Спосіб малювання зім'ятим папером. Нетрадиційні техніки малювання для дітей у садочку та школі. Штампіки з ниток


Олена Паніна

Ціль: знайомити дітей з нетрадиційною технікою малювання.: малювання м'ятим папером.

Завдання: розвивати творчі здібності, інтерес до малювання, розвивати уяву, мислення, дрібну моторику та координацію руху рук. Розвивати естетичне сприйняття, фантазію. Виховувати самостійність, активність та акуратність у роботі.

Малювання м'ятим папером- це дуже цікава та незвичайна техніка малювання. Вона дає дітям простір для уяви та чудову гімнастику для дитячих рук та пальчиків.

Незвичайним, цікавим і захоплюючим стає процес підготовки до заняття.

Приготування паперовихгрудочок - захоплююча дія і з ним діти легко та із задоволенням справляються самі.

Після того, як приготували все приладдя до заняття: фарби, баночки, папір, ємності в яких можна розвести фарби, пензлики, ганчірочки Потрібно продумати деталі майбутнього малюнка. Спробувати відтворити малюнок.

Найголовніше у цьому виді творчості – це фантазія. Саме від фантазії залежить як виглядатиме кінцевий результат малюнка.

Обговорюючи майбутню роботу, ми з дітьми обговорюємо дрібні та великі деталі малюнка, а отже паперовігрудочки нам знадобляться великого та маленького розмірів. Відповідно відбитки від них відрізнятимуться за величиною.



В результаті вимальовуєтьсяпридумана дітьми картина:




У роботі ми використовуємо пензлики, щоб промалюватиабо доповнити елементи малюнку. Тому малюнки вийшли комбіновані.


Тепер пропоную подивитися на деякі наші роботи:








Так ми познайомилися з нетрадиційною технікою малювання -"м'ятим папером".

Публікації на тему:

Малювання – веселе та захоплююче заняття. Один із найперших інструментів, за допомогою якого можна створювати барвисті та своєрідні.

Майстер-клас для педагогів «Нетрадиційна техніка малювання «граттаж»Мета майстер-класу: підвищити бажання педагогів до опанування нової нетрадиційної техніки малювання «граттаж». Завдання майстер-класу: 1. Знайомство.

"БУКЕТ СИРЕНИ" Шановні колеги хочу представити Вашій увазі майстер-клас з нетрадиційної техніки малювання. У роботі я.

Саме у творчості можна дати дитині простір для самовираження: допомогти їй у виборі чим малювати, чим малювати і як малювати. Ніщо.

Майстер-клас «Нетрадиційна техніка малювання піском на склі» 1 слайд: Шановні колеги! До вашої уваги пропоную майстер – клас «Нетрадиційна техніка малювання піском на склі». 2 слайд: Відповідно.

Малювання з використанням нетрадиційних технік малювання заворожує, заспокоює та захоплює дітей. Це вільний творчий процес.

Майстер-клас з гурткової роботи «Нетрадиційна техніка малювання»Майстер-клас із гурткової роботи «Нетрадиційна техніка малювання» Я, Парначова Тетяна Леонідівна, вихователь Дитячого садка №1 займалася.

Цілі:
– Ознайомити із технікою малювання фотокопією.
– Формування навичок роботи у техніці малювання свічкою.
Завдання:
розвиток уваги за допомогою спостереження за морозними візерунками у зимовий час;
виховання інтересу до зимових явищ природи;
виховання акуратності під час виконання.
Обладнання: зразки візерунків, альбомний лист; додатковий лист, шматочок свічки; акварельні фарби; кисть із широким ворсом; склянку з водою, серветки, лист.
1. Організаційний момент.
Психогімнастика: «Промінь»
До сонечка потяглися
Промінчик взяли,
До серця притиснули
І один одному віддали.
Повідомлення теми заняття.
Хлопці сьогодні тема навчально-організаційної діяльності «Морозні візерунки», і не просто заняття, а малювання свічкою
Сюрпризний момент.
Хлопці яка зараз пора року. Діти відповідають зима
Зараз зима. Зима – чудова пора року! Взимку трапляються різні дива! Ось і я одержала невелику посилку. Хто ж її нам надіслав?
Давайте подивимося, що ж у ній лежить, може, ми дізнаємося від кого вона.
Читання прикріпленого папірця до посилки
Хлопці, а тут лежить сніжинка із віршем-загадкою. Слухайте уважно, щоб її відгадати. Хто відгадає-підніме руку:
З неба зірки падають, ляжуть на поля.
Нехай під ними сховається чорна земля.
Багато зірочок, тонких, як скло;
Зірочки холодні, а землі тепло.
Який це майстер на скло завдав
І листя, і трави, і зарості троянд. Діти відповідають сніжинки, тому що вони покривають землю снігом і схожі на зірочки
Молодці, хлопці, ви дуже спостережливі, тож правильно відгадали загадки.
Введення у тему.
А хто зими вірний та незамінний помічник? Діти відповідають морозу
Правильно. З настанням зими приходять і холоди. Стукає Мороз у кожний будинок. Залишає людям свої послання: то двері підморозить – погано до зими підготувалися, то на вікнах свої мистецтва залишить – подарунок від Мороза. Давайте подивимося, що за послання він нам послав
Дістаю із посилки картинки - із зображенням морозних візерунків
Що зображено на картинках? Діти відповідають Гілочки, сніжинки, квіти крижані, завитки та гачки студені
Певно, хлопці є тут і ялинові гілочки, інеєм прикрашені.
Ось як Мороз без пензликів та фарб нам вікна розмалював.
Хлопці, а як ви вважаєте, як Мороз ці візерунки малює? Діти висувають свої припущення Дує на скло холодом, за помахом чарівної палички, кидає на вікна сніжинки, і вони приклеюються до вікна.
Насправді від холодного, морозного повітря крапельки води, які є у повітрі, осідають на холодному склі, замерзають і перетворюються на крижинки - голочки. За ніч їх утворюється багато, вони як би нарощуються один на одного. І в результаті виходять різні візерунки, які ми зараз із вами спостерігали.
Хлопці, а як ви думаєте, ми з вами змогли б намалювати візерунки таким чином, щоб спочатку вони були не видно, а потім раптом виявилися, як у Мороза? Ні.
А виявляється, можна. І я вас зараз познайомлю з таким способом малювання – називається він «фотокопією».
2. Практична частина.
Візьміть у руки шматочки свічки та спробуйте провести ними по аркушу паперу.
Чи залишає свічка видимі сліди? Діти відповідають Ні
А зараз покрийте згори будь-якою акварельною фарбою. Що у вас вийшло? Під фарбою з'явилися лінії, які ми малювали свічкою.
Хлопці, а як ви вважаєте, чому лінії, зроблені свічкою, не пофарбувалися? Діти висловлюють свої думки
Свічка складається з воску, який відштовхує воду, тому малюнок, виконаний водовідштовхуючим матеріалом, проявляється після нанесення на нього акварельної фарби, розведеної водою. Сьогодні ми з вами спробуємо створити диво – намалюємо морозні візерунки за допомогою свічки.
З чого починаємо малювати? Діти відповідають малювати з верхньої частини, спускаючись униз.
Правильно, для того, щоб елементи, що рисуються, не накладалися один на одного найкраще візерунок малювати зверху вниз. Готовий малюнок покрийте аквареллю. Я б порадила вибрати блакитний чи фіолетовий колір. А щоб лист не розмок, фарбу наносите рівномірно на весь лист, але не проводьте по тому самому місцю кілька разів.
3. Самостійна робота дітей.
Надаю індивідуальну дозовану допомогу

4. Підбиття підсумків
Як, хлопці, називається техніка малювання, яку ми використовували, щоби створити такі прекрасні роботи? Діти відповідають фотокопію
Як ви вважаєте, що можна ще намалювати в техніці фотокопії? Діти відповідають квіти, візерунки, сонце.
Наше заняття добігло кінця, я вами дуже задоволена і мені дуже хочеться дізнатися, що вас сьогодні здивувало? А що вам сьогодні особливо сподобалося.

