Моральні проблеми оповідання В.Г. Распутіна «Уроки французької». Роль вчительки Лідії Михайлівни у житті хлопчика. Які моральні проблеми порушуються в оповіданні "Уроки французької"? Моральні проблеми повісті уроки французької


Учнів знайомляться з деякими рисами особистості письменника, головними темами його творчості, історією створення оповідання, розкриваються духовні цінності, які роблять людину багатшою і добрішою, позначаються моральні проблеми.

Завантажити:


Попередній перегляд:

МКОУ «Борківська основна загальноосвітня школа»

План-конспект

уроку на тему

«моральні проблеми оповідання В.Г. Распутіна «Уроки французької».

Вчитель Шаліманова С.В.

2012 рік

Тема уроку: Моральні проблеми оповідання В. Г. Распутіна «Уроки французької».

Цілі уроку:

  1. Познайомити учнів з:

деякими рисами особистості письменника,

головними темами його творчості,

історією створення оповідання.

2. Допомогти розкрити духовні цінності, які роблять людину багатшою і доброю.

3. Виховувати спостережливість, чуйність, доброту.

Обладнання: портрет В.Г. Распутіна, тлумачний словник за редакцією З. І. Ожегова (значення слова «автобіографія»).

Оформлення дошки: епіграф: «Чим людина розумніша і добріша, тим більше вона помічає добра в людях» (Л.Н.Толстой)

Хід уроку.

1. Вступне слово вчителя.

Хлопці, сьогодні ми на уроці літератури познайомимося з творчістю В.Г.

Валентин Григорович Распутін народився у селянській сім'ї. Мати – Распутіна Ніна Іванівна, батько – Распутін Григорій Микитович. Дитинство майбутній письменник провів у селі Аталанка. “Дитинство моє припало на війну та голодні повоєнні роки, - згадує письменник. - Воно було нелегким, але воно, як я тепер розумію, було щасливим. Закінчивши місцеву початкову школу, змушений був один виїхати за п'ятдесят кілометрів від будинку, де була середня школа. Після школи вступив на історико-філологічний факультет Іркутського державного університету. Живе та працює вІркутську та Москві. У студентські роки був позаштатним кореспондентом молодіжної газети. Один із його нарисів звернув на себе увагу редактора. У 1980-х роках був членом редакційної колегії журналу «Роман-газета ». Перше оповідання “Я забув запитати у Льошки...” опубліковано 1961 року.

Распутін В. Г. зазначає, що “письменником людини робить її дитинство, здатність у ранньому віці побачити і відчути все те, що дає йому право взятися за перо. Освіта, книги, життєвий досвід виховують та зміцнюють надалі цей дар, але народитися йому слід у дитинстві”.

2. Головні слова у творчості письменника– совість та пам'ять.

Свою статтю про історію створення оповідання «Уроки французької» Валентин Григорович назвав «Уроки доброти». Давайте прочитаємо її.

Чому в назві статті та оповідання вжито слово уроки?(Відповіді учнів)

3.Робота з епіграфом.

«Чим людина розумніша і добріша, тим більше вона помічає добра в людях» (Л.Н.Толстой).

У чому полягає сенс епіграфу?(Відповіді учнів)

4. Розповідь «Уроки французької» – твір автобіографічне.

Що таке автобіографія?(Відповіді учнів).

Автобіографія – опис свого життя.

- Сьогодні ми познайомимося з новим літературним поняттям.. Звернемося до словника.

5 . Розмова з питань.

Які почуття та думки викликала розповідь «Уроки французької»?(Відповіді учнів).

Чому розповідь називається «Уроки французької»?(Відповіді учнів)

На які частини можна розділити розповідь?

Хто є головним героєм першої частини оповідання? (Оповідач).

Хто знаходиться у центрі оповідання? (вчителька Лідія Михайлівна).

Знайдіть у тексті опис портрета Лідії Михайлівни та випишіть ключові слова. («Вона сиділа переді мною акуратна вся, розумна і красива, красива і в одязі, і в своїй жіночій молодій порі, яку я невиразно відчував, до мене доходив запах парфумів від неї, який я приймав за самий подих...» «Лідії Михайлівні тоді було, напевно, років 25 або близько того; я добре пам'ятаю її правильне і тому не надто живе обличчя з примруженими, щоб приховати в них косинку, очима…». Ключові слова і словосполучення «уважні очі, що косять», «красива», «уважно оглядала клас» і т. д.).

