Klassiväline üritus “Etikett ja meie. Etiketialase mänguprogrammi stsenaarium “Viisakuse õppetunnid” Etiketialase hariva ürituse stsenaarium


  • ÕPILASTE JA NENDE VANEMATE (SEADUSLIKUD ESINDAJAD) SISETÖÖREEGLIKUD
  • RIIKLIKU REGISTREET "VENEMAA JUHTIVAD HARIDUSASUTUSED"
    • TEAVE RAKENDATUD ÜLDHARIDUSPROGRAMMIDE KOHTA
    • HARIDUSORGANISATSIOONI AASTAKALENDRI AJAKAVA
    • LISAHARIDUSE ARENDAMISE KONTSEPTSIOON KUNI 2020.A.
    • TEAVE HARIDUSORGANISATSIOONI HALDUSE KOHTA
    • TEAVE VARUSTATUD KOOLITUSKONTORITE, PRAKTILISTE TUNNIDE LÄBIVIIMISE KOHTA, KOOLITUS- JA HARIDUSRUUMIDE KOHTA
    • TEAVE RAAMATUKOGU, SPORDIRJASTE, TOITUMISE JA ÕPILASTE TERVISEKAITSE KOHTA
    • TEAVE INFOSÜSTEEMIDELE NING INFO- JA TELEKOMMUNIKATSIOONIVÕRKUSTELE JUURDEPÄÄSU KOHTA
    • TEAVE ELEKTROONILISTE HARIDUSRESSURSIDE KOHTA, MILLE ÕPILASELE ON JUURDE
    • FINANTS- JA MATERIAALLISTE RESSUSSIDE KÄTTESAAMINE. EELARVEASSIGNEERINGUD.
    • FINANTS- JA MATERIAALLISTE RESSUSSIDE KULUTUSED EELARVEAASTA TULEMUSTEL
    • OMAVALITSUSTE ÜLESANNE TEENUSTE OSUTAMISEKS (TÖÖDE TEOSTAMINE)
    • MÄÄRATUD RIIGI (VALA)VARA KASUTAMISE ARUANNE
    • HARIDUSORGANISATSIOONI VASTUVÕTMISE DOKUMENTIDE LOETELU
    • LEPINGU NÄIDISVORMID, LAPSE VANEMA (SEADUSLIKU ESINDAJA) TAOTLUS
    • TEAVE VABADE KOHTADE ARVU JA AVALDUSTE VASTUVÕTMISE TÄHTAJATE KOHTA
    • MIS ON LISANDHARIDUSE TUNNISTUS. MEELDETULETUS VANEMATELE.
    • 4. MÄRTSIL 2017 KUTSUME MÄNGUPROGRAMMI "EMA ABILISED"
    • KODANIKUKAITSE KUU RAAMES JUURDE ÜRITUSE KLAAN
    • KUTSUME TEID PEREKLUBI "ÕNNELIK PERE" KOHTUMISELE
    • KUTSUME MEISTRIKLASSI "SÕLE VALMISTAMINE Püha Jüri lindist"
    • MEELDETULETUS KODANIKE POOLT MAJANDUSES PÜROTEHNILISTE TOODETE KASUTAMISE KOHTA
    • JUHEND LASTE BUSSI PARANDAMISE KORDA KOHTA NENDE KORRALDATUD TRANSPORTI AJAL
    • LASTE RÜHMADE TRANSPORTI KORRALDAMISEKS KASUTATAVATE VASTUVÕETAVATE TOIDUAINETE KOMPLEKTI MOODUSTAMISE KORD
    • MEELDETULETUS HELKURI KASUTAMISE VAJADUSEST
    • KORRUPTSIOONI JA MUUD SÜÜTEGUDE VÄLTIMISE KOMISJONI MÄÄRUS
    • KORD "KORRUPTSIOONIVASTANE KOMISJONI LOOMISE KOHTA DDT-s"
    • KORD "KRIMINAALENNETE TÖÖ EEST VASTUTAVATEL AMETNIKUTEL"
    • MÄÄRUS "ASUTUSE AUSA TOIMIMISE TAGAMISEKS EELDATAVATE STANDARDITE JA KORDADE KINNITAMISE KOHTA"
    • STANDARDID JA PROTSEDUURID DDT-TÖÖTAJATE INTEGRANTEERITUD TOIMIMISE JA KÄITUMISE TAGAMISEKS
    • DDT TÖÖANDJATE TÖÖANDJALE TEAVITAMISE KORDA KOHTA TÖÖTAJATE KORRUPTSIOONRIGUSTEGA KAASAMISE KOHTUDE KOHTA JA KAALUSTAMISE KORDA
    • ÄRIKINGITUSTE VAHETAMISE JA ÄRIKÜLASTAMISE REEGLID DDT-s
    • KORRUPTSIOONIVASTANE TEGEVUSKAVA 2018-2019 KOOLIAASTAKS
    • ÕPETAJATÖÖTAJATE KUTSEEETIKA STANDARDIDE MÄÄRUS
  • HARIDUS- JA MEELELAHUTUSÜRITUS "LALJAS ETIKETT"

    HARIDUS- JA MEELELAHUTUSÜRITUS "LALJAS ETIKETT"

    EESMÄRGID:

    Tutvustage lastele etiketireegleid; kujundada õpilastes arusaam eetilise käitumise reeglite järgimise vajadusest;

    Korraldage laste tutvustamist käitumisreeglitega laua taga, külla minnes; harjutada sõnade kasutamist, mis tähendavad palvet, vabandust;

    Kujundada laste käitumises enesekontrolli kalduvusi;

    Kasvatage nende suhetes sõbralikku õhkkonda.

    ÜRITUSE EDENDAMINE:

    Tere pärastlõunast, kallid külalised! Meil on väga hea meel teid näha! Poisid, vaadake üksteist, naeratage üksteisele, naeratage külalistele. Las naeratus ja hea tuju on teie abilised puhkusel.

    Pühendame oma tänase koosoleku etiketile.

    Mis on etikett?