Катерина Лучкіна

Даний майстер-Клас призначений для вихователів дитячих садків, батьків та дітей. Вік дітей 5-7 років.

Ціль: знайомство дітей з технікою малювання на м'ятим папером.

Завдання:

Розвивати дрібну моторику рук.

Розвиток творчих здібностей в дітей віком дошкільного віку;

Виховувати дбайливе ставлення до природи;

Розвиток уваги, мислення та смаку;

Виховувати акуратність під час роботи з фарбами

Для роботи вам знадобиться:

Акварельні фарби

Пензлик м'який (номер на ваш смак)

Аркуш паперу А4

Баночка з водою

Аркуш папери грудкаємо,але акуратно,щоб він не порвався.

Потім розкладаємо лист на столі долоньками

Приступаємо до малювання фарбами. Нам потрібна акварель, тому що вона вимагає багато води, на відміну від гуаші. А води для цієї роботи потрібно багато.

На пензлик потрібно брати багато води та багато фарби. Їх надлишки стікатимуть у складки. І після висихання складки стануть яскравішими і красивішими. Поступово деталь за деталлю малюємо гірський краєвид.

Робота готова! Спробуйте з дітьми, сподіваюся, їм буде цікаво!

Публікації на тему:

Нещодавно, на одному з сайтів, підглянула дуже цікавий вид роботи. Як правильно називається ця техніка, я не знаю, але із дітьми.

Гуляючи берегом Чорного моря, я пильно вдивлялася в камінці, що лежали під ногами. Один не схожий на інший, кожен особливий та.

Майстер-клас «Кленове листя з м'ятого паперу» Кожна пора року чудово по-своєму… Осінь – це час різнокольорових фарб.

Шановні колеги! Зовсім випадково я потрапила на курси нетрадиційного малювання (малювання піском). Після них я спалахнула ідеєю втілити.

Хочу запропонувати Вам майстер - клас "Малювання нитками". Заняття кропітке, але дуже цікаве, на виготовлення наших картин пішов.

Нітеграфія, малювання ниткою - простий та доступний спосіб зображення. Але його непередбачуваність захоплює та заворожує. Хочеться багаторазово.

У роботі з дітьми ми часто використовуємо як традиційні, так і нетрадиційні техніки малювання. Одного разу, побувавши на курсах з арттерапії.

Освітня область: «Художньо-естетичний розвиток» Малювання на м'ятому папері «Пролісок»Тема: «Пролісок» Мета: розвиток дрібної моторики нетрадиційними техніками малювання. Завдання: закріпити вміння дітей класифікувати.

Діти та творчість – нероздільні поняття. Дитина пізнає навколишній світ, намагаючись відобразити його у грі, ліпленні та малюванні. Адже в душі кожен малюк – співак та музикант, художник та скульптор. Творчі пориви у дітей часто пов'язані з художньою діяльністю, а образотворча творчість дитини – ідеальна можливість для прояву її фантазії. Це є важливою умовою для нормального розвитку малюка.

Нетрадиційні техніки малювання для дітей у садочку та школі-це не означає щось складне. Зовсім навпаки - таке малювання перетворює заняття з веселу забаву. Тут зовсім не обов'язково мати складні навички володіння олівцем і пензлем. У простих прийомах нетрадиційного малювання дитина здатна створити красиві малюнки і картини, і це дасть йому приголомшливий творчий досвід із чудовим підсумковим результатом. Він сам потягнеться до мистецтва, коли відчує, що може робити красу своїми руками.

Нетрадиційні способи малювання

Для дітей нетрадиційна техніка малювання - це чудовий спосіб створення маленьких шедеврів. Виявляється, долонька може перетворитися на рожевого слоника, а проста ляпка – стати деревом, а морква з картоплею – здивувати незвичайними візерунками.

Наприклад, малюкам 3-4 років можна запропонувати:


З дітьми 5-6 років можна спробувати:

  • відбитки-картинки
  • друк пластиліном
  • відбитки листя
  • малюнки з долоні
  • малювання ватними паличками
  • чарівні ниточки
  • монотипія.

А з дітьми 7-8 років можна освоїти складніші техніки:

  • малювання м'ятим папером
  • малювання мильними бульбашками
  • малювання сіллю
  • ляпкаграфія
  • пластилінографія
  • граттаж
  • фроттаж.

Для дітей ліплення з пластиліну – це цілий світ, сповнений різноманітності та експериментів! Під вашим чуйним керівництвом дитина може зліпити всілякі стануть найкращим керівництвом для створення різних казкових героїв, тварин та рослин.

Малювання руками

Малювання ручками – це перша техніка, яку маленькі дітки здатні опанувати дуже рано. Малюнок виходить швидко - це дуже важливо, тому що малюки не можуть довго займатися однією справою. Дитячу долоньку вмочіть у фарбу і нехай малюк зробить відбиток на поверхні паперу. Подивіться, що це схоже. Запитайте малюка, що потрібно домалювати, щоб вийшла якась тварина або птах. Відсутні деталі можна намалювати пальчиками.

Техніка малювання аквареллю по мокрому паперу

Для створення маленьких шедеврів знадобиться лист щільного паперу, акварельні фарби та кисть. Допоможіть дитині рівномірно змочити лист, але щоб не було калюж. Нехай набере на пензель трохи фарби та починає творити. Кожен мазок новим тоном розповзається по паперу, гарно переходячи до іншого відтінку. Саме час показати дитині змішання кольорів та пояснити, що таке відтінки.

Підкажіть дитині, що всі рухи повинні робитися легко і плавно, не потрібно вдавлювати кисть у папір, як це люблять робити багато дітей. Досить легкого дотику. У цій техніку добре виходить малювати фони. А після висихання можна продовжити малювати решту малюнку.

Малювання в техніці Клейові картинки

Для малювання в цьому стилі Вам знадобиться клейовий пістолет. Допоможіть дитині намалювати гарячим клеєм контури на папері, у яких зображення заповнюється фарбами. Завдяки клею фарба не випливає межі цих контурів. Виходить щось на зразок вітражного зображення. У цій техніці Ви разом з вашою дитиною можете створити справжній вітраж на склі, але замість простої акварелі потрібно буде купити акрилові фарби на водній основі.