Який прийом застосовує автор у описі Лідії Михайлівни?(В описі Лідії Михайлівни використано протиставлення. Антитезою опису вчительки є опис самого героя. Лідія Михайлівна протиставлена ​​директору, і не лише опису зовнішності.).

Що ріднить її з головним героєм оповідання?

Нині ж, хлопці, давайте знайдемо уривок, який починається словами: « - Не склад! – оголосив Вадик», і прочитаємо його за ролями.

Чому нашому герою довелося змиритись?(Бо він не міг довести свою правоту).

Чому хлопчик почав грати в «чику»?

(Хлопчик став грати в «чику», тому що спочатку не зрозумів нечесного характеру гри, на першому плані було лише прагнення виявити спритність. Ще він зрозумів, що, потренувавшись, зможе вигравати гроші і витрачати їх на молоко. Так він і робив: « Я не дозволяв собі занадто захоплюватися грою ... Мені потрібен був тільки рубль ».)

- Чому Вадик та Птаха побили героя?(Герой швидко зрозумів, що Вадик хитрує у грі, отримує більшу частину грошей. А наш герой після довгих тренувань досяг хороших результатів у грі, він не хитрує, як Вадик, а грає чесно. Але гра на гроші не може бути чесною. Чесних вона не приймає.)

Хлопці, ми залишили нашого героя у дуже складній ситуації: його жорстоко та підло побили. Знайдемо уривок, який починається словами: "вони били мене..." і прочитаємо виразно.

Як поводиться герой у бійці та після неї?(Мужньо. Герой знає, що за нього ніхто не заступиться. Він майже не захищається, тільки кричить: «Перевернув!», обстоюючи справедливість).

- Якою ж людиною показав себе у цьому епізоді наш герой?(Чесним і важливим.)

- Чому хлопчик довірився Лідії Михайлівні та розповів усю правду?(Лідія Михайлівна намагається з'ясувати всі жартом. Герой же невміло бреше. Якби справа дійшла до директора, то герою загрожував би виняток зі школи. Він боїться ганьби, боїться здатися ненадійною людиною.)

Чи зустрічали ви вчителів, схожих на Лідію Михайлівну?(Відповіді учнів).

Чому не будь-якому вчителю можна довіритися?(Відповіді учнів).

Чому Лідія Михайлівна зважилася на гру у «заміряшки» зі своїм учнем?(Лідія Михайлівна зрозуміла, що допомогу хлопчик не прийме, та

вирішила використати відомий йому засіб – гру на гроші. Вона

спеціально підлаштовується під нього, просить не видавати Василеві

Андрійовичу. Вчителька підбурює хлопчика безвідмовними прийомами: «Невже боїшся»; піддається їм, а коли він викриває нечесну гру. то вдає, що безсовісно обманює героя. Так вона добилася, що

хлопчик став вигравати гроші та купувати собі молоко.)

Чи вона педагогічно вчинила? (Ні. Вона хотіла допомогти хлопцеві витримати випробування голодом, і вона розуміла, що в іншій формі цей незвичайний учень допомоги від неї не прийме.)

Яким є ваше ставлення до вчинку вчителя?(Відповіді учнів).

- А як повівся директор?(Директор звинуватив вчительку в найстрашніших гріхах і вигнав зі школи. У цьому епізоді протиставляються доброта, чуйність, чуйність, довірливе, поважне ставлення до дітей Лідії Михайлівни та черствість, неуважність бездушність директора. Він повинен був знати про тяжке становище хлопчика.

Чому Лідія Михайлівна змусила героя займатися додатково? І чому для хлопчика це були болючі дні?

(Вона вирішила таким чином відволікти героя від гри в гроші, врятувати від знущань та побиття. Хлопчик цього не розумів. А оповідача, вже доросла людина, згадуючи події свого дитинства, розуміє, що вчителька врятувала його, допомогла йому).

Як ви оцінюєте цей вчинок?(Доброта, чуйність).

Як поводиться Лідія Михайлівна? Чому вона не пояснила свого вчинку директору?(Вона відповідає на обурення директора спокійно, не викручується, не виправдовується. Її розгубленість видають перші секунди після «викриття»: вона «повільно, дуже повільно піднялася з колін, почервоніла і скуйовджена…»)

Які вчинки Лідії Михайлівни свідчать про те, що в ній є добро?(Вона намагається нагодувати хлопчика, надсилає посилку, починає з ним гру, нарешті, добивається свого, і хлопчик знову може купувати молоко).

