Проблема моральної свідомості особистості повісті Булгакова «Собаче серце. Основна проблематика "собачого серця"


Управління освіти адміністрації муніципального району імені Лазо Хабаровського краю

Муніципальне Бюджетне Загальноосвітня установаСередня Загальноосвітня школасела Бичова Муніципального районуімені Лазо Хабаровського краю

УМК. Література.9 клас 2 (ступінь)

Урок (другий на тему) літератури в 9 класі по повісті « Собаче серце». На першому уроці учні знайомилися з біографією письменника, історією створення повісті та її долею, аналізували ключові епізоди. становили характеристики персонажів. Виявляли авторську позиціюдо проблем, зазначених у повісті.

Література:

1. УМК Література

2. Додаток до журналу Перше вересня. Література

3. «Собаче серце»

5. «Словник термінів»

Різні точки зору створюють умови для активної дискусії, у ході якої учні навчаються викладати свої думки, аргументувати та відстоювати свою точку зору, робити висновки. А також вислуховувати іншу точку зору, приймати її чи заперечувати. Проблема перебудови світу – основна проблема другого уроку (для розгляду цієї проблеми з різних позицій на урок запрошений єрей приходу Стрітення Господнє отець Максим).

Тема урока: Моральна проблематикаповісті М.Булгакова «Собаче серце»

Цілі уроку:

· Осмислення змісту повісті «Собаче серце»

· Розширення та поглиблення уявлення учнів про М.Булгакова як про майстра художнього слова.

· Вміння виділяти основні проблеми, підняті автором у творі.

Завдання уроку:

· Залучити учнів до самостійної дослідницької та творчої діяльності.

· Сприяти розвитку умінь формулювати проблематику твору, аргументувати свою точку зору.

· Збудити хлопців до роздумів про моральність.

Методичні прийоми:

· Створення проблемної ситуації.

· Робота з текстом.

· Бесіда за змістом повісті.

· Аналіз ключових епізодів.

Обладнання:

Портретписувача, тексти повісті, словник літературознавчих термінів,

Фільм повісті «Собаче серце».

Епіграф:

Моральність – прийняття на себе відповідальності за свої

вчинки. Вищий капітал нації – моральні якостінароду.

Слова:

· Моральність

· Гуманізм

· Співчуття

· Людинолюбство

Хід уроку:

· Організаційний момент.

· Здрастуйте, хлопці. Рада нашій зустрічі. Сьогодні відбудеться серйозна розмована моральну проблематику.

· Слово вчителя.

· Проблема перебудови світу існувала за всіх часів. Люди мріяли про життя без насильства та зла, воїн та ненависті. Але світ завжди був недосконалий. Люди погрязли в гріхах: зраджували ближнього свого, вбивали, доносили, з заздрості та гордості не помічали чужих страждань, перестали шанувати старших. Чи можна було врятувати людство від загибелі? У чому його спасіння?

· У чому вбачають порятунок людства представники православної церкви?Слово надається Отцю Максиму.

· Питання: «Сутність сходження Ісуса Христа на плаху». Чи не була марною його жертва?

· Вчитель.

Отже, минуло понад 2000 років після розп'яття Христа. Чи стало суспільство кращим? І ідея перебудови світу знову опановує умами окремих особистостей. У художній літературі ця ідея на той час знайшла відгук. Серед письменників намітилися розбіжності: одні визнавали революційне перетворення суспільства, тобто. зміну ладу насильницьким шляхом, «загнати людство у щастя» Інші вітали еволюційний шлях розвитку суспільства, тобто. через духовне та моральне виховання.

Повість М.Булгакова «Собаче серце» – це спроба письменника показати, як позначиться на суспільстві насильницьке втручання у закони природи. Чи можна створити моральне суспільствореволюційним шляхом? Максим Горький у 1918 році у статті « Несвоєчасні думки» називав В.Ульянова - Леніна великим експериментатором над народом, порівнюючи його з хіміком, який проводить досліди.

Герой Булгакова невипадково носить прізвище Преображенський, це пластичний хірург , що займається перетворенням зовнішності людини. І ось він зважується на ще один науковий експеримент.

· Створення проблемної ситуації:

Вчитель ставить перед учнями такі завдання (клас ділиться на мікрогрупи, обговорення, робота зі словником, висловлювання своєї думки.)

· 1група: виявити мету експерименту професора Преображенського.

· 2група: що необхідно для виховання моральної людини?

· 3група: в яких умовах знаходився «гомосапієнс» Шаріков? Чи були створені всі умови для нього морального розвитку?

· 4 група: який результат цього експерименту? Чому він провалився?

Після дискусії виступи груп слово надається Отцю Максиму, який дає відповідь на проблемні питанняуроку:

· Що є основою морального виховання?