Традиційно в передноворічні дні у дитячих садках проводяться виставки яскравих виробів та творчих робіт малюків, які прикрашають садок у найчарівніші дні новорічного свята. Ми пропонуємо вам різні .

Малюнки в техніці акварель з восковою крейдою

Щоб намалювати картинку в цій техніці Вам потрібен: альбомний лист, воскова крейда, акварельні фарби, кисть білка, шаблони листя.

Нехай малюк з вашою допомогою намалює на аркуші кілька різних листів. Малюнок потрібно компонувати за розміром листя – спочатку великі, потім дрібніші. Нехай листя накладається один на одного - адже в природі саме так.

Тепер візьміть воскову крейду і обведіть контури листя, для цього вам знадобляться крейда теплих відтінків: жовтий, червоний, оранжевий, коричневий, бордовий. В одному аркуші Ви можете використовувати кілька кольорів. Не забудьте намалювати прожилки на кожному листку, крім горобинових

Цікаво! Оригінальні подарунки на Новий 2020 Рік своїми руками

А зараз настав час скористатися акварельними фарбами – починайте зафарбовувати не листочки, а альбомний лист із лівого верхнього кута. Покажіть дитині, як додавати інші кольори, щоб один відтінок плавно перетікав до іншого без чітких меж. Таким чином, поступово заповнюємо наш лист осінніми фарбами.

Малювання забавними відбитками

1. Штампіки із пластиліну

З пластиліну дуже просто і зручно зробити штампики – досить шматочку пластиліну надати потрібну форму, прикрасити візерунками (лініями, крапками) та пофарбувати у необхідний колір.

2. Штампіки з ниток

Для створення цікавих "смугастих штампиків" можна використовувати нитки, які потрібно міцно намотати на будь-який предмет. Потім нитки густою фарбою забарвлюються у потрібний колір. Тепер лише фантазія підкаже, як нанести «смугастий візерунок» на поверхню паперу.

3. Штампіки зі згорнутого картону

Згорнувши шматок картону в рулончик, можна отримати оригінальний штамп для "трояндочки". А якщо відрізати від втулки від туалетного паперу "кругляш" і надати йому форму листочка, то ваша дитина може самостійно створити гарну композицію.

4. Відбитки "листики"

Ця техніка знайома багатьом. Щоб надрукувати лист, можна взяти будь-який красивий листок і нанести фарбу на бік з прожилками. Потім забарвленою стороною лист прикласти до паперу і пропрасувати. Через кілька секунд можна акуратно підняти лист - на папері залишиться його відбиток.

5. Відбитки картоплею, морквою, яблуком

Для дітей раннього віку це досить популярна техніка. Вам буде потрібно будь-який овоч або фрукт і гуаш. Далі все просто – макаєте предмет у фарбу та робите відбиток на папері.

Штампи можна виготовити з яблука, картоплі, моркви, перцю та інших овочів чи фруктів. Найпростіше зробити штамп з картоплі. Якщо у вас є металеві форми для вирізування печива, просто продавіть форму в картоплю і акуратно підріжте зайві шматочками ножиком по краях.

Малювання мильними бульбашками

Дитині буде дуже цікаво намалювати картинку мильними бульбашками. Для цього у склянку з водою треба додати будь-який мильний розчин та фарбу і за допомогою трубочки зробити міцну піну. На бульбашки акуратно покласти аркуш паперу і дочекатися, коли виявлятимуться перші візерунки. Можна піднімати папір - пухирчасті візерунки готові.

Малювання сіллю

Щоб додати фону малюнка химерну текстуру, при зображенні будь-якого пейзажу можна використовувати сіль. Поки фарба ще висохла, фон необхідно посипати сіллю. Вона вбирає зайву воду, прилипає та створює дуже цікавий ефект. Зайву сіль потрібно акуратно струсити після висихання. На її місці залишаться незвичайні світлі цятки.

Є ще один надзвичайно цікавий варіант малювання сіллю. Для цього потрібно намалювати малюнок олівцем, а потім обвести клеєм ПВА. Це може бути проста квітка, візерунки або геометричні фігури. Клею не шкодуємо. Щедро посипаємо малюнок сіллю, а потім акуратно струшуємо зайву на тацю. Тепер додамо кольори – можна розфарбувати пензликом, а можна взяти піпетку і по краплині підфарбовану воду нанесемо на малюнок. Ви зможете побачити, як краплі розтікаються та виходять яскраві візерунки та фігури.

Малювання м'ятим папером.

За допомогою зім'ятої серветки або паперу можна отримати незвичайну текстуру. Є два способи такої техніки:


Монотипія

Ця незвичайна техніка малювання заснована на унікальному відбитку, який може бути лише в єдиному екземплярі. Тому двох абсолютно однакових малюнків створити неможливо.

(«пальцевий живопис», пальцеграфія, «пальчики – палітра»)

Можна вигадати правило: кожному пальчику - певний колір, особливо добре малювати, коли немає пензлика під рукою. Для цього зручні гуашеві фарби, які наливають у плоскі тарілочки, кришки від баночок із гуашшю.

1. Вмочивши ПОДУШЕЧКИ пальців у фарби можна намалювати: «Новорічні конфетті», «Намиста, що розсипалися», «Вогники на ялинці», «Веселий горох», «Сліди», «Візерунки на сукні», «Пухнастий сніг», «Сонячних зайчиків», «Кульбаби», «Розпушилася вербочка», "Солодкі ягоди", "Грони горобини", "Квіти для мами", "Димка свистуння".

2. Якщо вмочити в фарбу БІЧНИЙ СТОР ПАЛЬЦЯ і прикласти до паперу, то виходять «Сліди» більших звірів, «Літнє та осіннє листя», «Овочевий салат», «Святкові листочки».

Якщо, таким чином, ПРОВОДИТИ ЛІНІЇ РІЗНОЇ ДОВЖИНИ, знову набираючи фарбу, можна намалювати складніші предмети: дерева, птахів, тварин, пейзажні картинки і навіть декоративні візерунки, поєднуючи з малюванням подушечкою пальців.

3. Стиснути руку в кулак і накласти її на фарбу (розведену в старій тарілочці), поводити його з боку в бік, щоб фарба добре розмазалася на руці, після цього підняти і додати до паперу - залишаються великі відбитки «бутони квітів», «дитинчата звірів», «птахи»,та ін.

4. Якщо прикласти бічну частину кулака до аркуша паперу, а потім зробити відбитки, то на аркуші з'являються "гусениці", "дракони", "тіло чудовиська", казкові дерева та інше.

ПОРАДИ: перш ніж почати, зробіть на окремому аркуші кілька відбитків різних частин руки, щоб зрозуміти, які форми можуть у Вас вийти. Змінюйте руки, щоб відбитки пальців та кулака вигиналися у різних напрямках.

Монотипія

Знадобиться гуаш або акварель, білий або чорний папір, фотопапір (освітлений), целофан, скло, поліетиленова плівка.

