План-конспект заняття з малювання (підготовча група) на тему: конспект ноод із малювання для дітей підготовчої групи тема: «Богатирі землі російської. Фізкультурно-патріотичне розвага з дітьми підготовчої групи. Заняття про богатир


О Т К Р И Т О Е З А Н Я Т Т І

у підготовчій групі.

«БОГОТИРИ ЗЕМЛІ РОСІЙСЬКОЇ».

Вихователь:

ЦІЛІ:

1. Виховання мужності у хлопчиків.

2. Закріплення знань про героїв казок та героїв Великої Вітчизняної війни.

ОБЛАДНАННЯ:

аснєцова «Витязь на роздоріжжі», «Богатирі», «Іван-царевич на сірому вовку», А. Бубнова «Ранок на Куликовому полі», портрети героїв ВВВ.

ПІДГОТОВКА:

Словникова робота: екскурсовод, екскурсанти, богатирі, витязь, застава, меч, орден, гімнастерка, автомат, Герой Радянського Союзу.

ХІД ЗАНЯТТЯ:

Вихователь.

Сьогодні ми з вами підемо на екскурсію до картинної галереї. Тема екскурсії – «Богатирі Землі Руської». У нас, як у справжньому музеї, буде кілька залів. Екскурсоводом буду я, а ви, екскурсанти, допомагатимете мені. А ось і наша перша зала. Виставлені картини В. Васнєцова «Витязь на роздоріжжі», «Богатирі», «Іван-царевич на сірому вовку» та А. Бубнова «Ранок на Куликовому полі».

Тихо звучить музика, дзвін.

Екскурсовод.

Богатирі – слово давнє. Що воно означає?

Діти:

Богатир – сильний, сміливий, щасливий воїн, щасливий у бою.

Екскурсовод:

Як ще називали богатирів?

Діти:

Екскурсовод:

Подивіться уважно на ці картини та скажіть, кого з богатирів ви впізнали?

Діти:

Ілля Муромець, Добриня Микитович, Альоша Попович.

Екскурсовод:

На якій картині всі вони зображені?

Діти:

"Богатирі".

Екскурсовод:

Хто написав цю картину?

Діти:

Васнєцов.

Екскурсовод:

Зупинились у полі три вершники. Завмерли під ними розпалені коні, ніби небезпека в степу відчула. Богатирі повернули голови. Вони передбачають битву. Діти, опишіть Іллю Муромця, яке в нього обличчя, яке воно саме? Що ви знаєте про його характер, про походження?

Діти:

Ілля Муромець – селянський син. Він уже не молодий, добрий. Сильний, спокійний, розважливий, статечний, розумний. Він переміг Солов'я-розбійника, Чудо-Юдо. Служив не за багатство, не за славу, захищав Землю Руську, народ.

Екскурсовод:

Як ім'я другого богатиря?

Діти:

Добриня Микитович.

Екскурсовод:

Про що свідчить це ім'я?

Діти:

Добриня – добрий, його любив народ.

Екскурсовод:

Хто може розповісти про цього богатиря?

Діти:

Відповіді дітей.

Екскурсовод:

Я доповню ваші відповіді. Далеко про Добрина йшла слава: він і статний, і високий, і грамотний, і в бою сміливий, і на бенкеті веселий. Добриня та пісню складе, і на гуслях зіграє, і розумне словоскаже. Та й характер у Добрині спокійний та лагідний. Нікого він не лає, нікого даремно не скривдить. Недарма прозвали його Добриня.

У славному місті Ростові ріс Альоша, на прізвисько Попович. Змалку спис тримав, з лука стріляв, коней приборкував. На заставу взяли його старші товариші, щоб навчати його ратній службі, щоб він став богатирем. Яким ви бачите Олексію Поповича?

Діти:

Сильний, гарний, задумливий, любить грати на гуслях.

Екскурсовод:

Як стоять богатирі?

Діти:

Поруч, вони дружні, пліч-о-пліч, не залишать в біді один одного. Не пробитися ворогові через богатирську заставу.

Екскурсовод:

Коли є такий захист – народ почувається сильним, надійний захистмолодецька.

У картині художник оспівав непереможний російський народ. Васнєцов говорив: «Ми не щадили себе, боролися і боротимемося за незалежність нашої землі. Росіяни ніколи не бояться того, що обіцяє їм майбутнє. І в наші дні народ славить своїх захисників. Слава богатирям Землі Руської!

Переходимо до наступної зали. Що ви тут бачите?

Діти:

Портрети чоловіків, військових.

Екскурсовод:

Це, хлопці, герої Великої Великої Вітчизняної війни. Розгляньмо кілька портретів.

Виставлені портрети героїв ВВВ, які не обов'язково згадані, можна на вибір вихователя.

Екскурсовод:

Ось портрет Сізова Бориса Івановича. Що ви можете розповісти про нього?

Діти:

Сильний, хоробрий, відважний, молодий. На ньому гімнастерка з погонами та орден, у руці в нього клинок.

Екскурсовод:

Зверніть увагу на його обличчя - яке воно мужнє, у нього сміливі очі, рішучий погляд, він ніби кличе у бій своїх товаришів.

Це російська, гвардія старшого лейтенанта Сізова. У березні 1945 року гітлерівці з'явилися у районі штабу дивізії. Сізов очолив зведений загін. Але сили були рівними. Коли скінчилися набої, він вихопив клинок і кинувся в рукопашну сутичку, захоплюючи за собою товаришів. Поранений Сізов боровся до останньої краплі крові. Йому посмертно надали звання Героя Радянського Союзу.

А ось портрет Героя Радянського Союзу Асанова Даїра Асановича. Він за національністю киргиз. У роки війни був навідником зброї. В одному з боїв він знищив 8 танків, 6 бронемашин та 40 автоматників противника. Коли зброю вийшло з ладу, він відстрілювався з автомата. Йому було надано звання Героя Радянського Союзу. Подивіться на портрет. Що ви можете сказати про цю людину?

Діти:

Він сильний, хоробрий, у нього відкритий сміливий погляд.

Екскурсовод:

Яким би хоробрим ти не був, але один у полі не воїн. А коли ми разом – ми сила.

На війні бійці склали багато прислів'їв та приказок. А чи знаєте ви їх?

Діти:

Умілий боєць скрізь молодець.

Хороший у строю – сильний у бою.

Солдатська справа – воювати хоробро та вміло

Російський солдат – не знає перешкод.

Червона дівчина косами, а солдатів – орденами.

Один за одного стій – і виграєш бій.

Екскурсовод:

Наш народ переніс страшну і важку війнуі вийшов переможцем. Тільки сильні, вмілі, спритні воїни змогли перемогти у цій війні.

Дитина:

За все, що є зараз у нас,

За кожну нашу щасливу годину,

За те, що сонце світить нам,

Дякую доблесним солдатам,

Що відстояли світ колись.

Дякую дідам та батькам!

Екскурсовод:

Ви так само захищатимете свою Батьківщину від ворогів? Якими мають стати наші хлопчики?

