його мерзенний язик! За мною, мій читачу, і тільки за мною, і я покажу тобі таке кохання!»

А я раптом і зовсім несподівано зрозумів, що я все життя любив саме цю жінку! Ось так штука, га? Ви, звичайно, скажете, божевільний?

Кохання вискочило перед нами, як з-під землі вискакує вбивця в провулку, і вразила нас одразу обох!

Так вражає блискавка, так вражає фінський ніж!

Втім, вона стверджувала згодом, що це не так, що любили ми, звичайно, один одного давним - давно, не знаючи один одного, ніколи не бачачи...

і що вона жила з іншою людиною… і я там, тоді… з цією… як її…

М. Булгаков. «Майстер та Маргарита». Ч.» гл.19

«Маргарита Миколаївна ніколи не торкалася примусу. Маргарита Миколаївна не знала жахів життя у спільній квартирі. Словом... вона була щасливою? Жодної хвилини! З того часу, як дев'ятнадцятирічної вона вийшла заміж і потрапила в особняк, вона не знала щастя. Боги, боги мої! Що ж треба було цій жінці? Що треба було цій жінці, в очах якої завжди горів якийсь незрозумілий вогник, що треба було цій відьмі, яка трохи косила на одне око, прикрасила себе тоді навесні мімозами? Не знаю. Мені невідомо. Очевидно, вона говорила правду, їй потрібний був він, майстер, а зовсім не готичний особняк, і окремий садок, і гроші. Вона любила його, говорила правду».

М. Булгаков. «Майстер та Маргарита». Ч.» гл.19

ПУНКТУАЦІЙНИЙ АНАЛІЗ

Порядок пунктуаційного аналізу

1. Пояснити умови (граматичні, смислові, інтонаційні) постановки розділових знаків.

2. Дати характеристику розділових знаків щодо їх вживання (одинокові, повторювані, парні).

3. Охарактеризувати розділові знаки за їх функцією (роздільні, видільні).

4. Сформулювати правило постановки розділових знаків.

Примітка:

1. При повному аналізі пояснюються всі знаки в тексті, при частковому - розділові знаки пояснюються вибірково.

2. При аналізі бажано враховувати факультативні знаки, можливу варіативність знаків, індивідуально-авторські знаки, визначаючи їхню функціонально-стилістичну роль.

Зразок розбору:

Ох! Подивися до мене у віконце

І дай мені звістку про висоту,

Щоб я, втішний трошки,

Побачив щастя хоч у вікні.

(Ф. Глінка.)

Знак оклику відокремлює вигук від основної пропозиції і вказує на емоційну забарвленість пропозиції.

Кома відокремлює підрядна пропозиціявід головного.

Комами виділяється відокремлене визначення, виражене причетним оборотом (символ парний, видільний).

Крапка в кінці пропозиції.

8. Практикум з вивченої теми (робота з комп'ютерною програмою)

Домашнє завдання:
1. Проаналізувати 10 – 15 пропозицій щодо схеми пунктаційного

Аналізу з художнього твору(на вибір)

2. Повторити правило про розділові знаки в кінці простої пропозиції


Які розділові знаки допомагають передати різноманітні смислові відносини між простими пропозиціями у складі складних? У яких пропозиціях розділові знаки поділяють, а в яких - виділяють частини складного?

  1. Повіяв поривчастий вітер. Зашуміли дерева.
    Повіяв поривчастий вітер, і загомоніли дерева.
  2. Екскурсія пройшла успішно. Туристи з цікавістю оглядали визначні пам'ятки.
    Екскурсія пройшла успішно: туристи з цікавістю оглядали визначні пам'ятки.
  3. Брат передав листа. Він не став чекати на відповідь.
    Брат, коли передав листа, не став чекати на відповідь.

Розділові знаки у складній пропозиції потрібні для того, щоб передати на листі особливості смислових відносин між частинами складної пропозиції, особливості його будови та інтонацію

У складносурядних і безспілкових складних реченнях вони поділяють прості пропозиції, виконуючи роздільну функцію, а у складнопідрядних виділяютьзалежну частину (додаткову пропозицію), виконуючи видільну функцію.

53. Розгляньте таблицю. Підготуйте усне повідомленняна цю тему. Підтверджуйте свою відповідь прикладами.