Різновиди роботи:

1. Аркуш паперу складається навпіл. НА ОДНУ ІЗ ПОЛОВИН НАНОСЯТЬ ПЛЯМИ (теплі або холодні); друга половина притискається до першої, ретельно розгладжується у різні

сторони та розгортається. Вгадай, що вийшло? Дзеркальне відображення (метелик, квіти, мордочки тварин та інше). МОЖНА ДАТИ ГОТОВУ ФОРМУ МЕТОЧКИ і також заповнити плямами одну сторону (був зачарований білий метелик - запропонувати дітям розчарувати - розфарбувати його способом монотипії);

2. ЛИСТ ПАПЕРУ МОЖНА СКЛАДАТИ НЕ ТІЛЬКИ ПО ВЕРТИКАЛІ, АЛЕ І ПО ГОРИЗОНТАЛІ - виходять симетричні зображення або двійники (брати - близнюки, «два курча», «веселі ведмежата», «місто на річці» -намалювати місто на зігнутому по горизонталі папері, розкрили – місто позначилося на річці), «маски» до Нового року та інших народних свят.

3. Паперову серветку змочити розведеною фарбою та притискати до неї різні форми предметів – заготовки. Потім, надрукувати їх на чистому аркуші паперу або на гладкій поверхні.

4. На склі, дзеркалі, пластмасовій дошці, папері, поліетиленовій плівці наносяться плями або малюнок гуашшю, зверху накладається аркуш паперу та друкується. Починати з маленького аркуша паперу, потім - розмір альбомного аркуша і т.д. Теми робіт дуже різноманітні: "Життя на півночі", "Акваріум", "Ваза з фруктами, овочами", "Ліс".

Діатипія

Потрібна картонна папка, на ЇЇ ЕЛАДКУ ПОВЕРХНУ НАНОСИТЬСЯ ШАРИЙ ФАРБИ (гуаш) ганчірковим ТАМПОНОМ. Потім зверху накладається білий аркуш паперу, у ньому малюється загостреною паличкою чи олівцем (але не тиснути руками на папір!). Виходить відбиток – дзеркальне повторення малюнка.

Дітям подобаються пейзажні малюнки «Ніч у лісі», «Нічне місто», «Святковий салют»та інші. Усе залежить від кольору вибраної гуаші, тобто. колірна гамма вже продумана.

Тампонування

Потрібно зробити тампони із марлі або шматочка поролону.

1. Палітрою може служити штемпельна чиста подушка або квадратний шматок плоского поролону. Це захоплююче заняття для дітей дає навички ніжного та легкого дотику до паперу тампоном з фарбою будь-якого кольору, щоб намалювати щось пухнасте, легке, повітряне, прозоре, тепле, гаряче, холодне (хмари, сонечко, сонячних зайчиків, кульбаби, портрети сон кучугури, хвилі на морі та ін.)

2. Якщо взяти великі тампони, то можна намалювати багато цікавих пухнастих курчат, каченят, веселих зайчиків, сніговиків, яскравих світлячків (змальовуючи потрібні дрібні деталі).

3. У старшому віці можна поєднувати цю техніку з технікою Трафарет». Спочатку вирізається трафарет, потім, притиснувши його пальцями до аркуша паперу, обвести по контуру частими легкими дотиками тампона. Обережно підняти трафарет – який чіткий і ясний слід залишився на папері! Можна знову повторити іншим кольором і в іншому місці скільки завгодно!

Штампи, друк

Дозволяють багаторазово зображати той самий предмет, складаючи з його відбитків різні композиції, прикрашаючи ними запрошення, листівки, серветки, «хустки»(павлово – посадські), «квіти на галявині», «осінні грядки»,пейзажні картинки та ін.

Штампи та печатки нескладно зробити з овочів (картопля, морква), гумка, намалювати на зрізі або торці задуманий малюнок і зрізати все непотрібне. З іншого боку овочів або гумки зробити надріз і вставити сірник без сірки - виходить зручна ручка у готової печатки.

Тепер потрібно притиснути її до подушки з фарбою, а

потім - до аркуша паперу, повинен вийти рівний та чіткий відбиток. Можна скласти будь-яку композицію і декоративну, і сюжетну.

Старші діти складають складніші композиції, домальовуючи до відбитків необхідні деталі і розширюючи предмети для печаток: підошви дитячих чобіток з рифленим малюнком (можна зобразити величезний соняшник, дерево - велетень тощо.). особливо хороші великі відбитки для оформлення зали, літніх дитячих майданчиків.

Друку можна замінити СУХИМИ ЛИСТЯМИ від різних дерев і чагарників (листя для гербарію). Приготувати гуаш, пензлики або шматочок поролону, аркуш паперу. Придумати, що хочемо намалювати (літо, зиму, осінь чи весну), тобто. вибрати колір. Сухий лист повернути лівою (опуклою) стороною вгору, добре профарбувати, потім обережно перевернути фарбованою стороною на папір, пам'ятаючи про композицію, і легенько притиснути пальцем, прибрати – отримуємо відбиток, відбиток, схожий на силует дерева або чагарника (якщо це не великий лист округлий) форми). Стовбур трохи - трохи домалювати, а гілки - це надруковані жилки листа.

Використовуючи цей прийом можна навчити дітей орієнтуватися на аркуші паперу, продумувати двох - трьох планову композицію, розкладаючи сухе листя по аркушу паперу, а потім їх зафарбовуючи та віддруковуючи.

Малювання по сирому (мокрому) паперу

Лист паперу змочується чистою водою (тампоном, поролоном або флейцевим широким пензлем), а потім пензликом або пальцями нанести зображення.

На сирому папері можна малювати аквареллю, починаючи з молодшої вікової групи. Розповісти дітям про художника - анімаліста ЧАРУШИНА Є.І., який користувався таким засобом виразності, зображуючи пухнастих маленьких тварин, пташенят, кумедних та цікавих, як маленькі діти. Розгляньте написані та ілюстровані ним книги.

А там для такої техніки дуже багато: «Чарівні живі хмари», які перетворюються з ліній і плям на різні звірки, "Жили, - були в акваріумі рибки", "Зайчики і кролики", "Маленький добрий друг (цуценя, кошеня, курча і т.д.)".

Щоб папір довше не висихав, його кладуть на вологу серветку. Іноді зображення виходять як у тумані, розмиті дощем. Якщо потрібно промалювати деталі, потрібно почекати, поки малюнок підсохне або набрати на пензель дуже густу фарбу.

Іноді застосовується ІНШИЙ СПОСІБ РОЗМИТОГО ЗОБРАЖЕННЯ. Взяти тазик з водою, на лист паперу наносять лінії, наприклад контури осінніх дерев, у верхній частині - синя лінія (небо). Потім цей лист покласти зображенням вниз на поверхню води, трохи почекати і різко підняти вгору. Вода розтікається по паперу, розмиваючи фарбу, колір потрапляє на колір, у результаті виходить яскрава та незвичайна картина. Коли вона підсохне, можна додатково домалювати необхідні деталі, наприклад, гілки, стовбур, тобто. будь-які необхідні деталі. Також можна підкреслити контур тонким пензлем чорною фарбою.

Ще один варіант - РОЗТЯГАННЯ ФАРБИ - можна підказати дітям, коли вони тільки починають малювати свою картину, пейзаж або сюжет і треба заповнити весь аркуш, весь простір. Або коли дитина знає, що у неї буде двопланова композиція і небо займатиме певне місце. Для цього береться потрібний колір фарби і в точнішій частині листа проводиться лінія, потім її розтягнути і розмити водою по горизонталі.