· За якими законами повинна жити людина?

· Чи можна насильно створити ідеальне суспільство та моральну особистість?

Підсумок уроку. Слово вчителя.

Ми не випадково сьогодні говорили про моральність. Ви на порозі дорослого життя, вам неодноразово доведеться приймати рішення самим, без чиєїсь – чи підказки, робити вибір. Від того, якими життєвими принципамиви керуватиметеся, залежить ваша доля, доля ваших близьких людей, доля країни.

Повість Булгакова, написана на початку минулого століття, є актуальною і в наші дні і є попередженням майбутнім поколінням. Булгаков попереджає нас: «Собаче серце у союзі з людським розумом – головна загроза нашого часу». Автор повісті вважає, що нове суспільство має дотримуватися гуманістичних принципів у взаєминах людей, які ґрунтуються на повазі до своєї культури, праці, знань. Моральність відстає, відповідає новому ладу, тому проблема збереження, відродження духовності, моральності залишається невирішеною.

Пройде ще багато часу, перш ніж «кулькові» зникнуть із нашого життя. Але так хочеться вірити, що цей час настане.

Відмітки за урок:

Рефлексія: яка з проблем, поставлених М.Булгаковим у повісті, здалася вам особливо актуальною в наш час? Чим торкнулася вас?

Домашнє завдання: Написати есе на тему (на вибір)

1. «Які почуття викликає Шаріков-людина?»

2. "Яких людей уособлює герой повісті Швондер?"

3. «Маральне суспільство – це утопія чи реальність?»

Додаток до уроку

Очікувані відповіді мікрогруп(Короткий коментар з питань завдань)

· Ціль експерименту професора Преображенського?

Професор задумує покращити людську породу, створити нову людину, пересадивши собаці частину людського мозку.

· Що необхідне морального виховання людини?

Необхідні любов, увага, повага, доброта і турбота про молодших і старих, гуманне ставленнядо світу, чесність і щирість у взаєминах, взаєморозуміння і взаємодопомога, вміння співчувати, чути і прощати.

· Чи були створені умови для морального виховання Шарікова?

Преображенський, будучи людиною інтелігентною, вірить у силу мистецтва та добра. Він оточує Шарікова турботою і увагою, намагається навіяти йому правила поведінки у суспільстві, привчити до культури поведінки. І він, і Борменталь не можуть зрозуміти, чому невігластво та грубість із приходом нової владистали повсюдними, і намагаються викорінити згубні звички донора у своєму дітищі.

· Який результат експерименту?

Експеримент провалився! Шариков, він Поліграф Поліграфич успадкував найгірші якості своїх донорів: агресивність, неосвіченість, бездуховність, грубість і хамство. Життя мешканців квартири перетворилося на справжнє пекло: лайка, недопалки на підлозі, сморід. Впевненість Шарікова у своїй правоті та безкарності знаходять підтримку в особі Швондера, голови домкому, ідейного наставника Шарікова. Шариков швидко засвоїв головне правило господарів життя: грабуй награбоване, поділи все порівну, знищуй; з бродячого собаки він перетворився на санітара з очищення міста від собі подібних, не визнаючи спорідненості. Йому так і не змогли ні Преображенський, ні Борменталь, ні Зіночка прищепити такі поняття, як сумління, мораль, сором, повага до жінки. Підлість, ненависть, злість – ось портрет нової людини. Добрі наміри Преображенського обернулися трагедією, що мало не коштувала творцю життя. Він встигає виправити свою помилку, повернувши Шарікова до свого колишнього стану.

· Чому експеримент професора Преображенського провалився?

Тому що не можна насильницьким шляхом створити ідеальне суспільство. «Не можна залізною річкою загнати людство у щастя». Там, де зло, насильство, не може бути мови про моральної особистості, Про моральне суспільство».

М.Булгаков повістю «Собаче серце» попереджав про ті руйнівні перетворення, які відбудуться після революції 1917 року. Результат її - тоталітарний режим, який проіснував нашій країні не одне десятиліття; укорінена і повсюдна кульківщина, що виявляється у грубості та байдужості чиновників стосовно свого народу. І сьогодні ми відчуваємо на собі результати невдалого експерименту щодо перетворення на щасливу націю. Шарикови проникли у всі сфери життя: судді засуджують ні в чому не винних людей, лікарі відмовляють у допомозі хворим, старі опиняються без притулку та опіки близьких, матері відмовляються від своїх дітей, чиновники, глухі до потреб народу, дбають лише про свій добробут.

М.А. Булгаков - один із найбільш яскравих і талановитих письменниківсередини 20 ст. Теми його творів залишаються актуальними та зберігають глибокий зміст, завдяки своїй багатогранності та оригінальності. Одним з найбільш відомих творівє повість «Собаче серце».