Розділові знаки у складних реченнях

54. Прочитайте. Запишіть пропозиції в такому порядку: 1) з розділовими розділовими знаками, 2) з розділовими розділовими знаками.

1. Дід мав рацію: надвечір прийшла гроза. (К. Паустовський.)

2. Ми з Дерс не стали чекати, коли козаки засідлають коней, і пішли вперед. (В. Арсеньєв.)

3. Сонце палило по-вчорашньому, повітря було нерухоме і понуро. (А. Чехов.)

4. Шурхіт і брязкіт наповниться вранці ліс, а поки над селищем пливло темне небо з яскравими голистими зірками. (В. Астаф'єв.)

5. Промені сонця яскраво обливали золотом верхівки сосен, потім гасли одні за іншими; останній промінь залишався довго. (І. Гончаров.)

Авторська пунктуаціяу складних реченнях - це постановка розділових знаків, не передбачених правилами, але допустима, якщо автор з їх допомогою передає якийсь додатковий зміст. Письменник у художній текствирішує свої образотворчі завдання з допомогою авторських символів. До таких знаків найчастіше ставляться у складних реченнях тире, крапка з комою.

Так, К. Паустовський ставить тире у реченні Ловити в коряжистих місцях було дуже привабливо - там ховалася велика та лінива риба, хоча потрібно було поставити двокрапку.

55. Диктант. Прочитайте текст. Які види пропозицій використав письменник для створення картини природи та вираження свого ставлення до неї? Запишіть текст під диктування. Накресліть схеми складних речень. Підкресліть однорідні члени.

Попереду ніч. Самотні берези невиразно біліють, і срібний розсип весняних зірок рухається високо-високо. Свіжо і п'яно пахне відталаною землею, молодою травою, нирками і ще якимось незрозуміло приємним, бадьорим запахом вільного вітру, простору та прохолодного сутінку. Вдихнеш до сльози ключовий холод ночі і відчуваєш, як розгортаються плечі, нервова тремтіння пробігає по спині.

Добре жити на землі, навіть заради єдиного подиху!

(Н. Ніконов.)

У російській мові 10 розділових знаків. (їх описувати не над)
1. Згадайте вживання розділових знаків:
а) які розділові знаки ставляться наприкінці речень?
б) який розділовий знак<<живет>>всередині пропозиції?

1. Які розділові знаки можуть ставитися на межі частин безсоюзної складної пропозиції? 2. У яких складних реченнях смислові зв'язки між

частинами виражені чіткіше - у союзних чи безспілкових? 3. Виконайте вправу. Знайдіть серед пропозицій, наведених із збереженням авторської пунктуації, таке, в якому розстановка розділових знаків не відповідає сучасним правилам. 1. Я став читати, вчитися - науки також набридли... 2. Я вагався - я не мисливець до сентиментальних прогулянок морем... 3. Я зрозумів його: бідний старий, вперше зроду, можливо, покинув справи служби для своєї потреби, кажучи мовою паперовою... 4. За кілька миттєвостей піднімаю їх і бачу: мій Карагез летить, розвіваючи хвіст, вільний як вітер... (М.Ю.Лермонтов).