Давайте перейдемо до наступної зали. Він ще пустий, але ми його прикрасимо малюнками. Ви зараз самі будете художниками. Хлопчики намалюють картини на тему «Я майбутній захисник», а дівчатка можуть намалювати картини на тему «Якими хочемо бачити наших хлопчиків, коли вони стануть дорослими».

Хлопці за партами малюють під пісню « Богатирська сила».

Малюнки використовуються для оформлення групової книги за проектом «Земний уклін, солдатів Росії, ратний подвигна війні».

А й сильні, могутні богатирі на славетній Русі!

Не скакати ворогам нашою землею!

Не топтати їх коням землю руську,

Чи не затьмарити їм сонце наше червоне!

Вік стоїть Русь — не хитається!

І століття простоїть - не ворухнеться!

Давня Русь славилася далеко її межами. Русь була великою і багатою державою. Чужоземці, які відвідували столицю Стародавньої Русі — Київ, розповідали про його багатство. Недарма Головні ворота Києва називалися Золотими. Оббиті золоченою міддю, вони яскраво блищали на сонці. Золото горіло і куполи численних церков.

Були на Русі та «могучі богатирі». «Богатирська тема» з давніх-давен звучала в російському мистецтві. Ми часто зустрічаємося з нею в народну творчість, у поезії, літературі, музиці, живопису, театрі, кіно. Це від того, що з давніх-давен і, можна сказати, до нашого часу з усіх кінців на Русь наступали вороги, намагаючись заволодіти нашими землями, багатствами, поневолити наш народ. Образ богатиря народився російському мистецтві як образ могутнього захисника Батьківщини.

Ми дістали репродукції картини «Богатирі» та почали її розглядати. Прочитали вірш Андрія Усачова про богатирів.

Ось вони, знамениті три богатирі росіян. Три воїни на могутніх конях. Стоять вони на варті російських кордонів. Старший, найсильніший і наймудріший – Ілля Муромець.

Середній - Добриня Микитович. Він майстерний у військовому ремеслі, а й у науках, й у грі шахової. Якщо потрібно, яку справу світом залагодити – краще за Добриню ніхто не впорається. І богатирської сили та хоробрості йому не позичати: здолав самого Змія Горинича! Забаву Путятішну, племінницю князя Володимира, визволив із гадюкових печер.

Молодший – Альоша Попович, переможець Тугаріна Змійовича. У Альоші головне – кмітливість та хитрість. Весела людина Альоша, тому й люблять його товариші.

Ми згадали билини про кожного з богатирів та прочитали їх.

Після прочитання билин знову повернулися до картини і я стала ставити Даші запитання. Яким намалював художник кожного із богатирів. Що їх поєднує? Який краєвид? Хто старший? Як він виглядає? Як сидить? Як озброєний? Чи так спокійний Добриня Микитович? Як озброєний? Який вигляд має Альоша Попович? Як він дивиться? Чим озброєний? Що бачимо збоку?

«Богатирі» - найбільша, найзначніша картина Віктора Васнєцова - це потужна епічна пісня Росії, її великому минулому - картина, покликана висловити дух російського народу.

Я запропонувала Даші виконати завдання на картці та зібрати богатиря у дорогу.

Потім включила симфонію «Богатирська» А.П.Бородина. (Частина 1). Ми стали її слухати та уявляти собі героїв симфонії? У музиці Бородіна відчуваються люди сильні, могутні, люди - богатирі. Увесь час музика була такою грізною, могутньою, сильною, чи її характер змінювався? А чи завжди була грізна і могутня музика? (Ні) зустрічалася і більш співуча, спокійна, навіть лірічна. Подумки представляєш образ Стародавньої Русі, її безкраї степи, тут богатирі милуються просторами, рідною природою, зауважують у полі чи немає де ворога, чи не кривдять де кого.

Прочитали з Дашею вірш і Даша почала міркувати, наскільки вірш, музика, картина передають дух богатирів та російського народу.

Широко ти, Русь, по обличчю землі

У красі царственої розгорнулася!

Чи в тебе немає богатирських сил,

Старини святої, гучних подвигів?

Вже є за що, Русь могутня,

Покохати тебе, назвати матір'ю,

Стати за честь твою проти недруга,

За тебе потребує скласти голову!

Можна загадати загадки, щоб дитина визначила про кого вони написані:

Свист солов'їний,

Погляд орлиний -

Чи не звір, не мисливець,

А… (Соловей-Розбійник)

Через сопок та полів

З'явився якийсь звір.

У ніздрі він дихав вогнем,

Вночі стало, наче вдень.

Він вкрав Забаву,

Потяг у діброву.

(Змій Вогненний)

Провели з Дашею фізкультхвилинку

Дружно встали – раз, два, три –

Ми тепер богатирі.

Ми долоню до очей приставимо,

Ноги міцні розставимо,

Повертаючись праворуч,

Оглянемося велично.

І наліво треба теж

Подивитись з-під долонь,

І праворуч, і ще

Через ліве плече.

Літерою Л розставимо ноги,

Точно в танці – руки в боки,

Нахилилися вліво, вправо

Виходить на славу!

Далі ми розпочали відтворення картини. У нашому арсеналі вже було два богатирі, тож Даша запропонувала намалювати третього. Малювала і вирізала сама, я тільки допомогла їй зробити для нього підставку та приклеїти її (ще бороду обвела). Наші богатирі вийшли без коней, але від цього вони не стали менш мужніми.

Конспект відкритого заняттядля дітей 6-7 років "Билинні богатирі - захисники землі російської"