Малювання по м'ятому (попередньо зім'ятому) папері

Ця техніка цікава тим, що у місцях згинів паперу (там де порушується її структура) фарба, при зафарбовуванні, робиться інтенсивнішою, темнішою - це називається "ефектом мозаїки".

Малювати по м'ятому папері можна у віці, т.к. це дуже просто. А старші діти самі акуратно змінюють аркуш паперу, розправляють та малюють на ньому. Потім можна дитячі малюнки вставити у рамочку та влаштувати виставку.

Малювання двома фарбами одночасно

Для цієї техніки характерна різна радісна тематика: весняна верба, як горобець, що виглянув із нирки.

На пензлик беруться одночасно дві фарби, на весь ворс – сіра (гуаш), а на кінчик – біла. При нанесенні фарб на аркуш паперу виходить ефект «об'ємного»зображення. Також незвичайно красиво і яскраво виходять квіти, особливо казкові, диво - дерева або незвичайний урало-сибірський розпис, коли на плоску кисть беруться дві фарби, і пензлик, як би танцює в пальцях майстра, залишаючи ягоди, квіти та листя на дереві, бересті, метал.

Малювання «пушистиків»

Для цього розмазується контур вологого малюнка сухим, жорстким пензлем і виходять квіти, весняні дерева, що квітнуть, елементи урало - сибірського розпису, пташенята, кульбаби та ін.

Такі ж виразні образи можна отримати сухим жорстким пензлем (щетина), якщо її тримати вертикально по відношенню до листка і наносити уривчастими мазками по сухому папері на малюнок, зроблений простим олівцем, або відразу зображати тварин, їх пухнасту шерсть, кущі бузку, яблуневі або вишневі дерева та багато іншого.

Особливо добре діти малюють портрети своїх улюблених іграшок, для яких вони спочатку промальовують контур, а потім наносять різкі мазки, заходячи на контур зображення. Чим частіше мазки, тим краще передається фактура (пухнастість).

Після таких занять можна зробити виставку портретів улюблених іграшок або казкових образів. А може, влаштувати персональну виставку юного художника – анімаліста.

Точковий малюнок

Наноситься малюнок кінчиком кисті, пальцями різного розміру та різними за кольором фарбами. Виходить мозаїчний малюнок або знову пухнастик.

Малювання штрихом

Щоб швидко зобразити звірів, птахів, придумати та втілити незвичайні казкові картини можна побувати у дивовижній країні "ГРАФО".Її немає на географічній карті, але вона є скрізь, де мешкають допитливі діти.

Для цього варто тільки взяти в руки чарівну паличку, якою може стати будь-який олівець, фломастер, воскова або проста крейда, сангіна, пастель, художній олівець - соус.

Доторкнутися до аркуша паперу та відчиняться двері цієї країни "ГРАФО".Тут усі люблять малювати, креслити, писати. У цій країні мова: штрих, лінія, плями, контур, силует, декоративна лінія, декоративна пляма, геометричний малюнок.

Основними законами краси є закони композиції, які включають ритм, рівновагу, симетрію, контраст, новизну, сюжетно - композиційний центр.

Штрих- це лінія, риса, яка може бути короткою і довжиною, похилою і рівною, трохи помітною і яскравою, хвилеподібною і рухається по колу, що перетинаються і з напливом одна на одну.

За допомогою штриха можна розповісти про характер предмета, про властивості матеріалу, передати його м'якість, легкість, ніжність, а й тяжкість, похмурість, різкість, гостроту, агресивність і розкрити образ героя, його ставлення до оточуючого.

Серія вправ «ЗОБРАЗИ »:

штрих, трохи торкаючись паперу;

поступово посилюючи тиск;

короткий та довгий штрих;

мінливі паузи - просвіти між штрихами;

штрих, що поступово скорочується, і паузи, що змінюються, - просвіти;

штрих - зигзаг з поступовим подовженням та укорочуванням;

мінливий нахил штриха;

нахил в один бік;

хвилеподібний штрих - зигзаг;

штрих у кілька рядів;

штрих, що рухається по колу;

штрих, що йде від центру кола.

Всі ці вправи вчитель повинен сам зобразити, показати дітям, що завдяки штрих може вийти. Заняття графікою прості, вони даються легшими за живопис і скульптуру. Простіше, малювання - графіка дуже цікава, вона розвиває просторову уяву, неординарне мислення, яке вчить думати, фантазувати, приймати самостійні рішення, виховує у дитині шукати складніші теми : "Я" (про себе), "Дощ", "Дерева", "Ліс".

Якщо малювати м'яким олівцем (соус) – можна розтерти пальцем (розтушувати), що додасть м'якість зображенню.

Акватипія

Необхідно: оргскло (скло з гладкими закругленими кутами), аркуш паперу, мило, акварель, туш, кисті.

На скло накладаються фарби (акварель за допомогою мила або туші), на висохлу поверхню накладається аркуш паперу і щільно притискається. Можна трохи зсунути лист по склу – відбиток буде цікавішим.

У цих відбитках шукаємо образи, пейзажні зображення та домальовуємо олівцями, крейдою, фломастерами.

Кліше

Великий друк; на дерев'яний брусок або картонний циліндр наклеюють з одного боку візерунок із щільного паперу або мотузки, на циліндрі по всій поверхні. Накочують фарбу та штампують – квіти, листя, килимки, серветки, шпалери для лялькових кімнат, тканина для площинних ляльок, пакувальний папір для подарунків тощо.

Брусок або циліндр мають ручки, щоб зручно було тримати, штампувати або робити плакат (циліндром).

Акватуш

Необхідно: папір, гуаш, туш, вода наливається у велику плоску посудину (таз).

Розвести гуаш і намалювати зображення. Коли гуаш підсохне, покрити весь лист однією тушшю (чорною). Коли туш підсохне, малюнок опустити в тазик (ванну) з водою, тобто. "виявити". У воді гуаш змивається, а туш – лише частково. Папір повинен бути щільним, зображення велике, виходить ефект фотографії.

Дітям запропонувати бути фотографами. На попередніх заняттях з конструювання - зробити паперовий "фотоапарат", гуляючи на ділянці можна сфотографувати кому, що подобається, а потім "виявити" в лабораторії, використовуючи техніку "акватуш".

Ще один варіант роботи з жирного шару: на лист паперу попередньо наноситься жирний шар - свічкою (можна нанести долонькою), милом (тампоном) та ін. А вже зверху наносяться фарби.

Малюнок виходить «пухнастий»,як би наїжається (волохатий).

Міміка у малюнках

На заняттях психогімнастикою можна тренувати вміння розпізнавати емоційний стан по МІМІК - виразному русі м'язів обличчя, по ПАНТОМІМІК - виразному русі всього тіла, по ВОКІЛЬНОМУ МІМІЦІ - виразним властивостям мови.