Твір був написаний 1925 року, проте опублікувати його змогли лише 1987. Заборона на публікацію була прямо пов'язана зі змістом твору і практично прямою критикою реалій радянської дійсності 20-х років.

Назва повісті «Собаче серце» може бути витлумачена по-різному. Перше, найочевидніше, - автор просто вибрав таку назву виходячи з описаних у творі подій (герой живе із серцем собаки). Також можна трактувати слово «собаче» і в переносному значенні, тобто «дуже погане» (наприклад, «собаче життя», «собача робота»). З огляду на це значення можна зробити висновок, що у Шарікова «собаче» серце. З доброго та симпатичного псавін перетворився на злісного, корисливого і хамуватих недолюдини.

Тема твору – це неймовірний експеримент, який закінчується перетворенням собаки на людину, а також наслідки, до яких це призвело. Використовуючи гротеск, автор вводить у звичайну міську дійсність елементи фантастики. Дія повісті починається з того, що професор Ф.Ф. Преображенський вирішується провести експеримент з пересадки гіпофіза і насіннєвих залоз людини бродячому псу. Операція дає дивовижний результат – пес починає поступово перетворюватися на людину. Причому, згодом, він дедалі більше нагадує свого «донора» - злодія та п'яницю Клима Чугункіна. Так бездомний пес Шарик стає Поліграфом Поліграфовичем Шаріковим. Професор Преображенський та його помічник доктор Борменталь намагаються прищепити Шарикову гарні манериі виховати його, але всі їхні зусилля виявляються марними. Їхній підопічний отримує документи і вимагає прописку, постійно приходить п'яним, пристає до прислуги; він починає працювати у відділі з вилову бродячих котів, приводить додому жінку і пише на професора донос. Шариков буквально руйнує життя професора, і навіть губить його віру у можливість перевиховання.

Автор ставить перед читачем одразу кілька проблем. Це і питання втручання в закони природи - професор Преображенський рухаємо найдобрішими намірами, але результат виявляється прямо протилежним. Він змушений боротися із непередбачуваними наслідками свого експерименту. Також автор торкається питань взаємовідносин інтелігенції та народу в післяреволюційний час. В іронічних тонах Булгаков описує дурні бюрократичні зволікання та безкультур'я. Засуджує безграмотність, невігластво та дурість.

У творі часто використовується прийом контрасту – професор Преображенський та його оточення протиставляються агресивно-налаштованому та абсурдному світу, розкритому через образи Швондера та інших членів домкому. Також автор часто використовує гротеск та іронію, підкреслюючи недоліки та безглуздість того, що відбувається.

Фінал повісті повчальний. Добрі наміри Преображенського обертаються трагедією. Єдиний вихідстало повернення Шарика у вихідне становище.

Творчість Булгакова – вершинне явище російської художньої культури XX ст. Трагічна доля Майстра, позбавленого можливості бути надрукованою, почутою. З 1927 по 1940 Булгаков не побачив у пресі жодного свого рядка.

Михайло Опанасович Булгаков прийшов у літературу вже у роки радянської влади. Він випробував усі складнощі та протиріччя радянської дійсності тридцятих років. Дитинство та юність його пов'язані з Києвом, наступні роки життя – з МЬсквою. Саме у московський період життя Булгакова була написана повість «Собаче серце». У ній із блискучою майстерністю та талантом розкрито тему дисгармонії, доведену до абсурду завдяки втручанню людини у вічні закони природи.

У цьому творі письменник піднімається на вершину сатиричної фантастики. Якщо сатира констатує, то сатирична фантастика попереджає суспільство про майбутні небезпеки та катаклізми. Булгаков втілює свою переконаність у перевагу нормальної еволюції перед насильницьким методом вторгнення у життя, він говорить про страшну руйнівну силу самозадоволеного агресивного нововведення. Ці теми є вічні, і вони не втратили свого значення і тепер.

Повість «Собаче серце» відрізняється гранично ясною авторською ідеєю: революція, що відбулася в Росії, стала не результатом природного духовного розвитку суспільства, а безвідповідальним і передчасним експериментом. Тому країну необхідно повернути до її колишнього стану, не допустивши незворотних наслідків такого експерименту.

Отже, подивимося на головних героїв «Собачого серця». Професор Преображенський – демократ з походження та переконань, типовий московський інтелігент. Він свято служить науці, допомагає людині, ніколи не зашкодить їй. Гордий і величний, професор Преображенський так і сипле старовинними афоризмами. Будучи світилом московської генетики, геніальний хірург займається прибутковими операціями з омолодження старіючих жінок.