Анотація:
Педагоги нашої групи серйозно замислилися над тим, як відродити роботу з формування патріотичних почуттів у дітей та розробили довгостроковий проект "Росія - подорож у минуле", де охоплюється тема історії, традиції та культури Росії:
"Історія виникнення Русі", "Билинні богатирі - перші захисники землі російської", "Великі князі Русі", "Петро Великий", "Полководці і герої", "Побут і уклад життя наших предків", " Народні традиціїта промисли», «Герої Великої вітчизняної війни»
В даний час життя диктує необхідність повернення до пріоритетів любові до Батьківщини. Проте аналіз сучасної ситуаціїпоказує, що діти, починаючи з дошкільного віку, страждають на дефіцит знань про видатних захисників Вітчизни, про події воєнної історіїнашої країни, про досягнення та велич історичного минулого Росії.
Важливо донести до дітей думку: через багато років люди пам'ятають про історичні події, про грізні військові роки, вшановують пам'ять загиблих, оточують увагою і любов'ю людей, які захищали нашу Батьківщину.
У зв'язку з цим особливу значущість набуває знайомство дітей дошкільного віку із життям давньої Русі, її героями, полководцями, героїчними подіями, що відбувалися у Росії.
Представляю вашій увазі підсумковий захід на тему місяця "Билинні богатирі - захисники землі російської".
Вік дітей: 6-7 років.
Програмний зміст:
1. Формувати уявлення про героїчне минуле російського народу Стародавньої Русі, великих російських богатирях.
2. Оживити уявлення про билини, про билинних героїв– Іллі Муромці, Альоші Поповичі, Добрині Микитовичі, Микиті Кожем'якіні, Микулі Селяниновичі, Святогорі, Горині, Дубині, Усині.
3. Сформувати уявлення про Богатиря – Стихію та про Богатиря – Людину.
4. Викликати інтерес до мови билин, сказань, пісень, переказів про російських богатирів.
5. Збагатити словник дітей іменниками: богатир, билина, оповідач, кольчуга, щит, меч, шолом, спорядження, обладунки, булава, вуздечка, стремена, піхви.
6. Виховувати почуття гордості за богатирську силу Росії, повагу до російських воїнів, бажання наслідувати їх.
Види діяльності:ігрова, комунікативна, пізнавальна, продуктивна, музично-художня. Основна освітня сфера: соціально-комунікативний розвиток
Інтегровані освітні галузі: комунікація, пізнання – формування цілісної картинисвіту, художня творчістьфізичної культури.
Попередня робота.
1. Робота з добору ілюстративного матеріалу на тему «Билинні богатирі – захисники землі Руської».
2. Розгляд репродукцій картин В. М. Васнєцова «Богатирі», «Витязь на роздоріжжі», «Побоїще», «Баян». К. Васильєв «Настасся Микулішна», «Битва на Калиновому мосту», І.Я. Білібін «Ілля Муромець та Соловей розбійник»; «Святогір богатир та Ілля Муромець»
3. Слухання фрагментів творів: А. Бородін « Богатирська симфонія», М.П. Мусоргський «Богатирські ворота», звучання святкових дзвонів; пісня А. Пахмутової «Богатирська сила»
4. Читання російських билин та казок «Як Ілля Муромець богатирем став», «Ілля Муромець і Соловей – Розбійник», «Альоша Попович і Тугарін Змійович», «Добриня та Змій», «Святогор», «Вольга та Микула Селянович», « Садко», «Микита Кожемяка», та ін.
5. Слухання у грамзаписі билини «Ілля Муромець і Соловей-розбійник»
6. Книжкова виставка:
"Казки про російських богатир". Москва ТОВ "Будинок Слов'янської книги", 2007
О. Тихомиров «На полі Куликовому». Вид. "Малюк", Москва, 1980.
Л.Обухова «Званко – син Добрили». Вид. "Малюк", Москва, 1998.
Н.Ф.Виноградова, Л.А.Соколова "Моя країна - Росія". Москва, вид. "Освіта", 2005.
Г.В.Сьомкін, Атлас «Країна, в якій я живу». Вид. "Росмен", Москва, 2004.
Хрестоматія з літератури. Вид. "Дитяча книга", Саратов, 1994р.
7. Дидактичні ігри
Альбом «Билинні богатирі»
Альбоми на друкованій основі "Великий ратний звичай", "Російські богатирі"
Д/І "Снаряди богатиря", «Герої російських билин»
Презентація - вікторина "Богатирі землі російської"
8. Активізація словника:
Ратник, богатир. Богатир – стихія, билина, оповідач, нараспів, витязь, оратай, кольчуга, збруя, щит, меч, шолом, спорядження, обладунки, вуздечка, упряж, булава, орач, піхви, оберіг.
9. Читання та заучування прислів'їв і приказок про силу, сміливість та відвагу російських богатирів.
10. Оформлення «Міні-Музею»:
Одяг богатирів, щити, мечі, шоломи;
родове дерево дуб (намальоване);
панно «Російські богатирі»;
малюнки дітей, аплікації.
11. Розучування з дітьми ролей інсценування, танцю.
Матеріали та обладнання: Ілюстрації богатирів Стародавньої Русі, нечистої сили: Солов'я – розбійника, Змія-Горинича Картки із зображенням одягу (сорочка, кольчуга, шолом, зброї богатирів (меч, булава, кисть, щит), костюми богатирів, картки із зображенням з предметів сучасного одягу, музично-художніпосібники, а також матеріали для продуктивної діяльності: шаблони для аплікації, клей, клейонка. Дубове листя з паперу.

Конспект "Билинні богатирі-захисники землі російської"

Вихователь. Хлопці, ми з вами живемо в країні, в якої дивно гарне ім'я. Як називається наша країна?
Діти: Наша країна називається – Росія.

Вихователь.Багато чудових країн Землі, скрізь живуть люди, але Росія – єдина, незвичайна країна, оскільки вона наша Батьківщина. Як ви розумієте слово Батьківщина?
Діти: Батьківщина означає рідна. Як мати та батько.
Вихователь:Підійдіть до карти. Подивіться, будь ласка, яка вона наша Батьківщина?
Діти. Велика, величезна, неосяжна, гарна, багата. Є тут океани та моря, річки та озера, гори, ліси та поля. Росія – сама велика країнау світі.
Вихователь.Як ви вважаєте, чи завжди наша Батьківщина була такою?


Діти. Вона була меншою. Не такою гарною. Тут мешкало не так багато людей.
Вихователь. Понад тисячу років тому утворилося російська держава. Називалося воно Русь. Було воно спочатку маленьке, але для наших предків-слов'ян це була Батьківщина.
Подивіться довкола, як ви думаєте, про що ми сьогодні говоритимемо?


Діти: Ми говоритимемо минулому нашої Батьківщини, бо зображено мапу Русі. А ще про богатирів, т.к. тут книги про богатирів, картини, богатирський одяг.


Вихователь:Правильно, хлопці, сьогодні ми перенесемося до минулого Росії. Багато у нас на Русі лісів, річок, тварин та рослин. Ось і приваблювали всі ці багатства здавна наших ворогів – вони хотіли заволодіти нашими землями. У давнину-давні часи велику небезпеку для російських земель представляли набіги ворогів: вони ходили на Русь, розоряли села та села, забирали в полон жінок і дітей, забирали з собою награбовані багатства.
Виходить дівчинка у російському національному костюмі.

Дівчинка: Привіт, добрі молодціта червоні дівчата!
Діти вітаються.
Дівчинка: Добре живеться на Русі-матінці, велика і могутня наша країна, широко розкинулася по полях та по лісах. Багато тут багатств, багато риби червоної, та хутра цінного, багато ягід та грибів. Тільки неспокійно стало в царстві - нашій державі. Надійшли налітати на нас сили темні та нечисть всяка…
Лунають звуки воя, Свиста, тупотіння коней, крики ( музичний супровід- Додаток 1)
Вихователь:Хлопці! Біда - яка! Нечисть на нас напала, наших молодців рубатимуть та даниною нас обкладатимуть. А щоб дізнатися хто це, потрібно відгадати загадки:
Свист солов'їний
Погляд орлиний
Не звір, не мисливець
А (соловей розбійник)
Через сопок та полів
З'явився якийсь звір
У ніздрі він дихав вогнем
Вночі стало наче вдень
Він вкрав забаву
Потяг у діброву
(Змій Горинич)
-Що ж нам робити? Хто ж нам тепер допоможе?
Лунає дзвін (музичний супровід – додаток 2).
Дитина: Подзвонимо зараз у сполох, будемо богатирів звати. Здавна дзвін людям допомагає, як біда трапиться – одразу дзвонить, на допомогу всіх кличе…
Чується музика, починається пісня «Богатирська» А. Пахмутової (музичний супровід – додаток 3, Танець богатирів).
Вихователь:А ось і наші захисники! Хлопці, ви дізналися, хто це?