    Me peaksime lapsepõlvest teadma.
    Need on käitumisnormid:
    Kuidas minna sünnipäevale?
    Kuidas kohtuda?
    Nagu see on?
    Kuidas helistada?
    Kuidas tõusta?
    Kuidas istuda?
    Kuidas tervitada täiskasvanut?
    Küsimusi on palju erinevaid.
    Ja see annab vastuse
    See on sama etikett.

    Ma tahan seda õppetundi alustada Grigory Osteri luuletusega “Halb nõuanne”.

    Kadunud laps peab meeles pidama, et ta

    Pean tegutsema targemini ja ütlema: "Ma elan

    Hawaii saartel ahviga palmipuu lähedal."

    Kadunud laps, kui ta pole loll,

    Ei jäta vahele õige tee külastada kaugeid riike...

    Milline halb nõuanne G. Oster annab meile. Kas me peaksime seda tegema? Täna valmistasin teile ette ebatavalised koolireeglid.

    Käitumisreeglid klassiruumis

    Ärge kopeerige vaeste õpilaste teste. Kopeerige ainult suurepärastelt õpilastelt.

    Proovige istuda esimesele lauale. Siis, pärast kella helisemist vahetunniks, jõuate esimesena söögituppa!

    Ärge kirjutage oma töölaudadele lollusi. Ja kirjutage ainult kõige olulisemad asjad, näiteks: "Spartak" on meister!, "Vasya on loll!"

    Hoidke oma märkmikud puhtad. Parem on mitte midagi neisse kirjutada, muidu mida kasutate "Tic Tac Toe" või "Battleship" mängimiseks?

    Käitumisreeglid vahetunni ajal

    Ärge tõmmake vahetunni ajal tüdrukutele patse: tunnis on seda palju huvitavam teha.

    Käsitsege õpikuid ettevaatlikult. Pidage meeles: see on teie peamine relv koolivõitluses!

    Laske tüdrukul alati esimesena minna: palju mugavam on patsi tagant tõmmata.

    Ärge solvake mehi nooremad klassid: Need on sellised hiilimised.

    Kas sul oli lõbus? Soovitan kõigil minna reisile etiketi riiki ja esimene peatus on linn "Znakomsk".

    Arva ära, millest me räägime? Just, räägime tutvumise, tutvumise ja ravi reeglitest.

    Milliseid kohtingureegleid sa tead? (lapsed tulevad paarikaupa välja ja tutvustavad üksteist)

    • Vanuses nooremaid tutvustatakse või vajadusel tutvustatakse end vanematele.
    • Sama ilmse erinevusega sotsiaalsed tingimused: Noorem tutvustab end vanemale.
    • Naine, olenemata vanusest ja positsioonist, ei tutvusta end kunagi mehele esimesena.
    • Alates viimane reegel Võib esineda erandeid, näiteks kui naine on üliõpilane ja mees emeriitprofessor.
    • Kui tutvustate kedagi või keegi tutvustab teid, proovige teisele inimesele näkku vaadata. Ja naerata. Sõbraliku naeratusega algaval tutvusel on sinu jaoks kindlasti positiivne jätk.
    • Inimese tutvustamisel peaksite selgelt hääldama tema ees- ja perekonnanime.
    • Eakaaslaste seas on üsna vastuvõetav kellegagi kohtudes kasutada ainult eesnime.

    - Järgmine linn "Tere."

    - Millest me siin räägime? Miks on tervitusi üldse vaja?

    Milliseid tervitusi inimesed kasutavad: "salute", "ciao", "tere" jne. Liigutused, žestid, mida inimesed on pikka aega vahetanud erinevad riigid teretamise hetkel veel mitmekesisem. Ühed kummardasid vööst, teised langesid põlvili, lüües otsaesise vastu maad, teised tõstsid käed otsaesisele ja südamele, teised puudutasid oma nina ja kolmandad ajasid keele välja.

    Kuningliku kaardiväe ohvitserid klõpsutasid valjult kandadel ja langetasid pea rinnale. Kõrgseltskonna daamid karjusid sügavalt. Vaprad musketärid kummardasid graatsiliselt ja lehvitasid oma uhkeid mütse. Rüütlid tõstsid oma raskete kiivrite visiirid üles ja tõmbasid käest kindad. Sõnad ei saa seda kirjeldada.

    Jah, ka praegu. Vaata ringi. Sõjaväelased tulid läbi ja tervitasid. Kaks meest kohtusid ja surusid kätt. Ja nad vehkisid tervitades kätega. Naised pole ammu näinud ja kallistavad. Ja tüdrukud: nad jooksid teineteisele kokku – sikutasid, möllasid, lobisesid ja jooksid minema.

    - Tervitagem ka üksteist nagu maasai hõimus - enne tervitamist sülitatakse kätele.

    Tiibeti elanikud, võttes mütsi peast, ajavad keele välja ja vasak käsi hoiab seda kõrva taga, nagu kuulaks.

    Maoorid puudutavad üksteise nina.

    Uus-Guineas on levinud komme üksteist distantsilt tervitada kulme “kergitades”, kui mõlemad kulmud korraga kerkivad ja üles lendavad.

    Tai traditsioonilist tervitust nimetatakse "wai", mille käigus kokku pandud peopesad kantakse pähe või rinnale ning määratakse käte asend ja kogu žesti kestus. sotsiaalne staatus tervitati: mida olulisem on inimese staatus, seda kõrgemale tõusevad peopesad ja seda kauem kestab “wai”. Tervitame klassikaaslasi, õpetajat, direktorit, presidenti.

    Indiaanlastel oli kombeks üksteise juurde joosta ja nina hõõruda. Nii väljendasid nad oma rõõmu inimesega kohtumisest ja head suhtumist temasse.

    Tervitused Lihavõttesaare elanikelt: seiske sirgelt, suruge käed rusikasse, sirutage need enda ette, tõstke pea kohale, suruge rusikad lahti ja laske kätel rahulikult langeda.