Розставте всі пропущені розділові знаки

На жаль я не можу сказати точно коли вперше дізналася про правила постановки розділових знаків при вступних словах. Я здається завжди знала що це один з найважчих розділів пунктуації але правда навіть не підозрювала що це є настільки важко. Запам'ятати що при вступних словах ставляться коми з двох сторін здавалося не дуже важким проте між іншим виявилося що існує ряд особливостей, які в свою чергу треба спеціально запам'ятовувати. Насамперед треба було запам'ятати ці групи, а потім навчитися класифікувати власне вступні слова. Саме в процесі класифікації відбуваються перші, а головне, неприємні помилки. Багато хто схильний або запам'ятовувати не всі слова а лише найлегші або навпаки сильно збільшувати для себе ці списки. По-друге, на мій подив з'ясувалося що бувають слова які можуть бути як вступними так і немає. У тексті підручника я виявила безліч уточнень, а головне спеціальних приміток, на що раніше між іншим уваги не звертала. Для оволодіння цим розділом правила до речі я просто склала низку речень у яких використовувала вказані в довідниках слова наприклад "нарешті", "власне", "значить". Це була дуже весела робота, а значить корисна. Я і тепер не пам'ятаю всіх прикладів Розенталя, проте чудово згадую свої власні головним чином смішні. По-третє дрібним шрифтом були перераховані не менше ніж 20 слів, що не є вступними серед яких у свою чергу я знайшла 15, які завжди відокремлювала на листі. Озброївшись аркушами паперу я природно переписала ці слова великим шрифтом у кількості 10 екземплярів і розвісила на точках квартири, що найбільш відвідувані, зокрема на дзеркалах. Тепер навіть розглядаючи себе в дзеркалі я повторюватиму правила російської мови. Не один, напевно, п'ять разів на день я змушена була переглядати свої записки і нарешті запам'ятала і текст правил і самі вступні слова назубок.
Таким чином, тепер я можу вважатися справжнім експертом у галузі вступних слів. Це з одного боку приємно, а з іншого мені стало набагато складніше. Адже в наших газетах часто-густо трапляються безграмотні статті, читати які звичайно цікаво але безумовно неприємно. Багатьом журналістам здається, що правила російської мови встановлені тільки для складання іспитів при вступі на факультет журналістики МДУ, тому після вступу вони перестають їх повторювати, що в кінцевому рахунку призводить до появи статей, що порушують права кожного. освіченої людиниу країні.


Урок 14. Розділові та видільні знакипунктуації між частинами складної пропозиції. Вимоги до стиснутому викладу
Проаналізуйте смислові відносини між частинами складної речення. Виберіть правильне твердження:
Бабуся сердилась онучка не слухалася.
а) між частинами пропозиції потрібно поставити кому, оскільки передається значення послідовно подій
б) між частинами пропозиції потрібно поставити тире, оскільки передається значення протиставлення
в) між частинами пропозиції потрібно поставити двокрапку, оскільки передається значення причини
г) можлива постановка будь-якого з перелічених розділових знаків залежно від контексту
Сьогодні ми розглянемо різні функції розділових знаків між частинами складної пропозиції в залежності від будови, інтонації та смислових відносин між його частинами.
Основний зміст уроку
Складні пропозиції дуже різноманітні за способами передачі смислових відносин між частинами, структурою та інтонації. Розділові знаки дозволяють на листі передати ці особливості складної пропозиції.
У складних реченнях, частини яких рівноправні по відношенню один до одного, розділові знаки між частинами виконують роздільну функцію. Такі складні пропозиції можна поділити на прості.
Порівняйте:
Ямщик свиснув, і коні поскакали. - Ямщик свиснув. Коні поскакали.
[Ямщик свиснув], і [коні поскакали].
, - розділовий знак
Так, у складносурядних реченнях кома, рідше крапка з комою і тире є розділовими розділовими знаками. Наприклад,
Сонце сіло, але в лісі ще ясно.
Мені стало якось страшенно сумно цієї миті; проте щось схоже на сміх заворушилося в моїй душі.
Мить - і вітер зриває вітрило.
У складних безсоюзних реченнях роздільну функцію можуть виконувати кома, точка з комою, тире або двокрапка. Наприклад,
Катяться ядра, свищуть кулі, нависли холодні багнети.
Берези, тополі, черемха розпускали своє клейке пахуче листя; липи надували бруньки, що лопалися.
Чин слідував йому - він службу раптом залишив.
Погода була жахлива: вітер вив, мокрий сніг падав пластівцями.
У складнопідрядних реченнях одна частина (додаткова) завжди залежить від головної. Додаткова пропозиція виділяється комами, дуже рідко іншими розділовими знаками для того, щоб підкреслити особливе смислове навантаження думки, що передається. У складнопідрядному реченні розділові знаки між частинами є видільними.
які?
[Завірюхи, (що ламаються в дверцята), з дороги мене не зіб'ють].
, - Виділювальний знак
Липневий вітер мені мете - шлях,
І десь музика у вікні – трохи.
Ах, нині вітру до зорі - дмуть
Крізь стінки тонкі груди – у груди.
Існує поняття авторської пунктуації, коли автор тексту за допомогою розділових знаків передає додатковий зміст. Поспостерігайте:
М.Цвєтаєва
Таким чином, розділові знаки можуть виконувати різні функції: роздільну в складних реченнях з рівноправними частинами (безспілкових і складносурядних) і видільну в складнопідрядних реченнях.
Першою частиною іспиту з російської є написання стислого викладу за прослуханим текстом. До стислого викладу пред'являються такі вимоги.
1.Необходимо передати головний зміст як кожної мікротеми (зазвичай їх 3), і всього тексту загалом.
2. У кожній частині необхідно застосувати один або кілька прийомів стиснення тексту.
3. У роботі не повинно бути логічних помилок та порушення послідовності викладу, а також порушення абзацного членування тексту.
Ключові слова:
Безспілкова складна пропозиція, складносурядна та складнопідрядна пропозиція, головна та підрядна частина пропозиції, розділові та виділювальні розділові знаки
Основні поняття:
Безспілкова складна пропозиція - це складна пропозиція, частини якої з'єднані за допомогою інтонації.
Складносурядне речення – союзне складне речення, частини якого з'єднані за допомогою союзів.
Складнопідрядна пропозиція – складна союзна пропозиція, частини якої з'єднані за допомогою підрядних спілок або союзних слів. Від однієї (головної) частини складнопідрядної пропозиції можна поставити питання до іншої її частини (придаткової)
Розділові знаки пунктуації – розділові знаки, що розділяють рівноправні частини складної пропозиції (безспілкової та складносурядної)
Видільні знаки пунктуації-знакиРозділи, що виділяють підрядну частину складнопідрядної пропозиції.
Розбір типового тренувального завдання
Вкажіть, у яких прикладах розділовий знак виділений ¬
а) Батько побажав мені доброї дороги, а дочка проводила до воза.
б) Усі мовчали, щоб почути шарудіння квітів.
в) День був сірий і спокійний, у світлому повітрі пахло морем.
г) Йому згадався день, коли він їхав.
Алгоритм виконання завдання:
1) прочитати речення;