Діти: Це богатирі.
Вихователь:А хто такі богатирі?
Діти Це люди, які захищають нашу Батьківщину від ворогів.
Розмова про Богатиря – Стихії.
Вихователь:Хлопці, за переказами та билинами які існували богатирі?
Діти: Богатирі – стихії та богатир – людина.
Вихователь:Богатир – стихія був богатирем – велетнем. Згадайте, хто з богатирів – велетнів був Богатир – Стихія?
Діти: Це богатир – стихія Святогор, Гориня, Дубиня, Усиня.
Вихователь: Розкажіть про цих богатирів Хто такий був Гориня, Дубиня, Усиня та Святогор?
Відповідають діти, із заздалегідь вивченим текстом
1. Гориня ходив горами, вивертав каміння, ламав гори, валив дерева. Гориня був гірським велетнем.
2. Дубиня був лісовий велетень. У своїх лісах він поводився як дбайливий господар – дуби вирівнював. Який дуб був високий, того в землю вштовхував, а який низький - з землі витягне.
3. Усиня – річковий велетень. Сам - то Усиня з нігтик, борода з лікоток, а ось вуса неймовірної довжини, по землі тягнуться. Усинячи спер річкою ротом, язиком варить та їсть, одним вусом річку запрудив, а по-іншому вусу немов по мосту піші йдуть, кінні скачуть, обози їдуть.
4. Святогір. Це теж богатир – стихія. Російський богатир, величезного зросту, неймовірної сили. Зростанням вище темного лісу, голова хмари підпирає. Та ось біда: не тримає його земля, тільки кам'яні стрімчаки під його вагою не руйнуються, не падають. Тяжко Святогору від своєї сили.
Вихователь: З ким поділився своєю силою богатирський Святогір?
Діти: З Іллею Муромцем. Вони з ним побраталися-стали як брати.
Вихователь: Чому навчив Святогір Іллю Муромця?
Діти: Як мечем володіти, списом колоти, палицею бити.
Вихователь:Що подарував Святогір Іллі Муромцю?
Діти: свій меч-кладенец, щоб він володів силою богатирською.
Вихователь: Куди ж зникли богатирі - велетні?
Діти: У сказаннях йдеться про те, що вони загинули у боротьбі з гігантськими зміями, інші загинули з голоду, не в змозі себе прогодувати. Усі вони стали героями героїчних казок.
Вихователь: На зміну богатирям – велетням прийшли нові богатирі Ось чому у билинах Святогор гине. На зміну богатирю – стихії прийшов Богатир – людина.
А зараз уявімо, що ми богатирі
Динамічна пауза. Гра – вправа «Богатирі»
Дружно встанемо раз-два-три-(Діти крокують на місці)
Ми тепер богатирі! (Руки зігнуті у ліктях, показують силу)
Ми долоню до очей уявимо, (Руку праву підносять козирком до очей)
Ноги міцні розставимо, (Ноги убік)
Повертаючись вправо-оглянемо величаво. (Поворот вправо)
І наліво треба теж подивитися з-під долонь. (Руку ліву підносять козирком до очей, поворот наліво)
Нахилилися вліво-вправо (Руки на поясі, нахил вліво-вправо)
Виходить на славу! (Руки вгору)
Розмова про Богатиря – Людину.
Вихователь: Яких богатирів ви знаєте?
Діти: Ілля Муромець, Добриня Микитович, Альоша Попович, Микита Кожем'якін, Вольга Всеславович, Микула Селянинович.
Вихователь: Звідки ми дізналися про цих богатирів?
Діти: З билин, казок.
Вихователь: Що таке билина?
Діти: Билина походить від слова буваль, було.
Вихователь: Хто складав Билини про богатирів?
Діти: Оповідач.
Вихователь: Як оповідач розповідав Биліну?
Діти: Ходив оповідач із селища в селище і розповідав наспів (схоже на пісню) про героїв-богатир, про їх подвиги.
Вихователь: Розкажіть про богатирів, яких ви знаєте.
Виходять троє богатирів (три дитини в костюмах, низько кланяються, видаються:
1. Я – Ілля, російський богатир із міста Мурома. Тому й звуть мене Ілля Муромець. Тридцять років я сидів на печі, жив не тужив. Як почув, що на нашу землю прийшли погані басурмани – поспішив Вам на допомогу
2. А я – Добриня Микитович – розумний, кремезний та сильний. Ми Вас в образу не дамо, ми вже їм покажемо ... .
3. Я – Альоша Попович, поповський син, готовий вірою та правдою захищати та оберігати від загарбників іноземних…
Вихователь: Правильно, хлопці. Богатирі – це люди величезної сили, стійкості, відваги, які здійснюють подвиги Богатирі завжди охороняли нашу Батьківщину від ворогів, повз них навіть птах не пролетить, звір не проскочить... а ворогові й поготів не пройти... Згадаймо, як називаються ці твори?
Діти: «Як Ілля Муромець богатирем став», «Ілля Муромець і Соловей – Розбійник», «Альоша Попович і Тугарін Змійович», «Добриня та Змій», «Святогор», «Вольга та Микула Селянович», «Садко», «Микита Кожем'яка»
Вихователь: А зараз разом із богатирями зробимо розминку.
Фізхвилинка
Богатир він ось який…
Він сильний, він здоровий.
Він із лука стріляв…
Влучно палицю кидав…
На кордоні стояв...
Зорко – пильно спостерігав...
Підростемо ми і дивись
Станемо як богатирі!
Вихователь:
-Ну, що ж настав час випробувати богатирську нашу силушку! Давайте пограємо у гру «Перетягні канат»


Рухлива гра «Перетягні канат»: діти діляться на дві команди та за сигналом вихователя починають змагатися у перетягуванні каната
Вихователь: Які ж ви сильні та сміливі… Дякую всім, сідайте на місця.
Вихователь: Хлопці, зараз я загадаю вам загадки.
Сорочку таку не в'яжуть, не шиють, її з каблучок залізних плетуть. (Кольчуга)
Навіщо вона потрібна богатирям?
Вона захищала богатирів від ударів списа, стріл та меча.
Кольчуга важила 7 кілограмів.
Залізна шапка з гострим кінцем, а попереду дзьоб навис над обличчям. (Шолом)
Шолом виготовляли із металу, його прикрашали орнаментом, візерунком. А хто був багатший, прикрашав шолом позолотою, срібними платівками. Шолом оберігав голову воїна – богатиря від ударів.
Зброю це не просто підняти, не просто підняти та в руці втримати. Знести їм легко було голову з плечей… Ну що, здогадалися? Звичайно ж… (Меч)
Меч був головною зброєю воїнів – богатирів і воїнів – ратників на Русі. Меч ще називали булавою. Меч був російською зброєю. На мечах давали клятву, меч шанували. Він був дорогою зброєю, його передавали у спадок від батька до сина. Меч носили в піхвах, щоб він не іржавів (показ меча і піхв). Рукоятка меча та піхви прикрашалися орнаментом та візерунком. Візерунки на піхвах і рукоятці меча наносилися не тільки з метою прикраси, але і з метою надання допомоги своєму господареві, що володіє мечем.
Щоб груди захистити від ударів ворога, ви це знаєте напевно, на лівій руці у героя висить важкий, блискучий і кругленький ... (Щит)
Які ще обладунки є у богатирів?
Щити, лук, сагайдак зі стрілами, кисть, палиця, сокира, меч – булава.