    Jaapanlased võtavad tervitusi väga tõsiselt. Nad kasutavad kolme tüüpi vibusid – väga madalaid, keskmisi ja kergeid. Austatumaid ja jõukamaid inimesi tervitatakse madala kummardusega. Tervitame oma direktorit Jaapani kombe kohaselt.

    Tiibetlased eemaldavad kohtumisel peakatte parem käsi, pane vasak käsi kõrva taha ja aja keel välja.

    Uus-Guinea koiri hõimus kõditavad nad üksteisele kohtudes lõuga.

    - Järgmine peatus - "Gostiysk"

    Kingitust vastu võttes peab sünnipäevalane külalisele midagi ütlema. Ja mis täpselt, saame teada mängu mängides. Kui teile mu vastus meeldib, plaksutage käsi ja kui ei, siis öelge "Oooh".

    Aitäh, mul on väga hea meel. Imeline kingitus.

    Oh, sa tegid sama kingituse, mis mu vanemad.

    Aitäh, olen sellisest kingitusest juba ammu unistanud.

    Kui kahju! Ma arvasin, et sa kingid mulle nuku!

    Ja mul on juba selline mäng!

    Aitäh, see on väga hea kingitus!

    MÄNG

    Kui see, mida ma ütlen, on õige, plaksutame käsi; kui ei, siis laseme sellel mööda minna.

  • Söö kätega.
  • Neelake suured tükid alla.
  • Ära lörtsi.
  • Valige oma hambad sõrmedega.
  • Asetage väikesed tükid suhu.
  • Slurp.
  • Rääkige söömise ajal.
  • Pühkige oma suu varrukaga.
  • Kiirusta.
  • Joo ühe sõõmuga.
  • Sülitage luud lauale välja.
  • Näri oma toitu hästi.
  • Üle sööma.
  • Ära räägi täis suuga.
  • Harja hambaid hambaorkuga.
  • Kasutage salvrätikut.
  • Puhu supile kõvasti peale.
  • Viska salvrätik lauale.
  • Nüüd ülesanded lugupidamise eest! Kui meeskond vastata ei oska, saavad fännid seda aidata.

    Küsimus: Jooksev poiss karjus möödujale: "Mis kell on?" Niimoodi käitudes tegi poiss kolm viga. Milline?

    Vastus: Ta oleks pidanud rahulikult küsima: "Vabandage, kas te võiksite mulle öelda, mis kell on?"

    Küsimus: Kaks poissi põrkasid uksel kokku ega suutnud lahku minna. Kes neist peaks teed andma, kui poisid on 8- ja 11-aastased?

    Vastus: Tavaliselt annab esimesena järele see, kes on viisakam.

    Sõid peol suppi. Millises suunas peaksite plaati viimaste tilkade eemaldamiseks kallutama: endast eemale või enda poole?

    Vastus: Taldrikut pole vaja kallutada.

    Küsimus: Teid kutsuti külalisena proovima maitsvat kirsikompotti. Ainult sellel on luud. Millisesse kätte peaksid luud sülitama?

    Vastus: luud tuleks ettevaatlikult teelusikale välja sülitada ja seejärel taldrikule asetada.

    Küsimus: Kuhu jäätis panna, kui sul ei olnud aega seda enne sisenemist süüa auditoorium teater?

    Vastus: Jäätis tuleks prügikasti visata.

    Viimane tort jäi vaagnale, mis külalistele välja toodi. Milline külaline peaks selle võtma?

    Vastus: mitte keegi. Reeglite järgi asetatakse nõudele alati 1 tort rohkem kui külaliste arv.

    Järgmise jaama nimi on... ("Žestide linn")

    Mis keeli sa õpid? (Vene, inglise keel, arvutiõpetuse tundides – programmeerimiskeel.)
    - On veel üks rahvusvaheline keel, mis on kõigile kättesaadav ja arusaadav - see on inimese näoilmete, žestide ja kehaliigutuste keel "kehakeel". Kõik inimesed maailmas räägivad seda keelt isegi teadmata.
    Žest on käe või keha liigutus, mis tähistab kõnet või kaasneb sellega.
    Näidake mulle oma kätega, et teie äri läheb hästi ja probleeme pole.
    Lapsed näitavad žesti" pöialüles".
    - Kuid sellel žestil on Ameerika ja Inglismaa elanike seas erinev tähendus. Neid kasutatakse teedel hääletamisel. Ja Kreekas on see märk - "Lõpetage rääkimine! (ebaviisakalt) Ole vait!"

    Kujutage ette ameeriklast, kes hääletab teel Kreekas! Ja itaallaste seas tähendab “pöial” numbrit 1. Nüüd näidake numbri 1 liigutusega.
    Lapsed näitavad üles kasvatatud nimetissõrm.
    - Ameeriklaste ja brittide seas tähistab nimetissõrm numbrit 1 ja pöial - 5. Küsimus on: kas ja miks on inimesel vaja viipekeelt osata?
    Loetlege teile tuttavad žestid.
    Laste nimekiri:
    - meeldiv (vibud, käepigistused);
    - lahke (patsutab pead, patsutab õlale);
    - kahjulik (selja kratsimine, kätega vehkimine);
    - solvav (sõrmest templisse);
    - otsustav (kutsuv);
    - professionaalne (sõjaline saluut);
    - teatud grupp inimesi (kurdid ja tummid, välismaalased).

    Mäng "Arva ära žest".

    Nüüd mängime mängu "Guess the Gesture".
    Lapsed tulevad välja ja saavad paberitükid ülesandega näidata žesti. Teised lapsed püüavad aru saada žesti tähendusest. (Tervitus, hüvastijätt, heakskiit, taunimine, ole vait, tule minuga, ma helistan sulle telefoni teel).