У чому сенс закінчення оповідання?(Вона підкреслює відповідальність, доброту, чуйність вчительки).

Як ви вважаєте, що відчував герой, отримавши цю посилку?(Зустрівши згодом свою вчительку, автор дізнався, що вона не пам'ятає про цю посилку).

Як ви вважаєте, чому?(Відповіді учнів).

Як цей факт допомагає зрозуміти головну думку оповідання?(Добро безкорисливо, воно не вимагає нагороди, воно передається від людини до людини і повертається до тих, від кого воно походило).

6.Підсумок уроку.

Чи вдалося Распутіну на прикладі історії зі свого дитинства розповісти, що таке закони доброти, що вони існують так само, як і справжні добрі люди?(Відповіді учнів).

7. Домашнє завдання.

Написати твір на тему: «Моє ставлення до вчинку вчительки Лідії Михайлівни»


"Уроки французької"аналіз твору – тема, ідея, жанр, сюжет, композиція, герої, проблематика та інші питання розкриті у цій статті.

У 1973 році було публіковано одне з кращих оповідань Распутіна «Уроки французької». Сам письменник виділяє його серед своїх творів: Там мені нічого не довелося вигадувати. Все відбувалося зі мною. По прототип ходити далеко не довелося. Мені треба було повернути людям те добро, яке вони свого часу зробили для мене».

Розповідь Распутіна «Уроки французької» присвячена Анастасії Прокопівні Копилової, матері його друга відомого драматурга Олександра Вампілова, яка все життя пропрацювала в школі. В основу оповідання лягло спогад дитячого життя, воно, за словами письменника, «було з тих, які гріють навіть за слабкого дотику до них».

Розповідь автобіографічна. Лідія Михайлівна названа у творі своїм власним ім'ям (прізвище її - Молокова). У 1997 році письменник у розмові з кореспондентом журналу «Література в школі» розповідав про зустрічі з нею: «Нещодавно була в мене в гостях, і ми з нею довго і відчайдушно згадували нашу школу, і ангарське селище Усть-Уда майже півстолітньої давності, і багато з того важкого та щасливого часу».

Рід, жанр, творчий метод

Твір «Уроки французької» написано у жанрі оповідання. Розквіт російського радянського оповідання посідає двадцяті (Бабель, Іванов, Зощенко) і потім шістдесяті-сімдесяті (Козаков, Шукшин та інших.) роки. Оперативніше за інші прозові жанри розповідь реагує на зміни в суспільному житті, тому що вона швидше пишеться.

Розповідь вважатимуться найдавнішим і з літературних жанрів. Короткий переказ події — випадку на полюванні, поєдинку з ворогом тощо — вже є усною розповіддю. На відміну від інших пологів та видів мистецтва, умовного за своєю суттю, розповідь споконвічно властива людству, виникнувши одночасно з промовою і будучи не лише передачею інформації, а й засобом громадської пам'яті. Розповідь є первісною формою літературної організації мови. Розповіддю прийнято вважати закінчений прозовий твір обсягом до сорока п'яти сторінок. Це приблизна величина — два авторські аркуші. Така річ читається "на одному диханні".

Розповідь Распутіна "Уроки французької" - реалістичний твір, написаний від першої особи. Його повною мірою можна вважати автобіографічним оповіданням.

Тематика

«Дивно: чому ми так само, як і перед батьками, щоразу відчуваємо свою провину перед учителями? І не за те, що було в школі, — ні, а за те, що сталося з нами поеле». Так письменник починає свою розповідь «Уроки французької». Тим самим він визначає основні теми твору: взаємини вчителя та учня, зображення життя, освітленого духовним та моральним змістом, становлення героя, набуття ним духовного досвіду у спілкуванні з Лідією Михайлівною. Уроки французької, спілкування з Лідією Михайлівною стали для героя уроками життя, вихованням почуттів.