Вихователь:А як богатирі коней собі обирають?
Діти:
- А коней вони собі вибирають під стать ... сильних і норовистих, витривалих та сміливих. А якби коні були худі та слабкі, вони б їх не витримали?


Вихователь: Дякуємо вам за оповідання! Хлопці, а зараз допоможемо зібратися в дорогу-дорогу богатирю.
Дидактична гра «Збери богатиря в дорогу» Лунають картки із зображеннями: шолом богатирський, шапка-вушанка, шолом римський, каска німецька, кольчуга, піджак, краватка, сорочка-косоворотка, лати залізні та зброя: шабля, меч, булава , пістолет, автомат, кинжал і т. д. (Додаток 4) І дітям пропонується вибрати правильний варіант.
Вихователь: Скажіть хлопці, а які відомі художникивідомі художники уславили подвиги російських богатирів у своїх картинах?
Діти:
Віктор Михайлович Васнєцов у картині «Богатирі».
Микола Костянтинович Реріх у картині: «Бій зі змієм»
К. Васильєв «Настасся Микулішна», «Битва на Калиновому мосту»,
І.Я. Білібін «Ілля Муромець та Соловей розбійник»; «Святогір богатир та Ілля Муромець»
(вихователь супроводжує відповіді дітей показом репродукцій картин)
Вихователь: А які прислів'я говорять про силу та сміливість?
Діти:
- Головою думай, а силою борись.
- Життя дане на добрі справи.
- Сам гинь - а товариша виручай
– Жити – Батьківщині служити.
- Своя земля і в жмені мила.
- Не зброю фарбують богатиря, а подвиги.
Вихователь:Ось і добігло кінця наше захоплююча подорожу минуле. Ми сьогодні багато дізналися про життя наших предків – слов'ян, пограли – зуміли подолати всі труднощі та перешкоди і навіть допомогли богатирям упоратися з нечистою силою.
а ми згадаємо про те, який заповіт залишили богатирі нам, своїм нащадкам:
- Захищати свою Батьківщину, берегти її. Захищати слабких, бідних, старих та дітей, Бути сильними, хоробрими, мужніми, відважними. Любити свою рідну землю, свій народ, свою країну та Батьківщину.
А й сильні, могутні богатирі
на славній Русі!
Не скакати ворогам нашою Землею!
Не топтати їх коням
Землю Руську
Чи не затьмарити їм сонце наше червоне!
Вік стоїть Русь – не хитається!
І століття простоїть - не ворухнеться!
А перекази старовини
Забувати ми не повинні.
Слава російській старовині!
Слава російській стороні!
А зараз я подарую вам талісман «Листок дуба», щоб ви були сміливими, чесними, добрими та хоробрими, як билинні богатирі- захисники землі російської.

Конспект НООД із малювання для дітей підготовчої групи

Тема: «Богатирі землі російської»

Ціль: Формувати уявлення про героїчне минуле російського народу Стародавньої Русі, великих російських богатир - захисників землі російської.

Програмні завдання:

Навчальні:

Продовжувати закріплювати вміння малювати людину, дотримуючись пропорцій частин тіла

Вдосконалювати вміння малювати фарбами

Розвиваючі:

Розвивати у дітей інтерес до робіт художника В. М. Васнєцова

Розвивати творча уява, почуття кольору

Виховні:

Продовжувати виховувати гордість за свій народ через ознайомлення з творчістю В. М. Васнєцова, формувати патріотичні якості на матеріалі легенд, казок, віршів історичних подійнашої Батьківщини.

Обладнання:

Демонстраційне: репродукція картини М.В.Васнєцова «Богатирі»;

зразок – малюнок педагога, музика композитора Н.Римського-Корсакова (тема ходи богатирів)

Роздаткове: альбоми для малювання, прості олівці, серветки, вода, фарби акварельні, кисті №3, №5

Хід діяльності:

1. Організаційний момент:

Звучить музика композитора Н.Римського-Корсакова (тема ходи богатирів)

До групи входять 3 хлопчики, одягнені в російські національні сорочки, в шоломах, постають перед дітьми і вихователь загадують загадку:

Знають дорослі та діти,
Немає його сильнішого на світі.
Одного нагадаю я -
Це Муромець Ілля.

Вихователь: Хлопці, подивіться, хто це до нас прийшли?

Відповіді дітей (російські богатирі)

Діти читають вірші про богатирів:

1 дитина: Якщо богатир на варті,

Можливо впевнений кожен –

Від ворогів захищено

Рубежі рідної землі.

2 дитина: Назустріч ворогу чужому,

Щоб захистити рідний дах,

Стіною стоїть наш богатир величезний

І не поступиться наш застави рів.

3 дитина: Богатирі у творіннях Васнєцова

Розкрили російські риси:

І меч, і шолом – все зразково

Народжують гордості мрії.

2. Основна частина:

Вихователь: Хлопці, а хто такі богатирі, це вигадані героїчи вони існували справді?

Відповіді дітей (це сильні, міцні та сміливі воїни, але вони жили давно і захищали свою землю від ворогів, як солдати)

Вихователь: Правильно, хлопці, ви все правильно сказали, а наших хлопчиків ми можемо назвати богатирями?

Відповіді дітей (звичайно, адже вони майбутні захисники нашої батьківщини)

Вихователь: Живуть землі Краса, Добро, Радість, але є землі і злі сили, здолати які можуть лише сміливі, сильні, безстрашні Богатирі.

Подивіться на цю репродукцію. У Третьяковській галереївона займає цілу стіну.

Діти розглядають репродукцію «Богатирі»

Помилуйте на цю картину. Як ви вважаєте, про що, про кого ця картина?

(Про богатирів)

Який настрій вона створює? (Гордості, надійності, захисту)

Як би ви назвали цю картину? (Відповіді дітей)

Ось і В. М. Васнєцов назвав її просто і коротко - "Богатирі".

Богатир - означає сміливий і хоробрий воїн, вдалий у бою.