4) визначити тип пропозиції: безсполучникове, складносурядне або складнопідрядне;
5) визначити функцію розділового знака
Відповідь: б), г)
Розбір типового контрольного завдання
Вставте пропущені розділові знаки
Незабаром Микола був зроблений у ротмістри (?) і (?) коли полк був поставлений на воєнний стан (?) знову отримав свій колишній ескадрон (?), в якому його пам'ятали і любили.
Алгоритм виконання завдання:
1) прочитати пропозицію;
2) визначити граматичні основи;
3) встановити межі простих пропозицій у складі складного;
4) визначити роль союзу І в реченні;
5) розставити розділові знаки
Відповідь:
Незабаром Микола був зроблений у ротмістри і, коли полк був поставлений на воєнний стан, знову отримав свій колишній ескадрон, у якому його пам'ятали та любили

Дана методична розробка- Ще один варіант роботи з правилами пунктуації російської мови. Розробка даного урокуспрямована на ознайомлення учнів з призначенням розділових знаків у складній пропозиції, переліком розділових знаків, що використовуються в складних реченнях різних видів, особливостями інтонації простого та складного речень і вживанням розділових знаків у різних функціях(Поділ, виділення) між частинами складної пропозиції.

Завантажити:


Попередній перегляд:

Санкт-Петербурзьке державне бюджетне

професійний освітній заклад

«Промислово-технологічний коледж»

Методична розробка заняття

«Роздільні та видільні розділові знаки між частинами складної пропозиції»

дисципліна «Російська мова»

Розробник:

Букарова Ю. А., учитель

Санкт-Петербург

2018

Тема уроку: «Розділові та видільні розділові знаки між частинами складної пропозиції».

У російській мові багато правил і багато винятків із правил, тому наша мова одна з найскладніших для вивчення. Але, як правило, «впоратися» з орфографічною та орфоепічною нормою для більшості носіїв мови не становить великої праці, чого не можна сказати про пунктуаційну норму. Ще в початкових класахварто пояснювати учням, що не варто орієнтуватися на паузи вчителя під час написання диктанту, не варто ставити зайвих ком просто для прикраси своєї письмової мови, а ще при читанні книг можна зустріти незвичайну постановку розділових знаків - авторську. На жаль, часто складається так, що до дев'ятого, а то й до одинадцятого класу, учні чудово справляються з орфографічними правилами, але не володіють правилами російської пунктуації.