Але професор замислюється покращити саму природу, він вирішує позмагатися із самим життям, створити нову людину, пересадивши собаці частину людського мозку. Так на світ з'являється Шаріков, що втілює у собі нового радянської людини. Які перспективи його розвитку? Нічого вражаючого: серце бродячого собаки та мозок людини з трьома судимостями та яскраво вираженою пристрастю до алкоголю. Ось те, з чого має розвинутися Нова людина, нове суспільство.

Шариков будь-що-будь хоче вибитися в люди, стати не гірше за інших. Але він не може зрозуміти, що для цього треба пройти шлях довгого духовного розвитку, потрібна праця з розвитку інтелекту, кругозору, оволодіння знаннями. Поліграф Поліграфович Шариков (так тепер називають істота) одягає лаковані черевики та отруйного кольору краватку, але в іншому його костюм брудний, неохайний, без смаку.

Людина з собачою вдачею, основою якої був люмпен, почувається господарем життя, він нахабний, чванливий, агресивний. Конфлікт між професором Преображенським та людиноподібним люмпеном абсолютно неминучий. Життя професора та мешканців його квартири стає справжнім пеклом. Ось одна з їхніх побутових сцен:

«-... недопалки на підлогу не кидати, всоте прошу. Щоб я більше не чув жодного лайливого слова в квартирі! Не начхати! Он плювальниця, - обурюється професор.

- «Щось ви мене, тату, боляче стискаєте», - раптом плаксиво вимовив чоловік».

Всупереч невдоволенню господаря будинку, Шариков живе по-своєму: вдень спить на кухні, ледарить, творить усілякі неподобства, впевнений, що «нині кожен має своє право». І в цьому він не один. Поліграф Поліграфович знаходить союзника в особі Швондера – місцевого голови домкому. Той несе таку саму відповідальність, як і професор, за людиноподібного монстра. Швондер підтримав соціальний статусШарікова, озброїв його ідейною фразою, він ідеолог, його «духовний пастир». Швондер забезпечує Шарікова «науковою» літературою, дає тому на «вивчення» листування Енгельса з Каутським. Звіроподібна істота не схвалює жодного автора: «А то пишуть, пишуть... Конгрес, німці якісь...» Висновок робить один: «Треба все поділити». Ось і виробилася психологія Шарікова. Він інстинктивно відчув головне кредо нових господарів життя: грабуй, кради, розтягуй усе створене. Головний принцип соціалістичного суспільства - загальна зрівнялівка, яка називається рівністю. Усі ми знаємо, до чого це спричинило.

Зоряною годиною для Поліграфа Цоліграфовича стала його «служба». Зникнувши з дому, він постає перед здивованим професором таким собі молодцем, сповненим гідності та поваги до себе, «у шкіряній куртці з чужого плеча, у шкіряних же потертих штанях і високих англійських чобітках». Неймовірний запах котів зараз же розплився по всій передній. Приголомшеному професору він пред'являє папір, у якому говориться, що товариш Шариков складається завідувачем відділу чищення міста від бродячих тварин. Влаштував його туди Швондер.

Отже, булгаковський Шарик зробив запаморочливий стрибок: з бродячого собаки він перетворився на санітара з очищення міста від бродячих собак та котів Що ж, переслідування своїх - характерна рисавсіх кулькових. Вони знищують своїх, немов помітаючи сліди власного походження.

Останній акорд кульківської діяльності - донос на професора Преображенського. Слід зазначити, що у тридцяті роки донос стає однією з основ соціалістичного суспільства, яке правильніше було б назвати тоталітарним.

Шарикову чужі сором, совість, мораль. У нього немає людських якостей, є лише підлість, ненависть, злість.

Проте професор Преображенський таки не залишає думки зробити з Шарікова людину. Він сподівається на еволюцію, поступовий розвиток. Але розвитку немає і не буде, якщо сама людина до нього не прагне. Добрі наміри Преображенського обертаються трагедією. Він робить висновок, що насильницьке втручання в природу людини і суспільства призводить до катастрофічних результатів. У повісті професор виправляє свою помилку, перетворюючи Шарікова назад на пса. Але в житті подібні експерименти необоротні. Булгаков зумів попередити звідси на початку тих руйнівних перетворень, які почалися нашій країні 1917 року.

Після революції були створені всі умови для появи величезної кількості кулькових із собачими серцями. Тоталітарна система цьому дуже сприяла. Через те, що ці монстри проникли у всі сфери життя, Росія і переживає зараз важкі часи.

Зовні кулькові нічим не відрізняються від людей, але вони завжди є серед нас. Їх нелюдська сутність постійно виявляється. Суддя засуджує невинного, щоб виконати план розкриття злочинів; лікар відвертається від хворого; мати кидає свою дитину; чиновники, у яких хабарі стали вже в порядку речей, готові зрадити своїх же. Все найвище і святе перетворюється на свою протилежність, тому що в них прокинулася нелюд і втоптує їх у бруд. Приходячи до влади, нелюд намагається розлюднити всіх навколо, оскільки нелюд легше керувати. У неї все людські почуттязамінені інстинктом самозбереження.