Вихователь: Зупинилися в полі три вершники. Це російські богатирі: Ілля Муромець, Добриня Микитович, Альоша Попович. Завмерли під ними розпалені коні, начебто небезпеку в степу почули. Богатирі повернули голови, вдивляються, а чи не ворог там удалині. Вони озброєні.

Запитання до дітей: Чим озброєні богатирі? (Щитом і мечем) А у що одягнені? (в обладунки)

Шолом фігурний на голові з високим шишком. Щит і піхви меча прикрашені.

Вихователь: Ми розглянули з вами репродукцію В. М. Васнецова, він уявляв богатирів такими, а якими ви уявляєте собі богатирів?

Давайте їх намалюємо!

А щоб наші пальчики краще малювали, ми зробимо пальчикову гімнастику:

Пальчикова гімнастика

Дружно пальці стали в ряд (покажіть долоні)

Десять міцних хлопців (стисніть пальці в кулак)

Ці два - всьому вказівка ​​(покажіть вказівні пальці)

Усі покажуть без підказки.

Пальці – два середнячки (продемонструйте середні пальці)

Два здорові бадьорі.

Ну, а ці безіменні (покажіть безіменні пальці)

Мовчуни, завжди вперті.

Два мізинці-коротуни (витягніть мізинці)

Непосиди та шахраї.

Пальці головні серед них (покажіть великі пальці)

Два великі та удалі (решта пальців стисніть у кулак)

Основна частина:

Діти сідають за столи.

Вихователь показує дітям, як краще розмістити альбом (вертикально), як зорієнтуватися на аркуші, зробити малюнок олівцем, порівняти пропорції частин тіла.

Вибрати фарби для розфарбовування героя діти можуть самостійно.

Самостійна робота дітей, надання дітям необхідної допомоги.

3. Підсумок заняття (рефлексія)

Після закінчення малювання діти показують один одному своїх богатирів та діляться враженнями.

Вихователь: Молодці, хлопці якісь красиві, сильні богатирі у вас вийшли. З ними нам не страшні жодні вороги! Ми пишаємось нашими героями. І більше дізнаватимемося історію нашої Росії. Цьому допомагатимуть нам казки, билини, картини, книги.


Конспект НОД з мовленнєвого розвитку в підготовчій групі "Богатирі-захисники землі російської"

Ціль: з

Завдання:

Ознайомити дітей із полотном художника В. Васнєцова «Богатирі»

Збагачувати словник дітей виразами: полотно, богатир, билина, кольчуга, щит, меч, шолом, спорядження, обладунки, булава, вуздечка, стремена, піхви.

Виховувати почуття гордості за богатирську силу Росії, повагу до російських воїнів, бажання наслідувати їх

Перегляд вмісту документа
«Конспект НОД з мовленнєвого розвитку у підготовчій групі «Богатирі – захисники землі Руської»»

Муніципальне автономне дошкільне освітня установацентр розвитку дитини - дитячий садок№ 102 м. Томська

Перевірив: Стверджую:

Старший вихователь МАДОУ №102 Завідувач МАДОУ №102

Є.А. Панкіна _____________ О.В. Кузнєцова

«_____» _______________ 2017 р «____» ____________2017 р

КОНСПЕКТ

НОД з мовного розвитку

у підготовчій групі

Тема:« »

Вихователь: Лазарєва О.А.

м. Томськ -2017р.

Організація безперервної безпосередньо освітньої діяльностідітей у підготовчій групі на тему « Богатирі – захисники землі Руської»

Ціль: ззалишення описової розповіді за картиною В.Васнєцова «Богатирі»

Завдання:

Освітня: познайомити дітей із полотном художника В. Васнєцова «Богатирі»

Розвиваюча: збагачувати словник дітей виразами: полотно, богатир, билина, кольчуга, щит, меч, шолом, спорядження, обладунки, булава, вуздечка, стремена, піхви.

Виховна: виховувати почуття гордості за богатирську силу Росії, повагу до російських воїнів, бажання наслідувати їх

Завдання пріоритетної освітньої галузі:

« Мовленнєвий розвиток»: знайомство дітей з великим полотном художника В. Васнєцова «Богатирі», з іменами російських богатирів Іллею Муромцем, Добринею Микитовичем, Альошею Поповичем. Вчити відповідати на поставлені питання складно та послідовно, описувати зовнішність богатирів та навколишній пейзаж; міркувати про характери героїв та настрої картини; пояснити дітям значення слів «захисники Вітчизни», «слов'яни», «предки»;

сприяти розвитку мови та збагаченню словника дітей; формування граматичного ладупромови.

Завдання ГО в інтеграції :

« Пізнавальний розвиток»: уявлення про уклад життя давніх слов'ян; закріпити та розширити знання дітей про силу та славу Русі, про її народних героїв– богатирях, розвивати логічне мисленнята уяву вихованців; виховувати інтерес до історії Батьківщини, повагу до предків.

«»: розвиток спілкування та взаємодії дитини з дорослим та однолітками: потреба у спілкуванні з однолітками, уміння вступати в контакт, згуртування дитячого колективу; засвоєння і цінностей, прийнятих у суспільстві; розвиток соціального та емоційного інтелекту; формування адекватної самооцінки, закладання моральних основособистості в процесі формування уявлень про історію Батьківщини, предків.

« »: розвиток передумов ціннісно-смислового сприйняття та розуміння творів мистецтва

« Фізичний розвиток»: становлення цінностей здорового образужиття, оволодіння його елементарними нормами та правилами, збереження та зміцнення фізичного та психічного здоров'я; розвиток рухової активності.

Передумови навчальної діяльності: формування вміння слухати та чути дорослого; слідувати отриманій інструкції, діяти згідно з правилом; формувати потребу дитини у спілкуванні з однолітками та дорослими; брати участь у спільної діяльності.

Методи та прийоми:

Словесні: ситуативна розмова, бесіда з елементами діалогу, мистецьке слово, питання дітям, заохочення.

Наочні: демонстрація наочних посібників(Ілюстрації на тему заняття, макет поселення слов'ян, репродукція картини В.Васнєцова «Богатирі», картки до схеми –кластер).

Практичні: опис картини В.Васнєцова «Богатирі».

Ігрові: динамічна пауза.

Словникова робота: Русь, предки, слов'яни, богатирі, билини, кольчуги, щит, шолом, спис, меч, лук зі стрілами, булава-палиця.

Попередня робота: Робота з підбору ілюстративного матеріалу на тему «Билинні богатирі – захисники землі Руської». Слухання фрагментів творів: М.П. Мусоргська «Богатирська брама», пісня О. Пахмутової «Богатирська сила». Читання російських билин та казок «Як Ілля Муромець богатирем став», «Альоша Попович і Тугарін Змій», «Добриня та Змій», «Святогор», «Вольга та Микула Селянович», «Садко», «Микита Кожем'яка». Слухання в аудіозаписі билини «Ілля Муромець та Соловей-розбійник»

Розвиваюче предметно-просторове середовище: ілюстрації на тему заняття, макет поселення стародавніх слов'ян, репродукція картини В.Васнєцова «Богатирі», картки до схеми-кластер, звукозапис «Світанок на Москві-ріці» М. Мусоргського з опери «Хованщина», дубове листя, розмальовки.