    - Peatage "RECHEVAYA"

    Stseen
    Arst. Mille üle sa kurdad, noormees?
    Peeter. Ma olen natuke haige, doktor. Tähtis on vaid see, et seltskonnas miski paisub ja kurk valutab.
    Arst. Suus, ütlete?! Nüüd vaatame (paneb termomeetri alla). Mis klassis sa käid, noormees?
    Peeter. Kolmandas "Oleks".
    Arst. Kolmandas "Kas"? Ma ei tunne seda klassi. Kas te elate oma klassis koos?
    Peeter. Kohutavalt sõbralik. Meil on alati väga lõbus.
    Arst. Jube ja lõbus?! Hm! Kuidas sa õpid?
    Peeter. Telli! Raud! Eriti kitsad on tüdrukud. Nende õpetaja kiidab neid üheksani.
    Arst. Telli. Raud. (Võtab Petya termomeetri.)
    Tule, tee oma suu lahti. Ma teadsin seda. Teie keel on tõsiselt haige. Ja arst siin ei aita. Saate ennast ravida. Ma annan sulle hea retsept(ta võtab selle tabelist välja ja näitab talle vene keele grammatikat – õpikut "Vene keel"). Sellest õpid rääkima.

    - Peatage "telefonikõne" rollimäng lastevaheline vestlus telefonis.

    Mida iganes teete, peate alati meeles pidama, et te ei ela maailmas üksi. Teid ümbritsevad inimesed, teie lähedased, teie kamraadid. Peate käituma nii, et neil oleks lihtne ja meeldiv teie kõrval elada. Just selles seisnebki tõeline haridus ja tõeline viisakus.

    Mäng "PALL – komplimentide teatejooks"

    Andkem nüüd kõik koos viisakate inimeste vande:

    Me vandume, et oleme viisakad

    Öelge alati aitäh

    Tere pärastlõunast ja hüvasti -

    Maailmas pole paremat tiitlit!

    Me vandume! Me vandume! Me vandume!

    Lubame kõiki alati tervitada,

    Et hädad maailma ei satuks,

    Et kõik saaksid uskuda sõprusesse,

    Ja etikett täitis seda eesmärki

    Me vandume! Me vandume! Me vandume!

    Kuulake vanasõna: "Oskus käituda kaunistab ega maksa midagi." Selgitage tähendust.
    - Soovin, et saaksite eeskujulikeks õpilasteks, inimesteks, kellega oleks alati meeldiv suhelda. Nüüd kasutage žesti, et näidata, kas teile meeldis teema, mida puudutasime.

    FOTOD

    8 902-814-74-23

    (ÖÖKELLA)

    Tunni märkmed

    "Etikett on tõsine asi"

    Sihtmärk : korraldada õpilastele tegevusi etiketireeglite õppimiseks.

    Ülesanded:

    tutvustada etiketi reegleid

    Aidake õpilastel arendada vastutustunnet oma käitumise eest.

    aidata kaasa teistesse lugupidava suhtumise kujunemisele, esteetilise maitse kujunemisele.

    Käitumise vorm : vestlus rühmatöö elementidega.

    Tunni käik:

    Õpetaja : Tere päevast kallid sõbrad. Täna räägime teiega väga oluline teema, aga milline, seda ütled ise, kui luuletust kuulad.

    Üliõpilane Mis on etikett -
    Me peaksime lapsepõlvest teadma.
    Need on käitumisnormid:
    Kuidas minna sünnipäevale?
    Kuidas kohtuda?
    Nagu see on?
    Kuidas helistada?
    Kuidas tõusta?
    Kuidas istuda?
    Kuidas tervitada täiskasvanut?
    Küsimusi on palju erinevaid.
    Ja see annab vastuse
    Just see etikett. (A. Ušatšov)

    õpetaja b: Millest me täna oma saates räägime klassi tund?

    (arutelu, mille käigus õpetaja tutvustab vestlusteema)

    Õpetaja : Täna räägime viisakusest, etiketist, inimeste sõbralikust kohtlemisest, kuid kõigepealt natuke ajaloolist tausta.

    Kas teadsite, et esimesed kirjalikud käitumisreeglid Venemaal koostas prints Vladimir Monomakh. Tema "Õpetustes" tark prints kirjutas: “Kuhu iganes oma maal lähed, ära lase ei oma ega võõrastel noortel elanikke solvata, ei külades ega põllul: kus iganes sa teel ei peatu, anna igal pool vett ja toida kõiki, kes paluvad. , austa külalist, ükskõik kust sa tuled.” tuli, olgu lihtne inimene või üllas, kostita teda söögi ja joogiga: Külasta haigeid, tulge surnuid vaatama: Ärge minge inimesest mööda ilma teda tervitamata , kuid rääkige sellest kõigile, kui kohtute hea sõna»

    Enne kultuuri suhtlemist, viisakust, ühiskonnas käitumise oskust – kogu seda peent käitumisteadust – õpetati vaid vähestele väljavalitutele. Head kombed peeti üleoleku ja valgustatuse märgiks. Nüüd peaks iga inimene teadma etiketi reegleid.

    Õpetaja : Mis on etikett? (laste vastused)

    Õpetaja : “Etikett” on ühiskonnas kehtestatud käitumisreeglid ja normid

    Sõna "etikett" tuleneb kaartide nimetusest, "siltidest", mida jagati kõigile külalistele kuningas Louis XIV elegantsete vastuvõttude ajal. Nendele kaartidele olid kirjutatud käitumisreeglid. Need kaardid kirjeldavad kõike: kuidas rääkida, riietuda, õigesti kodus, ühiskonnas ja äärmuslikes olukordades käituda. Kui inimene ei tea, kuidas ühiskonnas käituda, muutub ta piinlikuks, hakkab närvi minema, tunneb end ebakindlalt. Sellepärast on etiketi põhitõdesid parem õppida lapsepõlvest.

    Õpetaja: Sa õppisid, mis on etikett jaNüüd teen ettepaneku töötada rühmades ja leida vastus küsimusele: millist inimest saab nimetada kultuurseks ja viisakaks? (grupitöö)

    Õpetaja : Poisid, kust saab inimene oma esimesed etiketi oskused?

    Mida pead tegema, et sind viisakaks peetaks?

    Kas on hea olla viisakas või peaks seda häbenema?