Собаче серце в союзі з людським розумом – головна загроза нашого часу. Саме тому, повість, написана на початку століття, залишається актуальною й у наші дні, є попередженням майбутнім поколінням. Сьогоднішній день такий близький до вчорашнього... На перший погляд, здається, що все змінилося, що країна стала іншою. Але свідомість та стереотипи залишилися тими самими. Пройде не одне покоління, перш ніж кулькові зникнуть із нашого життя, люди стануть іншими, не стане пороків, описаних Булгаковим у його безсмертному творі. Як хочеться вірити, що цей час настане!

Проблематика "Собачого серця" дозволяє повною мірою дослідити суть творчості знаменитого радянського письменникаМихайла Булгакова. Повість була написана 1925 року. Чому вона вважається одним з ключових творіввітчизняної літератури початку XX століття, спробуємо розібратися разом.

Зухвала повість

Проблематикою "Собачого серця" переймалися всі, кому на очі траплявся цей твір. Його первісною назвоюбуло "Собаче серце. Жахлива історія". Але потім автор вирішив, що друга частина лише ускладнює заголовок.

Першими слухачами повісті стали друзі та знайомі Булгакова, які зібралися на Нікітинському суботнику. Повість справила велике враження. Усі її жваво обговорювали, відзначаючи її зухвалість. Проблематика повісті "Собаче серце" стала однією з обговорюваних тем на найближчі місяці серед столичного освіченого суспільства. В результаті чутки про неї дійшли і до правоохоронних органів. У Булгаковому будинку провели обшук, рукопис конфіскували. Вона так і не побачила світ за його життя, будучи опублікованою тільки в роки перебудови.

І це можна збагнути. Адже відображала основні проблеми радянського суспільства, які виявились практично відразу після перемоги Жовтневої революції. Адже, по суті, Булгаков порівняв владу з собакою, яка перетворюється на егоїстичну та мерзенну людину.

Аналізуючи проблематику "Собачого серця", можна вивчити, якою була культурна та історична ситуація в Росії після В повісті відображені всі біди, з якими довелося зіткнутися радянським людям у першій половині 20-х років.

У центрі оповідання – науковий експеримент, який проводить Він пересаджує собаці людський гіпофіз. Результати перевершують усі очікування. За кілька днів собака перетворюється на людину.

Цей твір став відгуком Булгакова на події, що відбуваються в країні. Науковий експеримент, який він зобразив, – яскрава та точна картина пролетарської революції та її наслідків.

У повісті авторка ставить перед читачем багато важливих питань. Як революція співвідноситься з еволюцією, яка природа нової влади та майбутнє інтелігенції? Але Булгаков не обмежується лише загальнополітичними темами. Його також хвилює проблема старої та нової моралі та моральності. Йому важливо з'ясувати, яка з них людяніша.

Протиставлення верств суспільства

Проблематика повісті "Собаче серце" Булгакова багато в чому полягає у протиставленні різних верств суспільства, прірва між якими на той час відчувалася особливо гостро. Інтелігенцію уособлює професор, світило науки Пилип Пилипович Преображенський. Представником "нової" людини, народженої революцією, є домоуправ Швондер, а пізніше і Шаріков, вплив на якого надають промови його нового друга і пропагандистська комуністична література.

Помічник Преображенського, доктор Борменталь, називає того творцем, але сам автор явно дотримується іншої думки. Він не готовий захоплюватись професором.

Закони еволюції

Основна претензія у тому, що Преображенський посягнув основні закони еволюції, приміряв він роль Бога. Він створює людину своїми руками, проводячи по суті жахливий експеримент. Тут Булгаков робить відсилання до свого первісного заголовка.

Варто зазначити, що як експеримент Булгаков сприймав усе, що відбувалося тоді країни. Причому експеримент грандіозний за масштабами та водночас небезпечний. Головне, у чому автор відмовляє Преображенському, - це моральне право творця. Адже наділивши доброго бездомного пса людськими звичками, Преображенський зробив із Шарикова втілення всього того жахливого, що було в людях. Чи мав професор на це право? Цим питанням можна охарактеризувати проблематику "Собачого серця" Булгакова.

Посилання до фантастики

У повісті Булгакова переплітається безліч жанрів. Але найочевиднішими є посилання на фантастику. Саме вони становлять ключову художню особливість твору. В результаті реалізм доводиться до абсурду.