Ідея

Гра на гроші вчительки зі своїм учнем, з погляду педагогіки, - вчинок аморальний. Але що стоїть за цим вчинком? - Запитує письменник. Бачачи, що школяр (у голодні повоєнні роки) недоїдає, вчителька французької під виглядом додаткових занять запрошує його до себе додому і намагається підгодувати. Вона надсилає йому посилки, неначе від матері. Але хлопчик відмовляється. Вчителька пропонує грати на гроші і, природно, «програє», щоби на ці копійки хлопчик зміг купити собі молока. І щаслива, що їй удається цей обман.

Ідея оповідання полягає в словах Распутіна: «Читач навчається у книг не життя, а почуттям. Література, на мій погляд, це насамперед виховання почуттів. І насамперед доброти, чистоти, шляхетності». Ці слова безпосередньо відносяться до оповідання «Уроки французької».

Основні герої

Головними героями оповідання є одинадцятирічний хлопчик та вчителька французької мови Лідія Михайлівна.

Лідії Михайлівні було не більше двадцяти п'яти років і "в особі її не було жорстокості". До хлопчика вона поставилася з розумінням та співчуттям, оцінила його цілеспрямованість. Вона розглянула у своєму учні чудові здібності до навчання та готова будь-якими способами допомогти їм розвиватися. Лідія Михайлівна наділена незвичайною здатністю до співчуття та доброти, за що й постраждала, втративши роботу.

Хлопчик вражає своєю цілеспрямованістю, бажанням за будь-яких обставин вивчитися і вийти в люди. Розповідь про хлопчика може бути представлена ​​у вигляді цитатного плану:

1. «Щоб вчитися далі... і мені довелося споряджатися до райцентру».
2. «Вчився я і тут добре... з усіх предметів, крім французької, у мене трималися п'ятірки».
3. «Так мені було погано, так гірко й похололо! — гірше за всяку хворобу».
4. "Отримавши його (рубль), ... я купував на базарі баночку молока".
5. «Вони били мене по черзі... не було того дня людини нещаснішою за мене».
6. «Я лякався і губився... вона здавалася мені людиною незвичайною, не була схожа на всіх інших».

Сюжет та композиція

«Я пішов у п'ятий клас у сорок восьмому році. Правильніше сказати, поїхав: у нас у селі була лише початкова школа, тому, щоб навчатися далі, мені довелося споряджатися з дому за п'ятдесят кілометрів до райцентру». Одинадцятирічний хлопчик уперше волею обставин відірвано від сім'ї, вирвано від звичного оточення. Однак маленький герой розуміє, що на нього покладено надії не лише рідних, а й усього села: адже він, на одностайну думку односельців, покликаний бути «вченою людиною». Герой докладає всіх зусиль, долаючи голод і тугу по дому, щоб не підвести земляків.

З особливим розумінням до хлопчика підійшла молода вчителька. Вона почала додатково займатися з героєм французькою, розраховуючи вдома підгодувати його. Гордість не дозволила хлопчику прийняти допомогу від сторонньої людини. Не увінчалася успіхом витівка Лідії Михайлівни з посилкою. Вчителька наповнила її «міськими» продуктами і цим видала себе. У пошуках способу допомогти хлопчику вчителька пропонує йому зіграти на гроші у «пристінок».

Кульмінація оповідання настає після того, як вчителька почала грати з хлопчиком у пристінок. Парадоксальність ситуації загострює розповідь до краю. Вчителька не могла не знати, що на той час подібні стосунки вчителя з учнем могли призвести не тільки до звільнення з роботи, а й до кримінальної відповідальності. Хлопчик цього не розумів. Але коли лихо все ж таки трапилося, він почав розуміти поведінку вчительки глибше. І це призвело його до усвідомлення деяких аспектів тогочасного життя.

Фінал оповідання майже мелодраматичний. Посилання з антоновськими яблуками, яких він, житель Сибіру, ​​ніколи не куштував, ніби перегукується з першою, невдалою посилкою з міською їжею — макаронами. Все нові і нові штрихи готують цей фінал, який виявився зовсім несподіваним. В оповіданні серце недовірливого сільського хлопчика відкривається перед чистотою молодої вчительки. Розповідь напрочуд сучасна. У ньому велика мужність маленької жінки, прозріння замкнутої, неосвіченої дитини, у ній уроки людяності.

Художня своєрідність

З мудрим гумором, добротою, людяністю, а головне з повною психологічною точністю описує письменник взаємовідносини голодного учня з молодою вчителькою. Розповідь тече неквапливо, з побутовими подробицями, але його ритм непомітно захоплює.