    (õpilased vastavad küsimustele, arutelu algab)

    Õpetaja . Hästi tehtud, töötame nüüd rühmades. Pakun igale inimesele välja olukorra, peate selle läbi arutama ja 2 minuti pärast peate andma vastuse (töötage rühmades).

    Olukord 1. Koolivaheaeg. Õpilased lahkuvad klassiruumist, poisid hakkavad jooksma ja mängima. Mängides nad ei märka raamatukoguhoidjat, kes kannab raamatuvirna, üks poiss, nimetagem teda Kostjaks, lükkab raamatukoguhoidjat, raamatud pudenevad põrandale laiali, kuid Kostja ei märka seda ja jookseb edasi. Raamatukoguhoidjal ei jää muud üle, kui ise raamatutele järele tulla. Üks Kostja klassivendadest Jegor osutub läheduses olevat ja aitab raamatuid kokku korjata. "Andke talle andeks," ütleb Jegor, "Kostja on nii segane!" Las ma aitan sul raamatuid kanda." Näib, et ebameeldiv juhtum on möödas, raamatukoguhoidja on rahul. Kas see on see, mida sa arvad? Mida saate Kostja ja Jegori kohta öelda? Mida teeksite selles olukorras?

    Olukord 2. Poiss ja tüdruk kohtuvad poe uksel. Poiss peab poest lahkuma ja tüdruk sisenema. Poiss annab tüdrukule teed ja sel ajal koguneb tema taha mitu inimest. „Miks sa üles tõusid? Tulge ruttu välja! - hüüab kutt selja tagant. "Ära viivita, mul on kiire!" Mille peale poiss vastab talle: Mis sa arvad, mida poiss võiks sellele tüübile vastata? Kuidas mees võiks käituda? Milline võib olla teie kõrval seisvate inimeste reaktsioon?

    Olukord 3.

    See on sinu sünnipäev. Külalised on kutsutud kell viis, kuid osa külalisi saabub varem. Laud on veel katmata, sa pole riietatud pidulikesse riietesse. Sa oled segaduses. Teie tegevused.

    Olukord 4. Helistad sõbrale, et teada saada kodutöö. Vanaema vastab telefonile. Milline on teie vestlus temaga? (olukordade analüüs, arutelu)

    Õpetaja . Hästi tehtud, täitsite ülesanded hästi ja nüüd kontrollime, kui hästi tunnete etiketireegleid. Peate mitte ainult õige vastuse leidma, vaid ka seda olukorda näitama.

    1. rühma olukord

    Ülesanne 1. “Kohtumine külalistega”, rollid: peremees, perenaine, perenaise sõber, võõrustaja sõber, külaline.

    Kujutage ette olukorda: külaline helistab uksekella. Kes peaks ukse avama?

    Soovitatud vastus: ukse avab tavaliselt omanik, perenaine lahkub köögist või toast, et kohtuda ainult aukülalisega, muul juhul jätkab ta laua ettevalmistamist.

    2. rühma olukord.

    "Tervitused". Küsimus: kuidas peaksite tervitama? Rollid: vana mees, mees, naine, klassivend?

    Soovituslik vastus: Noorem tervitab vanemat esimesena, vanem ulatab kõigepealt käe, et kätt suruda, kui ta seda ei tee, siis nad ei ulata käsi. Kui mees tervitab naist, ulatab naine esimesena käe. Kui teretavad üksteist võrdsed inimesed, näiteks ohvitser ohvitseriga, siis esimesena tervitab see, kes on viisakam. Kätt mitte anda, kui keegi sulle käe ulatab, on väga ebaviisakas ja isegi solvav.

    Õpetaja . Nüüd mängime. Kas sulle meeldib kingitusi saada? Kas sa tead, kuidas neid anda? Kontrollime seda kohe. Mul on igast meeskonnast vaja kolme inimest – üks valib ja teeb kingitused, teised kaks võtavad need vastu.

    (Võimalikud kingitused on lauale laotatud: raamat, maali reproduktsioon, taskurätik, sall, kallis pastakas, märkmik, ketas jne. Ülesanne: vali kingitus ja selgita, miks just see ese valiti kingituseks)

    Soovitatud vastus: raamat kingitakse, kui selle sisu on teada. Pilt kingitakse, kui nad teavad sündmuse kangelase maitset. Taskurätikut ei tohi kinkida, see toob kaasa tüli. Kingitus ei tohiks olla tarbetu ja kasutu. Enne kingituse tegemist tuleb sellelt hinnasilt eemaldada. Teil on vaja ainult uusi asju kinkida.

    Õpetaja . Ja kokkuvõtteks välkküsitlus “Jah - ei”. Esitan igale meeskonnale kordamööda küsimuse, millele tuleb vastata ainult jah või ei. Küsimused meeskondadele:

    Kas laua taga räägitakse kõva häälega? (Ei)

    Või Kas nad panevad selle esmalt taldrikule, siis määrivad leivale? (jah)

    Kas nad võtavad laua taga kätega küpsiseid, kreekereid, puuvilju? (jah)

    Kas sa võtad kahvliga laualt leiba? (Ei)

    Kas poiss siseneb esimesena pimedasse tuppa? (jah) - Kui noormees ja tüdruk kõnnivad mööda teed, ühel pool majad ja teisel pool sõidavad autod, siis kas noormees kõnnib tee äärest? (jah)

    Nad kingivad selle sulle sünnipäeval paarisarv värvid? (Ei)

    Kas lastel on kohane teha komplimente väga eakatele inimestele? (Ei)

    Kas nad hammustavad laua taga leiba? (ei, nad murduvad tüki ära)

    Kas tüdruk võib siseruumides oma mütsi ja labakindaid peas hoida? (Ei)

    Kas on võimalik arutada neid, kes puuduvad? (Ei)

    Õpetaja. Teeme kokkuvõtte (teatatakse rühmade töö tulemused)