Розкриємо міміку у малюнках. Тренувати вміння розпізнавати емоційний стан по лінії можна за допомогою РІЗНИХ ШАБЛОНІВ - своєрідних ПІКТОГРАМ. Це набір карток, на яких за допомогою простих знаків зображено різні емоції, 5 піктограм:

Спочатку діти розглядають, називають настрій, потім картки розрізаються по лінії, що ділить на верхню та нижню частину особи. Перемішують і знаходять знову за завданням або ті, які сподобалися. Можна домалювати тіло, показати міміку на собі перед дзеркалом та ін. Сам процес малювання здатний впливати на дітей, вони стають спокійнішими та доступнішими.

Музика

Послухавши мелодію, музичну п'єсу, діти мають підняти одну картку (піктограму). Спочатку мовчки, а потім ніби описують почуття, викликані контрастними музичними творами, співвідносячи їх із картами настрою. Можна використовувати полярні визначення: веселий – сумний; бадьорий – втомлений; хворий – здоровий; сміливий - боягузливий та ін. Потім запропонувати намалювати образ, побачений у картах, почутий у музиці.

Діти частіше збирають радісні та веселі обличчя, менше – сумні чи з іншими настроями.

Ці ігри вправляють здатність до взаємодій. Зазвичай діти без підказки малюють на картці деталі, що бракують: очі, волосся, вуха, іноді - головний убір, бантики, окуляри або роблять фон. Такі завдання – допомагають у майбутньому малювати портрет товариша, мами чи себе.

Пантоміміка в малюнках

Особливо улюблені дітьми заняття, під час яких на папері за допомогою умовних фігур зображуються різні пози. Діти називають їх «скелетиками»,а краще – "чоловічками".

Отримавши картку із зображенням фігурки у тому чи іншій позі діти домальовують її, - відбувається запам'ятовування, яка поза, якому емоційному стану відповідає. Діти швидше починають малювати пози людей і досить виразно, без опори на умовні фігурки.

Нові, отримані в результаті ярмо з шаблонами, умовними фігурками і ляпками, діти потім використовують у своїх вільних і тематичних малюнках.

Ігри – «невидимки»

Потрібні папір та прості (графітні) олівці.

Дітям старшого віку пропонується заплющити очі і під музику (вальс) наносити на аркуш олівцем мимовільні лінії (загогуліни, каракулі - їх так діти називають), під ритм музичного твору (1 хв.). Відкрити очі, подивитися на лінії та знайти серед них захований образ (тварини, людини, дерева, транспорт). Кольорові олівці або фломастери їх виділити, обвести, щоб стало видно - зрозуміло, трохи додаючи елементи для побаченого образу.

Характер музики може бути різним. Спочатку можна дати спокійну музику, а потім більш швидку, веселу і відповідно до цього і ритм олівцевих ліній буде інший, тому і образи побачаться вже іншими.

Фантазія дітей підкаже, їхня уява дуже яскраве. На перших таких іграх потрібна допомога вчителя, т.к. діти іноді губляться, не завжди бачать невидимок, що сховалися.

Малювання свічкою або восковою крейдою

Цей спосіб малювання також дивує дітей, радує їх, вчить зосередитись, бути точним та акуратним у малюнку. У такий спосіб здавна користувалися народні майстри під час розписування великодніх яєць.

Суть у тому, що фарба скочується з поверхні, якою провели восковою крейдою або свічкою. Береться флейцева нитка або великий тампон з фарбою і ведеться по листку – на кольоровому фоні з'являється малюнок: «Заіндевеле дерево», «Ліс вночі», «Візерунки діда Мороза на шибці», «Шубка для Снігуроньки», «Сніжинки», «Мережні серветки, комірці, панно», «Північна Королева». Інший варіант:намалювати каракулі свічкою або просто хаотично розташувати лінії, а потім задуманим кольором намалювати зображення тварини, птиці; спочатку контур, а потім його весь зафарбувати - виходить пухнастість (віск не зафарбовувати), або панцир у черепахи, або смужки у тигра, клітини у жирафа.

Дуже веселий зоопарк! Швидко, легко та весело!

Малювання тканини

Тканина наклеюється на рамку (краще шовкова однотонна).

Малюнок наноситься тушшю, аквареллю, фломастерами, ручками, гостро відточеною паличкою, учнівським пером, пером птиці та ін. Потім малюнок прогладжується учнівською праскою.

Це дуже витончена, тонка, копітка техніка, яка вимагає від дітей усидливості, терпіння, акуратності. Такі роботи для подарункової листівки як сувенір (естамп на стіну).

Малювання пластиліном

Щільний аркуш паперу натерти тим кольором пластиліну, який задумали як тло (товщина 1 мм). Потім тампоном зверху, накладаючи шматочки пластиліну, створюючи опуклий образ «барельєф»

Можна запропонувати подряпини, прибирання пластиліну (як у техніці граттаж). Оформити в рамку, і вийде естамп для оформлення класної кімнати в подарунок. Такі цікаві естампи – панно виконуються колективно.

У всіх запропонованих варіантах проведення занять нетрадиційної техніки малювання необхідна допомога дорослого (вчителя).

Робота з копіювальним папером

На білий аркуш паперу зверху накладається копіювальний папір; малюнок наноситься поверх копіювання пальцем, нігтем, паличкою. Потім копіювальний папір знімається - графічний малюнок.

Копіювальний папір запропонувати дітям – кольоровий.

Граттаж

Техніка подряпування, вона використовувалася в Росії і називалася "малюванням по восковій прокладці".

Щільний папір покрити воском, парафіном або свічкою (затерти лист восковими штрихами щільно один до одного). Широким пензлем або губкою нанести шар туші кілька разів. Для щільності фарбування можна приготувати таку суміш: в гуаш або туш додати трохи шампуню (або мила) і ретельно перемішати в розетці.

Коли висохне, наноситься малюнок шляхом подряпання спицею, гострою паличкою та появи білого кольору. Виходить, дуже схоже на гравюру!

Білий колір паперу можна зафарбувати кольоровими плямами або затомпонувати одним кольором, дивлячись, що задумали зобразити, тоді після подряпування - малюнок стає кольоровим, діти називають такий папір «чарівний»,т.к. невідомо, який колір може проступити через чорний восковий шар. Дивуються, захоплюються та дуже зацікавлено працюють. В результаті – дуже виразні казкові образи: "чарівна квітка", "жар - птах", "весела хохлома", "підводне царство", "невідомий космос", "новорічна ніч", "вечірнє місто", "У підводному царстві Берендея", "Палац для Снігуроньки", " Костюм для діда Мороза», «Нічні метелики», «Диво - дерево», «Нічні пейзажі», «У гостях у гномів».

Лінотипія

"Кольорові ниточки".Потрібна нитка (або кілька ниток) завдовжки 25-30 см, пофарбувати її в різні кольори, викласти, як захочеться на одному боці складеного навпіл листа паперу. Кінці нитки (ниток) вивести назовні. Скласти половинки листа, притиснути лівою рукою зверху, розгладити. Потім, не знімаючи лівої долоні з листа, правою рукою обережно висмикнути одну нитку за іншою або лише одну. Розгорнути лист... а там чарівний малюнок: "птахи - лебеді", "величезні квіти", "вологодні мережива", "морозні візерунки"(якщо нитки пофарбувати у білий колір і викласти на кольорове тло).

І немає кінця фантазії, грі уяви. І знову гарна виставка! Домалювати можна лише трохи – трохи, там де це треба.