Мова розповіді проста і водночас виразна. Письменник уміло використовував фразеологічні звороти, домагаючись виразності та образності твору. Фразеологізми в оповіданні «Уроки французької» здебільшого виражають одне поняття та характеризуються певним значенням, яке часто дорівнює значенню слова:

«Вчився я й тут добре. Що мені лишалося? Потім я сюди і приїхав, іншої справи у мене тут не було, а ставитись абияк до того, що на мене покладалося, я тоді ще не вмів »(ліниво).

"У школі я птицю до цього не бачив, але, забігаючи вперед, скажу, що в третій чверті він раптом, як сніг на голову, впав на наш клас" (несподівано).

«Наголодавшись і знаючи, що мій харч довго не протримається, як би я його не економив, я наїдався до відвалу, до різі в животі, а потім через день або два знову підсаджував зуби на полицю» (голодати).

«Але замикатися не було жодного сенсу, Тишкін встиг продати мене з тельбухами» (зрадити).

Однією з особливостей мови оповідання є наявність обласних слів та застарілої лексики, характерною для часу дії оповідання. Наприклад:

Квартирувати - знімати квартиру.
Полуторка - вантажна машина вантажопідйомністю 1,5 т.
Чайна — рід громадської їдальні, де відвідувачам пропонують чай та закуски.
Пошпуркати - Посьорбати.
Голяний окроп - Чистий, без домішок.
В'якати — балакати, говорити.
Тюкати - Несильно вдаряти.
Хлюзда — шахрай, обманщик, шулер.
Притайка — те, що заховано.

Значення твору

Творчість У. Распутіна незмінно приваблює читачів, оскільки поруч із повсякденним, побутовим у творах письменника завжди присутні духовні цінності, моральні закони, неповторні характери, складний, часом суперечливий, внутрішній світ героїв. Роздуми автора про життя, про людину, про природу допомагають нам виявляти в собі та в навколишньому світі невичерпні запаси добра та краси.

У складний час довелося вчитися головного героя оповідання. Післявоєнні роки були своєрідним випробуванням не тільки для дорослих, а й для дітей, тому що і хороше, і погане в дитинстві сприймається набагато яскравіше та гостріше. Але труднощі гартують характер, тому головний герой часто виявляє такі якості, як сила волі, гордість, почуття міри, витримка, рішучість.

Через багато років Распутін знову звернеться до подій минулих років. «Наразі, коли досить велика частина мого життя прожита, я хочу осмислити і зрозуміти, наскільки правильно і корисно я її провів. У мене багато друзів, які завжди готові допомогти, мені є що згадати. Тепер я розумію, що найближчий мій друг — моя колишня вчителька, вчителька французької мови. Так, через десятиліття я згадую саме про неї, як про вірного друга, єдину людину, яка розуміла мене під час навчання в школі. І навіть через роки, коли ми зустрілися з нею, вона виявила до мене жест уваги, надіславши яблука та макарони, як раніше. І ким би я не був, що б від мене не залежало, вона завжди ставитиметься до мене лише як до учня, тому що я для неї був, є і завжди залишатимуся учнем. Зараз я згадую, як тоді вона, взявши провину на себе, покинула школу, а мені на прощання сказала: «Вчися добре і ні в чому не звинувачуй себе!». Цим вона зробила мені урок і показала, як має чинити справжня добра людина. Адже недаремно кажуть: шкільний учитель — учитель життя».

Які моральні проблеми порушуються в оповіданні "Уроки французької"?

    Проблеми моралі та моральності, на які звертає увагу автор, можна назвати вічними. Але де знаходиться та грань, переступивши яку вчинок стає моральним та/або аморальним? На прикладі оповідання Уроки французької це особливо очевидно: візьмемо, наприклад, гру на гроші, чи моральна вона чи аморальна? На перший погляд, відповідь очевидна. Але не все так просто у житті, каже Распутін. Навіть на вигляд аморальні вчинки можуть нести добро, якщо вони викликані благородними почуттями, і вчинок Лідії Михайлівни підтвердження цього. Співчуття та співчуття, вміння співпереживати – рідкісні якості, яких іноді так не вистачає у житті.