    Õpetaja . IN kaasaegne maailm etiketireeglite mittetundmine tähendab vastutuult sülitamist, enda ebamugavasse olukorda seadmist. Kahjuks tajuvad paljud teatud normidest ja suhtlusreeglitest kinnipidamist millegi häbiväärsena. Need inimesed aga unustavad, et ebaviisakas ja tundetu käitumine võib vastutasuks põhjustada samasuguse reaktsiooni.
    Tegelikult on etiketi põhitõed üsna lihtsad. See on kõnekultuur, elementaarne viisakus, korralik välimus ja oskus oma emotsioone juhtida.
    Austuse pälvib inimene, kes etiketti järgides ei unusta, et peamine pole mitte ainult see, mida ta teeb, vaid ka see, kuidas ta seda teeb, mis vormis. Sama tegevus võib ühel juhul olla asjakohane ja ilus, teisel juhul aga ebaviisakas ja taktitundetu. Kõik sõltub sellest, kui palju me arvestame nende inimeste olusid, meeleolu ja iseloomuomadusi, kellega suhtleme. Sa elad inimeste keskel ja iga sinu tegu ja soov peegeldub inimestes. Tea, et selle vahel, mida soovid, ja võimaliku vahel on piir: kontrolli oma tegevust teadvusega: kas tekitad inimestele kahju, pahameelt või tüli. Käitu nii, et inimesed sinu ümber tunneksid end hästi. Olge inimeste suhtes lahke ja tundlik. Aidake inimesi sõnades, tegudes ja tegudes. Lõppude lõpuks on kõigil hea meel suhelda lahke, kultuurse, haritud ja viisaka inimesega.

    Lõpetuseks kuulake katkendit S.Ya. Marshaki luuletusest "Kui sa oled viisakas"

    (ettevalmistatud õpilased loevad katkendeid luuletusest)

    Õpilane 1 .Kui oled viisakas

    Ja nad ei ole südametunnistusele kurdid,

    See koht ilma protestita

    Anna vanale naisele järele.

    Õpilane 2 .Kui oled viisakas

    Hinges ja mitte näitamiseks,

    Trollibussis aitad

    Ronimine puudega inimesele.

    Õpilane 3 . Ja kui sa oled viisakas,

    Siis istudes klassis,

    Sa ei saa olla sõbraga

    Lobisevad nagu kaks harakat.

    Õpilane 4. Ja kui sa oled viisakas,

    Kas aitad ema?

    Ja paku talle abi

    Ise söömine ilma küsimata.

    Õpilane 5 . Ja kui sa oled viisakas,

    Siis tädiga vesteldes,

    Ja vanaisa ja vanaemaga

    Sa ei tapa neid.

    Õpilane 6 . Ja kui sa oled viisakas,

    Kas tagastate brošüüri?

    Korras, mitte määrdunud

    Ja kogu köitmine.

    Õpilane 7. Ja kui sa oled viisakas, -

    Sellele, kes on nõrgem

    Sinust saab kaitsja

    Enne tugevat, ilma pelglikkuseta.

    Õpetaja . Hüvasti, näeme jälle.

    Natalia Pankova
    "Viisakuse lill" Suuremate laste viisakusreeglitest lähtuva ürituse stsenaarium

    Tutvustage lapsed etiketi mõistega ja etiketi reeglid;

    Näidake lastele olulist rolli viisakas sõnu inimeste elus ja julgustada lapsed kasutavad kõnes viisakussõnu;

    Arendada lapsed suhtlemisoskus, erinevate küsimuste mõistmine ja mõistatuste lahendamise oskus;

    Tunni käik:

    Täiskasvanud ja lapsed teavad:

    Palju sõnu siin maailmas!

    Ja võlusõnadega

    Me kõnnime teiega mööda maailma ringi!

    Maagilisi sõnu kutsutakse viisakad sõnad. Milline tead viisakaid sõnu?

    (aitäh, palun, anna andeks, vabandage, tere, hüvasti, Tere hommikust, õhtu, päev, head ööd)

    Aitäh, hästi tehtud! Miks inimesed helistavad viisakas sõnad võlusõnadega! Vasta palun!

    (sest viisakas sõnad teevad inimesed lahkemaks)

    -Õige! Võlusõnad on nagu väikesed võlurid. Need sõnad teevad näod säravaks. Inimesed hakkavad neid sõnu lausujasse paremini suhtuma. Viisakas sõnad aitavad inimestel suhelda, üksteist paremini mõista, üksteisesse tähelepanelikumalt ja hoolikamalt suhtuda. Palun pidage meeles üht lahkemat ja head sõnad meie elus. Selle sõnaga tervitame teisi inimesi ja soovime neile tervist.

    Õige! Ütleme tere ja tundub, et külvame headust. Hea, mis siis meile tagasi tuleb. See on nii väike saladus, et sa pead seda teadma. Ütleme teile ka tere.

    Harjutus "Ma ütlen igal pool tere".

    Ma ütlen igal pool tere:

    Kodus ja tänaval,

    Isegi "Tere" ma ütlen

    Ma tean kana.

    Tere, kuldne päike,

    Tere, taevas on sinine,

    Tere, vaba tuul,

    Tere, väike tammepuu,

    Tere hommikust, tere pärastlõunal.

    Ma ei ole liiga laisk, et tere öelda.

    Milliseid sõnu saate kohtumisel veel öelda? Kuulake luuletust ja öelge need.

    Head sõnad ei ole laiskus

    Korrake mulle kolm korda päevas.

    Ma lähen lihtsalt väravast välja,

    Kõigile tööle minejatele -

    Sepale, kudujale, arstile -

    "KOOS Tere hommikust- Ma ütlen,

    "Tere päevast" hüüan järele

    Kõik lähevad lõunale.

    "Tere õhtust"- nii ma teid tervitan

    Kõik tormasid koju teed jooma.

    Milline kuulsid viisakaid sõnu? Nüüd ütle mulle, kuidas sa pead õigesti tere ütlema? (peate silma vaatama, naeratama ja sõnu ütlema). Kui nad teiega ühendust võtavad viisakalt, mida sa koged? (rõõm, rõõm) kui sind koheldi ebaviisakalt, mis sinuga juhtub? (Olen solvunud, olen kurb) ja et meid ja sind mitte kurvastada, laulame laulu.