Література:

1. О.С.Ушакова «Заняття з розвитку мови для дітей 5-7 років» - ТЦ «Сфера», Москва 2010

2.Дошкільникам про захисників Вітчизни. Методичний посібникз патріотичного виховання в ДОП / За ред. Л.А. Кондрікінській. - М.: ТЦ Сфера, 2005.

3.Моя країна. Відродження національної культурита виховання морально-патріотичних почуттів. Практичний посібник для вихователів та методистів ДОП / Авт.-сост. Натарова В.І. та ін - Воронеж: ТЦ «Вчитель», 2005.

4.Даніліну Г.М. Дошкільнику - про історію та культуру Росії: Посібник для реалізації програми « Патріотичне вихованнягромадян Російської Федераціїна 2001-2005 роки». - М.: АРКТІ, 2003.

Структура НІД

Освітня область

Форми роботи

Вступна частина

Привітання, створення емоційного настрою працювати. Встановлення довірчого контакту з педагогом та з одним

Вихователь:Настав новий день. Ми спокійні, добрі, привітні, а головне здорові. Давайте побажаємо один одному і нашим гостям доброго ранку:

Вихователь:Придумано кимось просто та мудро

При зустрічі вітатись!

Разом:Доброго ранку!

Вихователь:Сонцю та птахам

Разом:Доброго ранку!

Вихователь:Привітним особам!

Разом:Доброго ранку!

Вихователь:І кожен стає

Добрим, довірливим!

Разом:І доброго ранкутриває до вечора!

Вихователь:Діти скажіть, як називається країна, в якій ми живемо.

Діти:Росія – найбільша країна у світі.

Вихователь:Як ви вважаєте, чи завжди наша Батьківщина була такою?

Діти.Ні, вона була маленька.

Вихователь:Понад тисячу років тому утворилася російська держава. Називалося воно Русь. Був він спочатку маленький, але для наших предків це була Батьківщина. Хлопці, а як наші предки називали себе?

Діти:Слов'яни

Вихователь:Чому ж слов'яни? Подумайте, яке слово схоже?

Діти: «Слов'яни» схоже слово «слава». Вихователь:Слов'яни – це славетний народ. Що ж ви знаєте про слов'ян? Які вони були?

Мовленнєвий розвиток

Соціально-комунікативний розвиток

Художньо-естетичний розвиток

Пізнавальний розвиток

Соціально-комунікативний розвиток

Запрошення на початок заняття

Художнє слово

Розповідь-розмова про минуле Росії

Ситуативна розмова

Діти:Слов'яни були світловолосі, блакитноокі, високого зросту, плечисті, добрі, гостинні, сміливі.

Вихователь показує ілюстрації, пропонує пройти до макету.

Вихователь:Подивіться, які місця вибирали наші пращури для своїх поселень?

Діти:Місця для поселення наші предки обирали поряд із лісами та річками.

Вихователь:Як ви вважаєте чому? Діти:У лісі можна було полювати, збирати гриби та ягоди, у річках – ловити рибу. Вихователь: Чому поселення знаходиться на пагорбі?

Діти:Річки навесні розливаються. Щоби води не затопили вдома. Вихователь:Чим обгороджене поселення?

Діти:Парканом.

Вихователь:Навіщо вони це робили?

Діти:Так вони боронилися від ворогів. Вихователь: Що знаходиться за парканом?

Вихователь:Навіщо він був необхідний? Діти:Щоб ворогам було найважче потрапити на територію. Вихователь:Отже, вся територія поселення знаходиться на пагорбі, за високим парканом, за парканом рів з водою. На що це схоже.

Діти:На фортецю

Вихователь:Що означає слово фортеця? Діти:Фортеця це міцне чи укріплене місто.

Вихователь: У сім'ях було багато дітей, діти виростали, створювали свої сім'ї, людей ставало дедалі більше Стали з'являтися села та міста, всім разом було легше господарювати і допомагати одне одному.

Добре жилося на Русі-матінці. Багато було багатств, багато риби та хутра цінного, багато ягід та грибів…. Ось і приваблювали ці багатства наших ворогів. Часто нападали вороги – спустошували землі, розоряли будинки, вели людей у ​​полон.

Пізнавальний розвиток

Соціально-комунікативний розвиток

Мовленнєвий розвиток

Пізнавальний розвиток

Дослідження, розгляд ілюстрацій та макета поселення слов'ян, бесіда

Розгляд, опис, розмова

Ситуативна розмова, розмова

Рідну землю та свій народ треба було захищати. Багато слов'ян відрізнялися незвичайною фізичною силою. Називалися захисники землі російської …….? Діти:Богатирями. Вихователь:Хлопці, є в народі такі вирази "Богатирська сила". Як ви його знаєте? Діти:Велика, могутня, величезна. Вихователь:А вираз "богатирська статура "? Діти:Могутні, великі плечі, сильні руки, широкі груди, високий зріст. Вихователь:А що таке "богатирська молодецтво"? Діти:Сміливий, рішучий, відважний. Вихователь:Хлопці, ви хочете бути схожими на богатирів? Для цього потрібно тренуватись постійно. Ми також з вами зараз потренуємося.

Динамічна пауза. Гра – вправа «Богатирі»
Дружно встанемо раз-два-три-(Діти крокують на місці)
Ми тепер богатирі! (Руки зігнуті у ліктях, показують силу)
Ми долоню до очей уявимо, (Руку праву підносять козирком до очей)
Ноги міцні розставимо, (Ноги убік)
Повертаючись вправо-оглянемо величаво. (Поворот вправо)
І наліво треба теж подивитися з-під долонь. (Руку ліву підносять козирком до очей, поворот наліво)
Нахилилися вліво-вправо (Руки на поясі, нахил вліво-вправо)
Виходить на славу! (Руки вгору)

Мовленнєвий розвиток

Фізичний розвиток

Двигуна (виконання рухів відповідно до слів гри)

Основна частина

Вихователь:Дякую хлопці. Сідайте на стільці. А звідки ви знаєте про богатирів? Діти.З билин, казок, картин. Вихователь:Багато богатирів на Русі було і є . Неможливо одразу про всіх розповісти. Сьогодні ми поговоримо про богатирів , яких зобразив великий російський художник Віктор Михайлович Васнєцов.

На дошку виставляється репродукція картини В.М. Васнєцова «Богатирі».

Вихователь:Може, хтось із вас знає, як називається ця картина?

Відповіді дітей.

Вихователь:Я запрошую вас «увійти» в картину та уявити , що ми опинилися в широкому полі. А допоможе нам у цьому музика. Поки звучить музика, огляньтеся, яка природа нас оточує, уявіть, які звуки ми можемо «почути» в картині. , які запахи відчути.