    Моральною проблемою розповіді Распутіна Уроки французької є пошук відповіді питанням, що таке моральність. Фабула подій показує, що совість і мораль на боці директора школи: він звільняє вчительку французької мови за азартну гру на гроші з учнем, при цьому щиро висловлюючи обурення такою поведінкою. Але ця людина, сліпо наступна готовим нормам, зверху спущеним директивам, не в змозі зрозуміти, що любов до дитини, прагнення її врятувати іноді важливіше за догм. Лідія Михайлівна зрозуміла, що напівголодний хлопчик із гордості не візьме від неї допомогу безпосередньо, тому пропонує йому зіграти у гру, яка давно вже стала джерелом заробітку героя. Поведінка педагога дає розуміння те, що моральність часто виходить поза межі загальноприйнятих норм, котрий іноді перекреслює ці норми в ім'я порятунку людини.

    Головною моральною проблемою цієї розповіді є питання про те, як залишитися людиною, якщо все в житті не так просто і красиво, як хотілося б. Важкі повоєнні роки, хлопчик поїхавши навчатися в місто часом виявляється зовсім без грошей і йому нема на що купити навіть молоко. Від безвиході він починає грати на гроші і стикається з жорстокістю однолітків, із заздрістю, з підлістю та зрадою. Це негативна сторона життя, яку довелося дізнатися про героя.

    І як противагу показана добра й розуміюча вчителька, якій надзвичайно шкода голодного та обірваного хлопчика і яка не може йому допомогти відкрито – адже з гордості хлопчик не приймає її допомоги. Але співчуття – прекрасне почуття та вчителька знаходить вихід, вона сама починає грати з учнем на гроші. Чи це аморально, чи це ще один урок, який дає не по роках мудра вчителька своєму учневі? Мені здається, що друге. Навряд чи головний герой був такий наївний, щоб не розуміти, що вчителька зовсім не з азарту вирішила грати в чіку. Він бачив, що йому намагаються допомогти, але намагаються обставити цю допомогу таким чином, щоб не оббити юнацьке самолюбство та максималізм.

    І звичайно добро виявилося караним – вчительку звільняють. І в цьому ще одна моральна проблема – якщо прагнеш допомагати іншим безкорисливо, треба бути готовим до того, що за це доведеться розплачуватися самому. І тільки по-справжньому добра людина може піти на таку жертву.

Тема уроку: Проблеми моральності, підняті В. Г. Распутін в оповіданні
"Уроки французької".
Цілі уроку:
1. Познайомити учнів з:
деякими рисами особистості письменника,
головними темами його творчості,
історією створення оповідання.
2. Допомогти розкрити духовні цінності, які роблять людину багатшою і доброю.
3. Виховувати спостережливість, чуйність, доброту.
Обладнання: портрет В.Г. Распутіна, тлумачний словник за редакцією С. І. Ожегова
(значення слова "автобіографія"), ілюстрації до оповідання (кадри з х/ф)
Оформлення дошки: епіграф: «Чим людина розумніша і добріша, тим більше вона помічає добра
у людях» (Л.Н.Толстой)
Хід уроку.
1. Вступне слово вчителя.
Діти, сьогодні ми на уроці літератури познайомимося з творчістю В. Г. Распутіна,
дізнаємося історію створення оповідання «Уроки французької» і які уроки доброти отримав
головний герой від своєї вчительки, а також спробуємо розкрити
проблеми оповідання.
Валентин Григорович Распутін народився у селянській сім'ї. Мати - Распутіна Ніна
Іванівна, батько – Распутін Григорій Микитович. Дитинство майбутній письменник провів у
селі Аталанка. “Дитинство моє довелося на війну і голодні повоєнні роки,
Згадує письменник. Воно було нелегке, але воно, як я тепер розумію, було
щасливі. Закінчивши місцеву початкову школу, змушений був один виїхати за п'ятдесят
кілометрів від будинку, де була середня школа. Після школи вступив на історика
філологічний факультет Іркутського державного університету.
Живе і
працює в Іркутську та Москві. У студентські роки був позаштатним кореспондентом
молодіжної газети. Один із його нарисів звернув на себе увагу редактора. У 1980-х
роках був членом редакційної колегії журналу "Романгазета". Перше оповідання “Я
забув запитати у Льошки...” опубліковано 1961 року.
Распутін В. Г. зазначає, що “письменником людини робить його дитинство, здатність
ранньому віці побачити і відчути все те, що дає йому право взятися за перо.
Освіта, книги, життєвий досвід виховують та зміцнюють надалі цей дар, але
народитися йому слід у дитинстві”.
2. Головні слова у творчості письменника - совість і пам'ять. (Прикріплює на дошку
надруковані терміни)
Свою статтю про історію створення оповідання «Уроки французької» Валентин Григорович
назвав "Уроки доброти". Давайте прочитаємо її (читання вголос статті «Уроки доброти»
учнями)