    Laul "Tere, taevas koidikul!"

    Ja nüüd ütlen teile mõistatuse veel ühe olulise võlusõna kohta. Kuulake hoolikalt ja arvake ära, mis sõna see on.

    Masha teadis palju sõnu,

    Kuid üks neist on puudu

    Ja see on nagu patt,

    Kõige sagedamini öeldakse:

    See sõna järgneb

    Kingituseks, lõunaks,

    See sõna on öeldud

    Kui teid tänatakse.

    Mis see sõna siis on? Pidage meeles aegu, mil peate rääkima "Aitäh".

    (vastused lapsed)

    Kuid juhtub, et mõnikord võime kedagi solvata, tõugata või haiget teha. Juhtub, et me ei teinud seda meelega, kogemata ja et nad meie peale ei solvuks, ütleme ka võlusõna. Milline, võite arvata pärast luuletuse kuulamist.

    Ma lõin vanaisale palliga

    Ja ta karjus: "Mul pole sellega midagi pistmist!"

    Kuid olles lugenud kolmekümneni,

    ütles: "Noh, vanaisa (vabandust!")

    - Õige! Aga võib ka öelda "Vabandage mind palun". Nüüd räägib Anya meile sellest sõnast.

    Anna andeks, kassipoeg,

    Mis teid minema ajas!

    Ma olen ilmselt unine

    Ei saanud midagi aru!

    Ma olin täiesti ärkvel -

    Ära ole vihane, kassipoeg!

    Ja siis kaob pahameel kuhugi, naeratus näole ja tuju läheb mõlemal heaks. Kuulake, mis juhtus kord ühes peres.

    Isa lõhkus hinnalise vaasi -

    Vanaema ja ema kortsutasid kohe kulmu,

    Isa oli piinlik ja vaatas neile silma

    Ja arglikult ja vaikselt "Vabandust"ütles.

    Ja ema on vait, naeratab isegi:

    "Ostame teise, seal on parem müügil.".

    "Vabandust", näib, mis selles viga on?

    Aga milline imeline sõna.

    Mis sõna aitas isa? Kuidas ta seda ütles, mis häälega?

    Kuid on olukordi, kus isegi võlusõnad ei aita. Nüüd ma räägin sulle ühest sellisest poisist ja sina ütle mulle, Õige kas poiss tegutses ja mida ta tegema pidi.

    Oli see poiss on viisakas

    JA, õige, Väga "kena",

    Olles võtnud palli noorematelt,

    Ta tänas neid -

    "Aitäh"ütles.

    - Õige kas poiss teeb? Mida ta pidi tegema, kui tahtis palli mängida? Kuidas ma peaksin küsima, kes mulle näitab?

    Nüüd seiske ringis ja mängige palliga mängu "Võlusõna". Reeglid on lihtsad. Anname palli ringiga ümber sõnad:

    Minu rõõmsameelne, helisev pall,

    Kuhu sa põgenesid?

    Punane, sinine, tsüaan,

    Ei saa sinuga sammu pidada!

    Kellel pärast neid sõnu pall käes on, ütleb mis tahes võlusõna.

    Mäng "Võlusõna".

    Ja nüüd on aeg kuulata lugusid käitumisreeglid.

    Mängi seda, balalaika,

    Balalaika – 3 keeli!

    Laulge kaasa, ärge haigutage,

    Tulge välja, tantsijad.

    Me laulame teile laule,

    Palun ära naera.

    Oleme noored kunstnikud -

    Me võime olla häbelikud.

    Pesin käsi kraani all,

    Ja ma unustasin oma nägu pesta.

    Trezor nägi mind,

    Karjus: "Milline häbi!"

    Vova oli hommikul laisk

    Kammi oma juukseid.

    Tema juurde tuli lehm -

    Ta kammis keelt.

    Petya püüab osavalt kala,

    Võib-olla teeks paadi.

    Ainult "Tere" Ja "Aitäh"

    Ei oska rääkida.

    Kolya tülitseb sõpradega,

    Ta kasutab rusikaid.

    Kiusajal on silmade all

    Sinikad ei kao kuhugi.

    küsis tädi Zina

    Vii Misha pööningule

    Vabandust, tädi Zina,

    Ma pole üldse sinu talumees.

    Ja meie rühmas on selliseid lapsi? Loodan, et mitte ega tee seda kunagi! Nüüd ma kontrollin, kas tead võlusõnu.

    Olukorrad:

    Tulemas grupile tuleb rääkida...

    Ma lõhkusin sõbra mänguasja...

    Kui sööma istume, ütleme kõigile...

    Sind kostitati kommidega...

    Enne magamaminekut tuleb soovida kõigile...

    Ärgates ütleme...

    Kui sa kedagi solvasid...

    (lapsed kes sõnad ära arvas, helistage need teile järgmiseks mänguks)

    Nüüd mängime mängu « Seitsmeõieline lill» . (kroonlehtedele kirjutatakse mõistatusi. Lapsed peavad valima suvalise kroonlehe ja ära arvama mõistatuse. Kui lastel on raske, aitavad teised)

    Mäng « Seitsmeõieline lill

    Ülesanded:

    Kohtusin naabrimehe Vityaga,

    Kohtumine oli kurb -

    Ta on nagu torpeedo minu peal

    See tuli nurga tagant.

    Kuid kujutage ette, asjata Vityast

    Ootasin sõna... (Vabandust).

    Isegi jääplokk sulab

    Soojast sõnast (Aitäh).

    Isegi känd läheb roheliseks,

    Millal ta kuuleb (Tere päevast).

    Kui sa enam süüa ei saa,

    Me ütleme emale (Aitäh).

    Poiss viisakas ja arenenud

    Ta ütleb kohtudes (Tere).

    Kui meid naljade pärast noomitakse,

    Ütleme (Mul on kahju).