Одна з головних тез автора - неможливість насильницького перебудови суспільства. Тим паче такого кардинального. Історія показує, що багато в чому він мав рацію. Помилки, допущені більшовиками, сьогодні становлять основу підручників історії, присвячених тому періоду.

Шарик, що став людиною, уособлює собою середньостатистичного персонажа тієї епохи. Головне в його житті – класова ненависть до ворогів. Тобто пролетарі на дух не переносять буржуа. Згодом ця ненависть поширюється на багатих, а потім і на освічених людейта звичайних інтелігентів. Виявляється, що основа нового світу – до всього старого. Очевидно, що світ, що ґрунтується на ненависті, не мав майбутнього.

Раби при владі

Булгаков намагається донести свою позицію - при владі опинилися раби. Саме про це "Собаче серце". Проблематика полягає в тому, що право керувати вони здобули перш ніж хоча б мінімальну освіту та уявлення про культуру. У таких людях прокидаються найтемніші інстинкти, як у Шарикові. Людство виявляється перед ними безсиле.

Серед художніх особливостей цього твору необхідно відзначити численні асоціації та відсилання до вітчизняної та зарубіжній класиці. Ключ до твору можна одержати, якщо проаналізувати експозицію повісті.

Елементи, які ми зустрічаємо у зав'язці "Собачого серця" (завірюха, зимовий холод, бродячий собака), відсилають нас до поеми Блоку "Дванадцять".

Важливу роль грає така незначна деталь, як комір. У Блоку у комірі ховає свій ніс буржуй, а у Булгакова саме по комірі бездомний пес визначає статус Преображенського, розуміючи, що перед ним – благодійник, а не голодний пролетар.

Загалом, можна зробити висновок, що "Собаче серце" - видатний твірБулгакова, яке відіграє ключову роль як у його творчості, так і у всій вітчизняної літератури. Насамперед щодо ідейному задуму. Але високої оцінки варті і його художні особливості, і проблематика, яка піднімається в повісті.

М. А. Булгаков у літературу прийшов у роки радянської влади. Він не був емігрантом і на собі випробував усі складнощі та протиріччя радянської дійсності 30-х рр. ХХ ст. ХХ ст. Тема дисгармонії, доведена до абсурду завдяки втручанню людини у вічні закони природи, з блискучою майстерністю та талантом розкрита Булгаковим у повісті «Собаче серце». Вічна проблема кращих розуміву Росії - взаємини інтелігенції та народу. Яка роль інтелігенції, яка її участь у долях народу - над цим і змусив замислитися читача автор розповіді в далекі 20-ті роки. ХХ ст. В оповіданні елементи фантастики поєднуються з побутовим тлом. Професор Преображенський – демократ з походження та переконань, типовий московський інтелігент. Він свято зберігає традиції студентів Московського університету: служити науці, допомагати людині і не нашкодити їй, дорожити життям будь-якої людини – доброї та поганої. Його помічник доктор Борменталь благоговійно ставиться до свого вчителя, захоплюється його талантом, майстерністю, людськими якостями. Але в ньому немає тієї витримки, того святого служіння ідеям гуманізму, які ми бачимо у Преображенського.

Борменталь здатний розгніватись, обуритися, навіть застосувати силу, якщо це потрібно для користі справи. І ось ці дві людини здійснюють небачений у світовій науці експеримент - пересаджують бродячому псу гіпофіз людини. Результат вийшов з наукової точки зору несподіваний і феноменальний, але в побутовому, життєвому плані він призвів до найгірших результатів. Сформована таким чином істота має вигляд свого людського донора – Клима Чугункіна. Цей гібрид грубий, нерозвинений, самовпевнений і нахабний. Він, будь-що-будь, хоче вибитися в люди, стати не гірше за інших. Але він не може зрозуміти, що для цього треба подолати шлях довгого духовного розвитку, працювати над розвитком інтелекту, кругозору, опановувати знання.

Поліграф Поліграфович Шариков одягає лаковані черевики та отруйного кольору краватку, а в іншому його костюм брудний, неохайний, несмачний. Він за допомогою керуючого будинками Швондера прописується у квартирі Преображенського,