Чому в назві статті та оповідання вжито слово уроки? (Відповіді учнів)
Про які закони доброти говорить автор у статті «Уроки доброти»? (відповіді
учнів)
3.Робота з епіграфом.
«Чим людина розумніша і добріша, тим більше вона помічає добра в людях» (Л.Н.Толстой).
У чому полягає сенс епіграфу? (Відповіді учнів)
4. Розповідь «Уроки французької» твор автобіографічне.
Що таке автобіографія? (Відповіді учнів).
Автобіографія – опис свого життя.
Сьогодні ми познайомимося з новим літературним поняттям.
оповідання. Звернемося до словника.
5 . Розмова з питань.
Які почуття та думки викликала розповідь «Уроки французької»? (Відповіді учнів).
Чому розповідь називається «Уроки французької»? (Відповіді учнів)
На які частини можна розділити розповідь?
Хто є головним героєм першої частини оповідання? (Оповідач).
Хто знаходиться у центрі оповідання? (Вчителька Лідія Михайлівна).
Знайдіть у тексті опис портрета Лідії Михайлівни та випишіть ключові слова.
(«Вона сиділа переді мною акуратна вся, розумна і красива, красива і в одязі, і в
своєї жіночої молодої пори, яку я невиразно відчував, до мене доходив запах
духів від неї, який я приймав за самий подих…» «Лідії Михайлівні тоді
було, напевно, років 25 чи близько того; я добре пам'ятаю її правильне і тому не
надто живе обличчя з примруженими, щоб приховати в них косинку, очима…»).
Ключові слова і словосполучення «уважні очі, що косять», «красива»,
"уважно оглядала клас" і т. д.).
Який прийом застосовує автор у описі Лідії Михайлівни? (В описі Лідії
Михайлівни використано протиставлення. Антитезою опису вчительки
є опис самого героя. Лідія Михайлівна протиставлена ​​директору, та
не тільки опис зовнішності.).
Що ріднить її з головним героєм оповідання?
Нині ж, хлопці, давайте знайдемо уривок, який починається словами: « Не склад! -
оголосив Вадик», і прочитаємо його за ролями.

Чому нашому герою довелося змиритись? (бо він не міг довести свою
правоту).
Чому хлопчик почав грати в «чику»?
(Хлопчик став грати в «чику», бо спочатку не зрозумів нечесного характеру
Ігри, на першому плані було лише прагнення виявити спритність. Ще він зрозумів, що,
потренувавшись, зможе вигравати гроші та витрачати їх на молоко. Так він і
робив: «Я не дозволяв собі занадто захоплюватися грою ... Мені потрібен був тільки
рубль».)
Чому Вадик та Птаха побили героя? (Герой швидко зрозумів, що Вадик хитрує у грі,
отримує більшу частину грошей. А наш герой після довгих тренувань досяг хороших
результатів у грі, він не хитрує, як Вадик, а грає чесно. Але гра на гроші не
може бути чесною. Чесних вона не приймає.)
Хлопці, ми залишили нашого героя у дуже складній ситуації: його жорстоко та підло побили.
Знайдемо уривок, який починається словами: «вони били мене…» і прочитаємо
виразно.
Як поводиться герой у бійці і після неї? (Мужньо. Герой знає, що за нього
ніхто не заступиться. Він майже не захищається, тільки кричить: «Перевернув!»,
обстоюючи справедливість).
Якою ж людиною показав себе в цьому епізоді наш герой?
важливим.)
Чому хлопчик довірився Лідії Михайлівні та розповів усю правду? (Лідія
Михайлівна намагається з'ясувати все жартом. Герой же невміло бреше. Якби справа
дійшло до директора, то героєві загрожував би виняток зі школи. Він боїться ганьби,
боїться здатися ненадійною людиною.)
Чи зустрічали ви вчителів, схожих на Лідію Михайлівну? (Відповіді учнів).
Чому не будь-якому вчителю можна довіритися? (Відповіді учнів).
Чому Лідія Михайлівна зважилася на гру у «заміряшки» зі своїм учнем?
(Лідія Михайлівна зрозуміла, що допомогу хлопчик не прийме, та
вирішила використати відомий йому засіб – гру на гроші. Вона
спеціально підлаштовується під нього, просить не видавати Василеві
Андрійовичу. Вчителька підбурює хлопчика безвідмовними прийомами:
«Невже боїшся»; піддається їм, а коли він викриває нечесну гру. то робить
вигляд, що безсовісно обманює героя. Так вона добилася, що
хлопчик став вигравати гроші та купувати собі молоко.)
Чи вона педагогічно вчинила? (Ні. Вона хотіла допомогти хлопцеві витримати
випробування голодом, і вона розуміла, що в іншій формі цей незвичайний учень
допомоги від неї не прийме.)
Яким є ваше ставлення до вчинку вчителя? (Відповіді учнів).