    Nii Prantsusmaal kui Taanis

    Nad jätavad hüvasti (Hüvasti).

    Suurepärane, hästi tehtud. Te kõik teate võlusõnu nii hästi. Meie, täiskasvanud, usume ja loodame, et need võlusõnad on alati teiega! Ja ma tahan teile soovida, et jääksite alatiseks viisakas et keegi ei solvuks ja kui ta kedagi kogemata solvab, siis ei kõhkle nad alati andestust palumast. Ja siis kõik armastavad sind, kiidavad sind ja tahavad sinuga sõbrad olla. Ja ärge kunagi olge nagu eesel luuletusest.

    Seal oli eesel väga viisakas, teda kasvatati,

    Ta naeratas kõigile, kummardas ja "Tere"ütles,

    Siis astus ta sammu tagasi ja pomises kõrvale:

    Et jänes on argpüks, hüljes on madrats,

    Et lõvi on loll ja elevant on paks...

    Ta ei öelnud kunagi kellegi kohta head sõna,

    Ja ma palun sind, mu sõber, ära ole nagu tema.

    Kõik õppisid täna reeglid on etiketireeglid. Ja nüüd, õppetundi lõpetades, etiketiga tutvudes laulame laulu, mis helistas: "Mis on etikett?"

    Laul "Mis on etikett?"

    Ja et te neid võlusõnu kunagi ei unustaks, annan teile maagilise lahkuse ja viisakuse lill - seitsmeõieline lill , millele need olulised sõnad on kirjutatud. Ja kui äkki sa unusta mõni neist ära, siis paluge täiskasvanutel need teile ette lugeda ja laske neil alati teiega olla.

    Viited:

    Ajakiri "Muusikaline juht"

    -“Mängud ja tegevused eelkooliealiste laste arendamiseks” Moskva 2007 autorid: Petrova T.I., Petrova E.S.

    KÜLASTAMISETIKETT
    (Teabetund)

    Käitumiskultuuri ja elementaarse viisakuse puudumine inimestevahelises suhtluses on tänapäeva reaalsus. Meie ajal, ülehelikiiruse ja elektroonikatehnoloogia aeg, kujuteldamatute kiirenduste aeg kaasaegne inimene Aeg-ajalt satub ta olukordadesse, mis nõuavad temalt spetsiifilist käitumist ja suhtlemisoskust. Reisime välismaal, sõlmime äri- ja isiklikke suhteid; Käime diplomaatilistel vastuvõttudel, esitlustel ja vernisaažidel. Kõik see seab meie käitumisele uued nõudmised ja välimus, keele- ja kultuurivaadetele. Seetõttu toimuski meie raamatukogus 8. novembril 2011 9. klassi õpilastele üritus “Külastikett”.

    Eesmärk sellest sündmusest Eesmärk oli juhtida laste tähelepanu heade kommete reeglitele, näidata, kui meeldiv võib olla suhtlemine, kui järgida etiketireegleid. Selgitada, kuidas käitumisreeglite tundmine ja rakendamine mõjutavad positiivselt inimese kuvandit ning kuidas nende abiga saab nautida igapäevaseid kontakte teistega.

    Lapsed õppisid tundma etiketi ajalugu ja selle sõna tähendust ning tutvusid etiketi põhinõuetega. Toimus viktoriin küsimustega, mis puudutasid käitumisreegleid transpordis, restoranides, telefonis suheldes jne. Viktoriini tulemuste põhjal selgitati välja ja autasustati tõelised “daamid” ja “härrad”. Kõigile üritusel osalejatele anti brošüürid “Vaimulik distsipliin” ehk “Heade kommete reeglid”. Ürituse lõpus linastub film “Etikett - traktaat teismelistele, kes soovivad saada kultuursed inimesed", mis aitas mõista, kui oluline on õigesti käituda erinevaid olukordi, kuidas etiketti järgides on kergem edu saavutada.
    Õpilastele üritus meeldis, nad osalesid aktiivselt viktoriinis, vaadati huviga filmi ning tutvuti raamatunäitusega “Etikett A-st Z-ni”.

    Ürituse käigus oli võimalik tõmmata õpilaste tähelepanu etiketiprobleemidele ja inimeste üksteisemõistmise probleemidele. Kohalolijad said oma arusaama inimsuhtlusest laiendada ja seda me loodame peale elu kasutab iga võimalust õpitu elluviimiseks.

    Toimetaja valik
    Kerged maitsvad salatid krabipulkade ja munadega valmivad kiiruga. Mulle meeldivad krabipulga salatid, sest...

    Proovime loetleda ahjus hakklihast valmistatud põhiroad. Neid on palju, piisab, kui öelda, et olenevalt sellest, millest see on valmistatud...

    Pole midagi maitsvamat ja lihtsamat kui krabipulkadega salatid. Ükskõik millise variandi valite, ühendab igaüks suurepäraselt originaalse, lihtsa...

    Proovime loetleda ahjus hakklihast valmistatud põhiroad. Neid on palju, piisab, kui öelda, et olenevalt sellest, millest see on valmistatud...
    Pool kilo hakkliha, ühtlaselt ahjuplaadile jaotatud, küpseta 180 kraadi juures; 1 kilogramm hakkliha - . Kuidas küpsetada hakkliha...
    Kas soovite valmistada suurepärast õhtusööki? Kuid teil pole toiduvalmistamiseks energiat ega aega? Pakun välja samm-sammult retsepti koos fotoga portsjonikartulitest hakklihaga...
    Nagu mu abikaasa ütles, on saadud teist rooga proovides tõeline ja väga õige sõjaväepuder. Ma isegi mõtlesin, et kus...
    Tervislik magustoit kõlab igavalt, aga ahjuõunad kodujuustuga on lausa silmailu! Head päeva teile, mu kallid külalised! 5 reeglit...
    Kas kartul teeb paksuks? Mis teeb kartulid kaloririkkaks ja figuurile ohtlikuks? Valmistamisviis: praadimine, keedukartuli kuumutamine...