Вимагає належні йому «шістнадцять аршин» житлоплощі, навіть намагається привести до будинку дружину. Він вважає, що підвищує свій ідейний рівень: читає книгу, рекомендовану Швондером – листування Енгельса з Каутським. З погляду Преображенського, все це блеф, порожні потуги, які аж ніяк не сприяють розумовому та духовному розвиткуШарікова. Однак, з погляду Швондера і йому подібних, Шариков є цілком придатним для того суспільства, яке вони створюють з таким пафосом і захопленням. Шарікова навіть взяли на роботу в Державна установазробили його маленьким начальником. Він же стати начальником - це означає перетворитися зовні, здобути владу з людей. Так і відбувається. Він тепер одягнений у шкіряну куртку та чоботи, їздить державною машиною, розпоряджається долею бідної дівчини-секретарки. Професор Преображенський таки не залишає думки зробити з Шарікова людину. Він сподівається на еволюцію, поступовий розвиток. Але розвитку немає і не буде, якщо сама людина до нього не прагне. Насправді все життя професора перетворюється на суцільний жах. Шариков є додому п'яним, пристає до жінок, ламає і трощить усе довкола. Він став грозою не тільки для мешканців квартири, а й для мешканців усього будинку. А що здатні наробити Шарикова, якщо дати їм у житті повну волю? Страшно уявити картину того життя, яке вони здатні створити навколо себе. Так добрі наміри Преображенського обертаються трагедією. Він робить висновок, що насильницьке втручання в природу людини і суспільства призводить до катастрофічних результатів. У повісті «Собаче серце» професор виправляє свою помилку – Шариков знову перетворюється на пса. Він задоволений своєю долею та самим собою. Але в житті подібні експерименти необоротні. І Булгаков зумів попередити про це на початку тих руйнівних перетворень, які почалися в нашій країні в 1917 році.

ПРОБЛЕМАТИКА ТА ХУДОЖНЯ СВОЄОБРАЗ ПОВЕСТИ М. А. БУЛГАКОВА «СОБАЧЕ СЕРЦЕ»