Аплікація із сухого листя: метелик, гриб, каченя, дерево, квіти - найпростіші образи. Або, приклавши сухий листок від дерева до паперу, обвести контур фарбою, прибрати, а білу пляму зафарбувати так, як хочеться – бачиться.

Кляксографія

Ігри з ляпками допомагають розвинути окомір, координацію рухів, фантазію та уяву. Ці ігри зазвичай допомагають зняття напруги емоційно розгальмованих дітей.

1. Поставте велику і яскраву ляпку (туш, акварельна фарба), щоб крапля - ляпка була «жива»,якщо потрясти листок паперу - вона починає рухатися, а якщо на неї подуть (краще із соломки або трубочки від соку), то вона побіжить угору, залишивши за собою слід. Знову подуть, повертаючи лист у той бік, де вже видно якийсь образ. Можна ще капнути кляксу іншого кольору і знову подуть - нехай ці кольори зустрінуться, перетнуть один одного, зіллються і вийде новий колір. Подивитися на що вони схожі, якщо треба трохи - трохи підмалювати смислові елементи.

2. Можна отримати фантастичне зображення не видуючи повітря, а струшуючи папір, і крапельки - ляпки забігають по листу. А якщо попередньо на аркуш паперу нанести свічкою воскові лінії, а потім капнути фарбу або туш, то ляпка швидше «забігає» по паперу, залишаючи безліч цікавих слідів.

3. Взяти великий довгий аркуш паперу (зворотний бік шпалер або старих креслень), постелити його на підлозі або доріжку. Діти беруть свічку (шматочки) і малюють загогулини, хаотичні лінії, потім беруть туш (чорну, червону) або колір і розбризкують по всій поверхні паперової доріжки (під керівництвом вихователя), а потім, лежачи на підлозі обличчям один до одного вздовж доріжки, починають дути на ляпки. Це весела гра, імпровізація - ляпки бігають, скочуються, стикаються, тікають, знаходять один одного. Коли пограли, помалювали повітрям, підвестися, відпочити і подивитися що ж вийшло? - мереживна доріжка, казкова картина, окремі образи (рис, заячі вушка, птахи, риби, дерева, кущі тощо). Якщо хочеться, можна домалювати або залишити в такому вигляді і прикрасити стіну в коридорі, переході, в роздягальні кімнаті, залі.

4. Серед допоміжних засобів навчання найдієвішим та організуючим є МУЗИКА. Кляксографію можна поєднати з музикою. Дати дітям невеликі листочки паперу, набризкати краплі фарби чи туші. Взявши листок у руки, діти рухаються під музику і ритм їхнього тіла передається на «живу» крапельку, вона теж малює танцюючи. Подивитися, що вийшло і за необхідності домалювати. Характер музики то, можливо різний.

Набризок

Або розбризкування фарби. Це техніка проста і багатьом знайома. Її суть - розбризкування крапель за допомогою зубної щітки або щіточкою для чищення одягу, стеки (дерев'яної чи пластмасової палички у вигляді скальпеля, ножа). На щітку набирається фарба, щітка в лівій руці, а стекою проводити по поверхні щітки швидкими рухами до себе. Бризки полетять на папір, якщо на ньому розташований трафарет, то вони не забризкаються – утворюючи білі силуети.

З часом краплі будуть дрібнішими, лягатимуть рівніше і туди куди потрібно. Такою технікою зручно працювати влітку на веранді або групі у вечірній час з невеликою підгрупою дітей або індивідуально. Темою для цієї техніки можуть бути сюрпризи, подарункові привітання (запрошення, листівки, афіші, оголошення): Серветки для мами, Снігопад, Закружляла осінь золота, Весняні картинки.

Показ не догма, а поштовх до пошуку!

І тут ВАРІАТИВНИЙ показ - одне із найважливіших збудників накопичення в школярів досвіду образотворчого творчості. Це порада, допомога, бесіди, похвала, вчення та гра, розповідь та показ. Творче використовуючи запропоновані рекомендації, можна пробудити у дітей стійкий інтерес до малювання, допомогти їм опанувати образотворчі вміння.

Нетрадиційні техніки малювання, а їх ще дуже багато, допоможуть дітям відчути себе вільними, дають змогу дивуватися та радіти світові, познайомитися з технікою багатьох художників та спробувати самим створити красу.

Вправа №1 «Чарівні плями»

Дитині пропонується згорнути альбомний лист навпіл і однією половині намалювати акварельні чи гуашеві плями. Потім скласти листок по лінії згину і прогладити рукою так, щоб плями надрукували на другій половині листа. Отримані симетричні плями дитині пропонується розглянути та подумати, на що вони схожі. Далі можна взяти пензель, олівець або фломастер і домалювати ляпку, щоб вийшов предметний малюнок: тварина, людина, сюжетна сценка та ін.

Вправа №2 «Чарівна лінія»

Дитині пропонується із заплющеними очима на аркуші паперу намалювати "почерку", уважно подивитися на неї і подумати, що вона нагадує. Потім малювати зображення.

Вправа №3 «Три фарби».

Запропонуйте дитині взяти три фарби, на його думку, підходящі один до одного і заповнити ними весь лист. На що схожий малюнок? Якщо дитині це важко зробити, дозвольте їй трохи малювати малюнок, якщо потрібно. Тепер запропонуйте придумати якнайбільше назв до малюнка.

Вправа № 4 «Дорисуй-ка»

На картці вклеєно 2-3 шматочки кольорового паперу. Обрис і колір вклеєних малюнків - найрізноманітніші.

Завдання дітям: уважно розглянути запропоновану картку, можна повернути її по-різному. А потім домалювати аплікацію, так, щоб вийшло щось пізнаване: фігура чоловічка, предмет, тварина.

Гра – естафета № 5 «Перетворення».

Кожен із учасників гри до заданого предмета (наприклад, гуртка) примальовує по одному елементу так, щоб цей предмет перетворився на інший (наприклад, яхту тощо).

Приклади перенесення властивостей з одного предмета в інший:

Риба – машина

Чашка з блюдцем - корабель

Тарілки - парашути

Праска – паровоз тощо.

Вправа № 6 "Складання образу з геометричних фігур"

З однакових наборів геометричних постатей пропонується скласти фігуру тваринного чи казкового героя. Можливий варіант виготовлення геометричних фігур із квадрата кольорового паперу (100x100 мм). Розрізається він так:

Вправа №7 «Пейзаж»

Учням видаються картки із двоколірним фоном, на якому пропонується намалювати краєвид. Елементи малюнка треба підібрати до заданого тла.

Мотив вигаданого пейзажу може бути нескладним - лише два - три дерева, річка, стежка. Але загальний настрій пейзажу має бути цікавим, можливо це буде пейзаж з невеликим сюжетним малюнком.

Гра № 8 «Кольорові оповідання»

Гра протікає так: дітям пред'являють кольорову смужку, вказують на верхній крайній квадрат і запитують: «Що він схожий? Що буває такого кольору?Спираючись на дитячу відповідь, дорослий вигадує першу пропозицію, а все інше складають діти на основі асоціацій кожного кольорового квадрата з реаліями навколишнього світу.