Дана методична технологія - ще один варіант роботи з правилами пунктуації російської мови. Розробка даного уроку спрямована на ознайомлення учнів з призначенням розділових знаків у складному реченні, переліком розділових знаків, що використовуються в складних реченнях різних видів, особливостями інтонації простого і складного речень і вживанням розділових знаків у різних функціях (поділ, виділення) між частинами складної пропозиції.

У процесі уроку передбачається складати конспект та таблиці.

Мета уроку: познайомити учнів з роздільною та видільною функцією розділових знаків між частинами складної пропозиції.

Завдання:

1) Освітні:

Ознайомити з переліком розділових знаків складної пропозиції;

Ознайомити з особливостями інтонації складної речення;

2) Розвиваючі:

Навчити розмежовувати вживання розділових знаків у різних функціях між частинами складної пропозиції;

3) Виховні:

сприяти розвитку естетичного смаку, культури мови;

сприяти розвитку інтересу до вивчення російської мови;

Збагачувати словниковий запасучнів.

Тип: урок вивчення нового матеріалу

Обладнання: Російська мова. 9 клас: підручник для загальноосвітніх організацій/Л.А. Тростенцова, Т.А. Ладиженська, А.Д. Дейкіна, О.М. Олександрова - Просвітництво, 2014-2017р.(підручник), картки із завданнями, медіапроектор.

Методи роботи: слово вчителя, розмова, наочний метод.

Хід уроку:

  1. Орг. Момент (1 хв.).

Привітання учнів.

  1. Перевірка домашнього завдання (6 хв.).

Що було поставлено додому?

Упр. №51.

(Провести фронтальне опитування учнів на знання орфографії та пунктуації, визначення граматичної основиу реченнях. Правильна відповідь на питання вправи полягає в тому, що предикативні частини складних речень пов'язані між собою причетними оборотами, дієпричетними оборотами та спілками).

  1. Актуалізація матеріалу(3 хв.).

Перш ніж приступити до вивчення нової теми, давайте згадаємо, що таке складне речення (СП)?

(Пропозиція, що складається із двох або кількох граматичних основ).

Які види СП ви знаєте?

(Складносурядні та складнопідрядні).

Які засоби зв'язку СП ви знаєте?

(Союзні та безсоюзні).

Що може бути засобом зв'язку союзних пропозицій?

(Спілки, союзні слова та інтонація).

Що може бути засобом зв'язку безсполучникових пропозицій?

(тільки інтонація).

Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати складну пропозицію, познайомимося з роздільною та видільною функцією розділових знаків між частинами складної пропозиції, розглянемо інтонацію складної пропозиції.

4. Інформаційний блок 1(10 хв.).

(На дошці проектується пунктуаційний анекдот. Анекдот не закінчено):

Один «пунктуаційний» анекдот розповідає про мандрівника, який у момент небезпеки пообіцяв «поставити статую золоту, піку, що тримає». Але коли небезпека минула, йому не захотілося розщедрюватися на статую із золота, і він дав розпорядження, яке сильно скоротило його витрати.

Подумайте, як за допомогою коми людина змогла значно скоротити свої витрати?

(за допомогою перенесення комою).

(Друга частина анекдоту):

«Поставте статую, золоту піку, що тримає».Так він, жодним словом не порушивши своєї обіцянки, перенесенням коми сильно скоротив свої витрати.

Крім цього анекдоту, вам напевно знайомі двозначні фрази.

(На інтерактивній дошці):

«Скарати не можна помилувати»

«Знімаю псування»

"Мама виїжджає вранці зустрічайте"

Як постановка ком вплине на зміст даних висловлювань?
- Давайте ще раз подивимося на слайд і подумаємо, чи змінюється інтонація при різної постановкикомою у даних пропозиціях?

(Читаємо вголос)

Які особливості зміни інтонації?

Отже, всі ви переконалися, щорозділові знаки в складному реченні потрібні для того, щоб передати на листі особливості смислових відносин між частинами складної пропозиції, особливості його будови та інтонацію.

У складносурядних і безспілкових складних реченнях вони поділяють прості пропозиції, виконуючи роздільну функцію, а в складнопідрядних виділяють залежну частину (додаткову пропозицію), виконуючи функцію виділення.

- Розділові знаки у складних реченнях можуть виконувати роздільну та видільну функції.