А як повівся директор? (Директор звинуватив вчительку у найстрашніших гріхах
і вигнав зі школи. У цьому епізоді протиставляються доброта, чуйність,
чуйність, довірливе, поважне ставлення до дітей Лідії Михайлівни та
черствість, неуважність бездушність директора. Він повинен був знати про
тяжкому становищі хлопчика.)
Чому Лідія Михайлівна змусила героя займатися додатково? І чому для
хлопчика це були болючі дні?
(Вона вирішила таким чином відволікти героя від гри в гроші, врятувати від знущань
та побиття. Хлопчик цього не розумів. А оповідача, вже доросла людина, згадуючи
події свого дитинства, розуміє, що вчителька врятувала його, допомогла йому).
Як ви оцінюєте цей вчинок? (Доброта, чуйність).
Як поводиться Лідія Михайлівна? Чому вона не пояснила свого вчинку директору?
(Вона відповідає на обурення директора спокійно, не викручується, не
виправдовується. Її розгубленість видають перші секунди після «викриття»: вона
«повільно, дуже повільно піднялася з колін, розчервоніла і скуйовджена ...»)
Які вчинки Лідії Михайлівни свідчать про те, що в ній є
добро? (Вона намагається нагодувати хлопчика, надсилає посилку, починає з ним гру,
нарешті, досягає свого, і хлопчик знову може купувати молоко).
У чому сенс закінчення оповідання? (Вона підкреслює відповідальність, доброту,
чуйність вчительки).
Як ви вважаєте, що відчував герой, отримавши цю посилку? (Зустрівши згодом
свою вчительку, автор дізнався, що вона і не пам'ятає про цю посилку).
Як ви вважаєте, чому? (Відповіді учнів).
Як цей факт допомагає зрозуміти головну думку оповідання? (Добро безкорисливо, воно не
вимагає нагороди, воно передається від людини до людини і повертається до тих, від
кого воно виходило).
6.Підсумок уроку.
Чи вдалося Распутіну на прикладі історії зі свого дитинства розповісти, що таке закони
доброти, що вони існують так само, як і справжні добрі люди? (відповіді
учнів).
7. Оцінювання учнів
8. Домашнє завдання.
Написати твір на тему: «Моє ставлення до вчинку вчительки Лідії
Михайлівни»

Вибір редакції
Тонкість Сходу, сучасність Заходу, теплота Півдня та загадковість Півночі – все це про Татарстан і про його людей! Уявляєте, наскільки...

Хуснутдінова ЄсеніяДослідна робота. Зміст: вступ, народні промисли та ремесла челябінської області, народні промисли та...

Під час круїзу Волгою мені вдалося відвідати найцікавіші місця на теплоході. Я познайомився з членами екіпажу, побував у рубці.

1948 року в Мінеральних водах помер батюшка Феодосій Кавказький. Життя і смерть цієї людини була пов'язана з багатьма чудесами.
Божа та духовна влада Що таке влада? Звідки вона взялася? Чи вся влада від Бога? Якщо так, то чомусь у світі стільки злих,...
- У Біблії сказано: «Нема влади, а не від Бога. А влада від Бога вчинена суть». Як правильно розуміти цю фразу в контексті...
Можливо, слово «майонез» походить від французького слова «moyeu» (одне із значень – жовток), а може бути на ім'я міста Маон - столиці...
Молитва до святих софронія та інокентія іркутська Софроній та іннокентій іркутська