Звучить вступ до опери М. Мусоргського «Хованщина» «Світанок на Москві-ріці». Діти протягом 1-2 хвилин розглядають картину.

Хто зображений на картині? Діти:трибогатирі Вихователь:Як звали богатирів? Діти: Ілля Муромець, Добриня Микитович, Альоша Попович

Вихователь:Давайте уважно розглянемо одяг та озброєння російського богатиря.
– Чим захищена голова воїна?
– Чим захищене тіло богатиря?

– Чим були озброєні богатирі?

Відповіді дітейВихователь:Невтомно роз'їжджали степами богатирі на могутніх конях . Зорко вдивлялися в далечінь: "Чи не бачити ворожих багать, чи не чути тупіт чужих коней?"

Хлопці, спробуємо описати кожного з богатирів окремо. Які у них особи, одяг, зброя? Які коні під ними та чим прикрашені?

Мовленнєвий розвиток

Пізнавальний розвиток

Художньо-естетичний розвиток

Мовленнєвий розвиток

Розгляд картини,

Прослуховування музичного твору.

Ситуативна розмова, опис зовнішнього виглядубогатирів

Розкажи, ……..?, про Іллю Муромця.

Відповідь дитини №1: У центрі картини на сильному коні Ілля Муромець Він найстарший, наймогутніший, величезного зросту. У нього шляхетне російська особа, широка борода з сивиною. Одягнений він у кольчугу, чоботи та шолом. В одній руці в нього булава, в другій спис. Ілля Муромець уважно дивиться в далечінь: чи не бачити ворогів? Погляд його пильний, впевнений. Він завжди стоїть на варті рідної землі. Захищає російську землю від ворогів.

Вихователь:Розкажи, ……? розкажи про Добрина Микитовича.

Відповідь дитини №2Добриня Микитович гордо сидить на своєму білому коні. Кінь роздмухує ніздрі, видно, ворога чує. Грива коня розвивається за вітром. Одягнений богатир багато і ошатно. Щит у Добрині оздоблений камінням, на мечі візерунок. Обличчя Добрині ввічливе та благородне.

Вихователь:Розкажи, ……?, про Альошу Поповича.

Відповідь дитини №3Богатир праворуч – Альоша Попович. Він наймолодший із богатирів. Альоша молодий, красивий, відважний та сміливий. Він гарно сидить на своєму коні. До сідла прикріплені гуслі. Рудий кінь Альоші низько опустив голову, щоб поскубти трави, але вуха нагострив. Водна рука у богатиря стріла, в інший лук. Альоша Попович сильний, сміливий, відважний богатир. Він захищає дітей, людей похилого віку, матерів.

Вихователь:Який краєвид оточує богатирів? Діти:Тут все красиво намальовано – і хмари, і небо, і навіть ялинки під ногами коней, як справжнє. Вихователь:Правильно, все гарно. Зверніть увагу, який спокій походить від картини. Природа наче завмерла, принишкла. Звідки цей спокій?

Діти:Спокійно тому, що Батьківщина має захисників.

Мовленнєвий розвиток

Складання описового оповідання

Вихователь:Хто із богатирів вам більше подобається? Діти:Мені подобається Ілля Муромець – сил у нього найбільше. А мені подобається Альоша Попович – він молодий, сміливий та товариш добрий. Мені подобається Добриня Микитович. Він безстрашний воїн. Він гарний, у нього русяві кучері, пильні очі. А мені всі богатирі подобаються. Вони відважні та справедливі, в образу нікого не дадуть. Вихователь:Чим відрізняються богатирі один від одного? Діти:Вони різні за віком. Коні у них різних. У руках різна зброя. Особи у них не схожі одна на одну. Вихователь:Чим схожі богатирі? Діти:Усі захищають Батьківщину від ворога. Усі сидять на конях, усі мають зброю та зброю. Вихователь:А тепер, хлопці, давайте з вами пограємось і зберемо богатира в дорогу, на подвиг героїчний.

Д/гра "Збери богатиря в дорогу"

Ціль: закріпити знання дітей про елементи одягу російського богатиря , його зброю. Закріпити у промові їх назви. Матеріал: картинки із зображенням різноманітних деталей костюма воїнів, їхньої зброї. Хід: Діти вибирають і називають ті деталі костюма, зброю, які підходять російському богатирю, складаючи на дошці схему-кластер

Вихователь: Як ви вважаєте, чи є богатирі в наш час?

Відповіді дітей.

Де їх можна зустріти?

Діти:Всевійськовослужбовці, прикордонники, пожежники, космонавти, поліцейські, лікарі

Вихователь:Чому ви так вважаєте? Діти:Вдень та вночі ці люди охороняють Батьківщину, віддають свої життя для порятунку інших.

Мовленнєвий розвиток

Пізнавальний розвиток

Соціально-комунікативний розвиток

Ігрова ситуація

Заключна частина

Вихователь:Хлопці, наша подорож у минуле добігає кінця.

*Які враження у вас викликала картина " Богатирі "?

* Чи сподобалася вам розповідь про богатирів?

* Які нові слова ви дізналися сьогодні?

У давній Русі найшанованішим деревом був дуб. Вважалося, що він давав силу та життєстійкість людям. Збираючись у похід, богатирі підходили до дуба, брали листок.

Ми всі сьогодні були молодці, слухали уважно, правильно відповідали. І я вам приготувала маленький сюрприз.

Зараз я подарую вам «Листочок дуба» на згадку про нашу розмову. Бажаю, щоб ви були сміливими, чесними, добрими, хоробрими, як билинні богатирі. І ще я вам пропоную листи-розмальовки «Богатирі». Ви зможете розфарбувати їхні будинки зі своїми рідними та друзями та розповісти всім про те, що сьогодні дізналися та запам'ятали.

Мовленнєвий розвиток

Соціально-комунікативне

Закріплення знань.

Рефлексія

Вибір редакції
Види православних молитов та особливості їхньої практики. Слово має незвичайну силу на людину і світ навколо. Слово у звуку...

Який сьогодні місячний день? Дізнатися, який сьогодні місячний день дуже просто. Достатньо глянути в цей астрологічний календар,...

Як одна з областей загальної психології, медична психологія є науковим напрямом, у рамках якого розглядаються...

Надія Гадалина Конспект заняття «Людина з геометричних фігур» План – конспект безпосередньо-освітньої діяльності з...
До чого сниться перстеньСонник Фрейда Бачити перстень уві сні - наяву ви часто стаєте причиною сімейних чвар і конфліктів, оскільки...
Якщо наснилася новонароджена дитина, сонник пропонує сміливо поглянути за звичний обрій, запевняючи, що трюк вдасться. Символ уві сні.
Чому підвищення фінансової грамотності є найважливішою передумовою поліпшення матеріального добробуту? У чому полягають...
У цій статті ми докладно розповімо, як зробити торт з мастикою своїми руками для початківців. Цукрова мастика є продуктом...
PepsiCo розпочала глобальний ребрендинг. (близько 1,2 мільярда доларів). Компанія вперше за більш ніж сторічну історію...