Михайло Опанасович Булгаков народився у Києві, у родині викладача Духовної академії Опанаса Івановича Булгакова. Вигадувати він став, за свідченням близьких, рано. Здебільшого це були невеликі оповідання, сатиричні вірші, драматичні сценки Поступово інтерес до булгаківських творів зростає. Стає очевидним, що талант художника був у Булгакова, що називається, від Бога. Популярність письменнику приніс роман « Біла гвардія», перероблений згодом у п'єсу «Дні Турбіних». Великий успіх мали комедія «Зойкіна квартира» та гумористична збірка оповідань «Дияволіада» (1925). Проте починаючи з 1928 року навколо імені Булгакова створюється обстановка цькування, саме ім'я письменника стає поза законом. П'єси «Біг», «Іван Васильович», «Багровий острів», роман «Майстер і Маргарита» - далеко не повний списоктворів, які не побачили світ за життя автора. У цьому ж переліку знаходиться і повість «Собаче серце». Цей твір, написаний 1925 року, побачив світ лише 1987 року у журналі «Прапор». В основу повісті ліг ризикований експеримент. Вибір такого сюжету Булгаковим не випадковий. Все, що відбувалося тоді і що називалося будівництвом соціалізму, сприймалося автором «Собачого серця» саме як експеримент – величезний за масштабами та більш ніж небезпечний. Скептично Булгаков ставився і до спроб створення нового досконалого суспільства революційними, тобто такими, що не виключають насильства, методами, до виховання тими ж насильницькими методами нового, вільної людини. Для автора повісті це було неприпустимим втручанням у природний перебіг речей, наслідки якого могли виявитися плачевними для всіх, у тому числі й для «експериментаторів». Про це «Собаче серце» і застерігає читача.
Одним із головних героїв, виразником авторських думок у повісті стає професор Преображенський. Це великий вчений-фізіолог. Він постає як втілення освіченості та високої культури. На переконання, це прихильник старих дореволюційних порядків. Усі його симпатії на боці колишніх домовласників, заводчиків, фабрикантів, за яких, як він каже, був порядок і йому жилося зручно та добре. Булгаков не аналізує політичні поглядиПреображенського. Але вчений висловлює певні думки про розруху, про нездатність пролетарів впоратися з нею. На його думку, насамперед потрібно людей навчити елементарній культурі у побуті та на виробництві, тільки тоді налагодиться справа, зникне розруха, буде порядок. Люди стануть іншими. Але і ця філософія Преображенського зазнає краху. Він не може виховати у Шарикові розумної людини: «Я змучився за ці два тижні більше, ніж за останні чотирнадцять років...»
У чому причина невдачі Преображенського і доктора Борменталя? А справа не лише у генній інженерії. Преображенський упевнений, що чисто звірині інстинкти, що позначаються на поведінці колишнього псаШарікова, можна зжити: «Коти – це тимчасово... Це питання дисципліни та двох-трьох тижнів. Запевнюю вас. Ще якийсь місяць, і він перестане на них кидатись». Питання над фізіології, а тому, що Шариков - тип певного середовища. Пес стає людиною, але його вчинки визначають гени, отримані від п'яниці та хама Клима Чугункіна: «...у нього вже не собаче, а саме людське серце. І найгарніша з усіх, які існують у природі!» Контраст між інтелектуальним початком, втіленим у інтелігентних людей, фізіологах Преображенському і Борменталі, і темними інстинктами «гомункула» Шарікова (з низьким, скошеним лобом) настільки вражаючий, що створює не лише комічний, гротескний ефект, а й забарвлює трагічні тони.
Немаловажну роль відіграє тут і Швондер. Він намагається вплинути, виховати Шарікова. Цей чи то пес, чи то людина в розмові з Преображенським буквально повторює слова та фрази Швондера не лише про права, а й про свою перевагу над буржуями: «Ми в університетах не навчалися, у квартирах із 15 кімнат із ваннами не жили... » Природно, що спроба виховати нову людину у вчорашньому Шарикові – сатиричний випад письменника проти Швондерів. Сатира і гумор Булгакова в цій повісті досягають вищого ступеня майстерності. Досить згадати блискуче написану сцену з омолодженим стариком, що хваляється своїми любовними пригодами, або ж сцену зі «пристрасною дамочкою» не першої молодості, яка, щоб утримати коханця, готова на все. Ці сцени малюються через сприйняття пса. «Ну вас до біса», - каламутно подумав він, поклавши голову на лапи і задрімавши від сорому». Комічний і образ Швондера, який вирішив виховати Шарікова в «марксистському дусі»: сам процес олюднення Шарікова малюється у різких сатиричних та гумористичних тонах. Сюжетно він побудований за контрастом - розумний і лагідний пес стає грубим, невихованим хамом, в якому все виразніше виявляються успадковані властивості Клима Чугункіна. Вульгарна мова цього персонажа злита з його вчинками. Вони стають поступово все більш обурливими та нетерпимими. То він лякає даму на сходах, то він як божевільний кидається за кішками, що неслися геть, то пропадає по шинках і корчмах. Як результат - гумористична сцена з кримінальною міліцією, яка прийшла в епілозі повісті за доносом Швондера розшукувати Шарікова; багато пояснює професор. Він пред'являє пса як доказ своєї невинності і пояснює: "Тобто він говорив... Це ще не означає бути людиною..."
Новаторство ж повісті «Собаче серце» не лише у сатиричній та гумористичній майстерності Булгакова, а й у складній філософської концепціїцього твору. На думку автора «Собачого серця», людство виявляється безсилим у боротьбі з темними інстинктами, що прокидаються у людях. Трагедія полягала в тому, що в житті Шарикова швидко розплодилися. І вже вони, кажучи словами Поліграфа Поліграфича, «душили-душили»... Таким чином, ми розуміємо, що Булгаков у повісті «Собаче серце» з величезною вражаючою силою, у своїй улюбленій манері гротеску та гумору поставив питання про владу темних інстинктів у життя людини. Його сатира на адресу Шарикових, Швондерів, Климов Чугункіних досягала найвищого ступеня майстерності та виразності. Симпатії Булгакова за Преображенського. Але віри в те, що темні інстинкти в житті людей можна вижити чи то за допомогою науки, чи то за допомогою загального зусилля колективу, - віри цієї письменник не має. Можна сказати, що повість забарвлена ​​в песимістичні тони.
У широкий і різноманітний потік літератури двадцятих років Булгаков увірвався швидко і зайняв у ньому чільне місце. Він створив ряд класичних творіву багатьох жанрах. Михайло Опанасович став одним із основоположників нової сатири. Він захищав загальнолюдські ідеали, таврував пороки, які, на жаль, не зжиті досі.

Вибір редакції
Прикмета "втратити хрестик" у багатьох людей вважається поганою, хоча багато езотериків і священиків вважають втрату хрестика не такою вже і...

1) Введение……………………………………………………………….3 2) Глава 1. Філософський погляд…………………………………… …..4 Пункт 1. «Важка» правда…………………………………………..4 Пункт...

Стан, у якому спостерігається знижений гемоглобін у крові, називається анемією. При цьому відбувається зниження концентрації в крові.

Я, маг Сергій Артгром продовжу тему потужних любовних змов на чоловіка. Тема ця велика і дуже цікава, любовні змови здавна.
Літературний жанр «сучасні любовні романи» - один із найсентиментальніших, романтичних та чуттєвих. Разом із автором читач...
Принциповим для дошкільної вальдорфської педагогіки є положення про те, що дитинство – це унікальний період життя людини, перед тим як...
Навчання у школі не всім хлопцям дається дуже легко. До того ж деякі учні протягом навчального року розслабляються, а ближче до його...
Нещодавно, інтереси тих, хто сьогодні вже вважається старшим поколінням, разюче відрізнялися від того, чим захоплюється сучасна...
Після розлучення життя подружжя кардинальним чином змінюється. Те, що вчора видавалося звичайним і природним, сьогодні втратило свій...