(Складання таблиці у зошиті):

  1. Практичний блок 1(8 хв.)

У уривках з казок Андерсена знайдіть і назвіть розділові знаки, що виконують функцію виділення/розділу.

(Завдання для усної роботина картках. Два варіанти)

Картка №1

На даху самого крайнього будиночка в одному маленькому містечку притулилося гніздо лелеки. У ньому сиділа мати з чотирма пташенятами, які висовували з гнізда свої маленькі чорні дзьоби, - вони в них ще не встигли почервоніти. Недалеко від гнізда, на самому ковзанці даху, стояв, витягнувшись у струнку і стиснувши одну ногу, сам тато; ногу він підтискав, щоб не стояти на годиннику без діла. Можна було подумати, що він вирізаний з дерева, до того він був нерухомий.

Ось важливо так важливо! – думав він. - Біля гнізда моєї дружини стоїть вартовий! Хто ж знає, що я її чоловік? Можуть подумати, що я вбраний сюди у варту. І він продовжував стояти на одній нозі. (Г. Х. Андерсен «Лелеки»)

Картка №2

Болотниця була вдома; броварню відвідали цього дня гості: чорт і його прабабуся, отруйна старенька. Вона ніколи не буває праздною, навіть у гості бере з собою якесь рукоділля: або шиє зі шкіри черевики, одягнувши які людина робиться непосидою, або вишиває плітки, або, нарешті, в'яже необдумані слова, що зриваються у людей з язика, - все в шкоду і на згубу людям! Так, чортова прабабуся - майстриня шити, вишивати та в'язати! Вона побачила Інзі, поправила окуляри, подивилася на неї і сказала: «Та вона із задатками! Я попрошу вас поступитися її мені на згадку про сьогоднішнє відвідування! З неї вийде чудовий бовван для передньої мого правнука!(Г. Х. Андерсен «Дівчинка, яка настала на хліб»)

  1. Інформаційний блок 2(5 хв.)

(Самостійна робота з теоретичним матеріаломпідручника)

Навіщо вона потрібна?

У яких текстах вона трапляється?

Давайте розглянемо кілька слайдів із пропозиціями, в яких зустрічаються авторські розділові знаки?

6. Практичний блок 2(8 хв.)

(На дошці проектуються слайди. Шукаємо авторські розділові знаки. Усно аналізуємо, який зміст передав автор тим чи іншим знаком, що особливого дає такий знак у реченні. Закріплюємо основну тему уроку – знаходимо видільні та розділові розділові знаки.)

Слайд №1

Скільки разів - він і я - по стежках, що дзвінять від засухи, або зовсім без стежок, по хребтах, опівдні... в безперервності розмови і ходьби - годинами - літами - все вгору, все вгору. (Цвєтаєва)

Слайд №2

Мати – не плакала. (Гіркий)

Слайд №3

Пам'ять, не крутись! Зрости зі мною! Увіруй
І запевни мене, що я з тобою – одне. (Б. Пастернак)

Вибір редакції
Олена Миро – молода московська письменниця, яка веде популярний блог на livejournal.com, і в кожному пості закликає читачів.

«Няне» Олександр Пушкін Подруга днів моїх суворих, Голубко старенька моя! Одна в глушині соснових лісів Давно, давно ти чекаєш мене. Ти під...

Я чудово розумію, що серед 86% громадян нашої країни, які підтримують Путіна, є не лише добрі, розумні, чесні та гарні...

Суші та роли – страви родом із Японії. Але росіяни полюбили їх усією душею і давно вважають своєю національною стравою. Багато хто навіть робитиме їх...
Начос (Nachos) - одна з найвідоміших та найпопулярніших страв мексиканської кухні. За легендою, страву винайшов метрдотель невеликого...
У рецептах італійської кухні досить часто можна зустріти такий цікавий інгредієнт, як "Рікотта". Пропонуємо розібратися, що це...
Якщо кава для вас — це тільки щось із професійної кавомашини або результат перетворення розчинного порошку, то ми здивуємо вас...
Овочі ОписЗаморожені огірки на зиму з успіхом поповнять вашу книгу рецептів домашніх консервацій. Створення такої заготівлі не...
Коли хочеться затриматися на кухні, щоб приготувати своїм коханим щось особливе, на допомогу завжди приходить мультиварка. Наприклад,...