Одна восьмикольорова смужка дозволяє вигадувати безліч оповідань. Смужка може бути перетворена на квітку- семиквітку, а надалі для письменництва можливе використання наборів з розрізнених кольорових квадратів, вибір певної кількості яких, може здійснюватися навмання.

Вправа № 9 «На що схожі плями?»

Дитині пропонується гуашшю або аквареллю намалювати кольорові плями на одному аркуші паперу. Потім надрукувати ці плями на інший лист. Отримані однакові плями потрібно домалювати, щоб вийшли різні зображення предметів, рослин, тварин тощо.

Вправа № 10 «Дорисівка сюжетного малюнка по

заданому фрагменту»

Дитині пропонується аркуш паперу, з наклеєним на нього клаптиком тканини. Візерунок тканини підкаже мотив майбутнього малюнка. Це може бути краєвид, портрет, натюрморт, побутова сценка. Виконавши свій малюнок, треба постаратися включити до нього шматочок тканини.

Вправа №11 «Ча річ?»

Учням видається картка з малюнком однієї деталі: черевичком, ключем, мітлою та іншими атрибутами казкових персонажів. Учню потрібно дізнатися героя і домалювати Попелюшку, Буратіно чи Бабу-Ягу відповідно.

Вправа №12 «Житло для казкового героя»

На аркуші зображений якийсь казковий герой. Завдання: намалювати будинок для цього героя. Виконуючи малюнок, необхідно уявити собі, де жив цей герой казки, уявити, як виглядає його місце проживання.

Вправа № 13 «Веселі чоловічки»

Веселих чоловічків пропонується зобразити із різних цифр або з однієї. Цифри можна малювати у різних напрямках та у дзеркальному відображенні. Можна намалювати сімейку одиниць тощо.

Вправа № 14 «Неіснуюча тварина»

Вправа побудована на способі аглютинації. Дитині пропонується намалювати неіснуючу тварину, поєднавши частини відомих тварин та придумати їй назву.

Вправа № 15 "Створення зображень з відбитків"

Використовуючи різні матеріали для штампу – цвяхи, ковпачки, пробки тощо. пропонується намалювати звірів та чоловічків.

Інтерес у учнів до цієї вправи може бути викликаний нетрадиційним підбором штампу. Його роль можуть виконувати пальці.

Вправа № 16 «Музика»

Дітям пропонується прослухати фрагмент музичного твору, наприклад, шматочки п'єси "Пісня жайворонка" або будь-якої іншої з «Пори року» П.І.Чайковського. Після прослуховування музики дитині дається чотири фарби: червона, зелена, синя та жовта. Він повинен зобразити почуту музику за допомогою цих фарб і назвати свій малюнок. Після закінчення роботи проводимо конкурс отриманих малюнків та назв до них.

Гра № 17 «Малювання натюрморту з уяви»

Діти мають намалювати натюрморт на тему. Зазвичай художники малюють предмети з натури, але зараз дитині необхідно створити своє зображення уявою, а потім перенести це на папір. Цікаві, різноманітні рішення такого завдання можуть вийти у техніці ґрунтографії. Тема задається всім дітям одна й та сама.

Оригінальні теми для натюрморту:

«Метелик на квітці, що розпустилася»

«Яблуко на фарфоровій страві»

«Осіннє листя на холодній землі»

Можна вигадати свої теми. Після закінчення необхідно провести конкурс мистецьких робіт та обрати переможця. Можна просто влаштувати виставку дітей.

Вправа № 18» Пошук емоційно адекватних образів»

Задається будь-яка емоційна ситуація (предмет, істота, переживання) і пропонується зобразити її як схематичного малюнка (чи словами описати суть пропонованих зображень). Наприклад, у відповідь на питання ведучого «як можна зобразити людину, що радіє?», хлопці можуть зобразити або виписати наступні варіанти: людина летить, іскриться, танцює, в тілі людини світить сонечко і т.п. При підведенні підсумків враховується як загальна кількість запропонованих відповідей, і оригінальність; можливе колективне обговорення та творчість.

Вправа № 19 «Перекрутки»

Вправа закріплює правильні, адекватні уявлення про навколишній світ, які стверджуються у свідомості дитини, будучи пропущені крізь призму уяви.

Хлопцям пропонується придумати місто, де існує все навпаки, нехай вони уявлять собі небувалі плоди на деревах (шкарпетки, рукавиці тощо), кольори яких пофарбовані предмети. Для активізації образної уяви можна прочитати вірш Б.Заходера «Сорока»:

Злетіла сорока високо.

І ось тараторить сорока, Що цукор жахливо солоний, Що сокіл не справиться з вороною, Що раки ростуть на дубі, Що риби гуляють у шубі, Що яблука синього кольору, Що ніч настає з світанку, Що в морі сухо-пресухо, Що лев слабший , ніж муха, Всіх краще літають корови, Співають же всіх краще сови, Що лід гарячий-гарячий, Що в грубці собачий холод І що ніяка птиця В правдивості з нею не зрівняється! Бачко сорока, брикоче - Ніхто її слухати не хоче: Адже в тому, що балакає сорока, Немає ніякого користі!

Вправа № 20 «Ось яка гієна»

Вправа розвиває відтворюючу уяву на основі вірша С.Чорного «Гієна». Цей вірш дуже мальовничий і «зримий», тому діти без особливих зусиль можуть відтворити у своїй уяві образ гієни та зобразити її.

Гієна така бридка:

Морда в неї зухвала,

Шерсть на загривку торчком,

Спина – сучком,

З боків (навіщо незрозуміло)

Іржаві плями,

Живіт брудний і лисий,

Пахне вона гасом і щуром.

Ткнеться у ґрати - хвіст у ноги,

Очі, як у Баби Яги.

А мені її шкода...

Хіба їй не прикро?

Навіть міль, навіть галка

Симпатична та миловидна.

Мені пояснила наречена дядька Володіна,

Тітка Аглая:

«Чому вона зла?

Тому, що потвора»

Вибір редакції
Визначення 1. Послідовність називається незабутньою [незростаючою], якщо кожен елемент послідовності, починаючи з другого, не...

Розвиток хімічної промисловості переносить життя на абсолютно новий якісний рівень. Проте більшість людей вважають...

Електролітами називають речовини, що дисоціюють (розпадаються) у розчині на іони. Розчини електролітів здатні проводити...

1. Системи лінійних рівнянь із параметром Системи лінійних рівнянь із параметром вирішуються тими ж основними методами, що й звичайні...
Варіант 1 . 1. Модель є заміщення досліджуваного об'єкта іншим об'єктом, який відбиває: 1) Усі ознаки даного объекта; 2) Деякі...
Завдання 1. Співвіднесіть . Завдання 2. Скільки алельних пар у наступних генотипах? АаВвссDd AaddCcDdee Завдання 3. Скільки домінантних...
ВИЗНАЧЕННЯ Алкени - ненасичені вуглеводні, молекули яких містять один подвійний зв'язок; у назві алкенів є суфікс...
Муніципальний бюджетний загальноосвітній заклад середня загальноосвітня школа №2 Розробка уроку на тему. Класифікація...
Розвиток пізнавального інтересу до навчання. Застосування математичного моделювання як способу активізації аналітичного...
Нове